|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
13.6.2013 9:40:19   
sesilia

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepermint

Моето бебе и постелката после породувањето се испратени на испитувања, за резултати ми рекоа во септември. Што значи ова ?дека јас треба да чекам до септември за да ги добијам резултатите, па после тоа да почнам со дополнителни испитувања? Ако некоја имала слично искуство ќе ве молам да ме насочите

Пеперминт,само врски.Најди некоја сестра било што имаш по клиника и рез ќе имаш за една недела.Јас така направив ,во чаир ми рекоа се чекало месеци ама за една недела најдов сестра на патологија и ми ги даде резултатите.И немој да очекуваш којзнае што да има на нив.Кај мене ништо посебно.Дури сестрата и ми кажа не ти треба испитувањето на сите истото го пишуваат.Во др земји што читав какви им даваат извештаи ,детални од а до ш.Кај мене е два реда,и гинекологот кога ги виде рече ништо нема корист од ова.
Инаку не мора д аги чекаш нив за да почнеш со испитувања.
Рачунај дека за некои испитувања се чека и со месеци па на време почни си ги.Јас после прва менструација почнав веднаш.

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Спонтан абортус
20.6.2013 0:49:28   
kuklickaa
Zdravo zenski kako ste....da prasam jas- dali ima nekoja posle spontan sto ostanala za brzo vreme ( za kolku ) bremena i dali ima opasnosti ili mora da se ceka odredeno vreme ???

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Спонтан абортус
20.6.2013 7:13:55   
Палешка РР
Мислам дека треба да поминат шест месеци до следната бременост, но не сум сигурна.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Спонтан абортус
20.6.2013 18:01:31   
kuklickaa
а да поминат шест месеци до следната бременост, но не сум сигур

zavisi vo kolku odminata bremenost bese ili??jas bev 7ma nedela...i ne znam malku me cudi sto doktorkata sto me pravese kiretaza mi rece nema gajle sega posle 2 meseci 3 mozes zatoa sto ne bese vo poodminata bremenost bese 7ma nedela a i site rezultati mi se vored....

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Спонтан абортус
21.6.2013 8:38:28   
rina13
Вообичаено се препорачуваат 6 месеци,матката комлетно да се врати во првобитна состојба но и хормоните секако.Важно е исто циклусот да се стабилизира.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Спонтан абортус
21.6.2013 14:27:51   
Happy Sunshine
Кукличка, мене ми помина една менструација и резултатите ми беа во ред и матичната ни даде зелено светло. Јас имав киретажа во 8 ма недела поради плод без срцева акција. Не се откри причинта, се ми беше во ред ни вирус, ни бктериија и генетските испитувања ми беа во ред. Поздрав

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Спонтан абортус
22.6.2013 1:03:09   
kuklickaa
SunshinE istiot slucaj i kaj mene bese,jas cekam ciklus posle kiretazava a za ispituvanjata gi naoraviv koga bev pa mislam deka nema potreba da pravam ispituvanja sega mi podrece i doktorkata mislam...neka mi pomine menzisot i odam na kontrola kaj taa sto me cistese pa se nadevam ke ni dade zeleno svetlo...(iako posle site citani forumi si mislam barem 3 meseci da pocekam navodno imalo rizik pak da se sluci istoto)ama ne znam :S ti sto mislis,pocna so obidite povtorno ili cekas...

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Спонтан абортус
1.7.2013 23:56:29   
kuklickaa
Kako napreduvate dami ??kaKo ste,kako se cuvstvuvate>?pozdrav

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Спонтан абортус
2.7.2013 10:51:58   
Happy Sunshine
Jas sum super, posle 1 ciklus se e vo red i dobiv zeleno svetlo za user posted image iako mislam deka ke si pocekam zosto seuste mi e stav, a nema da bide loso i da me izraduva edno user posted image neplanirano user posted image user posted image user posted image
Ti kako si?

