|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
20.9.2013 18:58:10   
pepermint
Ќе си направиш TORCH испитување , тука спаѓа токсоплазма , цитомегаловирус,рубеола. Не сум од Скопје , така да некој др. нека каже каде се прават

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Спонтан абортус
20.9.2013 20:10:59   
sesilia

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Za mojot problem site znaat I nikoj nisto ne me prasuva sakam samo da ve prasam dali nekoj od vas ima ispitano toksoplazmoZa I kade se ispituva toa nesto

Jas pravev na institut za javno zdravje i me cinese 700den.Inaku pravat i na mikro,ama mislam deka se zakazuva,i vo privatnive laboratorii ama malku se poskapi kako avicena na primer.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Спонтан абортус
20.9.2013 23:21:51   
kuklickaa
Najprvin za SESILIJA......: Mila moja poveketo od nas  sto sme tuka sme go pominale ''toa '' loso iskustvo ama toa sto bilo veke pominalo sakale nie ili ne za nase dobro treba da go zaboravime i da pocneme slobodno da si vodime ljubov i da odime napred pa sto ke bide neka bide,dlaboko vo sebe site nie go imame toj strav ama ako go cuvas na povrsina seuste ke ti donese samo neubavo cuvstvo....i jas ne sum nekoj pesimist poo priroda iako ti go pisuvam i kazuvam ova ama toa sto bilo pominalo i ostavigo zad nas odime napred...mene eve 3 ciklus mi pomina i sega pocnuvam,nema potreba od cekanje ...daj boze site nie za brzo da si bideme majki a i sigurna sum deka ke bideme samo treba da se opusteme i da misleme malku pozitivno....pozdravvv

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Спонтан абортус
23.9.2013 20:29:54   
lukas
zdravo.i jas stotuku doznav deka po vtor pat imam spontan,i mi rece doktorot deka treba da se pravi kiretaza ,no mozselo i so apce da mi stavat...moze li nekoj da mi kaze kako e toa so apce?...pozzz fala..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Спонтан абортус
24.9.2013 10:11:22   
Goddess*
Toa e vaginalna tableta ,namesto kiretaza,po bezbolno e,potoa samiot organizam(so pomosh na tabletava)se prochistuvash...A dali ti objasni zoshto e potrebno kiretaza dA se izvrshi?Pretpostavuvam deka vo brzo vreme ti ustanovile za spontaniot(ako e taka,treba nekoe vreme da pomine za da se izvrshi kiretaza,bidejki golemi se shansite za vreme na menstrualniot ciklus samoto da se prochisti)user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Спонтан абортус
26.9.2013 16:19:58   
kuklickaa
Jas mislam deka ne mora da znaci deka ako ti stavat tableta 100 % ke se iscisti samata matka...jas na primer doznav mnogu rano deka mi se sluci spontan,otrpilika ako imase 1-2 do prestanuvanjeto na srcevata akcija na mojot plod...i koga otidov na bolnica doktorkata mi rece deka ke pravime kiretaza ne mi spomna nikakvo apce,i koga se obidoa da me prava kiretaza zatoa sto bese mnogu rano mi rece mora da ti stavime apce(toa predizvikuca kontrakcii,da se otvori matkata) i otkako mi go stavi toa po 5-6 sati bev na kiretaza...znaci ne mi garantirase doktorkata deka so apceto se ke se sredi...spored mene odisi na kiretaza so anestezija ke ti ja iscistat matkata i se ke bide vo red...otkolku da rizikuvas dali ke se iscisti se ili ne...a isto taka znam deka ako cekas poveke vreme so plodot vo tebe ili samata da se iscisti imalo golemi bolki...ti kazuvam od svoe licno iskustvo,ama kaj sekoj e razlicno...pozdrav duso se ke bide vo red...morame da prodolzime napred i da bideme silni

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Спонтан абортус
26.9.2013 22:52:00   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

zdravo.i jas stotuku doznav deka po vtor pat imam spontan,i mi rece doktorot deka treba da se pravi kiretaza ,no mozselo i so apce da mi stavat...moze li nekoj da mi kaze kako e toa so apce?...pozzz fala..


