|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
12.7.2015 19:31:16   
scared RR
Зависи, кога фоликулите ќе ја достигнат посакуваната големина се става стоп инекција и по околу 34 до 38 часа од стоп инекцијата настапува овулацијата.

(Одговор на членот Bisera2130)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Кломифен
12.7.2015 20:25:21   
Bisera2130
Ima li potreba od taa stop inekcija, bidejki ne mi kazaa nisto za toa.???

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Кломифен
12.7.2015 21:44:38   
scared RR
Таа е задолжителна а не дали има потреба, секогаш кога се оди со стимулации се става стоп инекција за созревање и пукање на фоликулите во спротива ништо не се направило. И треба внимателно следење на ендометриумот затоа што кломифенот има антиестрогено дејство и затоа најчесто го даваат во комбинација со естрофем.
Ама ако матичен ти дава кломифен не ме чуди ништо, тие се тотално неписмени за решавање на проблеми со стерилитет.

(Одговор на членот Bisera2130)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Кломифен
12.7.2015 22:52:55   
Libra88
Jas ne piev estrofem so klomifenot, a endometriumot pred stop inekcijata mi bese 10mm.

Za stop inekcijata mnogu se zbuniv, dali sum jas nekoj prototip, dali samo na mene moze da mi se sluci???? Znaci napnatost vo jajnicite osetiv 22 casa posle stop inekcijata, doktorot sto mi ja pravese inseminacijata koga me pregleda mi kaza deka ima izliv i deka e prav moment za inseminacija. Jas mu kazav deka vecerta osetiv bolki vo jajnicite i toj veli deka sigurno togas puknale folikulite.
Pa neli pukaat 36 casa posle primanjeto????

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Кломифен
12.7.2015 23:32:14   
scared RR
Можно е да настапи и порано баш го прашав докторот за тоа , но ова ретко се дешава, скоро никогаш така ми кажа.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Кломифен
7.8.2015 15:59:27   
Bisera2130
Здраво девојки,
прочитав по форумиве дека кломифенот го продолжува циклусот. Може ли да ми кажете ваше искуство, мене обично циклусот ми доаѓа на 28 дена, денес ми е 29 а сеуште ништо, осеќам само мало повремено глоцкање на јајниците. Искрено се надевам да не добијам. Вообичаено колку дена касни циклусот по пиење на кломифен???

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Кломифен
7.8.2015 16:19:16   
kapina
na mene tri dena mi kasnese od klomifen ciklusot

(Одговор на членот Bisera2130)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Кломифен
7.8.2015 18:48:02   
Bisera2130
Jas iskeno se nadevam da ne dobijam. Ne znam do koga da cekam, da kupam li test za bremenost ili seuste e rano so ogled deka mi kasni samo 1 den??? Sto mislitr vie???

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Кломифен
7.8.2015 22:19:33   
Melanija RR
Немора да значи дека касни,но може да е покасно овулацијата зависи на кој ден била на тоа+ 12/14 дена.3-4 дена па тест,одприлика до 32-33 ден.Ти посакувам user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bisera2130)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Кломифен
8.8.2015 12:58:25   
borjance
здраво девојки, јас се извинувам мислам дека нее соодветно моето прашање за тука но не најдов тема, сакам да прашам какви се вашите искуства со метформин, мене ми ги дадоа за низок инсулин... малку ми е чудно

< Поракaта ја уредил borjance -- 8.8.2015 12:59:05 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Кломифен
8.8.2015 13:40:29   
kapina
Dobar lek e metformin i ne steten ne se plasi go regulira sekerot i insulinot jas go pijam i so nego imam ovulacija

