|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
20.12.2012 21:36:21   
Ummu_Ajna
zdravo na site aj ve molam za pomos ciklusot mir trase 6 dena a
mi doagja na 27 28 dena. aj kazete mi koga imam ovulacija pred i posle menzis koj denovi se najtocni zasto nekogas ne osekam nisto za
ovulacija. kazete mi gi dekoite naj dobri koj se za bebe.
pred i posle menzis. i dali mozam jas da
pijam klomefon na moja raka? zasto od doktori preku glava mie imam neuspesna inseminacija.
pijev dabreston i vaginaleti.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
20.12.2012 22:46:42   
kapina
jas ne sum imala ovulacija toj mesec zatoa mi bil pokratok i desniot jajnik mi bil mikrocisticen sto znaci toa neznamne mi dade nikakvi lekovi nisto mi kaza sega da ne pijam i da cekam uste ovoj ciklus da pomine pa da odam na inseminacija

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.12.2012 15:48:04   
Melanija RR
Капина ТУКА има за микроцистични јајници

Ummu_Ajna според книга 14 дена пред добивање се плодни денови,значи на 28 дена циклус овулација е на 14 ден.
Но ова во пракса не е секогаш точно.што значи никој неможе да ти каже кога имаш овулација само најсигурно се утврдува на ехо.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.12.2012 16:23:48   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

zdravo na site aj ve molam za pomos ciklusot mir trase 6 dena a
mi doagja na 27 28 dena. aj kazete mi koga imam ovulacija pred i posle menzis koj denovi se najtocni zasto nekogas ne osekam nisto za
ovulacija. kazete mi gi dekoite naj dobri koj se za bebe.
pred i posle menzis. i dali mozam jas da
pijam klomefon na moja raka? zasto od doktori preku glava mie imam neuspesna inseminacija.
pijev dabreston i vaginaleti.


Никако не смееш да пиеш кломифен на своја рака, тоа се хормонски лекови кои можат да предизвикаат сериозни компликации.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
13.2.2013 16:04:04   
dzvezda
Zdravo na site,Jas planiram da pravam inseminacija sega sledniov ciklus,minatiot ciklus piev clomifen samo 1 tabletka na den 5 dena i imav samo eden folikul ama ocigledno nisto,i pred 3 meseci pak piev clomifen po 1 tabletka na den i togas imav eden folikul.Zosto samo eden folikul i pri hormonska terapija?Kako da znam i deka vo folikulot imam jajce kletki?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
13.2.2013 16:14:38   
Melanija RR
dzvezda тема за кломифен имаш ТУКА и ќе го префрлам твојот пост таму и ќе ти одговорамuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
16.2.2013 20:37:00   
lindicka
Здраво на сите, едно молба до сите вас, си го сменив телефонот и во новиот го немам бројот од др. Хаџи- Лега, од Ремедика. Ако може некој д ами го прати во приватна порака? user posted image Фала многу.
Инаку денеска ми е 13ти ден од циклус, и имам еден фолекул на левиот јајник 13.6 мм, ама др не беше баш задоволна од ситуацијата. А зошто?!! Па мене ми е 18ти ден овулација, јас излегов пресреќна од ординацијата user posted image .
Инаку, хормоните нали ми се малку измешани, Естрадиолот ми е 23 (знаши низок), треба да почнува од 25 па нагоре, Андростендионот ми е 4.6, а границата е до 3.5 (значи повишен), и плус пролактинот ми е 20, а границата е од 3 до 25, ама др рече дека не е ок сепак, затоа што ако е 20 на 3ти ден, тогаш до колку ќе се качи на 21ви ден?!! Така ми рече. Можеби е во право, затоа имам доцна овулација. Ама и следниот месец ќе испитувам хормони пак на 3ти ден од циклус, уште некои неспецифични, пр. H6A1 i nekoi drugi, prvpat gi gledam??? И ќе одам на консултација кај ендокринолог, прво да ги средам хормоните, па после да правам инсеминации или инвитро, така ме советуваа др.
Поз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
25.2.2013 12:27:59   
maybebaby
Maybebaby- тестот за овулација преку плунка е повторно присутен на македонскиот пазар.
-најлесен начин да се дознаат плодните денови
-информира дури 2-3 дена пред овулација
-неограничена и едноставна употреба
-резултати за 10-15 минути
Во сите подобро снабдени аптеки

