|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
5.11.2014 16:19:00   
LoveableMe RR
силвија87, можеш што сакаш да направиш ако сакаш од испитувања, но многу од докторите не форсираат пред да има бременост или некоја постапка за забременување. А зошто сакаш да ги направиш овие испитувања? Што проблем имате?

Весник, докторот за консултација со резултати можеш да го најдеш секој ден на клиниката, не мора упат за резултати. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: генетско испитување
5.11.2014 18:45:20   
silvija87
Nemame konkreten problem ili seuste ne znaeme dali bi imale.sakam da gi napravam ovie ispituvanja zatoa sto so deckomi pagame podalecma familija,sme prasale dali e dozvoleno brak pomegi nas I ni dozbolile(pop ni kaza deka nema precka pomegu nas).no mene me zagrizuva dali ke bide se vo red so decata ako gi imam .dali ima sansa ne daj boze da didat so zdravstveni problemi bidejki sepak geni se vo prasanje.sakav da znam kolku ovie genetski ispituvanja mozat da mi pomognat barm nekoj procent na sigurnost deka nema ili ke ima problem.mnogu sum zagrizema ne spijam navecer me maci mnogu ovaa misla.ako moze nekoj da spodeli mislenje ili sovet ili iskustvo neka poveliuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: генетско испитување
5.11.2014 19:14:00   
LoveableMe RR
Silvija87, штом е тка, отиди на гинеколог да ти дате упат за трансфузиологија или за имунологија и хумана генетика во скопје да направиш генетско-имунолошки испитувања и потоа ако треба дополнително од тоа, ќе ти кажат докторите.

По резултатите, ќе бидеш начисто што понатаму, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот silvija87)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: генетско испитување
5.11.2014 19:24:05   
silvija87
Mnogu ti blagodaram.dali za ovie testovi treba krv da se dade ili pak I nesto drugo treba.treba zaedno da gi napravime ovie testovi so deckomi I dali mislis deka ke dadat rezultat so sigurmost.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: генетско испитување
5.11.2014 19:33:25   
LoveableMe RR
Се прават преку крв и резултати за неколку недели. Треба двајцата да одите со упат и да испитате. Резултатите се точни, нема грешки, ќе знаете на што сте, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот silvija87)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: генетско испитување
5.11.2014 19:36:16   
silvija87
Mnogu ti blagodaram pozz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: генетско испитување
10.11.2014 23:45:29   
весник
бев денес на трансфузиологија и сега не ми е јасно како можи дел од испитувањата да има резултати а дел ќе биделе готови во петок.имам factor v leiden i hla,А ОСТАНАТОТО протеини,хемостази,афа,ана итн.не биле готови.а докторот не бил тука,тука бил само во вторник,тој беше одговорот од една не многу љубезна личност на шалтер.

(Одговор на членот silvija87)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: генетско испитување
10.11.2014 23:58:11   
весник
а јас сум полесна за околу 1.000 ден.леле се оддадовме во пари,а бе едно блузиче си немам купено:-(((

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: генетско испитување
11.11.2014 0:41:58   
kapina
vesnik i mm istoto go vika na mene ne mi davas nisto da si kupam od oeka

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: генетско испитување
11.11.2014 8:42:09   
SOLE
decki kade potocno na koj oddel se ispituva hemostazi na D dimeri I APTT i APCR vitamin D? A isto taka i imunoloski ispituvanja i koku kostat na drzavna?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: генетско испитување
11.11.2014 12:58:06   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

zdravo devojki, sabajle bev kaj Petanovski razgovaravme I konecno od cetvrtok pocnuvam so superfakt 0.3, inaku barav da mi preporaca koi drugi ispituvanja da gi napravam vo meguvreme I mi rece da ispitam Hemostaza na D dimeri i APTT i APCR i vitamin D. A na maticniot koga mu barav da ispituvam D dimeri mi vika abe ajde sto se zamaras, i me presence, ah lele. Me interesira vo Drzavna kolku se ceka rezultat za Ddimeri i kolku kosta? Se javiv vi Hemolab tamu e 2200 den i se cekale rezultati 5-7 dena... pa neznam dali ke imam vreme da cekam za vo drzavna? Pzdrav i so Gospod napred


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

I tamu na transfuziologija se cekat edna nedela rezultatot od afa I site tie ispituvanja. vitamin d jas ispituvav na endokrinologija


ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Sole jas minatata nedele ispituvav d dimeri i f-ri na hemostaza,i rezultatite gi dobiv istiot den. Otidi si na drzavna so prioriteten upat za da ne davas mnogu pari na privatno(450den plativ),a za tie drugite ispituvanja neznam kako ti se ,ako ti se hitni privatno ispitaj si gi.


