|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
2.6.2013 1:35:10   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bagzi

пред 4 дена гинекологот ми кажа дека кај мене постои бременост но плодот не се развил и итно ме испрати на киретажа но сега при крварењето се исфрлаат и мали парчиња дали може некоја од вас ако знае да ми каже што се случува зошто сега не работи мојот матичен гинеколог и како можам да се смирам зошто веќе 3 дена не можам да се смирам постојано плачам и се нервирам

А ти направија киретажа? Ако не ти направиле преку крварење се исфрла плодот и можеби нема да има потреба од киретажа, а ако те направиле тогаш обрати се повторно на лекар, да не има некој проблем.
А за да се смириш пиј Бедоксин
Нема потреба од нервози, едноставно не било за тебе, набрзо повторно ќе си видишuser posted image Се најдобро

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bagzi)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Спонтан абортус
2.6.2013 22:56:57   
pepermint
Какви испитувања правевте после абортус? Јас бев кај матичниот гинеколог само абдоминално ехо ми направи и на трансфузиологија испитав д димери и фактори на хемостаза. Му реков на матичниот за пап тест и микробиолошки испитувања а тој ми вели: рано е , во март ги правеше тие беа уредни нема потреба толку рано.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Спонтан абортус
3.6.2013 10:26:47   
sesilia
Peperminт ,во право е за папот,штом во март си правила,нели обично еднаш годишно се прави.А за други испитувања ќе ти пишам порака,матичните си немаат поима што треба,така да ако чекаш од нив ништо работа.

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Спонтан абортус
3.6.2013 11:16:34   
Happy Sunshine
sesilia мила, може и мене да ми пишеш? Да видам да не сум пропуштила нешто. Фала user posted image

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Спонтан абортус
5.6.2013 15:22:05   
Evangelija
Posle dva meseci otkako mi se sluci spontaniot abortus vo poln cetvrti mesec od bremenosta,za koj sto se uste ne znam sto e pricinata,vo mesec April 2013god. bev vo Sisitina na kontrolen pregled,tamu me pregleda ginekologot samo so eho,ne mi preporaca nikakvi ispituvanja (poslednite ispituvanja kako PAP test,mikrobioloski ispituvanja i krvna slika) mi bea vo tek na bremenosta vo sredinata na mesec Dekemvri 2012god. i site bea so uredni naodi,za potoa po dve nedeli da mi se sluci taa nesreka sto mi e ziva rana na dusava. Dali e vo red sto ginekologot od SISTINA ne mi preporaca ispituvanja,mi rece samo da pomine periodot od sest meseci, da pocnam da pijam folna kiselina i da se vidime za ubavi raboti. Te molam SESILIJA da mi pises koi ispituvanja se potrebni posle spontan abortus, i ve molam za mislenja... Ti blagodaram mnogu...

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Спонтан абортус
5.6.2013 20:57:27   
kuklickaa
Dragi ringejajki i jas od temata SRCEVA AKCIJA se prefrluvam tuka,za zal se bese vo red ( do nedelata) ...minatiot vtornik bev na pregled se bese vo red trebase da pravam kontrola na 25 juni,posle pregledot me upati ginekologt na TORCH ispituvanje kade se bese vo red,urina i krv od vena + pap test i mikrobioloski setoa toa vbese dodeka vo nedelata koga stanav od krevet ne pocuvstvuvav silno secenje pod stomakot,se javiv doktorkata mi rece cim nemas krvavenje nisto ne strasno...ama jas so mojot instikt vo ponedelnikot zaminav na kontrola povtorno doktorkata se zacudi plodot od vtornikot bese porasnat no ovoj pat za zal BEZ SRCEVA AKCIJA (za sto ostana neobjasneto ) istiot den zaminav na kiretaza mi rekoa deka bilo ''taze'' sluceno probaa da me cistat so anestezija ama 1 pat ne mozea da stignat do matkata bila tolku tvrda sto ne mozele da vlezat i ne sakaa so sila i cekav i dr den ..navecerta mi stavija dve tabletki-provokacii za da se otvoram seto toa cekanje bese za mene UZAS,dojde utroto povtorno istata pesna i koga se razbudiv i mi rekoa gotovo zavrsi i toa.Eve denes 2 den otkako mi se desi toa mi dadoa posle toa ERGOTIL kapki i antibiotik VIBRAMICIN imav blago krvarenje vcera i denes veke pri kraj kafeav iscedok,ama sepak imam mali boli straniucno pokraj jajnicite,dali e toa normalno?Kazete dali treba site ispituvanja da gi pravam povtorno sega za da se vidi pricinata iako gi pravev pred 1 nedela? doktorkata mi rece slobodno da se obiduvam posle 1 menstruacija ama mene me faka panika,site vikaat posle 3 meseci ...celata sum vo ocaj..iako sum po priroda pesimist ova go prebrodiv polesno,sega ostanuva da pominat tie 3 meseci i ponatamu da se borime za ponatamu da si imame i nie edno malecko angelce koe ke si go drzime..

