|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пумпица за измолзување
20.9.2011 19:34:13   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: resen

VE MOLAM DA MI KAZITE KADE MOZI DA KUPAM ELEKTRICNA PUMPA MEDELA

Mislam deka treba da ja ima vo sekoja podobro snabdena apteka.Jas sum od Veles ja kupiv od tuka no vidov deka ja ima vo aptekata vo Sistina

(Одговор на членот resen)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Пумпица за измолзување
28.9.2011 9:51:12   
dushice
moze li nekoja mamicka da mi kaze kade da kupam na medela elektricna pumpa i silikonski bradavici 

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Пумпица за измолзување
28.9.2011 13:15:36   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

moze li nekoja mamicka da mi kaze kade da kupam na medela elektricna pumpa i silikonski bradavici 

dushice...ne znam dali si od sk..silikonski bradavici koristam i jas..imam na medela i na canpol...gi imas vo apteki...a za pumpata???of ne znam ja ja dobiv na podarok...ne mi treba...da ti ja pozajmam? pa zdravje kej mi ja vratish koga vekje nema da ti treba?

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Пумпица за измолзување
29.9.2011 13:11:53   
dushice
andrijance fala ti na ponudata ama da ne ti ja ostetam kako moite bradavici gi vriev i gi zaboraviv i se stopija nokeska pa mm odma vo zegin pa mu dale edni turski i eve me mene so rani na gradite od niv i primetiv maloto mu se pojavi crvenilo na jaziceto
uste ednas fala na ponudata pozdravce do tebe i do bebusot tvoj
abe za sekunda sum zaspala do sega mi se nemase ova deseno si vikam aj da podlegnam i ke sluznam koga ke zovrie vodata i gi srediv a ne se eftini 650 den

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Пумпица за измолзување
29.9.2011 20:42:09   
dushice
me interesira tie sto imaat pumpa elektricna na medela dali nonstop im vlece bez prestan koga ke ja stavat na grada ili vlece kako koga cica bebeto na primer vlece pusta
jas vecerva vidov edna vo bunjakovec 4000den ama ne e ista kako taa vo sistina sto mi ja dadoa
taa na nea imase kako displej i si podesuvas kolku sakas a ovaa nema takvo nesto edno trkalce ima i si go vrtis za da si podesis na koj pritisok sakas da vlece
ako ste videle negde takva da se prodava ve molam kazetemi

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Пумпица за измолзување
29.9.2011 21:05:53   
bombica
Jas imam pumpa na medela od taa sto si ja videla vo prodavnica Ja imam upotrebeno samo 2-3 pati posto pobrzo se odmolzuvam racno otkolku so pumpa.Vlece ritmicki isto kako sto cica bebusot.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Пумпица за измолзување
3.10.2011 12:28:48   
dushice
kupiv pumpa i pocnav da se izmolzuvam malku me boli ama trpam e sega vo gradite pak mi ostanuva mleko
jas se izmolzuvam se dodeka mozam da izdrzam
moze li nekoja mamicka da mi kaze kolu vreme da ja drzam pumpata na grada i
sakam vecer da izlezeme so mm ama sakam da i ostavam moe mleko ke moze li da mi kazete koga e najpametno da se izmolzam za da i ostavam mleko i kako toa mleko da se cuva mislam na frizider ili ladna prostorija i dali posle koga ke pobara da cica svekrvami da i go stopli

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Пумпица за измолзување
3.10.2011 12:35:40   
miana
Izmolzuvaj se nekolku pati vo tekot na denot i mlekoto slobodno stavi go vo obicen frizider a svekrvati pred da  i go dade neka go stavi sisenceto so mlekoto vo tendzerce so topla voda i na toj nacin da go zagree..Neka go proveri dali e dobro za pienje pred da i go dade..Neka si kapne edna kapka mleko na rakata od tranata na venite i taka ke oseti dali e dobro...Treba voopsto da ne go oseka..Ako ne go oseka znaci deka e dobro...

