|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.4.2014 15:49:53   
andrijance90
Vo ponedelnikot na 17 ti den od menzis doktorot me gledase na eho i rece deka sum nemala ovulacija no mozebi podocna da dojde. Denes mi e 19 ti den i preska go imav onoj viseckion iscedok sto go vikam jas user posted image i koga se izbrisav imav i krv i malce me isplasi toa user posted image
Utre sum pak kaj doktorot ke mu recam povtorno da me vidi na eho daj boze da e ovulacija, ako ne e togas od sto bi mozela taa krv da e user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
17.4.2014 18:03:56   
andrijance90
Sum imala ovulacija epten se izraduvav user posted image ubav folikul puknal na desniot jajnik si go gledam sega celo vreme user posted image doktorot rece da ja sredime matkata ke ostanes mozebi bremena i prirodno user posted image
A,da prasam normalno e samo na edniot jajnik da ovuliram i so samo eden folikul ili ne bas?

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
18.4.2014 10:57:45   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

......A,da prasam normalno e samo na edniot jajnik da ovuliram i so samo eden folikul ili ne bas?


Нормално е.. кога ти викам може природно ќе останеш, да олабавиш малце, сега се среди горе-долу, уживкајuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
20.4.2014 14:00:00   
andrijance90
Jas da prasam dali e mozno vcera i denes pak da imav ovulacija? Povtorno toj bel rastegliv iscedok a drug pat vaka ne mi se slusuvalo..znaci sredata i cetvrtokot imav ovulacija i dali moze posle da puknat uste folikuli? user posted image moze smesno zboram ama nepoznat mi e poimov ovulacija novo za mene e ova user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
6.5.2014 11:13:43   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebence19

Не знам дали има ваква тема ако има префрлете ме user posted image сакам да ве прашам за искуство со тестови за овулација, сега најдов ги има во зегин 5 ленти за 225 ден, па не знам дали да се потпрам на нив??????искуствооооо споделете



ИЗВОРНА ПОРАКА: Lady_D

Neznaev deka imalo i test za utvrduvanje na ovulacija, go ima li nekoj koristeno, valjda kako ovoj za bremenost e na toj prinip ako ima ovulacija toj den e pozitiven ako ne negativen??? Pa mene kako sto ne mi e redovna ke treba edno 10 testa da kupam za da go pogodam denotuser posted image user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.6.2014 21:10:18   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lady_butterfly

zdravo,jas sum nova na forumov,pa sakam da ja otvorime temata KAKO DO BEBE :) vo brak sum 8 meseci i postojano se obiduvame za bebe,ama nekako tesko odi..moze malku ke vi bide cudno no sakam da znam kako do polesen nacin...mnogu cesto imame odnosi od samoto zavrsuvanje na menzisot,pa do kaj 16 den..ama nikako da se fati.koga bev na ginekolog mi rekoa deka plodni denovi mi se negde okolu 11 den...probav i so test za ovulacija ama izgleda pocnav da go pravam porano i ne mi pokaza nisto :(


Тука можеш да прочиташ искуства за овулација, почни да мериш порано, пред тоа, а има месеци и кога не се овулира не е страшно. Хормонски статус, друго со двајцата се е ок?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
19.8.2014 23:11:05   
Felly RR
Рингерајки ми треба ваше мислење, за тоа дали овулацијата секој месец е отприлика во истите денови или пак тоа се менува секој месец. Мене ми е малку нејасно - на интернет што читам секаде пишува дека секој месец е различно, а мојот гинеколог кога ме гледаше на ехо пред неколку месеци, мислам беше на 11 ден ми рече дека имам еден фоликул готов да прсне, и рече - бидејќи планираш да забременуваш, да си знаеш дека имаш рана овулација. И се така и јас мислев дека до 14 ден мора да имам овулација, ама ете минатиов месец си велам, единствено ако сум имала на 17 ден овулација - сме ја промашиле. user posted image
Ако некој има следено овулација со мерење на базална температура, мислам дека најдобро може да каже - дали секој месец е исти денот на овулација, или се менува?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
19.8.2014 23:39:57   
kapina
se menuvat denovite na ovulacija i najdobro moj sovet ti e doktorot na eho da te sledi a so ispituvanje na hormonite na 13 den se utvrduva dali kaj tebe nastapuva ovulacija ili ne

