|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: HLA типизација
21.4.2013 20:49:13   
Tajci_pp
Imam edno prasanje do Vezilka dokolku moze da mi odgovori i nie imame haploidenticnost vo hla sistemot, imame zad nas tri spontani abortusi i red drugi dijagnozi sega se spremame za in vitro moeto prasanje e dali pred i vo tekot na bremenosta primase nekoja terapija ili bremenosta ti se odvivase dobro premnogu sum isplasena i od samata postapka a i od ovie rezultati.Ke te molam za odgovor?

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: HLA типизација
23.4.2013 15:46:30   
vezilka RR
Примав терапија меѓутоа за другите дијагнози, за покачените димери примав аспирин 100 во комбинација со витамин Б1, Б6 и Б12, заради хормонскиот дисбаланс имав терапија за индуцирана овулација и прогестерон. За хаплоидентичноста не примав неишто бидејќи тоа не е состојба која се лечи нели. Инаку имав и проблем во бременоста, но предизвикан од друго, ми се појави хематом во матката предизвикан од хормонските терапии и имаше опасност да не опстои бременоста, ама фала богу се добро се заврши.

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: HLA типизација
26.4.2013 13:14:01   
sesilia
Јас денес се јавив за резултатите од ХЛА ми кажаа дека она со вкрстувањето меѓу нас е во ред само имало слаби антитела кај ХЛА? Што значи ова.Ми рече да не сте алергични на нешто,а само маж ми е алергичен јас не.Тогаш ми рече може да се јави и кај многу осетливи лица. Јас го правев ХЛА месец по киретажата ,дали може требаше да почекам? Уф се изнервирав ,незнам што значи ова,а не сум во скопје да го земам резултатот по тел.само толку ми кажаа user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: HLA типизација
26.4.2013 13:31:16   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sesilia

Јас денес се јавив за резултатите од ХЛА ми кажаа дека она со вкрстувањето меѓу нас е во ред само имало слаби антитела кај ХЛА? Што значи ова.Ми рече да не сте алергични на нешто,а само маж ми е алергичен јас не.Тогаш ми рече може да се јави и кај многу осетливи лица. Јас го правев ХЛА месец по киретажата ,дали може требаше да почекам? Уф се изнервирав ,незнам што значи ова,а не сум во скопје да го земам резултатот по тел.само толку ми кажаа user posted image


sesilia навистина не знам што значи слаби антитела. КАј мене во резултатот го пишуваше следново:

quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

хаплоидентични; CM  Ø; во серумот на сопругата нема цититоксички антитела птотив hy на сопругот.



И колку што ми објаснија ова со антитеелава значело дека немам антитела кои би ги напаѓале антителата на сопругот, што е предуслов за настанување на бременост.
Ти со резултатите да си појдеш на трансфузиолог, имунолог па најубаво ќе ти објаснат.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: HLA типизација
26.4.2013 13:35:41   
sesilia
Да секако ќе се консултирам,ама тоа после празниците дотогаш тешко мене user posted image
Ти благодарам Везилка.

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: HLA типизација
26.4.2013 14:48:14   
lanicka30
sakam da ve prasam nesto nesum bas vo tek so muabetot ama moze ke mozete da mi objasnite i pomognete.inaku jas do sega ne sum pravela vakvo ispituvanje iako veke 4 godini se borime da dobiemeuser posted image .od testovi kako hormoni,brisvi mikrobioloski pap,HSG.laparohistero skopija toa go napraviv imav nekoi problemi kako pokacen prolaktin ama toa se regulirase i zapusena tuba i toa se otstrani znaci sega voglavno e se vo red osven edna mala bakterija koja ja imav na poslednite brisevi piev za nea suma med i sega e se vo red.pa sakav da ve prasam na moja incijativa do odma da si pobaram da napravam ispituvanje za antitela.pa me interesira kako se vika ispituvanjeto kade moze da se napravi vo drzavna kako da glasi upatot ,kolku pari cini i na koj nacin se ispituva prku krv li??? vi plagodara

