|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
21.7.2013 22:43:44   
bucko mal
Ne, nema vrska patuvanjeto so avion so pladot,nemoj da si ja macis dushatauser posted image user posted image
Tuka kaj nas in-vitro pravat vo drug grad I so avion patuvaat trudnicite.Isto edna poznanicka praveshe in-vitro vo MK I trebashe da patuva so avion(podolga relacija)doktorite I napomenale problem moze da se javi pri sletuvanje I poletuvanje na avionot a za zracenje ne sum slushnala.
Jas ostanav po priroden pat bremena I vo pocetokot na bremenosta letav so avion i doktorite sekako mi dozvolija bes nikakov proble.
Ti posakuvam sto pobrzo da si ostanesh bremena I da se izraduvash so user posted image user posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy Sunshine

Јас имам уште една недоумица user posted image Баш кога требаше да биде имплантацијата на плодот тој период јас патував со авион, менував 2 авиона.. Е сега си размислував, може ли и зрачењето кога се мине низ контролите да предизвика неправилна делба на клетки и проблеми со плодот? user posted image user posted image
Некое искуство? Се обидував да барам по интернет ама ништо конкретно не најдов.


(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Спонтан абортус
22.7.2013 11:34:27   
Happy Sunshine
Ти благодарам многу буцко мал user posted image user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Спонтан абортус
30.8.2013 22:23:20   
kapina
posle kolku vreme se dobiva menstruacija od spontaniot abortus na mene seuste mi nema dojdeno a eden mesec veke do prvi ke bide od spontaniot abortus

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Спонтан абортус
31.8.2013 11:16:39   
Goddess*
Sve zavisi od samiot organizam,nekogash faka i po nekoj mesec poveke od ochekuvanoto,ne se sekiraj.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Спонтан абортус
31.8.2013 11:58:45   
Gardenia
капина правеше ли киретажа или не? знам дека кога им прават киретажа обично после 40 дена доаѓа,а кај мене бидејќи само од себе се исфрли добив одма на 28 дена како и секогаш

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Спонтан абортус
31.8.2013 18:00:56   
kapina
I kaj mene bese isto samo od sebe se iscisti

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Спонтан абортус
5.9.2013 2:06:46   
Heartbeat
Не можев да си замислам дека ке ми се случи ова никогаш не помислив на ова,но го доживеав за жал како многу од вас.
Толку долго го посакував,толку долго го замислував и кога најмалку очекував ми соопштија дека сум бремена,просто не знаев дали сонувам или навистина е тоа така,колку бев среќна никогаш не сум почуствувала таква среќа никогаш.
Но на мојата среќа брзо и дојде крајот,за само три дена и тоа кобно утро кога видов крв и знаев знаев дека нешто не е во ред!!!
Отидов во болница,ме прегледаа и ми рекоа дека се е во ред,го видов и неговото срценце како трепка толку ми олесна,и си реков уф добро е фала боже,ја примив терапијата но ме оставија во болница за да проверат дали ке биде се во ред.
И останав,крварењето престана,се смирив си реков готово ке лежам нема прст да помрднам само се да биде во ред,но не беше се во ред не беше!
Ноќта се разбудив беше апсолутна тишина сите спијат и сетив дека нешто не е во ред кога се видов колку крв ми протекла не можев да издржам пукнав знаев знаев дека толку е се чуствував празна одвратно грозно зоштооо зоштоо те сакам бебенце многу те сакам,зошто мораше да те нема...user posted image
Толку бев среќна што ке те имаме сакав сите да знаат,сакав сите да ја почуствуваат нашата среќа,успеав да им кажам,но после ова се прашував сега што да им кажам на моите блиски како да им кажам,но тоа е реалноста,сурова,грозна што те крши на милијон парчиња,што физичката болка не е ни најмалку битна кога душата ти гори од тага кога го нема тоа нај убавото битие на светот .........Која судбина ..
И не мора да се обајснувам за ужасните доктори не сакам ни да ги спомнувам,само колку не се хумани колку се нечуствителни,дали некогаш ке се замислат и ке се запрашаат како и е на оваа жена...Но не тоа не е битно,ти си само една од илјада и нема потреба од драми...Срамота!!!Те остават на милост и немилост ти ја уништуваат психата со нивните моронски разговори кој едвај успеваат да изустат нешто....
И сега го нема моето бебенце што требаше со пролета да пристигне,како ке живеам со ова како?
Од една страна едвај чекам да можеме повторно да пробаме,од друга многу ми е страв од повторно да не го доживеме истото не длабоко во мене знам дека нема,нема ова пак да биде никогаш,но сепак последици остануваат пред ова не се плашев ниту малку не размислував на лошо мислев само да можам бремена да бидам само да дојде до тоа и се ке биде во ред,но не било така,еве осетив и се надевам никогаш вејќе не!!!
П.С Нема утеха но мора да се замижи и да се продолжи полека полекаuser posted image