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
25.5.2013 22:29:48   
MademoiselleNina
Јас го користев тој Maybe Baby микроскоп околу една година, и си покажува тој овулација, ама еве во мојов случај се уште чекам да видам user posted image
После престанав да го користам, ме оптеретуваше психички...

(Одговор на членот maybebaby)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
29.5.2013 18:28:21   
koki12
Devojki aj ve molam kazete od kade da go kupam toj maybu baby test pobarav po aptekite na zegin i viola go nemaat.i a ako moze kazetemi kolku pari kosta.pozdrav!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
4.6.2013 23:07:39   
MademoiselleNina
Кај нас незнам каде го има Maybe Baby, мене ми го испратија од србија, таму го имало речиси во сите аптеки (околу 20 еур). А кај нас може лесно да се најдат тестови за овулација преку урина, од Фитофарм, 2 теста мислам дека беа околу 370 ден. (за една употреба се). На веб страната на фитофарм има повеќе информации за тестот

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 4.6.2013 23:09:38 >

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.8.2013 18:40:20   
Bethany
Ај женски потсетете ме... вчера имав болка во десниот јајник, ми се кочеше ногата дури, е сега тоа што ме интересира е: дали е овулација токму тогаш кога имав болката, или непосредно потоа, пример денес-утре.
Јас некако размислувам дека е тоа овулација , дека во тој момент се случуваше прскање на фоликул, па поради тоа е и болката, или тоа тек треба да се случи user posted image

Прашувам бидејќи порано како помлада повеќе забележував овакви симптоми, тогаш и не знаев од што се , мислев сум настинала, ама сега е тоа навистина редок случај да почуствувам да овулирам, па така сакам да знам да не пропуштам нештоuser posted image По тој календар што автоматски израчунава О имам уште некој ден, ама знам дека тоа не е сто посто така, па затоа се изненадив дури што ја почуствував па и се израдував.

И уште нешто... Има ли некој начин за зголемување на плодова слуз, (има некои капки знам, ама мислам овака, преку исхрана) јас ја имам многу малку, со месеци ич, а знам дека и тоа е битен фактор при забременувањето.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
21.8.2013 18:50:36   
deluxe
Бетани тоа е овулација што си го почувствувала,јас секогаш сеќавам такви симптоми а и плус како стомакот да ми е тежок,подуен,user posted image
Работи на случај овие деновиuser posted image плодните денови ти се започнати,стискам палциuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
22.8.2013 23:15:36   
gulabica
Zdravo Ringerajki
Me nema oddamna moze da se kaze,najprvo da ve pozdravam...
Bi sakala da ja spodelam na kratko mojata prikazna t.e mojot pat do bebe sto seuste go nema user posted image .
Gi napraviv site ispituvanja sto trebase da se napravat i jas i soprugot ka nego e se ok,jas pravev hsg i ispadna deka mojot lev kanal go nema,no spored dr..i toa ne e strasno moze i so eden ako saka...drugoto e se ok...i sega vaka...potocno ova me interesira...
Imam neredoven ciklus ,dobiv na 2.08 a na 5.8 me stavija na klomifen gi piev 5 dena po 2 tableti bev na folikometrija i mi kazaa deka za zal moite jajnici ne reagiraat na klomifen imase dva folikula eden na lev eden na desen jajnik edniot bese 10m a drugiot 12mm.mi dadoa da gi pijam uste dva dena posle bev pak toagas bese 12mm so 14mm bile mnogu mali i zaklucivme deka nema sansi da ostanam bremena i da cekam da dobijam a i veke resiv da odam na in vitro...No na 18.08 jas prokrvarev cista rozeva krv samo eden den imav nekoi cudni bolki vo dolniot del od stomakot i kako napnatost na cel stomak toa mi traese tri dena...sega se custvuvam dobro me boli glavata i sum mnogu napnata bez potreba...dr. mi e na odmor a nesakav da odam kaj bilo koj moze i zgresiv sto ne otidov da vidam sto e problemot..baram pomos od vas sto li moze da bide dali nekoj imal ista situacija kako moajava...i normalno baram sovet sto ponataka....
Izvinete za doilgiot post se nadevam deka bevte trpelivi i me procitavte....
Ve pozdravuvam sitee vi posakuvam ubava nok i da se procitame za ubavi raboti....