(Одговор на членот Evangelija)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Спонтан абортус
5.6.2013 21:19:20   
Bethany
Кукличкаа, многу ми е жал user posted image
Ќе се јават жени кои се повеќе упатени околу испитувањата кои и дали треба да направиш, јас само сакав да ти кажам дека ми е жал за слученото. Ќе дојде и тој ден кога и вие ќе држите малечко ангелче. Ти посакувам брз опоравак и психички и физички user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Спонтан абортус
5.6.2013 21:37:38   
Рингишпил
Кукличка user posted image остани така оптимист и верувам дека набрзо ќе бидеш пак бремена и ќе биде се во ред.

< Поракaта ја уредил Рингишпил -- 5.6.2013 21:38:19 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Спонтан абортус
7.6.2013 12:45:56   
Meki
Zdravo na site, na 15 maj imav srceva akcija na plodot a pred edna nedela mi rekoa deka veke nema. Me ostavija sama da prokrvaram imam kako slabi grcevi vo stomakot i bolki poslednive 2 dena pod polovinata pozadi. Dali nekoj moze da mi kaze nekoja informacija dali e vo red sto se ceka ili? POZ

(Одговор на членот Рингишпил)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Спонтан абортус
7.6.2013 12:50:18   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Meki

Zdravo na site, na 15 maj imav srceva akcija na plodot a pred edna nedela mi rekoa deka veke nema. Me ostavija sama da prokrvaram imam kako slabi grcevi vo stomakot i bolki poslednive 2 dena pod polovinata pozadi. Dali nekoj moze da mi kaze nekoja informacija dali e vo red sto se ceka ili? POZ



Јас би те советувала да појдеш и кај друг гинеколог на преглед, да не чекаш.
user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Meki)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Спонтан абортус
7.6.2013 13:00:31   
Happy Sunshine
Meki жал ми е. Точно знам како се чуствуваш. Господ нека ти даде сила и наскоро пак да се израдуваш со user posted image . И мене ми се случи истото, беше четврток и во болница ми рекоа да чекам до понеделник да прокрварам. Викаат подобро било матката сама да го исфрли плодот, но и тогаш не е 100% сигурно дека ќе нема потреба од интервенција. Јас лично не сакав да чекам и уште истата ден отидов во Систина ме прегледаа и закажав киретажа за наредниот ден. И да ти кажам не се каам. Целосна анестезија, ништо не сетив, никакви проблеми.. Да чекав до понеделникот немаше шанси, психички ќе се пореметев... Мој совет доколку можеш отиди кај друг доктор. Те гушкам.

