|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: HLA типизација
8.2.2010 16:23:35   
arh_diz
vezilka pisav kaj genetsko ispituvanje ke pisam i tuka nikoj nemoze da znae dali ke imas problemi . Moja prijatelka ima genetski problem za koj site doktori i rekle deka e strasno rodi dve deca kaj tretoto i napravi mal problem . No go rodi zdravo zivo
Taka da nemisli na los ne zemaj se zdravo za gotovo.Samo moras da najdes ginekolog dobar specijalist koj prethodno sledel trudnica so problemot kako tebe
Ajde cekame da user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: HLA типизација
8.2.2010 16:27:44   
arh_diz
vezilka AFa moze ti se zgolemeni zatoa sto primase inekcii i klomifen
Gi najde li lekovite

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: HLA типизација
8.2.2010 16:31:21   
vezilka RR
Па да ти кажам право никој не ми кажа од што ми се покачиле, ама се покачени..јас се надевам дека докторов на 26 ќе ми објасни нешто поспецифично..иначе за лековиве, матичниов ми кажа да пијам аспирин 100, па ќе видиме...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: HLA типизација
8.2.2010 16:33:16   
arh_diz
Na mene mi rekao deka AFa oi D-dimer se pokacuva od hormonalni tableti odnosno zaradi golema doza na hormonalni tableti dobiv tromboza i spontan)

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: HLA типизација
13.2.2010 22:38:59   
Матеа
Везилка што е точно АФА затоа што има неколку кратенки АФА во медицината. На која точно се мисли за да можам да ти помогнам.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: HLA типизација
14.2.2010 0:38:38   
Матеа
И дополнително, што точно е најдено. Каков профил ти правеа? И кој точно од вас двајцата го нема HLA -G? Потребна ми е подетална информација за резултатите и дијагнозата. Нема да можам да ти одговорам веднаш, извини (брзата слепи ги раѓа). Може да ги пратиш со приватна порака. Ќе се обидам да најдам нешто, не ти ветувам, за да не те разочарам доколку не успеам.
Инаку, не се секирај (don't axe yourself, што би рекол некојuser posted image ) За се се најдува решение. Не мора секогаш да се решава проблемот, може и да се заобиколи. Само не се откажувај. Ќе ти помогнеме со тоа што можеме.
(Кога си во пеколот, единствено нешто што можеш да направиш е да продолжиш да одиш- В. Черчил)

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: HLA типизација
15.2.2010 8:46:21   
Еца
Везилка дај поглед ваму, среќо. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: HLA типизација
15.2.2010 9:14:19   
vezilka RR
Матеа фала ти и тебе и на сите што се трудите толку околу мене..:) А јас толку сум сирота пошто поима немам што ова значи, и проблемот е што никој не ми објаснил.. Тоа HLA-G и не знам што значи оти никој не ми го спомнал..Во моите резултати стои следново: има табелки за HLA-A, HLA-B и HLA-C и ми рекоа дека имаме преклопување во 4 локуси. И во дијагнозата пишува: хаплоидентични; CM  Ø; во серумот на сопругата нема цититоксички антитела птотив hy на сопругот. А АФА се однесува на антифосфолипидни антитела.Ај ќе се обидам да не се секирам, туку ми иде да „насекирам“ некој друг па така може и ќе им текне на ова докториве дека кога ќе ти пишат дијагноза не ќе биде лошо и да ти ојаснат што е тоа.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: HLA типизација
31.3.2010 10:50:40   
kodim
Јавете се после Велигнедските празници, за да ви објаснам што ве интересира околу ХЛА системот и сите имунолошки и коагулациони проблеми поврзани со стерилитет, спонтани абортуси и проблеми во тек на бременоста. Јас сум доктор кој работи на оваа проблематика и собро ми е позната.
Денеска една пациентка случајно ми кажа за овој сајт и решив да им помогнам на некои пациенти кои ги имаат наведените проблеми. 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: HLA типизација
31.3.2010 10:53:31   
suzeto
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот kodim)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: HLA типизација
31.3.2010 10:55:39   
arh_diz
Dali bi sakale da ni pisete broj vo privatna poraka .Za da mozat da ve konkaktiraat zainteresiranite

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: HLA типизација
7.4.2010 17:06:58   
Тања РР
Везилка, мила, колку што јас знам детски аспирин викаат на Аспирин протект 100 мг на Баер. Во народот е познат како детски затоа што количината на лек е мала но всушност го пијат ИСКЛУЧИВО возрасни, најчесто како превенција од срцеви заболувања. За деца до 12 години аспиринот е строго забранет.
Не знам зошто ти рекле дека тешко се наога, го има во секоја аптека.

И уште нешто, немој да се разочаруваш, Господ има план за секој од нас, сигурна сум дека наскоро ќе се гушкате со некое user posted image .

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: HLA типизација
21.1.2013 22:40:17   
lindicka
HLA tipizacija se pravi samo kaj zenata ili i kaj dvajcata partneri? Se ispituva na Transfuziologija, teka?
Dokolku se ispituva za soprugot, upatot mu e od opstiot lekar ili i za nego upat od mojot maticen ginekolog?

