|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: HLA типизација
28.2.2014 19:43:32   
vezilka RR
Истата терапија и јас ја пиев пред првото забременување и делуваше за еден месец. Ти посакувам сега среќа и во најскоро време чекаме убави вести. Хе, хе е ние бидејќи многу се преклопувавме, во 4 локуси, бевме роднини, ама ете и тоа не сметаше, особено за второво забременување. Со среќа уште еднаш.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: HLA типизација
1.3.2014 0:55:28   
Defne90 RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Ги земав резултатите од ХЛА типизацијата, имаме мало поклопување во локусите, но не е страшно, "не сме роднини"user posted image . Останува ради другите испитувања да пијам аспирин, Б1,Б6,Б12 и фолна киселина во појачана доза.

Loveable me многу ми е мило за тебе и се надевам најискрено дека за кратко време ќе ни пишеш и ќе не израдуваш со најубави вести.user posted image

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 1.3.2014 0:56:38 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: HLA типизација
1.3.2014 18:04:50   
LoveableMe RR
Ви благодарам девојки за поддршката user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: HLA типизација
6.3.2014 20:03:46   
sesilia
Жени а каде се прави ХЛА на приватно.? Сакам да ја повторам уште еднаш,бидејќи не им верувам на резултатите ,по телефон ми рекоа дека има нешто,па после ги изгубија па кога најдоа беа негативни,а на резултатор немаше потпис од доктор само празно место.user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: HLA типизација
7.3.2014 9:30:14   
vezilka RR
Уф, не знам дали воопшто некаде прават на приватно. Преед 4 години кога правев јасм, прашував во Авицена и ми рекоа дека не прават, дека само на клиника тоа прават. Како и да е прашај по лабораторииве, па може некој вовел. Ама и да прават тоа е изгор скапо на приватно, сигурно е околу 20.000 МКД.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: HLA типизација
7.3.2014 10:30:40   
nataly86
Сесилиа каде правеше ХЛА типизација??? Бидејќи ХЛА прават и на транзфузиологија и на имунологија..ако си правела на едно пробај на другото место..бидејки се ставрно скапи тие испитувања..дури мислам дека и ако во некоја приватна ти кажат дека тие ке направат јас мислам дека дека ке ги однесат во една од овие две лабаратории.....тие се скапи апарати кои ретко се употребуваат па затоа мислам дека не им се исплака да ги купуваат...

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: HLA типизација
7.3.2014 18:30:21   
sesilia
Jaс правев на трансфузија.Прво кога отидовме ни рекоа нема реагенси.Ги замоливме дека сме од друг град да не доаѓаме пак па рекоа ајде ќе ви земеме крв и ќе ја смрзнеме и ќе чекаме реагенси.Потоа се јавив ме пренасочија кај лаборантката која ги правела тие тестови и рече има некои слаби антитела дрн дрн.кога отидов да си го земам,рече дека не е готов!!! Реков како кога по телефон ми рековте дека е готов и ми читавте и резултатот.После ме моташе дојди денес,дојди утре,па таа замина на одмор и после летото отидов ми рече дојди утре,отидов и демек го нашла вика негативно е се во ред.
А упат за имунологија не ми дава матичната,вика ти дадов еднаш не смеам пак.Ми вика иди на трасфузија па они нека ти дадат за имунологијаuser posted image
Аман бе мислев авицена имаат они бар се најдобри не ми се оди на државно искрено не им верувам на резултатите после ова!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: HLA типизација
23.6.2014 22:41:09   
mariiiiii
zdr jas sum nova na sajtot me interesira nesto za hla tipizacija dali postoi nekakva terapija i dali dokolku se poklopuva krvta mozit da se zabremenit bez razlika dali po priroden ili vestacki pat
falaaaa

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: HLA типизација
24.6.2014 9:22:50   
LoveableMe RR
mariii, треба да направите тестирања, ако има поклопување може ќе ви предложат инсеминација или ИВФ, но може и природно да се забремени, има случаи можеш тука да прочиташ наназад и природно забремениле. Позз, пиши кога ќе земеш резултати.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mariiiiii)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: HLA типизација
7.8.2014 15:15:17   
Confused
Здраво, сакам да прашам.
Пред месец дена имав прекин на бременост во 23 недела, бебето имаше срцеви аномалии.
Докторката ми препорача да направиме со мажот ми ХЛА, Кариотип и некои други испитувања.
Колку што сфатив ХЛА се прави само за спонтани во рана бременост и неможност да се забремени или и во мојот случај?
И каде се наоѓа имунологија, во државна? Кој издава упут за мажот ми??

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: HLA типизација
7.8.2014 15:44:34   
LoveableMe RR
HLA можеш на Трансфузиологија и на Имунобиологија, зависи каде ти одговара, а за сопругот не се сеќавам мислам исто гинекологот за двајцата ни даде упати/или упат од матичен.

Прашај ја докторката кога ќе одиш наредно, а таму треба да види кога има термини да одиш. Но подобро да се консултираш со некого што знае повеќе за ваков тип на прекин на ГАК или по приватниве клиники, така е најдобро за да знаеш за во иднина.

Ти посакувам полесно да го пребродиш овој период. Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 7.8.2014 15:45:05 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Confused)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: HLA типизација
2.6.2015 10:53:26   
scared RR
Девојки упатот како да биде назначен само ХЛА типизација? Онаа мојана матична изгубена во просторот е ништо не знае user posted image
И упатот назначен до институт за имунобиологија и хумана генетика а специјалност што треба? Ај, помош малце user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: HLA типизација
2.6.2015 10:56:31   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Девојки упатот како да биде назначен само ХЛА типизација? Онаа мојана матична изгубена во просторот е ништо не знае user posted image
И упатот назначен до институт за имунобиологија и хумана генетика а специјалност што треба? Ај, помош малце user posted image


Леле, не знам, јас прво отидов на Институтот, таму ми напишаа на ливче како да гласи на упатот и така го однесов кај матичниот и мојот не знаеше што да напишеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: HLA типизација
2.6.2015 11:01:00   
scared RR
Ај ќе тркнам и јас да прашам утре што да правам смотани матични имаме user posted image каде се наоѓа точно имунологија да не лутам низ клиника да ја барам?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: HLA типизација
2.6.2015 11:03:22   
LoveableMe RR
Кога влегуваш од влезот долу на Клиника - за Микробиологија, во истата зграда е со лабораторијата Микро, над неа, има скалички таму е влезот. (спроти Министерство за здравство).

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: HLA типизација
2.6.2015 11:16:30   
scared RR
Значи во истата зграда со Хистологија? Фала ти user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 91
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?