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: HLA типизација
26.4.2013 16:11:43   
sesilia
Za ova jas sto go ispituvav,napravi si go vo upatot do transfuziona med neka pisuva HLA I i C-R.Ke ispitaat preku krv dali ste kompatibilni so partnerot i antitela.
Isto mozes da ispitas i ASA-Antispermalni antitela na imunologija,znaci dali imas antitela koi gi ubivaat spermatozoidite na maz ti.
Plus ispitaj si kariogram na GAK,i ti i maz ti i genski mutacii ili na imunologija ili na manu i ke bides gotova so ispituvanjata,.Poz

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: HLA типизација
26.4.2013 18:05:29   
lanicka30
blagodaram na informacijata sesiliani ako znaes samo da mi kazes kolku cinat ovie ispituvanja?

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: HLA типизација
27.4.2013 21:22:18   
sesilia
hla e po okolu 500 za eden,tie na transfuziologija site kompplet-afa,ddimeri,hemostaza,lajden se 1300,kariogram e 1000 za eden,jas pravev i torch-toa ti e za virusi rubeola,toksoplazma ....toa e 700den

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: HLA типизација
1.10.2013 16:10:13   
kapina
Sakam da prasam kade se prave toa hla tipizacija kade se ispituva

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: HLA типизација
1.10.2013 16:35:53   
nataly86
HLA se ispituva i na tranzfuziologija i na imunologija, na tranzfuziologija pravat seroloska na imunologija genetska, jas gi pravev i dvete ..

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: HLA типизација
27.10.2013 21:15:23   
brm_brm
здраво, нова сум на форумот, а и многу збунета како и сите останати форумџики од многу испитувања.хла правев на имнунологија и таму ми рекоа дека сме многу слични со мм,но некако докторите се многу збунети, неупатени во нивните кажувања-на имнунологија.А прочитав дека повеќето од вас правено и на трансфузиологија, па ме интересира која е разликата и дали да ги повторам на трансфузиологија?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: HLA типизација
27.10.2013 21:33:19   
kapina
На трансфузиологија покрај хла испитуват и д димери афа хемостазаа

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: HLA типизација
27.10.2013 21:47:44   
nataly86
tranzfuziologija pravat seroloska na imunologija genetska

Nema potreba da pravis na tranzfuziologija bidejki mislam deka na imunologija HLA tipizacijata e podetalna od taa na tranfuziologija.
A za d- dimeri , afa i hemostaza mislam deka nemaat vrska so HLA tipizacijata tie se drugi ispituvanja

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: HLA типизација
28.10.2013 18:10:55   
Tajci_pp
Brm brm nemas potreba da bides zbuneta za hla nie ova ispituvanje go imame napraveno pred tri godini i od togas pa navamu ne dobivme konkreten odgovor na ovaa tema.Togas ova ispituvanje go pravev ka Dimitrovski i koga stasaa rezultatite toj mi rece nisto strasno za slednata bremenost ke primas kortiko terapija i toa e toa bidejki jas togas imav dva spontani mi rece deka toa ne e pricina za spontanite bidejki ti ostanuvas prirodno bremena a so ovoj rezultat ne bi mozela ic da ostanes i krajno resenie bilo ivf.
E sega pred 1 mesec bev povtorno na transfuzija za nekoi analizi i me primi druga doktorka i sakav da se konsultiram i so nejze za hla koga go vide rezultatot mi vika duso dali znaes so znaci ovoj rezultat vika kaj vas ima 75% preklopuvanje vika so ovoj rezultat nema da mozes prirodno da zabremenis megutoa i jas i soprugot se preklopuvavme 75 % no rodiv zivi i zdravi deca .Togasniot profesor sto mi go pravese ova ispituvanje nemozese da veruva deka prirodno sum zacnala i sum rodila dve deca i duri ednas me prasase dali tie se od mojot soprug i samo mi rece nemoj da se baziras na ovie analizi zatoa sto se uste ne se dobro prouceni za ovaa sostojba ne postoi terapija i nemoj mnogu da se zamaras so ovie rezultati eve me mene kako licen primer i taka jas krenav race i poveke ne baram resenie za ovoj problem zatoa ti preporacuvam i ti da ne se zamaras so ovie rezulati.