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Спонтан абортус
5.9.2013 2:08:34   
Heartbeat
http://www.youtube.com/watch?v=UyQX5bQblFc
Долколу можете погледнете!!!

(Одговор на членот Heartbeat)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Спонтан абортус
5.9.2013 11:25:12   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image user posted image Heartbeat. Ќе излажам ако кажам дека знам како се чувствуваш, ама нема да излажам ако кажам дека иако незнам, и мене ме боли кога ве читам. Единствено што можам да кажам е декаоткако ќе помине малку време, ќе соберете сила и повторно ќе се обидете. Немој да се плашиш, не значи дека повторно би се случило, биди силна и бори се женски. Гушки уште еднаш.

(Одговор на членот Heartbeat)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Спонтан абортус
5.9.2013 12:24:28   
Heartbeat
Ти благодарам за гушките!user posted image
И за утешните зборови,но тоа е животот суров па мора да се бориме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Спонтан абортус
5.9.2013 12:52:09   
kapina
Jas znam ubavo kako se cuvstvuvas go osetiv toa na svoja koza pred eden mesec ivcera imav eden uzasen son kako sum rodila dete I koga se razbudiv si vikam kade e moeto dete. I. Ponekoja minuta se prisobrav I pocnav da placam zatoa sto mi se sluci pred eden mesec. Sega sobiram sili pravam ispituvanja zosto mi se sluci toa

(Одговор на членот Heartbeat)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Спонтан абортус
5.9.2013 12:58:00   
kapina
Heartbeat ova kako jas da sum go pisuvalase do zbor kazi reci

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Спонтан абортус
7.9.2013 15:55:48   
Heartbeat
Ti blagodaram Kapina,eve vejke treta nedela pomina,fizicki vejke se custvuvam vo red,no psihava me ubi!Zal mi e sto si go doziveala I ti no ajde pa posle ubavoto povejke ke go cenime,I sakame.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Спонтан абортус
7.9.2013 16:10:45   
kapina
Kaj mene pomina veke eden mesec. Iako ne odev na rabota ako bev doma psihata:-$ke me dovedese do ludilo jas pak oti ostanav bremena so invitro psihata me maci uste poveke dali naredniot pat invitroto ke uspee

(Одговор на членот Heartbeat)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Спонтан абортус
7.9.2013 18:24:48   
Heartbeat

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Kaj mene pomina veke eden mesec. Iako ne odev na rabota ako bev doma psihata:-$ke me dovedese do ludilo jas pak oti ostanav bremena so invitro psihata me maci uste poveke dali naredniot pat invitroto ke uspee