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Спонтан абортус
2.7.2013 20:07:28   
kuklickaa
Happy Sunshine,denes jas prava tocno 1 mesec posle kiretazata ...go cekam ciklusot,doktorkata mi rece posle kiretazata ke ti dojde od 30-40 dena posle kiretazata...tebe posle kolku vreme ti dojde?i mene doktorkata mi rece posle 1 ciklus ke moze da probas...ama zdravje posle da mi pomine pa posle najmalku 3 meseci si vikam da pocekam,kako sto vikas i ti od strav :) makar sto mislam i deka nema vrska toa....pozdrav

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Спонтан абортус
3.7.2013 10:05:13   
pepermint
Мене ми рекоа да чекам 6 месеци , инаку јас имав индуцирано предвремено породување и со целосна анестезија вадење на постелка, после тоа крварев 30 дена, после 20 дена го добив првиот циклус и беше многу обилен

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Спонтан абортус
4.7.2013 9:22:03   
srnicka
Pepermint, mnogu mi e zal za to niz sto si pominala, mozam samo da ti kazam deka go imav istiot slucaj vo noemvri 2011 godina, 24 nedela, prsnat vodenjak, induciran poragaj, roden ziv maski plod. Denes imam 3ipol mesecno since. Sakam da ti kazam da ne se opteretuvas veke so toa sto i kako se slucilo, fokusiraj se na toa da si ostanes povtorno trudna i da si rodis zivo i zdravo bebence. Od se srce ti go posakuvam toa. So srekja

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Спонтан абортус
4.7.2013 23:47:20   
kuklickaa
екоа да чекам 6 месеци , инаку ј

ZAL MI E PEPERMINT ZA TOA STO SI GO POMINALA....inace mislam deka mozebi i cekanjeto ima razlika od slucaj do slucaj jas imav obicno plod bez srceva akcija vo 7 nedela....i kiretaza,doktorkata mi rece mozes vednas posle ciklusot,(a seuste nemam dobieno) rece deka ne bilo nesto pokomplicirano i nemalo nisto vednas po kiretazata koga otidov na kontrola mi go rece toa...sega mi ostanuva samo da cekam ciklus,seuste go nema...:S

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Спонтан абортус
5.7.2013 19:44:35   
Happy Sunshine
Ke ti dojdi kuklicka nemoj da se sekiras, mene mi dojde duri posle 2 meseci. I da vikaat ima vrska od slucaj do slucaj, jas imam drugarka detenceto i pocina na poragaj i po 2meseci posle toa pak ostana trudna i sega si rodi zdrava i ziva kerkicka, a druga drugarka cekase 6 meseci i pak i se sluci abortus (imase nekoi problemi so bakterija mislam) Taka da ne znam sto da kazam ni koj da slusam zatoa ke si se slusam samata sebe si user posted image Dokolku site ispituvanja se vo red i matkata e vratena vo normala mislam deka moze da se proba. Jas na pocetokot se brzav sakav odma ama eve sega posle nekolku meseci si vikam sto e moe ke si dojde i vodam ljubov so partnerot a ne pravam dete user posted image toa samo ke si dojde koga ke saka user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Спонтан абортус
5.7.2013 19:45:25   
Happy Sunshine
a sega jas afa, ddimeri li kako se vikaat ne ispituvav bidejki ginekologot smetase deka nema potreba sega za sega zosto jas nemav nikakvo krvarenje samo plod bez srceva akcija. Pozdrav

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Спонтан абортус
6.7.2013 14:12:40   
kuklickaa
Happy SUnshine...i jas eve isto kako tebe ama dobiv sovet da si ispitam alfa dimeri...najcesto i tie bile pricina za spontan dokolku bile visoki,zatoa se ispituvale odma koga ke doznaes deka si bremena i se stavale clexane inekcii za da s enamalat i ke si imas ponatamu normalna bremenost,,,jas posle prviot ciklus vednas ke gi ispitam,a najcesto kaj podebelki zeni bile visoki,(ama nemalo razlika)od moja strana sepak da si gi ispitas vo transfuziologija se ispituvaat....