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Пумпица за измолзување
3.10.2011 12:44:22   
dushice
kako mislis da ne go oseka

znaci jas pred da izlezam da i dadam da cica i posle sto ke ostane vo gradite da go izmolzam


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Пумпица за измолзување
3.10.2011 13:07:04   
Andriance
Mlekoto da bide telesna temperatura...znahi koga kje si kapne na rakata da ne go osekja mlekoto..a mozes da ja nacicas pre da izlezete ( samo posle stavi si vloshki da ne se napravis lom ) a ako si se izmolzila vo tek na den moze i od toa mleko

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Пумпица за измолзување
3.10.2011 13:13:10   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

kako mislis da ne go oseka

znaci jas pred da izlezam da i dadam da cica i posle sto ke ostane vo gradite da go izmolzam



Abe ti denes molzi se nekolku pati..Ti od edno molzenje ne veruvam deka ke izvadis dovolno mleko kolku sto ona sama moze da iscica..Molzi se nekolku pati i dopolnuvaj vo sisenceto.Napolni edno sise i neka stoi vo frizider...Znaci koga ke kapne na rakata da ne i bide ni ladno ni toplo tuku da i bide na telesna temperatura kako da ne kapnala nisto...Eve ti probaj so voda kapni si na venite kaj na rakata dole kaj sto stoi casovnik obicno..Kapni topla,ladna i mlaka voda i ke vidis kako se oseka..Pa i voda za banjane bebe taka se proveruva..Samo vo koritceto go pikas laktot od rakata i ako ti e prijatno na rakata znaci vodata e taman ( 37 stepeni ) ako ti e bruko - znaci i na bebeto ke mu bide vruko ako ti e ladni i na bebeto ke mu bide ladno...Molzi se nekolku pati i obavezno daj mu na bebeto da cica pred da izlezes za da moze mlekoto da i go dadat za dva tri saati od kako ke ve nema za da si posedite na raat ... user posted image

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Пумпица за измолзување
6.10.2011 10:32:23   
dushice
jas so pumpava stvarno imam maka bradavicive kaj gi nemase sega gi snema neznam zosto na bradavicite pocna cozata da mi se lupi
moze li nekoja mamicka da mi objasni kako da se izmolzuvam racno ili ako ima nekoe video neka go stavi da vidam sakam i racno da probam taka mi kazaa od klinika zosto so pumpava epten sum gi izmaznila bradavicite i sega koga maloto cica se maci epten da gi izvlece pa da cica a jas imam bolkiii
i na desnata bas na bradavicata mi se pojavi modrica ama taa mi e od racnata chiko i uste si stoi


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Пумпица за измолзување
6.10.2011 10:37:33   
kikicka
registriraj se na youtube najprvo bidejki tie sodrzini se zabraneti za maloletni pa moras da se registriras za da mozes da go gledas inaku samo napishi "hand breastfeeding" i ke ti dade mng videa so baranata sodrzina kade mozes da vides poubavo!

< Поракaта ја уредил kikicka -- 6.10.2011 10:39:38 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Пумпица за измолзување
6.10.2011 10:38:12   
my*daria*
jas ja imam istata pumpica,taa vlece kako koga cica bebeto vlece pa pusta.znaci na pocetok odmolzuvav i nad 100 mil mleko megjutoa sega user posted image poveke cica i ne ostanuva mleko i probav da odmolzam ama ne moze mnogu malku se odmolzuva.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Пумпица за измолзување
6.10.2011 10:43:11   
my*daria*
majcinoto mleko moze da se cuva na sobna temperatura najmnogu do 2h,a vo frizider i do 5h barem jas taka znam. najdobro e da se odmolziz pred izleguvanje.mlekoto vo frizider za da go stoplis sose sisence ke go stavis vo topla voda,znaci nemoj nikako vo mikrobranova da go pritopluvas zatoa sto toa treba da bide na telesna temperatura.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Пумпица за измолзување
7.10.2011 21:40:35   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

jas so pumpava stvarno imam maka bradavicive kaj gi nemase sega gi snema neznam zosto na bradavicite pocna cozata da mi se lupi
moze li nekoja mamicka da mi objasni kako da se izmolzuvam racno ili ako ima nekoe video neka go stavi da vidam sakam i racno da probam taka mi kazaa od klinika zosto so pumpava epten sum gi izmaznila bradavicite i sega koga maloto cica se maci epten da gi izvlece pa da cica a jas imam bolkiii
i na desnata bas na bradavicata mi se pojavi modrica ama taa mi e od racnata chiko i uste si stoi