Ajde ne se misli jas deneska ve procitav site,I jas pocnav na rabota vejke pred edna nedela naj strasno e sto prostite lujge mi se smeele na cela situacija,I edvaj idev prvite nekolku dena.No mozam samo da I'm kazam. f.off I kraj...Jas I mm se obiduvavme skoro dve godini,I jas bev isfurana deka nema nikogas da ostanam bremena,od pricina sto dobivam bog znae koga mnogu neredovna menstruacija.Doktorot ne prevzemase nisto I taka toa traese,kao se e vo red hormoni ,pap matkata ti e super cista super..A jas opsednata so da ti kazuvam.I si rekov ne odam nekoe vreme se spremav za na odmor so srckata opusteni maksimum po ubavo ne mi bilo nikogas I otidovme na odmor jas vejke sum bila bremena no nisto ne custvuvav inaku padnav I od drvo I mknev teski torbi (moze se da e od toa)I se vrativme jas aber nemam od dobivanje,I resiv da go smenam maticniot I prvo odenje kaj noviot so vesta bremena si!!!!lele kolku bev samo sreknja ke puknev od srejka...No kako sto kazav tolku traese tri dena..E denes imam drugo custvo denes si pustiv muzika I se dozvoliv bezgrizno da se nasmeam,kako sto velat koga nesto smesno ke se sluci ke se smees bez razlika na se pred ova imav crni misli,e sega nikogas nema loso da pomislam znam deka ke bide I mora da bide ke imam mnogu deca I ke si gi sakam najmnogu na svetov,a malata dusa sto si otide,mozebi stana angelce....Koe sekogas ke go imam vo mislite.A za lujgeto sto mislat deka ova e dramatiziranje mozat samo da se gonat u p.m I se nadevam deka nikogas nema da go osetat ova zosto ova boli I toa mnogu BOLI....
No ne se predavam......

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Спонтан абортус
7.9.2013 19:56:55   
kapina
Denes mojata sveki. Mnogu me navredi. Mm I vika da ne bea na zena mi rodninite da zavrsat rabota za dobivanje vaucer za ivfke si dadevme na privatno 2000iljadi evra za ivf I ona ni vika ja pak zatoa gledam bebe drzete vo racete

(Одговор на членот Heartbeat)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Спонтан абортус
8.9.2013 11:55:53   
stella1
zdravo na site ja sum nova...pa bas vi gi citav razgovorite i sakav da vi kazam deka nadez ne treba da se gubi nikogas i mene istoto mi se sluci samo so kaj mene vo vtorata bremenost i taka isto mene nenadejno bev da zemam krv pa se vrajkav za doma i koga odam vo wc gledam krv pa se uplasiv ama si rekov aj ne e nisto strasno ama pak ne mi bese sveedno posle utredenta gledam pak ne mn ama sepak imase pa otidov na lekar i koga odam na pregled mi vika ginikologot deka ako prodolzit da se odviva se vo red so bremenosta ke imas bliznaci ja cela se sokirav i taka prodolziv da krvaram i za dva dena prokrvarev skros sekako mi bese tesko ama brzo se pomiriv zosto taka bilo pisano so sudbinata moras da se pomiris i da odis napred vo zivotot i zatoa ne gubete nades so e gospod nikoj ne e pozzzz do site

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Спонтан абортус
8.9.2013 12:34:10   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Denes mojata sveki. Mnogu me navredi. Mm I vika da ne bea na zena mi rodninite da zavrsat rabota za dobivanje vaucer za ivfke si dadevme na privatno 2000iljadi evra za ivf I ona ni vika ja pak zatoa gledam bebe drzete vo racete
Капина извини ама кога го прочитав ова прво што ми дојде на памет беше дека по дома чуваш прости животинчиња. Не ми се верува колку злоба има во некои луѓе

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Спонтан абортус
8.9.2013 14:03:23   
LoveableMe RR
И јас мислам да не се секирате и да слушате што рекле другите, едноставно игнор и терајте си ја својата работа. Секогаш имало и ќе има злобни луѓе, битно вие колку ќе им дозволите да ви се приближат и да ве навредат или повредат. Покажете заби и намуртеност, па ќе видите како ке се разбегаат наоколу.user posted image

Инаку, братучетка ми од Австралија имаше спонтан за првото, потоа правеа пауза, па природно остана бремена со близнаци, а сега пред некој месец си доби и трето, уште една ќерка. Така да никогаш не губете надеж, само храбро и намуртеноuser posted image user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Спонтан абортус
8.9.2013 16:12:29   
kapina
Na mene ciklusot mi docni 1nedela od spontaniot abortus seuste nemam dobieno ciklus bev kaj maticniot ginekolog I me pregleda na brzina me gledase na ehoto no ne so sondata samo taka I mi kaza samo oti se e vo red I oti ke mi dojde ako ne mi dojde za10dena togas pak da odam lekovi da mi dadel se mislam sega dali da si odam na privatno mi vika od terapijata za IVF e kasnenjeto

