|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
29.7.2014 23:53:36   
Melanija RR
butterfly 00 твојот пост ме асоцираше на Хемолаб.Прочитај низ темава КЛИК ТУКА и ТУКА ,некаде е Димитров негде Димитровски незнам дали за ист се работи и дали е на Трансфузиологија

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: генетско испитување
30.7.2014 9:30:18   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Значи, доколку бременоста заврши во првите недели, конкретно при ИВФ, и ако тоа се повторува препорачуваат да се направи следното, со упат од матичен гинеколог:

- Генетска анализа за тромбофилија (за двајцата, преку крв, 1200 ден.)
- Анализа на ANA, AFA и ASA (за мене, преку крв 700 ден)
- HLA типизација за двајцата (3000 ден)
сите овие во Институтот за имунобиологија и хумана генетика на Клиника - Скопје

- Микроделеција на Y хромозом (за сопругот во МАНУ, тоа било посебно испитување зошто не дошло до добра имплантација, со упат од матичен, преку крв, цената е 400-500 ден)

Потоа ќе одредат докторите, ако има потреба што уште да се испита и дали треба терапија.


butterly00, не знам зошто не праша порано, еве ова е тоа што нас ни рекоа да испитаме, може требаше со упат од матичен гинеколог да испиташ на Трансфузиологија или на Инситутот за имунобиологија на државно, затоа што е многу поевтино и потоа да одиш со резултатите на само консултација кај Кочо Димитровски, приватно. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: генетско испитување
30.7.2014 14:16:19   
butterfly 00
LoveableMe RR, jas celo vreme go prasuvam Lazarevski dali da napravam dopolnitelni ispituvanja i mi vika ne treba, genetskite gi napraviv sama na moja inicijatija, a za imunoloskite voopsto ne stanuvase zbor deka treba da gi pravam, vcera Koco Dimitrov mi kaza da gi napravam samo jas mu gi pobarav da mi gi napise i vesto otide kaj sestrata da i kaze sto treba da ispitam za da ne gi dobijam zosto ako veke gi imam ke odam na klinika. Malku ne fer od strana na doktorive zosto site gledaat samo pari da ti zemat, a nikoj ne se zalaga da ti pomigne da go resis problemot. Go prasav dali moze na klinika da se napravat mi vika ne se pravat tamu i veke jasno mi bese deka nastojuva kaj nego privatno, pa neli ne e malku cela plata. Sestrata mi vika povelete da vi zememe krv i vikam cekaj pari ne nosam, vika ne e problem ke doneset_e i vikam kolku cini presmetajte mi se 10 500 den kako 500 den da e. Im rekov da zboruvam doma so soprugot. Utre ke odam i kaj Gerasimovska da vidam i ona sto ke mi kaze pa ke gi sklopam kockite. Kolku se ceka na klinika. Ako e ista terapijata mene veke Lazarevski mi dade aspirin, pojacana folna i b kompleks.

Mi gi gledase hormonite mi rece TSH mi e 3,3 (0,46 - 4,6) deka spored nego mi e pokacen bez razlika sto e vo ramkite na granicite, za nego tie vrednosti se visoki. Ne mozam da se set_am za prvoto IVF kolku mi bese rezultatot zosto tie rezultati ne gi cuvam. Kako vi se vas vrednostite, jas hormonite gi pravev na klinika.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 30.7.2014 14:52:44 >


_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: генетско испитување
30.7.2014 14:56:24   
LoveableMe RR
butterfly00 и мене во Систина ништо не ми кажаа за тоа што да испитам, јас сама запнав и испитав на Клиника, резултатите беа готови за 1 до 2 месеца, нас не фати Нова Година, па затоа може подолго чекавме, во принцип готови се најдоцна за 1 месец.

Нормално кога некој работи приватно, ќе бара кај него да дадеш пари, не ми е чудно тоа, све е пари и интерес. А терапијата е таа аспирин, фолна, б комплекс.