Lukas баш ми е жал што за толку кратко време доживеа два спонатани, ајде не губи надеж, трета среќа, само напредuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Спонтан абортус
27.9.2013 1:14:59   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklickaa

Jas mislam deka ne mora da znaci deka ako ti stavat tableta 100 % ke se iscisti samata matka...jas na primer doznav mnogu rano deka mi se sluci spontan,otrpilika ako imase 1-2 do prestanuvanjeto na srcevata akcija na mojot plod...i koga otidov na bolnica doktorkata mi rece deka ke pravime kiretaza ne mi spomna nikakvo apce,i koga se obidoa da me prava kiretaza zatoa sto bese mnogu rano mi rece mora da ti stavime apce(toa predizvikuca kontrakcii,da se otvori matkata) i otkako mi go stavi toa po 5-6 sati bev na kiretaza...znaci ne mi garantirase doktorkata deka so apceto se ke se sredi...spored mene odisi na kiretaza so anestezija ke ti ja iscistat matkata i se ke bide vo red...otkolku da rizikuvas dali ke se iscisti se ili ne...a isto taka znam deka ako cekas poveke vreme so plodot vo tebe ili samata da se iscisti imalo golemi bolki...ti kazuvam od svoe licno iskustvo,ama kaj sekoj e razlicno...pozdrav duso se ke bide vo red...morame da prodolzime napred i da bideme silni


Ama chekaj sega,imashe spontan ili trebashe da abortus (ili kiretaza)da ti izvrshatuser posted image .Malku zbunuvachki objasnuvate?
Da,postoi vaginalna tableta shto se stava pred da se izvrshi abortus (za da bide pouspeshna postapkata),ama isto taka postojat vaginaleti i kapki za prochistuvanje na organizmot za da ne dojde do kiretaza,ova poveketo go koristat posle abortus(neli ako ima potreba od kiretaza)


(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Спонтан абортус
2.10.2013 22:52:47   
kuklickaa
Nemav abortus,tuku imav SPONTAN vo 7ma nedela i koga otidov na kiretaza mi stavija vaginaleta za da se otvoram za da mozat poubavo da me iscistat ....

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Спонтан абортус
7.10.2013 1:40:10   
ZhelbaZaSrekja
prvo zhal mi e za site shot ste go dozhiveale ova, za zhal i jas sum del od vas :/ tret spontan...user posted image Prethodno imav 2 spontani po red, pa uspeshna prirodna bremenost i malechko, i vo petokot tret spontan bez i da znam deka bev bremena user posted image ushte edno malechko angelche kolku zrnce otide na neboto. Site spontani mi bea isti vo mn rana bremenost skoro i kako dobivanje na cikluc, edinstvenata razlika e shto prvite 2 pati znaev deka sum bremena (imav pozitivni testovi/potvda na eho) a posledniot pat ne ni pretpostaviv shto ke se sluchi mislev ednostavno sum dobila koga plodot padna od mene (otprilika beshe okolu 4 nedeli,spored goleminata ne mi e prv pat pa za zhal znam). posle prviot spontan imav kiretazha ne ni znaev shto e toa spontan i kiretazha prethodno. samo shto ke im kazhuvavme na moite koga prokrvariv na mn javno mesto pred site, beshe uzhasno a doktorot koj ja izvrshi kiretazhata beshe kompletno ne chuvstvitelen kreten i mi reche "eeee golema rabota nishto ne e" za mene e i beshe golema rabota i ne e NISHTO kreten eden nechustvitelen-dali ti si zasluzhil da bidesh doktor so toa odnesuvanje, site spontani bea golema rabota za mene, toa se dushicki koi ne dojdoja na ovoj svet, a bea del od mene i bea posakuvani, ke gi pametam zasekogash minijaturnite angelchninja. sekako deka prodolzhuvam ponatamu. imam zhelba da imam golema familija, se nadevam ke ni se ispolni taa zhelba so soprugot. Ne mu ni kazhav na soprugot za posledniot spontan, pa morav da si ja olesnam dushickata i bolkata, cel vikend se pravev deka ne bilo nishto iako mi e teshko ama toa e, taka trebalo da bide-veruvam vo toa deka taka trebalo da bide samo se nadevam deka ke imame shansha da bide poinaku pak i toa naskoro. pred da go dobieme maloto ne ni mislev deka bi sakala deca, a sega sakam bash golema familija. Se nadevam nema da pishuvm nikogash poveke na ovaa tema...

