|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 15:55:22   
miana
Jas nesakani efekti sum imala so kerkami ( 100% ) tvrdam od adaptirano mleko..NAN1 i NOVALAC... Toa e so posebni sostojki a kravjoto mleko ( e najblisku do majcinoto-ne e vestascki napraveno)  moze da predizvika alergiski reakcii megutoa so mala maslenost i rastvoreno so mnogu \voda nema opasnosti takada....Ne bi sakala i jas nikomu da preporacam nesto sto moze da mu go zagrozi zivotot... Dete sto nema konsumirano adaptirano mleko voopsto e opasno i da go prba..ZATOA za da ne rizikuvas daj se od sebe i cel den izmolzuvaj se ..Pred da cica bebeto prvo izmolzi se pa daj da cica..Ona ke si povlece mleko a ako cicala ke ti gi isprazni gradite i ke ti bide potesko da se izmolzis..Jas sum mnogu napatena koga e vo prasanje ovaa tema.Pitaj patalec- ne gatalec

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 16:32:11   
kikicka
Jas ja koristev na medela elektricnata so ova na chicco sto mi mi pozajmija ic nemozev da se izmolzam i si kupiv elekricna i vleceeeeeeee

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 16:38:39   
mila mama
Sum koristela, iako mnogu mal period elektricna pumpa na AVENT i sum mnogu zadovolna. Vo pocetokot ne izmolzuvav mnogu mleko, no potoa koga pocnav da se molzam na sekoi 2 casa i mlekoto si doagase poveke i uspevav na molzenje da izmolzuvam do 80 -100 ml, sto i ne e voopsto loso.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 16:52:35   
maki1
Прво ја користев на Медела електричната пумпица и бев задоволна,ама по некое време почна да ми работи чудно и сакав да ја заменам за нова но немасе друга ,па земав на Chicco електрична и сум задоволна и од нејзе,ама не е таква како меделата.Во болница ми дадоа на Авент и мислам дека тие се најдобри ,ама и цената им е поскапа.Како и да е врши работа пумпица и на секоја мамичка и препорачувам од прв ден да си набави (секако доколку има млекце и потреба),стварно е потребна.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 17:01:39   
lilicka
Mamicki kakva pumpica mi preporacuvate a da ne e preskapa??Sakam da kupam da probam i toa:)

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 18:32:48   
arh_diz
Jas sum prezadovolna od medela elektricnata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 21:43:01   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

zenicki mi treba istno vasa pomos,moeto bebe e smo 3 dena mnogu me boli koga cica ne se izdrazuva,sto da pravam,mleko ima,ama mnogu mi se razraneti bradavicite,bebeto si cica,vlece ama jas si placam.....da si kupam li pumpica ili ne,da cekam da pomine vreme,rano li e ili ne.jas sakam pred da cica da si izmolzam da mi se napravat pupki,pa da i dadam da cica???????? ve molam vaseto mislenje?????


anet imam pisano i prethodno no ne znam dali si procitala no sega veke e kasno mnogu pomaga ovoj nacin na lek i jas ne veruvav ama se uvariv,na  badnik koga go krsime pupeto so paricka i parickata sto se stava vo toa vino da postoi nekoj den i se zbira vinoto i se cuva ako ne daj boze dojde do takov problem kako tvojot i se mackaat bradavicite i mnogu pomaga veruvaj potrazi nekoj poznat ako go znael ova i ako ima dignato jas imam od tri godini dignatao i si cuvam za nedaj boze stavrno e malku cudno i nekoj mozebi ne veruva vo vakvi raboti ama stvarno ima lek od toa

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 21:45:33   
mamicka77
imam edno prasanje do tie mamicki sto procitav deka treba da pojdat na rabota i sakaat da im ostavat izmolzeno majcino mleko na user posted image ,me interesira kolku vreme moze da stoe mlekoto izmolzeno pa da mu go dades na user posted image i dali mora vo frizider bidejki koga e toplo nema sansi da stoe nadvor od friziderot i dali moze da se malku smlacuva na ogan ako se cuva vo frizider

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Пумпица за измолзување
19.8.2011 23:53:22   
maki1
mamicka77,jas ja imam pumpicata na Chicco i taa e so sisence i goren kapak koj go zatvora sisenceto,i vo upatstvoto stoi deka do 72 h vo frizider moze da se cuva mlekoto.Sega ako nemas pumpica,najdi nekoe kapace soodvetno na sisenceto i slobodno stavaj go vo frizider,i so lekar sum se konsultirala,deka nema nikakov problem,samo pred da mu go dades na user posted image ke go smlacis so topla voda da dobie t kako majcinoto znaci da ne go stoplis premnogu i slobodno da mu go davas.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Пумпица за измолзување
20.8.2011 0:00:03   
mila mama
Da, majcinoto mleko moze da stoi vo obicen frizider do 3 dena, a vo zamrznivac do 3 meseci. Koga ke go izvadis sisenceto od frizider/zamrznivac mozes da go stoplis pod mlaz vrela voda ili vo tendzerce so voda na sporet stavi go sisenceto direktno vo vodata. Nadvor mlekoto moze da stoi do 6 casa. Znaci ako mu go davas vo toj vremenski interval, nema potreba da go stavas vo frizider.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Пумпица за измолзување
20.8.2011 13:01:47   
mamicka77
pumpicata ja dobiv poklon od RR elektricna e na medela ima i sisence i kapace so nea se uste ne sum porodena vo 9 mesec sum no problem mi e toa sto nemam ni najmalku bradavici celite mi se vovleceni ramno e se so areolata i pumpicata mi dojde kako dobre dojde no jas sakam bebceto da moze da si gi izvlece i da ne ja koristime no veke ako ne moze da gi izvlece ke mora da ja koristime i toa me interesirase kade i da odam se so mene li ke ja nosam pumpicata nekako mi e glupav kako tamu ke se izmolzuvam i zatoa me interesira dali moze da se izmolzis a da ne go davas mlekoto odma na bebceto toa me interesirase,fala vi mnogu no kamo sreka da si gi izvlece i da moze direkno od grada da si cica