За ТСХ ќе ти пишам во темата Вредност на ТСХ за успешно забременување.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: генетско испитување
31.7.2014 19:21:12   
butterfly 00
Deneska bev kaj Gerasimovska vo Sistina gi vide rezultatite i mi dade da napravam i nekoi dopolnitelni ispituvanja vo MANU. Mi rece da go prekinam aspirinot za rezultatite da bidat verodostojni. Resiv da ne davam 10 500 vo Hemolab za imunoloskite ako treba ke gi napravam na Klinika dokolku e potrebno. Citav iskustva od RR nekoi koi sto gi pravele vo Hemolab pa posle koga im trebale za vo fondot ne im gi priznale deka bile praveni vo privatna laboratorija. Se nadevam deka nema da zgresam. Jas se uste cekam odgovor od fondot za vaucerot pa zdravje i jas se spremam za vtoro IVF. Cestitki do site onie koi ostanaa bremeni user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: генетско испитување
1.8.2014 11:21:22   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Deneska bev kaj Gerasimovska vo Sistina gi vide rezultatite i mi dade da napravam i nekoi dopolnitelni ispituvanja vo MANU. Mi rece da go prekinam aspirinot za rezultatite da bidat verodostojni...........


butterly00, пиши кои се тие дополнителни испитувања, да знаат рингерајките како искуство и зошто реши тие да ти ги препорача да ги испиташ? Позз, пиши и за резултатите.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: генетско испитување
1.8.2014 12:30:08   
butterfly 00
Nema problem se ke napisam sto ke mi dadat da ispitam samo prvo zdravje vo ponedelnik ke odam da vidam dali imaat reagensi za site ispituvanja, mi rece doktorkata da napravam pauza malku od aspirinot pa koga ke se vratam od odmor da gi napravam zdravje toa bi bilo pri kraj na avgust taka da se ke pisam, mi rece da gi povtoram do sega site sto sum gi pravela LA; AFA; ATIII; PC; PS; da gi napravam site za mutacija i mi e dopisano ova nekoj ako znae neka pise sto znaci St.post resectionem septi utreri a.m i mi pisala neophodni se dopolnitelni ispituvanja za vrodena trombofilija koi treba da se napravat pri MANU. Ova mi stoi na listot sto treba da i go dadam na maticnata i da mi dade upat za MANU. Mnogu ne im gi razbiram rabotite ama na pat sum da im gi naucam. Gerasimovska mi rece i ovie dosega sto gi imam napraveno na transfuziologija da gi povtoram zosto MANU bila najdobra laboratorija i najtocni bile rezultatite. Sekako se ke ve izvestuvam, se sto mi davaat da pregleduvam i se nadevam deka ke uspeeme preku nasite iskustva da si pomogneme megu sebe.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: генетско испитување
8.8.2014 14:21:13   
Confused
butterfly дали беше во Ману, и дали сеуште не зимаат крв таму???
Јас не сум од Ск а планирам да правам генетски испитувања во Ману па незнам дали доколку не зимаат крв таму ќе треба од тука кај матичната да ми земат крв?!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: генетско испитување
9.8.2014 14:54:54   
butterfly 00
Confused jas ke odam kraj na avgust zosto sega gi nemale site reagensi, a ke prasam edna moja prijatelka ona bese proveruvase tamu pa ke ti pisam ama mislam deka zimaat tamu krv ne treba da nosis.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: генетско испитување
11.8.2014 11:58:50   
Confused
Vazi mila, fala ti

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: генетско испитување
9.9.2014 10:32:13   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Ne mozam da se setam koja RR me prasa za Many, prasav tamu zimaat krv ne treba da nosi, no nemaat reagensi eve jas se nerviram veke dva meseci cekam i nema, povtorno prasuvav vo cetvrtokot i neznam sto da pravam treba da ispituvam mutirani geni za trombofilija. Na klinika gi nema site samo nekolku, a tamu veke ispitav.


butterfly00, ги нема ли тие на Институт за имунобиологија и хумана генетика?



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: генетско испитување
11.9.2014 16:03:33   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

здраво девојки на сите...ве читкам иако немам пишано.сакав да одморам малку ама верувајте и на марс да појдев болката си ја носиме со себе.си реков да одморам малку повеќе ама место не ме фаќа,нетрпелива сум,си велам како да ми бегаат деновите без плод.вчера бев кај матичниот гинеколог,направив пап тест,чисто онака заради себеси(не бркам документација) ,ме виде на ехо и ме испрати на некои испитувања.е сега еве ќе ви ги набројам
kariotip.kariogram(незнам зошто се прават овие)
lupus antikoagulans,HLA so cros match (za dvajcata).AFA,AHA,D-Dimeri,hemostaza,factor 5 leiden mutacija,factor 2 mutacija,AT3,PC,PS-OVIE NA TRANSFUZIOLOGIJA KAJ KOCO DIMITROVSKI.