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
20.8.2014 21:35:22   
LoveableMe RR
Felly види во аптека тестови за овулација или миркоскопчиња, има пишувано тука, да земеш и да мериш, не е секогаш исто, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
20.8.2014 22:08:40   
Snowhite RR
Споρед мене овулација тρеба да биде сеκој месец во ист ден, поρади и тоа се меρи базална за да утвρдиш κога е овулацијата, значи се меρи неκолκу месеци за да утвρдиш точно κој ден ти е плоден и тогаш да темпиρаш, зашто тт се меρи сеκој ден отκаκо ќе ти завρши и тт е сеκој ден иста и после се поκачува, меѓутоа тоа не денот κој е плоден туκу пρетходниот ден бил плоден, поρади тоа κога ќе меρиш неκолκу месеци после ќе знаеш κој ден е овулацијата
А јас не знам зошто се замаρаш со тоа, јас меρев базална ама поρади тоа што саκав женсκо, па темпиρав по ρецепт демеκ, па дали истемпиρав или таκа се погоди user posted image user posted image а аκо тебе не ти е битен полот тогаш ρаботете на случајот и тоа е тоа :)

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
15.9.2014 14:16:56   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lady_D

Девојки ајде кажете ми дали може да имаш односи на ден на овулација а да не забремениш??? Значи имам нередовен циклус, добив на 20 јули ми траеше 5-6 дена, земав тестови за овулација зашто ми е нередовна незнаев кога ке имам овулација и се погоди на 19 август овулација позитивен тестот беше, имавме односи ама изгледа ништо не бидна, добив менструација нормална на 5 септември, чудно ми е најплоден ден да е а да не забременам или менструација може да се добије иако си бремена, ама пак 6 дена не ми се верува... Ке си закажам и на гиниколог да видам што е, а баш си помислив ајде второто е направено веке :)



ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Lady_D, се е можно, но кога имаш циклус толку дена, тешко да има бременост...пиши ни што ќе направиш



ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Лејди Д, и кај нас ете исто, претходните два месеци пробуваме, и си велам дека овулацијата нема шанси да сме ја промашиле, ама ете не бидна. Јас планирам деновиве да закажам на гинеколог, страв ми е да не ми се направил пак полип на матката, па тоа да ми прави проблем за забременување.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
30.10.2014 15:05:32   
LoveableMe RR
Kvisko и Libra88, разговорите се префрлени во темата Кломифен. Тука има слични искуства на рингерајките.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
30.11.2014 20:36:24   
scared RR
Знаете ли која цена се оние тестови за овулација? user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
30.11.2014 23:49:23   
caciana
Ovulacijata sekogas ja sekavam,imam poduen stomak,ostra bolka vo jajnicite I nekoja nervoza.Takvite simptomi mi traat2 Dena.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.12.2014 9:54:09   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared
Знаете ли која цена се оние тестови за овулација? user posted image



Scared, повели:

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina
Кај нас незнам каде го има Maybe Baby, мене ми го испратија од србија, таму го имало речиси во сите аптеки (околу 20 еур). А кај нас може лесно да се најдат тестови за овулација преку урина, од Фитофарм, 2 теста мислам дека беа околу 370 ден. (за една употреба се). На веб страната на фитофарм има повеќе информации за тестот



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
1.12.2014 9:59:31   
scared RR
фала ти LoveableMe user posted image попосле ќе тркнам до аптека да купам, сакам месецов да видиме дали ќе имам овулација, се некако си мислам тешко немам симптоми никакви ама ај пуста надеж user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
29.12.2014 9:27:18   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Lele neznam sto da pravam sabajleto imavme odnos so mm i posle pola saat neka bese gledam krv na toaletot koga otidov da mokram i posle toa na gakite uste dve kapki krv a ciklusot mi bese na 15 sega ispanicena sum celata maticniot gin ovaa nedela mi e prva smena ova krvarenje citam na net moze da bilo od miomot kolku e tocno neznam


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared
Да не ти е овулација Капина? user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
neznam mozda 14 den mi e od ciklus koga ke odam kaj lazarevski na 21januari



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
13.3.2015 17:24:15   
nela82
Zdr.devojki.Imam dilema dali sansite za zabremenuvanje se isti na pocetokot od ouvlacijata kako i site ostanati plosni denovi ili prvite denovi od ovulacija se najplodni.Pozz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.4.2015 20:10:36   
bibi ribi
Zdravo, jas denes se zacleniv na forumov i malku listam i citam niz temite user posted image
Postaviv edno prasanje i vo temata za proodnost na kanalite pa se nadevam ke mi odgovorite user posted image

Vo vrska so ovlacijata, znam deka nema pravila, no nekade imam citano deka eden mesec se ispusta jajce kletka od edniot jajnik, a sledniot mesec od drugiot, i taka naizmenicno.
Dali imate nekakva informacija vo vrska so ova?