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Значи, доколку бременоста заврши во првите недели, конкретно при ИВФ, и ако тоа се повторува препорачуваат да се направи следното, со упат од матичен гинеколог:

- Генетска анализа за тромбофилија (за двајцата, преку крв, 1200 ден.)
- Анализа на ANA, AFA и ASA (за мене, преку крв 700 ден)
- HLA типизација за двајцата (3000 ден)
Позз


Sole, се испитува на Трансфузиологија, а и на Институт за ембриологија и хумана генетика, позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 11.11.2014 13:01:31 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: генетско испитување
12.11.2014 2:52:38   
kapina
A kariotip I kariogram kade se prave. I kolku cini I site tie ispituvanja sto gi napisa ti loveableme kolku vreme se cekat rezultatIte od niv jas imam samo afa ddimeri I la ispitano drugo nisto

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: генетско испитување
12.11.2014 9:05:21   
LoveableMe RR
kapinа, кариотип се испитува на ГАК, резултатите мислам поспоро одат за тоа, се чека, а за овие генетско имунолошките 3 недели до 1 месец ги имаш резултатите, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: генетско испитување
12.11.2014 10:09:51   
kapina
Treba treba I tie imunoloskI ispituvanja da gi napravam oti sum hipotireoticna a za torch toa sakam da go ispitam kolku vreme se ceka rezultatot od nego. plan mi e znaci da gi pravam site tie ispituvanja I da si gi spremam dokumentite za treto invitro da ne moram da gi povtoruvam ovie ispituvanja sto vazat 1 godina krivo mi e sto dosega ne gi napraviv ovie ispituvanja imunolskite a tiroidnata zlezda I te kako imala vlijanie vrz imuniot sistem no lekarite mi vikaa nema potreba I

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: генетско испитување
14.11.2014 17:42:06   
SOLE
Vitamin D vo drzavna go ispitav na klinicka biohemija I plativ samo 80 denari pa zamislete kolku e razlika vo Hemolab prasav bilo 1500 denari, a za toa APCR plativ 3000 denari vo Hemolab, e sega za hemopstaza D dimeri i APTT na transfuziologija imam zakazano za cetvrtok togas imase termin i mi kazaa kostalo okolu 400 denari a vo Hemolab 2200 denari, taka da barem nesto skrativ user posted image .

Da se nadovrzam za vitaminot D izleze deka mi e nizok, 13 mi e, a referentnite vrednosti pisuva deka se 10-44, Pa ke vidam sega dali ke mi preporaca nesto doktorot.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 17.11.2014 16:33:19 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: генетско испитување
15.11.2014 8:20:59   
kapina
Ne e nizok vit d kaj mene prvo bese10,4 a posle12, I nesto I endokrinologot rece vo red e

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: генетско испитување
17.11.2014 16:34:10   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

Vitamin D vo drzavna go ispitav na klinicka biohemija I plativ samo 80 denari pa zamislete kolku e razlika vo Hemolab prasav bilo 1500 denari, a za toa APCR plativ 3000 denari vo Hemolab, e sega za hemopstaza D dimeri i APTT na transfuziologija imam zakazano za cetvrtok togas imase termin i mi kazaa kostalo okolu 400 denari a vo Hemolab 2200 denari, taka da barem nesto skrativ user posted image .

Da se nadovrzam za vitaminot D izleze deka mi e nizok, 13 mi e, a referentnite vrednosti pisuva deka se 10-44, Pa ke vidam sega dali ke mi preporaca nesto doktorot.


СОЛЕ, пиши дали ќе имаш мислење од трансфузиолог или директно Петановски ќе ти даде терапија според резултатите? Пиши што ќе ти каже за резултатот од витаминот Д. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: генетско испитување
17.11.2014 21:19:50   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

дали знаете колку чини консултација/преглед кај Герасимова во Систина???? Била ли некоја од Вас??? сакам со резултати од трансфузиологија да појдам кај неа на консултација,така ми рече докторот лазаревски.