е сега ве молам пишете ми дали ги имате правено овие испитувања,дали трансфузиологија се наога во комплексот клиники мајка тереза????
Да појаснам имав биохемиска бременост.
Планирам да си вратам замрзнати ембриончиња,ама откако ќе ги добијам резултатите од сето ова.
ИСКРЕНО појдов кај матичната моја да направам некои испитувања за да не губам време и да појдам после со резултати кај Др.Лазаревски па да се договориме што понатаму.

ВИ ПОСАКУВАМ УСПЕХ НА СИТЕ И БОГ НЕКА Е СО НАС,ДА НИ ГИ ИСПОЛНИ ЖЕЛБИТЕ!!!!



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: генетско испитување
11.9.2014 16:47:26   
kapina
Da transfuziologija se naoga vo sklop na klinicki centar jas ispituvav afa I lupus drugo nisto I ddimeri ispituvav pred 1 god

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: генетско испитување
8.10.2014 16:24:06   
весник
v;era ispituvavme na transfuziologija eden kup raboti.doktorot koco dimitrovski rece deka ne trebalo nisto da me praka maticniot ginekolog,bidejki tie ispituvanja se pravele posle ne daj boze 3-to neuspesno in vitro.me cinese seto 8000 den.na klinika.7 epruvetki krv mene i 2 na mazot mi mu zedoa.rezultati po dve nedeli.pojma nemam sto ke bide.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: генетско испитување
8.10.2014 21:48:59   
LoveableMe RR
Извини весник, докториве стварно нервираат. После 3-то неуспешно инвитро? А тие три пати терапии, нервози стресови? На тоа помислиле ли некогаш? Стварно се катастрофа, се надевам ќе имаш некако резултат, д знаете на што се за понатаму, позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 8.10.2014 21:49:19 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: генетско испитување
8.10.2014 22:38:24   
nataly86
Трето неуспешно????па добро бе нормални се!!! ИВФ не е пломбирање заб...и што откако ке се потрошат ваучерите никнуваат ли пари за ИВФ???
Еве уште едно искуство од тој доктор..МНогу го фалат за неговата стручност но јас не видов ништо позитивно од него..премногу ладен и некомуникативен..слично ми искоментира демек што сте барале...

Весник ти посакувам добри резултати

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: генетско испитување
9.10.2014 16:57:37   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Трето неуспешно????па добро бе нормални се!!! ИВФ не е пломбирање заб...и што откако ке се потрошат ваучерите никнуваат ли пари за ИВФ???
Еве уште едно искуство од тој доктор..МНогу го фалат за неговата стручност но јас не видов ништо позитивно од него..премногу ладен и некомуникативен..слично ми искоментира демек што сте барале...

Весник ти посакувам добри резултати



фала ви девојки.стварно не ми остави убав впечаток докторот.тешко му беше да пополни формулари за да испитаме.ова ќе ве чини многу,незнам зошто ви рекла да испитувате,ова се прави после трето неуспешно ин витро.тоа беа неговите коментари.а јас му реков,докторе јас не ризикувам да имам три неуспешни ин витра.ако е проблемот во овие испитувања јас мислам дека подобро е да се спречи него да имам стресови.е сега само незнам дали ако некои параметри се покачени има лек???? се плашам веќе од се,ама буквално од се.
битно ептен не ми се допадна докторов.што и да го прашав вешто ми заобиколуваше и не ми одговараше на моите прашања.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: генетско испитување
15.10.2014 23:27:13   
skopjance
Здраво девојки
Еве по подолго време и јас режив да се приклучам. М епратија да правам имуноложки исритувања у кариотип после 5 неуспежни ИВФ.Конечно некој режи дека треба несжто да се прави. Сега имам пражање, се јави мм ма имонологија и му рекоа дека комплет испитувања за двајцата кожта со картони 7200 ден. но може нас нема да ни треба баж се амо тоа е отприлика. Кога отиде да се распража за упат и се жто треба му рекоа дека 7200 ден кожта за двајцата само ако дадеме изјава и крв за во банка за во иднина да бидеме донатори на коскена срцевина инаку било 13000 ден. со картони. Сега сум малку збунета колку пари е дали ме уценуваат и која е ивстинската цена. Донатор е тоа убаво се само не сакам да ме прават будала на телефон кажуваат една цена а кога ќе одиж таму друга цена.
Ве молам ако некој знае нежто нека пиже.
Инаку му кажале на мм жто све чекале до сег после толку неуспежни ИВФ требало порано докторите да ве пратат на ипитувања.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: генетско испитување
16.10.2014 10:26:07   
весник
а испитувањата на имунологија или трансфузиологија ќе ги правите???? вака сега,јас имав едно неуспешно ин витро и матичниот гинеколог ме испрати на трансфузиологија со еден куп испитувања.докторот таму ми рече дека немало потреба после прво неуспешно ин витро да правам толку многу испитувања но јас не сакам да ризикувам.сето заедно за двајцата не чинеше 7.500 ден.а за тоа дали сакаш или не да бидеш донатор,тоа е твое право и они немаат право да те уценуваат со тоа,така да им кажеш.поздрав и среќно!