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Кломифен
8.8.2015 15:21:25   
Bisera2130
Ti blagodaram mngu draga Melanija, i jas najpoveke posakuvam user posted image , ajde ke pocekam uste den dva pa ke pravam test.
Pozz.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Кломифен
25.8.2015 8:52:15   
acika24
Zdravo. Js sum nova na forumov. Pred 2 nedeli pravev svadba, no sakame odma bebence user posted image Bev na ginekolog mi kaza koga imam ovulacija i mi dade da pijam folna kiselina od 0.4mg ednas dnevno. Na upatstvoto citam deka pred samoto oploduvanje se pijat po 3 pati na den pa toa malce ne mi e jasno user posted image Sto se odnesuva do Klomifen bratucetka mi gi piese i za 1 mesecostana bremena so bliznaci, jas na ginekologot i gi pobarav no mi kaza deka e rano da probame prvo normalno bez lekarstva zosto da si unistuvam jajnici. Zar Klomifen unistuvaat jajnici? Inace imam 24 godini i sakam da bidam mlada mama user posted image Se nadevam vo brzo vreme ke se izraduvame so user posted image Kazete nekoj sovet za brzo zabremenuvanje user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Кломифен
25.8.2015 10:09:38   
scared RR
Сите сакаме одма бебе ама за жал магична формула за брзо забременување не постои. Фолна се пие еднаш дневно, кломифен не уништува јајници туку ги троши.

(Одговор на членот acika24)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Кломифен
25.8.2015 10:24:52   
acika24
Kako mislis gi trosi? Moze pokonkretno da mi objasnis, toa e loso ili dobro? :)

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Кломифен
25.8.2015 10:38:10   
scared RR
Стимулира раст на повеќе фоликули а со самото тоа се трошат јајниците . Сега сама ти види добро е или лошо user posted image Уште не си почнала со обиди ти за кломифени мислиш user posted image
бај д веј врснички сме user posted image

(Одговор на членот acika24)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Кломифен
25.8.2015 15:43:56   
acika24
Super sto sme vrsnacki user posted image epa keprobam prvo pa da vidam sto ke izleze...ti imas bebce? user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Кломифен
25.8.2015 17:01:36   
MademoiselleNina
Аницка24 Совет: Мноооогу С*** опуштено, со уживање user posted image user posted image user posted image
И не се замарај пред време user posted image

(Одговор на членот acika24)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Кломифен
29.8.2015 21:43:06   
bebea
Zdravo Devojki, jas sum nova na forumot, bi sakala da dobijam soveti od vas.
Dve godini se obiduvame za bebe , gi napravivme site ispituvanja i se bese vo red so dvajcata.
Sega mesecov doktorot mi dade da pijam klomifen vo kombinacija so estrofem ... da mi kaze nekoj dali ima isustva so ovaa terapija, dali imale dve crtki .... Fala
Vi posakuvam na site user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Кломифен
31.10.2015 11:33:13   
Rajna.vojvoda
колку е паметно да се пие кломифен без испитана проодност на канали и спермограм?

(Одговор на членот bebea)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Кломифен
31.10.2015 15:44:21   
Kvisko
Ич не е паметно да се кломифен ако не се знае зошто нема бебе. Прво испитувања па се друго.

(Одговор на членот Rajna.vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Кломифен
31.10.2015 17:51:22   
kapina
Da i jas mislam taka ne pij nisto duri ne ispitas sto e pricinata zasto ti se sluci ova napravi gi barem onie preventivnite pregledi pap test brisevi soprugot ti spermogram spermokultura hormoni hsg

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Кломифен
3.11.2015 16:27:20   
sakambebuvce
здраво зенски мозе некоја да ми казе дали мозе кломифенот да се поцне од втор дена на циклус посто јас бев на преглед и како да го слуснав докторот дека од втори ден ми реце ама не сум сигурна и јас од втори ги поцнав

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Кломифен
3.11.2015 23:34:40   
Melanija RR
Се почнува кога ќе каже докторот според претходната историја.Кога ти кажа да дојдеш на ехо?Ако е пред 12 ден ,тогаш кога ќе одиш задолжително кажи си дека од втор ден си почнала.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Кломифен
13.11.2015 0:02:59   
sakambebuvce
Zdravo kako ste?? jas bev na folikulometrija na 10den od ciklus i doktorot mi kaza deka folekuli ima ama ne rastat samo do 10mm od sto mozi da ne rastat i sto treba da se prevzemi za da dojde do rast na folekulite ve molam za najbrz odgovor premnogu sum razocarana.....:-(

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?