|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кломифен
29.2.2016 0:59:05   
MademoiselleNina
Пролетт, имај верба и ќе биде. Ако друг проблем немате,ќе биде, не се секирај.
А колку време се обидувате?
Јас многу лошо ги поднесов кломифените, и реков тоа веќе никогаш не го пијам. Но сите сме различни, кај некои носи успех.
Јас ги пиев пред инсеминација, бидејќи тогаш мм имаше лош спермограм. Но знам една моја колешка пред неколку години, баш со терапија од кломифен отана бремена и сега има син.

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Кломифен
29.2.2016 8:43:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: prolett

Zdravo devojki, kako ste? Jas sum nova clen na ovoj forum! Jas koristev komifen od 3 do 10 den te 5 dena za vreme na ciklusot, po edna tableta na den, primiv i injekcija na 15 den od ciklusot, no ne bese uspesno, sega povtorno ke se obideme, Ve molam za vasi iskustva1 Se e vo red so mene i mojot partner,Pozdrav user posted image


prolett, дoбредoјде ти пoсaкувaме штo пoскoрo дa ги видиш двете цртки.user posted image Прoбaјте некoлку пaти, aкo не биде тoгaш кoнсултирaјте гинекoлoг кoј пoдoлгo рaбoти нa oвaa прoблемaтикa.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Кломифен
29.2.2016 22:13:18   
prolett
Se obiduvame 3 godini, toa e dolg period,. Ne sme pravele inseminacija, mi gi dadoa klomifen za folikulite, bidejki site ispituvanja sto gi napravivme bea ispravni. Znaci, mi kaza da pijam povtorno klomifen i ke vidime sto potoa. Da se nadevame deke ke bide se vo red, bidejki kopnezot e pogolem od bilo sto zauser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Кломифен
1.3.2016 13:42:55   
wanna be mum
Колку фолекули правиш со кломифенот?
можеш и дупла доза јас така останав бремена два пати , се разбира лекар да ти ја даде не сама
Мој предлог е штом пиеш апчиња да си направиш инсеминација , ти посакувам крај на овај пат и почеток на нов со user posted image user posted image

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Кломифен
1.3.2016 22:29:15   
prolett
Pa imam 22mm taka mi kaza so po edna tablata, a sga ke vidime vo tek sum, pak mi kaza po edna tableta da pijam. Sakam da prasam dali piete aspirin 100 . Mi kaza doktorkata deka bilo ubavo da se pie za cirkulacijata,... Ednas se napiv no na gladno, i mi bese loso, imav vrtoglavica, povrakav i glavobolka, bidejki vo upatstvotot pisuva dase pie na gladno. Pa sega go pijam otkako ke se najadam. Nemam nikakov problem. Dali vie piete aspirin 100.? Pijam tifol, b - kompleks, bedoksin, c vitamin. Drugo sto moze da pijam ne znam? Jadam se, zelencuk, ovosje.. I jas pomisliv deka ke pijam ovojpat po dve tableti od Klomifenot, no mi kaza po 1 zatoa sto dobro mi reagirale tabletite. Klomifenot se piel tri pati, te posledovatelno tri terapii mi kazaa. Za kratko li vreme ostana bremena otkako gi piese po dvapati na den?

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Кломифен
1.3.2016 22:48:51   
borjance
пролетт истите витамини ги земам и јас плус метформин, а денес почнав со кломифен 2х1 дневно.Со оглед на тоа што пред една година и три месеци бев бремена но неуспешно заврши докторот смета дека нема потреба да се испита проодност на јајници е сега јас сакам да прашам дали е возможно зе една година да се случи нешто со проодноста на јајниците? мн ми значи секое мислење поздрав до сите

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Кломифен
1.3.2016 23:21:37   
prolett
Jas pravev hsg za proodnosta na kanalite, se mi e vo red, pa mi dadoa klomifen. Verojatno e i na psihicka baza,bas se cudi dr deka se e vo red. Se nadevam deka naskoro ke bidam so user posted image Pozd do site i srekno!

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Кломифен
1.3.2016 23:35:09   
prolett
Imav dva folikula, a kolku otprilika treba da ima? Bidejki mi kaza dr deka e dobro, duri odlicno, a sepak ne se sluci nisto. I jas primiv injekcija pregnil za pukanje na folikulite na 15 den od ciklusot. Se nadevam deka sega ke bide pozitivno... daj Boze, Pozdrav i povtorno srekno!user posted image

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Кломифен
1.3.2016 23:36:23   
prolett
A ti borjance zosto go pies metforminot?

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Кломифен
2.3.2016 0:02:15   
borjance
metforminot go pijam za podobruvanje na jajce kletkite zasto minatiot pat imav missed abortus

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Кломифен
2.3.2016 0:03:42   
borjance
imsm policisticni jajnici ubavi ti se folikulite daj boze site da videme dve crti vo mesecov nas zenski

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Кломифен
2.3.2016 0:11:22   
prolett
Daj Boze, neka ni pomogne na site! Nisto drugo ne ni ostanuva osven da se nadevame i da imame verba, site sme zelni za tie user posted image A kolku folikuli treba da se ima i po kolku mm?