Izvinete za dolgiot post pozz

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: HLA типизација
29.10.2013 11:08:20   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tajci_pp

I jas sakav tokmu ovoj den da bide den za raduvanje no za zal ne e taka testot utrovo pokaza edna crta a i krvarenjeto stanuva posilmo se nadevam deka ovoj ne bil nas den ostanuva da go cekame onoj vistinskiot.pozdrav i so sreka na site onie koi se vo iscekuvanje.


Tajci_pp, би сакала да те прашам, ти имаш веќе две деца и сега одевте на трето со ИВФ и беше неуспешно? Ти го копирав постот од Вештачко оплодување, последниот. Ако сакаш сподели со нас информации. И зошто е тоа? Во генетиката ли е нешто како што пшишуваш? А како остана бремена претходно за двете деца? Голем поздрав до тебе.

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: HLA типизација
29.10.2013 12:10:10   
Tajci_pp
Nemam niedno zivo rodeno bas bi sakala da bese takauser posted image Imam tri spontani i edna vonmatericna bremenost i sega edno neuspesno ivf.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: HLA типизација
31.10.2013 21:53:40   
brm_brm
КАРИОГРАМ, каде се прави и за што, што може да покаже резултатот?!ваше искуство.......

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: HLA типизација
1.11.2013 15:24:00   
Tajci_pp
Kariogram se pravi na klinika na drzavna i so nego se utvrsuva dali postoi nekoja hromozomska greska.

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: HLA типизација
3.11.2013 11:19:52   
brm_brm

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tajci_pp

Kariogram se pravi na klinika na drzavna i so nego se utvrsuva dali postoi nekoja hromozomska greska.
[/qu
дали тоа го прават и двата партнери, ....и дали тоа значи ако има хромозомска грешка, не може да дојде до бременост? не ми е баш јасно.каков упат треба и дали е со закажување

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: HLA типизација
3.11.2013 12:14:09   
viktorijabt
Kariogram ili kariotip kako sto e popoznato se pravi na ginekologija, go pravat dvata partnera cini 700 denari za eden.user posted image Najnovo mi go kaza drugarka koja sto pravela, ne se zakazuvalo koga ona pravela(mart mesec) ama zatoa rezultati se cekalo po 2-3 meseca, fatete si vrski, nejze so vrski i bilo za 10 dena gotovo user posted image

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: HLA типизација
3.11.2013 12:19:51   
nataly86
Да брм брм двата партнери прават кариотип и кариограм , едноставно е само крв земаат од вена и толку, резултатите мене ми беа готови по 2 месеци,
Не се закажува само ти треба упат за тебе од матичен гинеколог, а за сопругот од неговиот матичен, доколку матичниот на сопругот не сака/не може да даде упат тогаш преку специјалист,
Ние имавме проблем со упатите за сопругот и на крај уролог ни даде препорака дека треба да направиме каритип, и др, генетски испитувања.
Јави се на гинекологија бидејќи знаеш кај нас работите се менуваат преку ноќ.user posted image

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: HLA типизација
3.11.2013 15:19:09   
viktorijabt
Jas kolku sto znam kariogram i kariotip e edno isto user posted image i osven krv od vena se zima i bris od vnatresnata strana na obrazot so edno kako zelezno predhodno namackano so kalium ili kalcium sosema izumiv kako mi kaza drugarka mi ke ja prasam ako treba pak user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: HLA типизација
27.2.2014 15:48:31   
LoveableMe RR
Ги земав резултатите од ХЛА типизацијата, имаме мало поклопување во локусите, но не е страшно, "не сме роднини"user posted image . Останува ради другите испитувања да пијам аспирин, Б1,Б6,Б12 и фолна киселина во појачана доза.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: HLA типизација
27.2.2014 16:18:55   
Melanija RR
LoveableMe RR ме насмеа user posted image важно таа е терапијата ,ништо страшно user posted image
Баш ме израдува user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?