Pumpata mene mi gi izvlekuva bradavicite, cudno kako tebe ti gi izramnuva user posted image Inaku mnogu vnimatelno so pumpata posto pravi strasni ragadi na bradavicite.Mackaj gi redovno so lanolin da ti zazdravat do togas izmolzuvaj se racno

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Пумпица за измолзување
8.10.2011 11:55:07   
dushice
jas bev na lekar i mi rekoa deka imam mastit i ne mi dade lekarstva i mi rece pak da ja dojam malata
mozno li da od mastitot mi povraka tolku

i mi rece na sekoj pola cas da odmolzuvam po dve tri kapki racno
a mene me interesira jas so pumpata se odmolzuvav od grada nekogas 20 nekogas i po60 ml e sega kako da se odmolzam olku mnogu koga toa sitece kapka po kapka pa za toa ke mi treba cel den ili
ako znae nekoja neka objasni kolku e dovolno racno da istece i dali e pametno vaka na pola saat po malku


(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Пумпица за измолзување
8.10.2011 13:48:41   
kikicka
mene duri sega mi ispadnaa bradavicite pred da se porodam beavovleceni pa i do skoro bea takvistosegane mi se veruva deka gi imamuser posted image inaku so pumpicata kako palec mi se vlecea i posle odma se vovlekuvaa ama segauser posted image ke gi imam za vtoro bebe :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Пумпица за измолзување
15.10.2011 9:28:59   
Andriance
RR imam edno prashanje...nie si se doime redovno i dobro napreduvame..e sega edna vecer trebase da ideme na svadba i sakavbza prv pat da se izmolzam..ama edvaj 30 ml izmolzev od ednata grada..e sega nemozev da se setam od koja grada go doev samo cas prethdno..me interesirase kolku ml voobicaneo bi trebalo da se izmolzat od edna grada i kolku vreme treba da pomine od edno do drugo molzenje ili doenje?

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Пумпица за измолзување
16.10.2011 17:51:17   
Snowhite RR
Андрианче, тоа е индивидуално кај секоја доилка и јас не можев да измолзам повеќе од 20 мл, од двете гради, а некои се молзат и по 150 мл од една град. Пробај со пумпица, можеби повеќе ќе измолзиш, макар што не мора да значи, јас со пумпица уште помалку успевав

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Пумпица за измолзување
16.10.2011 22:45:27   
Andriance
snowwhite pa so pumpica i se izmolzuvam - elektricna...me interesira dali toa moze da znaci deka mozebi imam pomalku mleko?? na kraj kraeva detevo nit mi place deka e gladno nid "gomca" mu se zeleni??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Пумпица за измолзување
16.10.2011 22:46:39   
Andriance
a fala bogu na posledniot pregled ni rekoa deka detevo turbo raste

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Пумпица за измолзување
16.10.2011 23:52:48   
maki1
Andriance,neznam po kolku vreme se izmolzuvas na 1 grada,ama mene od bolnica koga izlegov mi rekoa na grada po max.15 min treba,jes da ja ovoj problem go nemam zosto za 5 min polnam sisence,a moevouser posted image e skoro 5 meseci jas seuste se izmolzuvam ,a se slucuvao odma posle toa da cica.Znaci probaj podolgo da se izmolzuvas mora da ima poveke mleko sto user posted image si napreduva.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Пумпица за измолзување
17.10.2011 19:07:45   
bombica
Adrijance jas 3 meseci ne ja koristev pumpata posto poveke i pobrzo izmolzuvav racno odkolku so pumpa.Poslednive 2 nedeli so pumpa se izmozuvam ama celo vreme ja masiram gradata dodeka pumpata vlece.Probaj na ovoj nacin mislam deka mnogu pobrzo i pogolema kolicina ke izmolzis....Cim maloto odlicno napreduva nemas mesto za sekiracii i plus user posted image vlece mnogu poveke odkolku pumpata

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Пумпица за измолзување
23.10.2011 23:07:45   
Andriance
thank youuu user posted image za vas

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?