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Спонтан абортус
6.7.2013 21:08:02   
pepermint
Нема врска дебелината со покачени д -димери. Зависи дали крвта ти е склона кон згрутчување или не. Јас сум слаба 50 кг. во бременост ми беа покачени д димери 4500, цело време крварев и се случи тоа што се случи. Инаку да, нивно испитување треба да е задолжително на почеток на бременост, ако се покачени се регулираат со терапија. За жал некои гинеколози или незнаат за ова или не се замараат воопшто.Затоа секоја трудница треба. сама да си побара упат за трансфузиологија.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Спонтан абортус
7.7.2013 0:46:33   
kuklickaa
da pepermint i ti si vo pravo(poveketo sslucaj se so sigurno kaj podebelkite)a normalno ima i kaj poislabi kade kako,akko sto si kaza...ama i za toa ima lek ,poze3lno e sepak da se ispitaat i ako nesto se stavaat clexane inekcii i se ke bide vo najdobar red..
a happy sunshine i jas poznavam edna na koja i pociona bebceto na poragaj i sega si e bremena po 2-3 meseci...sepak mislam deka e drugo toa drugo e nasevo,tie imaa bremenost i go donosija bebcdeto a nie imavme i se prekrati...ama sepak i n aseto ne bilo nisto strasno,toa sto e nase ke si dojde...i nie ke si stanime mamicki za brzo vreme,samo treba da imame verba vo boga...

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Спонтан абортус
10.7.2013 13:50:33   
Confused
Јас сакам да прашам дали може проблем со тироидната жлезда да има врска со плод без срцева акција? Немам испитано никогаш тироидна жлезда, па онака итав по интернетот и си викам тука да прашам?

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Спонтан абортус
10.7.2013 14:05:21   
Палешка РР
Не сум слушнала досега за таква поврзаност, мислам дека нема врска, но ако некој знае таков податок нека пише.
user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Спонтан абортус
10.7.2013 14:15:16   
Melanija RR
Confused има тема Тироидна жлезда =ТУКА

Има постови воопшто за тироидната но една рингерајка Lovelace има баш пишувано за тироидната и забременувањето ,така што има информации и секако можеш да испиташ и така при секој здравствен проблем се препорачува да се испита тироидната жлезда

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Спонтан абортус
10.7.2013 14:18:18   
deluxe
Колку што имам читано,мислам дека тироидната жлезда има голем удел во развојот на ембрионот,бидејќи хормонот -Тироксин-кој се лачи има голема улога во развојот на бебето,пример ќе го земам -кретенизмот,тоа е појава т.е недоволно развивање поради недостаток на хормонот -тироксин(недостаток на јод),кај мајката и тоа доведува до одредени абнормалности во развојот на бебето(како физички така и психички).Во секој случај доколку се сомневаш во функцијата на тироидната жлезда,најдобро е да си направиш испитувања,бидејќи влијае на ембринот и тоа како(ти наведив пример)
Поздрав и се најдобро ,мислам дека помогнавuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Спонтан абортус
11.7.2013 19:26:14   
saki.sk
veke ednas imam pisuvano bas za ovaa tema bas koga mi bilo najtesko toa go spodeliv ovde so vas... a sega mozam da vi kazam mnogu mi bese tesko po dve neuspesni bremenosti da ja dignam glavata i da prodolzam ponatamu no veruvajte kolku i da mi bese tesko se borev samata so sebe i uspeav eve sega sum bremena veke 16 ipol nedeli i nosam kerkicka...ne se razocaruvajte i ne se unistuvajte od iskustvo vi kazuvam znam niz sto pominav i sto proziveav no glavite gore i mislete samo pozitivno i vaseto ke bide vase...vi posakuvam se najubavo od se srce i ne se otkazuvajte toa e najbitno...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Спонтан абортус
12.7.2013 15:55:52   
kuklickaa
so lenina neka ti bide saki,da si go iznosis bebceto zdravo i zivo bog da ve cuva vo sekoj moment....toa sto e nase ke si dojde,poleka poleka...

(Одговор на членот saki.sk)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Спонтан абортус
21.7.2013 17:00:08   
Happy Sunshine
Јас имам уште една недоумица user posted image Баш кога требаше да биде имплантацијата на плодот тој период јас патував со авион, менував 2 авиона.. Е сега си размислував, може ли и зрачењето кога се мине низ контролите да предизвика неправилна делба на клетки и проблеми со плодот? user posted image user posted image
Некое искуство? Се обидував да барам по интернет ама ништо конкретно не најдов.

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?