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: генетско испитување
16.10.2014 19:09:17   
skopjance
Фала весник
Јас пред 18 месеци правев некои испитувања на трансфузиологија АФА ,ХЛА типизација, Д-димери и се беже во ред
Сега друг доктор ме праќа на имунологија и кариотип.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: генетско испитување
29.10.2014 15:52:51   
Melanija RR
elizabeta beti во ред е за линкот од Јутјуб но е потребен во соодветна тема каде ќе го видат сите Лекување неплодност со билки



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elizabeta beti)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: генетско испитување
29.10.2014 21:40:23   
LoveableMe RR
Постот на елизабета бети може да стои само во ОВАА ТЕМА, каде имаме пишувано за човекот кој се спомнува во линкот. Сите други постови се избришани и ќе бидат избришани доколку пак се појават во иднина.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 31.10.2014 14:31:04 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: генетско испитување
5.11.2014 13:56:29   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: macika4

Zdravo na site im cestitam na site trudnici i na onie koi cekaat imam edno prasanje dali ima nekoj so losi rezultati na kariotip kaj mene najdoa deka 14 hromazom ne e kako treba i sega treba da pravat i moite roditeli kariotip da se vidi kade e greskata .A inaku mi pisa edna prijatelka od germanija deka 14 hromazom e za spontanii abortusi i da se vidi dali e genetika ili ne e ili sam mutiral od nekade mnogu sum razocarana


Мацика имаме еднаТЕМА за тоа. Кажи ми како дојдоа до идеја за кариограм, а генетско-имунолошки правеше, па се утврди проблем, па потоа кариограм или веднаш кариограм? Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.11.2014 14:02:14 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: генетско испитување
5.11.2014 15:17:39   
silvija87
Zdravo na site.ja sum nova na forumof pa bi sakala da znam dali moze da se pravat genetski ispituvanja bez ptehodno da se ima problem so zabremenuvanjeto.odmosno utre pred da se planira bebe za da se proveri so sigurmost.ako ima nekoj uskustvo neka go spodeli mnogu mi e bitno user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: генетско испитување
5.11.2014 16:18:03   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

девојки дали знаете докторот Кочо Димитровски на клиника за трансфузиологија дали е секој ден таму или само одредените денови за работа со пациенти во амбуланта т.е. вторник.Ако појдам со резултати од таму дали ќе го најдам понеделник или ќе лутам низ клиниката??? и дали има некоја број од него на приватно и дали знаете колку чини една консултација кај него со резултати???? има термин кај него дури на 2 декември ама тоа мене ми е предалеку за чекање.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful
весник, не знам за докторот, но ако е далеку терминот пробај со приоритетен упат - мислам дека може да ти го даде матичен лекар или матичен гинеколог и можеш уште истиот ден да одиш... Обично сите доктори се секогаш на клиника, а само еднаш или двапати неделно амбулантно, така што може има шанси и вака да го начекаш... Пиши ни што ќе направиш user posted image



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.11.2014 16:22:14 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот silvija87)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

/
Jana9

Dali so vasite deca poset_uvate cesto zabar?

Da (75%)

Ne (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!