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Пумпица за измолзување
20.8.2011 21:17:31   
bombica
Majcinoto mleko moze da stoi na sobna temperatura najveke 4h, a na ovakvi gorestini mora odma da mu se dade na bebceto.A za vo obicen frizider dvajca pedijatri mi rekoa deka moze da stoi samo 24h nisto poveke i toa dlaboko vo friziderot.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Пумпица за измолзување
10.9.2011 10:01:27   
mamicka77
imam punpica na meglena i vcera probav so nea da se izmolzam i ne biva ne skaa da go vlece mlekoto

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Пумпица за измолзување
14.9.2011 22:27:04   
resen
ako ne ja imas prodadeno pumpicata pisi

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Пумпица за измолзување
14.9.2011 22:28:42   
resen
ako ima nekoj elektricna pumpica za prodavanje jas sakam da kupam

(Одговор на членот resen)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Пумпица за измолзување
14.9.2011 22:36:55   
kikicka
mamicka elekrticna li e? ili racna mene so racna ic ne mi odeshe a so elektricnata poveke molzev dodusha nemav mleko ali skroz go vleceshe.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Пумпица за измолзување
14.9.2011 22:40:29   
kikicka
ah sega procitav deka e elektricna ,daj vidi kade sto ima edno belo kako krugce ne go vadi toa ,toa ustvare e fintata user posted image jas na pocetokot go izvadiv mislev deka e kako nalepnica nepotrebna i pocnav da se molzam i nisto ,si vikav lele gjabe pari ali posle pak go staviv i vlecenjeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Пумпица за измолзување
14.9.2011 22:43:46   
kikicka
user posted image
eve ova ne go vadi
mene uste ne mi se izvleceni bradavicite ,pokrajtoa sto so pumpicata koga se vlecev epten mi ispagaakako palci user posted image koga ke prestanev odma se vovlekuvaa,ja doev pred da ja zemam pumpicata so vestacka bradavica isto na medela taka da ako izleguvate nemorash pumpicata da ja nosis zemi si samo silikonska bradavica.ako znae da cica bebeto nema da ti treba i pumpica samo so bradavkata ke si bidesh

< Поракaта ја уредил kikicka -- 14.9.2011 22:47:48 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Пумпица за измолзување
15.9.2011 8:41:22   
mamicka77
mene mi e za visokot na mleko da go izmolzuvam Mila veke se navikna i si cica so ne mnogu izvleceni bradavici probav i so toj del i bez toj ne biva samo ja vlece napred nazad a ne biva mleko ne tece

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Пумпица за измолзување
15.9.2011 9:22:05   
kikicka
Epa ajde probajpred da ja stavis pumpicata izmoli malku racno pa stavi,japumpicata,jas ja stiskav gradata dodeka se izmolzuvav.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Пумпица за измолзување
15.9.2011 10:20:47   
BILE.F
Мамички , Димитар цицаше само првиот месец, а после тоа добри 7месеци се измолзував и му давав млеко во шише!
Се измолзував со Chicco рачна пумпа, пред да почнам да се молзам ја навлажнував градата со вода за да залепи инката подобро и ја притискав градата постепено, а не испуштав воздух константно!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Пумпица за измолзување
15.9.2011 21:44:07   
resen
VE MOLAM DA MI KAZITE KADE MOZI DA KUPAM ELEKTRICNA PUMPA MEDELA

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Пумпица за измолзување
16.9.2011 9:09:12   
kikicka
Ресен јас ја земав од продавница за детски работи прашав дали може да ми набават ел.пумпа и ми набавија!или прашај во аптека!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот resen)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Пумпица за измолзување
16.9.2011 14:47:12   
Gorde J
ИЗВОРНА ПОРАКА: resen

VE MOLAM DA MI KAZITE KADE MOZI DA KUPAM ELEKTRICNA PUMPA MEDELA

javi se Remedika pobaraj ja sestra Blagica od neonatolaogija taa ke ti objasni tocno kade da ja kupis i tel ke ti dade, ako ne uspees pisi mi pp jas ke se potrudam da najdam br.

(Одговор на членот resen)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Пумпица за измолзување
20.9.2011 15:53:20   
kikicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mirko13

Вчера купивме пумпица за измолзување електрична модел mini electric na Medela. Еднаш користена. Рачно сепак иде подобро, па оваа кој ја сака за 3000 ден. негова е.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?