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Спонтан абортус
7.10.2013 9:24:12   
sandriana RR
ZhelbaZaSreka, user posted image user posted image user posted image
Добредојде на РРаја, и тука секогаш можеш да си ја испразниш болката, но и да се радуваш и да споделуваш среќни моменти.
Се надевам ова е последен пат да пишуваш на оваа тема, а наскоро да те читаме во темите за бременост и бебе.
Ти посакувам оставрување на твојата желба од сесрце user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот ZhelbaZaSrekja)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Спонтан абортус
7.10.2013 15:57:24   
kuklickaa
ZhelbaZaSreka te razbirame potpolno site na ovaa tema go imame iskuseno ova i se razbira deka ne ni ostanuva nisto osven da prodolzuvame napred..izvini jas sto ke te prasam,ama koga go imase prviot spontan posle kolku vreme ti rekoa da probuvas pak da ostanes bremena?dali ostanuvanjeto ti bese mnogu nabrzo ili cekase odredeno vreme...primi moja podrska i zaedno site odime napred so nadez i golemi zelbi za bebcinja....znam deka nabrzo site ke imame

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Спонтан абортус
8.10.2013 1:40:11   
ZhelbaZaSrekja
Posle prviot spontan i kiretazhata chekav 3 meseci, kolku shto mi preporachaa, kuklickaa. bev na proverka i mi dadoa zeleno svetlo da se obideme pak. posle vtoriot chekav 7 meseci-samo inicijativno mozhev da chekam mn pomalku no bev ispashena od poraz i bolka. ne ochekuvav deka 3ta bremenost ke se zadrzhi, do 10 nedeli nikoj ne znaeshe osven soprugot od strav. site doktori (razlichni) mi rekoja deka spontanite se nachin na teloto da otfrli plodovi so problem. inaku ni jas ni sporugot nemame nikavi zdrastveni problemi. planiram da pochekam barem mesec-dva ovoj pat.

kuklickaa, sega gi prochitav tvoite postari postovi pa rekov da ti pojasnam deka vo mojot sluchaj seushte nemashe srceva reakcija pred da gi imam spontanite, vo mn rana bremenost gi imam spontanite. i sama se chisti matkata vo moite sluchaevi, osven prviot pat koga imav kiretazha i me chistea na zhivo bez anestezija, i beshe uzhas - a veruvam i deka za dzabe me napravija kiretazha zatoa shto sama prokrvariv i toa obilno i del se ischisti vo tie 10 min dodeka vozevme kon bolnicata, mislam deka ke se doischisteshe samo no mora da napomenam deka togash ne ni znaev shto mi se sluchiva leganv da me proverat i doktorot odluchi kiretazha da me pravi-da ne sum chekala da se chisti samo. ednistveno srceva reakcija vidovme kaj malechkoto da e zhivo i zdravo, sega ima godinka i pol.

znam deka e teshko i zbunivachki ama obidi se da ne se obeshrabruvash i pre-optovaruvash, mene polesno mi odi zboruvanjeto otkolku sama da go primenuvam ova na delo.