Fala,
P.s Malku sum zbuneta, msilev ova HLA i AFA deka se imunoloski ispituvanja, taka se ili oni eimunoloskite isputuvanja se drugi?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: HLA типизација
22.1.2013 9:06:21   
vezilka RR
Ова испитување се прави кај двајцата партнери, со упат од матичен гинеколог. Се прави на трансфузиологија и спаѓа во групата на имунолошки испитувања. Се мери како да кажам просто сличноста на гените по групи кај партнерите..колку се послични толку е потешко забременивањето. Тоа му даоѓа нешто како парнерите не маожат да имаат деца еден со друг, ама со други партнери, можат. Ние се преклопувавме во три од пет локуси, што му доаѓа многу слични, како брат и сестра, и веднаш ни препорачаа ин витро. Арно ама како медицината не е 1+1=2, и за нас се случи жива реткост..останав бремена со инсеменација.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: HLA типизација
22.1.2013 16:16:48   
lindicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ова испитување се прави кај двајцата партнери, со упат од матичен гинеколог. Се прави на трансфузиологија и спаѓа во групата на имунолошки испитувања. Се мери како да кажам просто сличноста на гените по групи кај партнерите..колку се послични толку е потешко забременивањето. Тоа му даоѓа нешто како парнерите не маожат да имаат деца еден со друг, ама со други партнери, можат. Ние се преклопувавме во три од пет локуси, што му доаѓа многу слични, како брат и сестра, и веднаш ни препорачаа ин витро. Арно ама како медицината не е 1+1=2, и за нас се случи жива реткост..останав бремена со инсеменација.

Везилка, фала на одговорот. Малку ми се разјаснува што и како еuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: HLA типизација
28.2.2013 0:49:20   
maicka_
Везилка, стварно си бремена и после лошиот резултат од ХЛА????? Значи сепак има надеж и за ваквите случаи, јес сега треба да го правам ова испитување.....и многу ми е страв од резултатот

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: HLA типизација
28.2.2013 8:21:38   
AnnaMolly RR
Maicka, везилка веќе си роди едно сонце, сега има 2,5 години. Значи некогаш и медицината не е 100% во право. Никогаш не треба да се губи надеж.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот maicka_)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: HLA типизација
28.2.2013 14:17:02   
babyhope
Значи браво и за Везилка и за Меланија user posted image user posted image user posted image , што ти значи судбина... се надевам дека и ние нема да чекаме долго време пред да раскажеме за ваква приказна user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: HLA типизација
28.2.2013 14:32:43   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: maicka_

Везилка, стварно си бремена и после лошиот резултат од ХЛА????? Значи сепак има надеж и за ваквите случаи, јес сега треба да го правам ова испитување.....и многу ми е страв од резултатот


Да maicka_, моето дете сега има 2,5 години и лом праи низ дома. Надеж никогаш не треба да се губи бидејќи во медицината 1+1 не е секогаш 2. Така ми рече мене мојот гинеколог. Кога ги добив резултатите препораката од трансфузиологот беше право на ин витро, џабе ќе губиш време. Додуше и мојот гинеколог рече резултатот е за на ин витро, ама ај пак ќе се обидеме уште еднаш додека спремаш документи за ин витро. Така додека чекавме резултати од кај што не прати Лазаревски (патем и неговата препорака кога ги виде резултатите,беше ин витро) направиве уште една инсеменација, од која како резултат денес го имам Никола.

Со среќа maicka_ и ти посакувам да добиеш прекрасни резултати.

(Одговор на членот maicka_)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: HLA типизација
1.3.2013 1:37:48   
maicka_
Благодарам Везилка, ми роди надеж, јас имам два спонтани абортуса и наредни испитувања ми се кариотип и хла....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: HLA типизација
16.4.2013 10:53:06   
sesilia
Откако завршив со трансфузиологија оттаму ме пратија на ХЛА и на cross match ,значи не само хла треба да го пишува и ова во упатот или скратено C-R.Treба да одиме со сопругот,ни рекоа само петок не и најубаво после 12.
Јас не прочитав многу икуства со ова хла,изгледа ептен е ретко,што ако има поклопување ,лек има?
да дополнам дека јас лесно забременувам,ама имав 2 спонтаниuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: HLA типизација
16.4.2013 15:18:46   
skopjance
Sesilia jas koga ispituvav HLA treba za dvajcata imav upat do transfuziologija so upat od maticen ginekolog i mi rekoa da dojdam nautro togas samo se isptuvalo.Doktorot tamu ti pisuva za HLA i cross match na upatot i vi zemaat krv, edna epruveta od mazot i dve od zenata.Mojot rezultat ispadna negativen a za [poklopuvanje ne znam ako ima sto se pravi.Vo sekoj slucaj d-rot ke ti kaze koga ke bidat gotovi sto posle moze ke bide vo red. ne mora da znaci ako imas spontani deka e do HLA.

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: HLA типизација
16.4.2013 15:44:45   
sesilia
Да,знам дека не мора да значи,чисто онака прашав.Ти благодарам на одговорот

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: HLA типизација
16.4.2013 16:23:20   
vezilka RR
Јас и мажле имавме преколпување во три локуси. Трансфузиологот ни рече нема шанси природно да забремениш со такво прелкопување, па не прати на ин витро. Тоа ми го потврдија и други доктори. Арно ама кога решивме уте еднаш да пробаме со инсеменација, чисто додека чекаме да собереме документи за ин витро, ни успеа. Мене тогаш докторот така ми објани, со такво прелкопување многу тешко може да дојде до забременување, мешу тие партнери, лекот е ин витро, кое исто така може да е неуспешно, или донор.

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: HLA типизација
16.4.2013 17:18:29   
sesilia
Vezilka,јас имав два спонтани,зошто тогаш ме праќаат на хла,кога забременив.Треба да откријат од што настануваат спонтаните,аман веќе од гинеколозите user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?