Nela 82 za zal ne znam da ti odgovoram na tvoeto prasanje, i vsusnost ne mi e jasno dali e ploden eden den, ili dva, tri... ??

(Одговор на членот nela82)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.4.2015 22:04:39   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: nela82

Zdr.devojki.Imam dilema dali sansite za zabremenuvanje se isti na pocetokot od ouvlacijata kako i site ostanati plosni denovi ili prvite denovi od ovulacija se najplodni.Pozz

Нела овулацијата кај жената трае од 12-24 часа, тоа е испуштањето на јајце клетката и нејзиниото патување од јајниците до матката ( сликовито) и токму на тој пат треба да се пресретне со сперматозоид и да се оплоди user posted image

(Одговор на членот nela82)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.4.2015 22:08:15   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Zdravo, jas denes se zacleniv na forumov i malku listam i citam niz temite user posted image
Postaviv edno prasanje i vo temata za proodnost na kanalite pa se nadevam ke mi odgovorite user posted image

Vo vrska so ovlacijata, znam deka nema pravila, no nekade imam citano deka eden mesec se ispusta jajce kletka od edniot jajnik, a sledniot mesec od drugiot, i taka naizmenicno.
Dali imate nekakva informacija vo vrska so ova?

Nela 82 za zal ne znam da ti odgovoram na tvoeto prasanje, i vsusnost ne mi e jasno dali e ploden eden den, ili dva, tri... ??

Да биби-риби отприлика така е, наизменично еден месец левиот јајник, друг месец десниот создава фоликули и после од нив се испушта јајцеклетката тоа секако во случај кога двата јајници се функционални и здрави, добро ни дојде user posted image

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.4.2015 22:55:01   
bibi ribi
Wanna be mum, ti blagodaram za odgovorot i dobro ve najdov user posted image
Oploduvanjeto od strana na spermatozoidot sekogas nastanuva vo jajcevodot, ili moze da se sluci i otkako jajce-kolekata ke stigne vo matkata?

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
15.4.2015 9:34:03   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Wanna be mum, ti blagodaram za odgovorot i dobro ve najdov user posted image
Oploduvanjeto od strana na spermatozoidot sekogas nastanuva vo jajcevodot, ili moze da se sluci i otkako jajce-kolekata ke stigne vo matkata?


Кога ќе стигне во матката, веќе се внгездува и станува ембрионuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.4.2015 15:26:09   
bibi ribi
Jas imam mnogu neredovna menstuacija, ciklusot mi trae nekogas 20, nekogas 30, a nekogas 40-45 dena.
Sekogas mi e razlicno i nikogas ne znam koga ke dobijam.
E sega, sakam da ve prasam ako mozebi znaete - dali ovulacijata e sekogas na ist den (na primer 12-13) bez razlika na dolzinata na ciklusot, ili ovulacijata se menuva vo zavisnost od dolzinata na ciklusot?

Fala devojki user posted image user posted image


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.4.2015 15:59:56   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Jas imam mnogu neredovna menstuacija, ciklusot mi trae nekogas 20, nekogas 30, a nekogas 40-45 dena.
Sekogas mi e razlicno i nikogas ne znam koga ke dobijam.
E sega, sakam da ve prasam ako mozebi znaete - dali ovulacijata e sekogas na ist den (na primer 12-13) bez razlika na dolzinata na ciklusot, ili ovulacijata se menuva vo zavisnost od dolzinata na ciklusot?

Fala devojki user posted image user posted image



Јас ќе ти одговорам од мое искуство, има мноогу начини како да ја следиш овулацијата,календари, температура мерење, следење на исцедок итн АМА според мене на така нередовна менст. нема подобро од одење на доктор и следење на овулација, мерење фолекули, ендомертиум и сл. Ќе одиш неколку месеци почни со 12ти ден на пример, и така ќе знаеш user posted image

(Одговор на членот bibi ribi)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?