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
23.8.2013 19:43:34   
Felly RR
гулабица, ОВДЕ има тема за кломифенот, а за крварењето најдобро да посетиш гинеколог, ако ти е мисла и не сакаш да го чекаш твојот матичен, подобро појди кај некој друг, па ќе ти каже за што се работи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.8.2013 15:12:37   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ај женски потсетете ме... вчера имав болка во десниот јајник, ми се кочеше ногата дури, е сега тоа што ме интересира е: дали е овулација токму тогаш кога имав болката, или непосредно потоа, пример денес-утре.
Јас некако размислувам дека е тоа овулација , дека во тој момент се случуваше прскање на фоликул, па поради тоа е и болката, или тоа тек треба да се случи user posted image

Прашувам бидејќи порано како помлада повеќе забележував овакви симптоми, тогаш и не знаев од што се , мислев сум настинала, ама сега е тоа навистина редок случај да почуствувам да овулирам, па така сакам да знам да не пропуштам нештоuser posted image По тој календар што автоматски израчунава О имам уште некој ден, ама знам дека тоа не е сто посто така, па затоа се изненадив дури што ја почуствував па и се израдував.

И уште нешто... Има ли некој начин за зголемување на плодова слуз, (има некои капки знам, ама мислам овака, преку исхрана) јас ја имам многу малку, со месеци ич, а знам дека и тоа е битен фактор при забременувањето.


И мене многу ме интересира како би можела да ја зголемам цервикалната слуз сите викаат при овулација треба да ја има јас ептен малце user posted image Читав дека Ноќничето е добро за тоа Primrose flower Oil ама никаде неможам да го најдам, пронајде ли ти нешто друго? user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
26.8.2013 15:35:47   
Bethany
И јас имам слушнато единствено за тоа Primrose oil, а некој ми кажаа дека имало и некои капсули на таа база, ама порано кога барав не најдов, ама не барав во Скопје, можеби таму некаде по аптеките има...

А еве што дополнително пронајдов за зголемувањето на плодната слуз:
-Пиење доволно вода. Ако во организмот нема доволно вода, плодната слуз може да пресуши.
-Пиење 1-2 филџани зелен чај дневно.
-Земање на Е витамин.
-сок од грејпфрут,
-витамин ц (Ц витаминот повеќе ја разредува плодната слуз, ја збогатува со вода и со тоа ја прави поквалитетна средина за сперматозоидите)
-ленено семе, ореви

Па може да се заангажираме со ова, нема да штети секако. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
30.8.2013 15:04:16   
Melanija RR
gulabica твпјпт пост и одговори на тема Кломифен можеш да напишеш и прочиташ ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
9.9.2013 18:34:18   
wanna be mum
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

И јас имам слушнато единствено за тоа Primrose oil, а некој ми кажаа дека имало и некои капсули на таа база, ама порано кога барав не најдов, ама не барав во Скопје, можеби таму некаде по аптеките има...