< Поракaта ја уредил Happy Sunshine -- 7.6.2013 13:02:02 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 0:59:16   
Lilly23
Јас ви пишав пред месец и половина, и накратко да објаснам пак, имав 2 спонатани во период од година и половина и менструација пред 3 недели и почнав со испитувањата. Во остатоците не најдоа ништо, пап тестот исто, микро и уреоплазма ништо но во вагина и цервикс Ешерихија Коли. Ми рекоа дека бидејќи ја имам и во бубрезите и е асимптоматска не предизвикува никакви симптоми и во плодот ја нема не можела да ги предизвика спонтаните. Ме интересира дали некоја од вас имала искуство со нејзе и какво ви било? Друго нешто што ме замисли е муабет кој го имав вечерва дека сопругот и јас сме иста крвна група и дека тоа исто може да биде проблем и дека било задолжително да се примаат некои инекции и апчиња за време на бременоста да нема компликации. Ако знаете нешто би ви била благодарна доколку ми кажете.

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 1:06:57   
Рингишпил
Лили, жал ми е за твојата загуба.
За бактеријата не можам да ти кажам, сигурно ќе се пријави некоја што ќе може да ти помогне. Но, еве за иста крвна група искуство од многу добра другарка. Не можеше да остане бремена околу 2 години обидување и гиникологот не знаејќи што да и каже, рекол сигурно тоа е причината што се иста крвна група. Накратко после тоа без никаква терапија остана бремена и сега има 7 годишен син. :) Ова е само искуство кое јас го знам.
Со среќа во иднина и што побрзо да си го добиеш твоето бебче.

< Поракaта ја уредил Рингишпил -- 8.6.2013 1:07:34 >

(Одговор на членот Lilly23)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 1:55:34   
Lilly23
Јас и првиот и вториот пат веднаш останав трудна после 3-4 односи и муабетот беше со две пријателки од кои едната нејзините родители биле иста крвна група и нејзината мајка морала терапија да прима, додека другата ми објасни дека истиот проблем го имала тетка и после 2 спонатани исто пиела терапија за да го задржи плодот.Ме замисли а досега на ниеден доктор не ми рекле да правам такви испитувања само брисевите и пап тестот ми кажаа и евентуално хистероскопија, јас и сопругот сме А+ крвна група и не ни помислив дека проблем може да биде истата крвна група.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Рингишпил

Лили, жал ми е за твојата загуба.
За бактеријата не можам да ти кажам, сигурно ќе се пријави некоја што ќе може да ти помогне. Но, еве за иста крвна група искуство од многу добра другарка. Не можеше да остане бремена околу 2 години обидување и гиникологот не знаејќи што да и каже, рекол сигурно тоа е причината што се иста крвна група. Накратко после тоа без никаква терапија остана бремена и сега има 7 годишен син. :) Ова е само искуство кое јас го знам.
Со среќа во иднина и што побрзо да си го добиеш твоето бебче.

(Одговор на членот Рингишпил)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 11:09:47   
mommy_angels RR
Лили навистина ми е жал,колку што јас знам обавезно се прима инекција во вакви случаи,ама после породувањето,а за претходно,најдобро би било да си разговараш со гинеколог

(Одговор на членот Lilly23)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 14:33:16   
kapina
nema vrska toa sto se ista krvna grupa i majka mi i tatko mi se bile ista krvna grupa a pozitiv pa e nemalo nikakov problem samo ako ona e negativ a mt pozitiv togas e problem

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 15:08:00   
Melanija RR
Со исти крвни групи воопшто не е точно.И јас и мм с е иста крвна група ,а мајка ми била негатив а татко ми позитив во тој само случај се прима инекција после пораѓај.
Во одмината бременост во некои од такви случаи се испитуваат некакви антитела.
Но во забременување не создава проблем,значи само при прво породување.