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Кломифен
2.3.2016 0:23:45   
borjance
зависи ние со полицистични јајници обично имаме многу фоликули но некогаш доволна е и една за да биде, моите се многу по 30 имам ама се мн мали и ситни не пукаат растат

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Кломифен
2.3.2016 0:27:52   
borjance
3 фоликули од 20 до 25 мм се добри

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Кломифен
2.3.2016 11:57:26   
mommy_angels RR
Девојчиња еден фоликул е сосема доволно за оплодување и успешна бременост.Се надевам дека наскоро заедно ќе се радуваме на вашите user posted image .За Проодност на каналите тука можете да прочитате.

Борјанче,гледам дека си во иста ситуација како што бев и јас.Не знам кој ти дал метформин,ама се надевам дека истовремено ти препорачал и диета,која вклучува начин на исхрана како кај дијабетичарите.Значи јаглехидратите по можност целосно да ги исфрлиш и оброците почести ,но со помала количина и богати со витамини.Ова многу влијае на функцијата на јајниците.

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Кломифен
2.3.2016 18:21:58   
borjance
мами ангелс јас си бев мн слаба од кога почнав со метформин се исушив, ми годи во секој случајна мојата висина 174см 53кг е навистина малку.туку ме мачи проодноста на јајниците значи пред година имав бременост значи биле проодни а сеа дали се сменило нешто кој знае аа докторот смета дека не треба да се испитува ајде како сака бог и кога сака само да е се во ред

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Кломифен
4.3.2016 14:48:38   
wanna be mum
prolett истиот месец останав со инсеминација, со дупла доза правев 1-2 повеќе, среќно и тебе и на borjance чекам да се пофалите

< Поракaта ја уредил wanna be mum -- 4.3.2016 14:50:33 >

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Кломифен
4.3.2016 22:40:37   
prolett
Vaka, wanna be mum jas pijam vtor pat, no dr mi dava samo po 1 na den, a utre mi ostanuva poslednoto, pa ke treba da odam na pregled. Ke vidam togas sto ke mi kaze. a da te prasam pies li aspirin 100, jas gi pijam veke 3 dena, i cudno mi e kako ciklusot mi prestana.Dali ima vrska ne znam? Mene i taka ne mi traese mn vreme ciklusot. Pa ke vidime sto ke bide. se nadevam. pozz

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Кломифен
4.3.2016 22:59:27   
borjance
сум пиела минатите месеци аспирин и метформин и циклусот ми бил ист, а сега прв пат пијам кломифен и метвормин и вчера ми заврши циклусот мн кратко ми траеше а аспирин почнав денес да пијам, се си мислам ке да е од кломифенот

(Одговор на членот prolett)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Кломифен
4.3.2016 23:41:12   
prolett
borjance jas nemav problem minatiot pat od klomifenot, mozebie e i promena na vreme, ne znam...na sekogo razlicno e kako i da e...

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Кломифен
4.3.2016 23:58:24   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: borjance

3 фоликули од 20 до 25 мм се добри

20-do 22 se idealni folikuli.Nad toa ne e potrebno.I ,alite folikuli go gusat rastot na folikulite.

Proodnost na kanali e skoro pa zadolzitelno koga se odi so stimulacija.
Vreme se gubi dodeka se fati redot.

prolett i borjance so srekja user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Кломифен
5.3.2016 0:25:44   
borjance
fala ti mnogu melanija na poddrskata, jas znam deka proodnost mora no jas pred edna kodina imav neuspesna bremenost i doktorot misli deka cim togas sum ostanala od prva jajnicite se proodni, deka edna godina e malku vreme za da se zapusat

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Кломифен
5.3.2016 0:26:53   
borjance
i da malite folikuli se najgolemiot problem kaj mene... gi ima mnogu sitni po 8 ili 9 mm

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Кломифен
5.3.2016 17:20:35   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: borjance

мами ангелс јас си бев мн слаба од кога почнав со метформин се исушив, ми годи во секој случајна мојата висина 174см 53кг е навистина малку.туку ме мачи проодноста на јајниците значи пред година имав бременост значи биле проодни а сеа дали се сменило нешто кој знае аа докторот смета дека не треба да се испитува ајде како сака бог и кога сака само да е се во ред

Не диета за слабеење,мислев на начин на исхрана како дијабетичарите.Јас сум и ден денес со ист проблем како и ти,многу ситни јајце клетки,но не растат.кај мене навистина имаше успех комбинацијата од метформин и исхрана со мн малку јаглехидрати.Што знам,ова е од лично искуство,па мислев можњ да ти се најде user posted image

(Одговор на членот borjance)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Кломифен
5.3.2016 18:16:26   
wanna be mum
Piev i aspirin, da, nemas gajle, klomifenot gi budi jajnicite ako podzaspale, najlesen vid na stimulacija e taka da od nego nema steta, ke vidis kako ke pominis na kontrola, drzam sreka da ima uspeh :)

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?