< Поракaта ја уредил ZhelbaZaSrekja -- 8.10.2013 1:52:16 >

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Спонтан абортус
10.10.2013 17:46:47   
kuklickaa
ZelbaZaSrekja te razbiram potpolno jas,zavisi ti kolku podrazbiras RANA bremenost...jas togas vleguvav vo 7 ma nedela koga slusnav srceva reakcija i posle 4 dena mi se sluci spontaniot...i da znam a i doktorot mi pojasni za procistuvanjeto ama sepak posigurno e i da te kiretira (kako sto mi kazaa mene doktorite)zatoa sto imase slucaj mi kazuvase zena dodeka lezev na bolnica se ispustila samata i ne ja kiretirale i posle toa imala bolki i koga otisla na doktor na eho videla dek vo matkata seuste imala zgrutcena krv...mesec i nesto pominala so bolki mislela deka normalno a ustvari parcinja od embrion i zgrutcena krv imala vo nea....

(Одговор на членот ZhelbaZaSrekja)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Спонтан абортус
13.10.2013 18:43:28   
snowbool
Da posle spontan abortus najdobro e kiretaza ama i terapija od klinika na primer davaat apcinja Vibramicin i kapki za da moze matkata da se kontrahira i ispusti i onie zaostanati delovi sto ostanale posle spontanit (tecnosti, krv ). Kaj mene i posle kapkite i terapijata na eho imase uste eden del tecnost koj za sreka uspea samo so injekcii kako kapkite sto bea da se isfrli.Injekcitee pomognaa skros da se iscistam za da ne mi se pravi za malku pak kiretaza.Inaku ako ostane del od krvta ili parce tkivo postoi seriozen rizik za pokonplicirana infekcija.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Спонтан абортус
13.10.2013 22:56:09   
kuklickaa
da taka e snowball i mene mi dadoa vibramicin i kapkite gi ispiv i po odredeno vreme otidov kaj maticnata na pregled (na koja ne i veruvam mnogu mnogu oti samo losi vesti mi akzuvase uste od pocetokot na bremenosta i sasmo me plasese) mi rece uste imas delovi vo matkata i ajs vednas zaminav kaj taa sto me kiretirase i i rekov da me proveri i mi rece dobro be taa salam e ili ne e saslam i me snima pak na eho i mi rece nema nisto imas samo malce krv toa samo ke si se iscisti..i posle toa veke ne ni otidov na kontrola mozebi trebase ama ete ,eve pominaa 4 meseci i veke zapocnav so obidi pa sto ke bidi neka bidi bozja volja,iako ponekogas pak se mislam da otidam na pregled,ama strav me faka pak od nekoja losa vest od ovaa ''mojava''

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Спонтан абортус
19.10.2013 20:33:13   
pepermint
Дали некој знае да ми каже каде се подигнуваат резултати од обдукција на бебе и постелка. Телефонски не кажуваат ни дали се готови( се јавував во гинекологија) морало лично да се појде, ама каде не ми кажаа.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Спонтан абортус
20.10.2013 2:29:49   
Goddess*
Mislish rezultati od patologija user posted image

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Спонтан абортус
20.10.2013 12:21:01   
pepermint
па сигорно се резултати од патологија, незнам.....

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Спонтан абортус
21.10.2013 18:31:02   
sesilia
pepermint,ги испраќаат во установата каде е правена киретажата.јас ја правев во чаир,и одтаму ги земав резултатите.ми рекоа после еден месец од киретажа,ама имав врски на клиника-патологија,па за една недела ми ги пратија во чаир

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Спонтан абортус
22.10.2013 14:56:29   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Ништо женски од мојата бремност,синоќа кога отидов на контрола за 9 недела,кога гледаме на ехо плодот застанал во 6 недела како што беше,скоро и да го немаше ни срцева акција,се изнаплакав синоќа,и еве сега се вратив од ремедика бев кај др Хаџи-лега и закажав за утре за киретажа и ќе го пратат матерјалот на испитување,оти два пати ми се случува спонтан во 6 недела.Ми рече дека ќе правиме испитувања и преку крв затоа што јас немам проблем за забремнеување туку само зошто ми се случува тоа со плодот.Извиниете ако ми е долг постот или ако треба преместете го.Синоќа ми беше многу тешко душата ме болеше ,ама сега се смирив и прифатив што е тука е,нема назад



ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

оффф Гарденија user posted image user posted image user posted image
Многу, многу ми е жал, не постојат зборови сега за да те утешам, од мене силна гушка и молитви за здраво, живо, прекрасно бебе наскоро.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Многу ми е жал Гарденија user posted image

Се молиме за тебе наскоро да имаш живо и здраво бебенце user posted image user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

lele Gardenia,mnogu mi e zal,premnogu,izdrzi i soberi sila i da dade Gospod nabrgu povtorno da se izraduvas i da bide se kako sto trebauser posted image user posted image



(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Спонтан абортус
22.10.2013 16:26:36   
kapina
Гарденија многу ни е зал мила знам како се осеќас јас денес требада одамна роденден на внуката на јатрвата девојчетоно не ми се оди иц затоа сто кебиде во игротека и сите растрчани околу децата а јас како куп само ќе седам

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Спонтан абортус
22.10.2013 21:25:07   
Felly RR
Ох Гардениа, многу ми е жал user posted image Те гушкаме ситеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Спонтан абортус
23.10.2013 1:04:47   
ZhelbaZaSrekja
Oh Gardenia, zhal mi e user posted image user posted image znam kako ti e...jas bev na tvoeto mesto pred 2 godini. Dva spontani po red, vo rana bremenost 4ta i 5ta nedela. Po prviot imav kiretazha a vtoriot spontan se sluchi sam od sebe bez lekarska pomosh, iako bev na doktor koga pochna krvarenjeto mi rekoja deka dokolku prodolzhhi krvarenjeto ke go izgubam plodot i nemozhe nishto da se napravi. Ne dobiv objasnuvanje zoshto se sluchuvaa, nemashe shto da se najde - mi rekoja organizmot sam gi isfrla nekvalitetnite/nezdravi plodov - za mene ne znachi bash mnogu toa objasnuvanje. No eve da ti kazham dekam imam malechko, od 3tata bremensot, i nemashe apsolutno nikava razlika vo ranata bremenost, ni pa doktorite imaa objasnuvanje zoshto mi se sluchuvaa spontanite i zoshot 3tata bremenost se zadrzha. Drzhi se idna mamichke i ke bidi...veke sum bila na tvoe mesto i gi imam prezhiveano tvoite chustva...imam placheno pred restorani-na parking koga ke videv semestva so deca - mislev deka nema shansa da dobieme malechko i deka jas sum nesposobna t.e moeto telo e...no nebilo taka. Edistvenoto neshto shto go napraviv porazlichno vo bremenosta shto se zadrzha e shto pochnav da pijam multi vitamini za bremeni zheni pred da ostanam bremena, mozhebi toa pomogna mozhebi ne, neznam...Te gushka eden patalec koj gi pominal tvoite bolki...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Спонтан абортус
23.10.2013 14:29:36   
**IRENA
Zdr dusicki moi!od prethodnite postovi vidov deka ne sum edinstvenata sto imala kiretaza!jas ja imav pred tocno edna nedela vo GAK pod celosna aneztezija!bev vo 8 nedela I morase da se slusi toa bidejki plodot nemase srceva reakcija!pred zafatot nemav nikakvi bolki nitu pak krvarejne!Istoto se slucuvase(ni bolki ni krvarejne)I den dva posle kiretazata!se osekav onaka o.k mi prepisaat kapki Metilergometrin I 14 kapsuli Vibramicin!kapkite gi piev po 3 pati na den po 15 I po 2 kapsuli Vibramicin!od upatstvoto za kapkite procitav deka se za da ne krvaris posle zafatot!no ete gi ispv a jas krvaram kako reka I partali izleguvaat od mene user posted image !I da napomenam deka imav nenormalni bolki dodeka piev od kapkite ama bev predupredena I od aptekarkata za toa! sega bolki nemam ama krvaramuser posted image !sakam da ve prasam dali e normalno da krvarite posle toa I kolku dena trae nekoja ako imala slucno iskustvo kako moeto!
user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил **IRENA -- 23.10.2013 14:30:01 >

(Одговор на членот ZhelbaZaSrekja)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?