Најдобро е доктор да потврди ,веројатно на трансфузиологија или некој лаборант.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 15:27:42   
Lilly23
Мене вчера навистина ме замисли муабетот, ама морам до пон. да чекам да се консултирам па ќе направам и на тоа поле некои испитувања колку да си бидам мирна, а за бактеријата сите тврдат дека не можела да предизвика спонтан бидејќи е само присутна и не предизвикала никаква инфекција и немам ниеден од симптомите. Бог да чува да не тргнеш по доктори сите различно ќе кажат...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 22:25:45   
kuklickaa
Meki jas spored mene mislam da odis da si prasas,spored mene jas ne bi dozvolila da sedi vo mene mrtov plod...ne s ejavi nikoj da kaze za ispituvanjata posle abortusot...????sakam da prasam posle kolku vreme za abortus vo 7 nedela moze da se ostane povtorno bremena, doktorkata sto me pravese kiretaza mi rece nema gajle posle 1-2 meseci mozes,a maticniot vika (makar vo nea sto nemam tolku verba) moralo da se ceka 3-6 meseci...dali imate nekoja nekoe iskustvo okolu ovoj slucaj....

(Одговор на членот Lilly23)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 23:29:31   
pepermint
Јас колку што знам е дека колку време ти била бременоста, толку треба да чекаш за наредна бременост. Секако исто толку време му треба на организмот да се врати во нормала. Како што видов ти си била 7 недела , па направи си ги потребните испитувања и после два месеци со убави вести да се јавиш

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Спонтан абортус
8.6.2013 23:54:19   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklickaa

...ne s ejavi nikoj da kaze za ispituvanjata posle abortusot...????


Една две страни наназад членката sesilia пишуваше кои испитувања она ги правеше и нејзините резултати, така што има што да се прочита наназад


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Спонтан абортус
10.6.2013 13:22:30   
Confused

Здраво на сите. Пред 48 дена ми беше констатирано плод без срцева акција и ми правеа киретажа. Од тогаш до сега ми нема дојдено менструација (имав крварење како менструација 5 дена после киретажата но не верувам дека би можело толку брзо да добиијам?)Имавме незаштитени односи 2 пати меѓутоа без срвшување. Што мислите да почекам да добијам или? Дали може да се забремени без менструација (се надевам дека не).. Совет?user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Спонтан абортус
10.6.2013 20:44:20   
pepermint
Моето бебе и постелката после породувањето се испратени на испитувања, за резултати ми рекоа во септември. Што значи ова ?дека јас треба да чекам до септември за да ги добијам резултатите, па после тоа да почнам со дополнителни испитувања? Ако некоја имала слично искуство ќе ве молам да ме насочите

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Спонтан абортус
10.6.2013 20:47:14   
pepermint
confused, не знам дали ќе може да забремениш , но мој совет е да имаш некое време заштитени односи, со кондом секако, сепак ти си имала киретажа повеќе си подложна на разни инфекции, а несакаш да заработиш некоја за едно задоволство,така? И секако одржување хигиена задолжително.

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Спонтан абортус
12.6.2013 22:39:24   
kuklickaa
pepermint,ne procitav koga ti se sluci spontaniot...mene doktorkata koga me pravese kiretaza mi rece da go ispratime materijalot na patolosko ispituvanje (bidejki bev 7 nedela)...vikaat do 12 nedela go kazuvale skoro istoto deka velel potvrdeno bremenost plod imalo pricinata e nekoj virus go ima napradnato plodot,a majkata nema oseteno...jas eve od licno iskustvo ti kazuvam spored mene ne znam zosto i ti olku vreme da cekas,jas dobiv mislenje od 3 razlicni doktori edna vika vednas mozis(koga ke si spremna fizicki) edna vika od 3-6 meseci a sekade vo drugite drzavi vikaat sto pobrzo posle spontaniot ako zabremenis pobrzo se pogolemi sansite da rodis zdravo pravo dete otkolku da cekas so godini,derka togas posle kiretazata koga ke se sredi so ciklusot matkata e cista kako kristal i nema sto da mu nasteti na plodot.e sega segde razlicno(folnata ako dapocnam da ja zemam da ja pijam ako nemam dobieno uste menzi)blagodaram pepermint za tvojot odgovor..i izvinete za dolzinava na porakava...SE NADEVAM SITE ZA BRZO KE SE PREFRLIME VO TEMATA SO || CRTICKI user posted image

(Одговор на членот pepermint)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?