А еве што дополнително пронајдов за зголемувањето на плодната слуз:
-Пиење доволно вода. Ако во организмот нема доволно вода, плодната слуз може да пресуши.
-Пиење 1-2 филџани зелен чај дневно.
-Земање на Е витамин.
-сок од грејпфрут,
-витамин ц (Ц витаминот повеќе ја разредува плодната слуз, ја збогатува со вода и со тоа ја прави поквалитетна средина за сперматозоидите)
-ленено семе, ореви

Па може да се заангажираме со ова, нема да штети секако. user posted image


Ги најдов апчињата од Ноќниче +витамин Е од Активал 500ден се за 3 месеци би требало да се таман јас веќе ги зедов user posted image
Земам матичен млеч, ленено семе (од време на време) и витамин Ц user posted image

< Поракaта ја уредил wanna be mum -- 9.9.2013 18:38:10 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
11.11.2013 12:00:43   
sibela
zdravo devojki odamna me nema vo forumot i eve posle 2 meseci mi tekna da prasam nesto.. dali e normalno za vreme koga mi e ovulacijata pocnuvaat i gradite da mi bidat tvrdi. denes mi e 14 den od mens. cikls. imam tecnost so t.n. kako belka od jajce cuvstvuvam bolka golema na desniot jajnik.. ama i gradite neznam za toa????/ vie sto mislite?

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
11.11.2013 13:19:17   
LoveableMe RR
sibela, dobredojde nazad, od ona sto napisa mislam deka ovuliras na desniot jajnik. pozzuser posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
13.12.2013 22:30:48   
macika4
Здраво на сите јас имам болна овулација и еве веќе 2 год како пробуваме и ништо порано не осеќав никакви симптоми на овулација а сега од како пробуваме секој месец 3 дена имам неиздржливи болки во јајници кога ќе ја прашам докторката зошто така ми се дешава она ми вика дека тоа е супер мада мене не ми изгледа дека е така неможам да одам и да седам до што може да е

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.12.2013 14:09:22   
tatiana
zdr paleska jas gi ispitav hormonite ponedelnik ke gi iamam rezultatite no doktorot mi rekol ako hormonite mi se ok ke gi vidi jAJCE KLETKITE I TOA ME SEKIRA DALI ZNAES KAKO SE GLEDA TOA KAJ NEGO ILI VO KLINIKA A HORMONITE GI ISPITAV VO IDADIJA A ZA OVA NEZNAM I OVIE POSLEDNI 3 MESECI NEMAM REDOVNA MESTORACIJA MI KASNI 23 DENA TE MOLAM ODGOVORI CEKAM

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.12.2013 14:57:10   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: tatiana

zdr paleska jas gi ispitav hormonite ponedelnik ke gi iamam rezultatite no doktorot mi rekol ako hormonite mi se ok ke gi vidi jAJCE KLETKITE I TOA ME SEKIRA DALI ZNAES KAKO SE GLEDA TOA KAJ NEGO ILI VO KLINIKA A HORMONITE GI ISPITAV VO IDADIJA A ZA OVA NEZNAM I OVIE POSLEDNI 3 MESECI NEMAM REDOVNA MESTORACIJA MI KASNI 23 DENA TE MOLAM ODGOVORI CEKAM



Здраво татиана. Колку што знам, онака лаички, постапката за мерење на големината на јајце клетките се нарекува Фоликулометрија и ете за тоа имаме цела тема, па можеби од искуството на другите мамички ќе најдеш одговор на своите прашања. Ете ти пуштам бубамари за побрзо да забремениш user posted image user posted image user posted image user posted image Се најубаво!

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот tatiana)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Овулација - симптоми, начини и средства з...
14.12.2013 17:12:47   
kapina
Tatiana golemite bukvi znacat vikanje a ne se plasi ne e toa nisto strasno ke te gleda na eho I ke vide kolkavi ti se jajcekletkite voopsto ne nitu bolno nitu strasno

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?