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Спонтан абортус
8.9.2013 17:01:15   
Heartbeat
Kapina,sto se zamaras so sveki sto ja slusas voopsto!!!Jas posle kiretazata bev na pregled,da proveri dali se iscistile bidejki,imav nekompleten spontan,mi kaza deka se e vo red...
E sega posle tri nedeli mi se pojavija bubujici takvi kako sto ponekogas mi se pojavuvaat pred da dobijam.Jas da vi kazam pravo edvaj cekam da pomine periodov na cekanje da proveram se,I da pocneme od novo za bebence....
I dokolku,mozete be molam kazete mi koj se ispituvanja treba da se napravat,za vo slucaj maticniot da ne mi propusti nekoe,sakam se da proveram!!!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Спонтан абортус
8.9.2013 17:41:32   
kapina
Napravi si bris odma ispituvanje na hormonite na treti den od ciklusot afa. I dd imeri na transfuziologijaovde hsg ako nemas napraveno I maz ti spermogram oti I od los spermogram moze da bide toa

(Одговор на членот Heartbeat)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Спонтан абортус
12.9.2013 21:36:05   
kuklickaa
Mila HeartBeat....potpolno ja svakam tvojata situacija,i jas go pominav toj perod (iako nekogas povtono se prisekam nanazad) no ete seto toa pomina ni jas samata ne mozam da razberam ni zosto ni kako a najtragicno ni od STO mi se desi ne znam....mi se desi tocno na konstantin i elena a eve mi pominaa 3 ciklusi po red i redovni,toa bese mnogu tezok period za mene (go cekav sekoj pocetok na mesecot i cekav da mi dojdi ciklusot,pa potoa odvaj cekav da pomini i konecno da pominat ovie 3..sto bilo pominalo sepak treba da odime napred,nekoi vikaat posle ova poveke cekanje nekoi vikaat posle 3 ciklus vednas,mojata maticna mi rece od 6 do 9 mesece(sto ne i veruvam mnogu mnogu za razlika od mojata doktorka koja me kiretirase mi rece da ti se sredi ciklusot nekoj mesec i mozes povtorno...ako ednas si ostanala ke ostanes i pak,i vo denesno vreme 40 % od zenite imale po eden spontan....tazno ali ete ni samite ete ne mozeme da doznaeme sto i kako.EDNOSTAVNO BOZJA RABOTA,KE POMINE KE ZAMINA SAMO ZAMIZI SOBERI HRABROST,OSLOBODISE SO MISLITE I ZA BRZO KE SI OSTANEME BREMENI SITE I KE SI IMAME ANGELCE DO NAS.....POZDRAV,I PRIMI GI NASITE PODRSKI ZA DA GO POMINES OVOJ PERIOD ZATOA SITE STO SME TUKA SITE GO POMINAVME OVA I ZNAEME KAKO E...SE NAJDOBRO MILA I SAMO SO POZITIVNI MISLI NAPRED !!! POZDRAV

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Спонтан абортус
19.9.2013 19:52:04   
sesilia
Zdravo mili.Kako ste ima li nekoja ubava novost kaj nekoja od nas?
Kaj mene pominaa veke 6,7 mes od 2ot spontan.Sega za sega ne razmisluvam za povtorno,bidejki najdov super rabota pa se posvetiv na nea.I plus stravot od povtorno sto da vi kazam-znaete.
Navistina mi e eseuste tesko ,osobeno sto site okolu mene se ili bremeni ili so taze bebcinja.Ne mozam da go slusam ona-Ajde sto cekate,vreme vi e.Premnogu me boli user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Спонтан абортус
20.9.2013 16:04:57   
kapina
Za mojot problem site znaat I nikoj nisto ne me prasuva sakam samo da ve prasam dali nekoj od vas ima ispitano toksoplazmoZa I kade se ispituva toa nesto

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?