Весник, јави се во Систина и прашај, обично на информации кажуваат цени. Па пиши што ќе ти каже, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: генетско испитување
17.11.2014 21:48:50   
SOLE
Za vitaminot D mu kazav na Petanovski mi rece pa moze nesto da zemes ama ne mi kaza nisto konkretno pa si zemav od kapkite Plivit D3, sakav tabletite od dr Woldz no gi nemase ovde kaj nas oti ne sum od Sk pa si vikam aj podobro nesto negoli nisto. a za drugite ispituvanja ke ve izvestam dopolnitelno user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: генетско испитување
18.11.2014 18:54:07   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

дали знаете колку чини консултација/преглед кај Герасимова во Систина???? Била ли некоја од Вас??? сакам со резултати од трансфузиологија да појдам кај неа на консултација,така ми рече докторот лазаревски.


Весник, јави се во Систина и прашај, обично на информации кажуваат цени. Па пиши што ќе ти каже, позз


2.000 den sakas nareci go pregled sakas nareci go konsultacija.isto ti se faka.jas gi imam rezultatite od klinika i sega lazarevski mi rece pojdi na konsultacija kaj Gerasimova.iskreno neznam vie kako stoite finansiski ama bankrotiravme,smetki,bolnici,lekarstva,zdrava hrana,pa uste i pokacen holesterol mi najdoja i stvarno ne se izdrzuva.ke vi pisam sto sum napravila sekako.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: генетско испитување
18.11.2014 18:55:25   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

Za vitaminot D mu kazav na Petanovski mi rece pa moze nesto da zemes ama ne mi kaza nisto konkretno pa si zemav od kapkite Plivit D3, sakav tabletite od dr Woldz no gi nemase ovde kaj nas oti ne sum od Sk pa si vikam aj podobro nesto negoli nisto. a za drugite ispituvanja ke ve izvestam dopolnitelno user posted image


sole skapi li se tie kapki plivit d3?????

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: генетско испитување
18.11.2014 20:05:48   
SOLE
kostat 113 denari, treba da se zema po 2 kapki na den, vo apteka mi ponudija edni apcinja ama ne bese samo vit D tuku bese vo kombinacija so drugo a jas sakav cist vitamin D

< Поракaта ја уредил SOLE -- 18.11.2014 20:06:51 >

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: генетско испитување
18.11.2014 21:03:40   
LoveableMe RR
весник, а зошто не одиш на трансфузиологија со резултатите кај Кочо Димитровски? Зошто кај оваа Герамисова? Добра е многу? А за пари не прашувај, посебна тема се парите што се оддадовме по доктори, испитувања, чуда....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: генетско испитување
19.11.2014 18:04:20   
весник
A BE MI SE MATI UM DEKA lAZAREVSKI TAKA MI RECE...I DVA PATI IAMM POJDENO DA GO POBARAM DIMITROVSKI I NE MOZAM DA GO NAJDAM...DEMEK MI VELAT DEKA SAMO VO VTORNIK E TUKA A JAS ODEV VO DRUGI DENOVI KOGA BEV VO SKOPJE PO DRUGI RABOTI.KE VI PISAM.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: генетско испитување
26.11.2014 15:57:08   
весник
еве ја мојата приказна од деновиве...пред некој ден бев на трансфузиологија на клиника да ги земам резултатите од испитувањата кои ги правев таму...тотално сум разочарана од државава,односно од нашето здравство.после час и половина чекање на крајот ми направија препис на резултатите бидејќи за жал ги изгубиле.на резултатите ги немаше сите резултати од испитувањара ама ајде тоа е тоа,во нервозата не се ни сетив на тоа.после тоа го најдов Господинот Кочо Димитровски за кој верувајте немам воопшто убаво мислење за доктор бидејќи ниту слушав што ми кажа,зборуваше од устата до носот и секогаш неразбрани реченици.на пример,имам вродена тромбофилија и ла позитивно.на моето прашање дали има третман за тоа,одговорот беше има,нема,можи има ама сето ова не било причина за мојата биохемиска бременост.оттука заминав систина,на закажано кај др.Герасимова за која имам односно добив убаво мислење.ме прими,ми даде терапија фолна од 5 мг. и аспирин од 100 мг.протект.ми рече дека тоа ла што е позитивно ќе го направиме негативно со аспиринот наспроти мислењето на Кочо дека нема лек за тоа.Докторката ми наплати 870 ден.го напиша како консултација за да не плаќам 2000 ден.што уште повеќе ми остави убав впечаток и нејзината позитивна енергија дека сето ова е решливо и ќе се третира со аспирин и фраксапарин инекции во бременоста.а и ова да ви го кажам,ме испрати на подетални испитувања на ману,испитувања за вродена генетска тромбофилија и ми рече дека во ману биле најдобри резултатите,па ако знае некоја од вас пишете ми како оди процедурата за таму,дали и за таму е преку мој термин итн.ако нешто ве интересира пишете.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?