|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
5.11.2014 13:04:24   
Mihaela 2010
jas uste od sega se plasam kako ke bide koga ke bidam na porodilno,so ova kasnenjevouser posted image
Posto sum vo drzavna administracija mene i mi odgovara noviov proekt sto go planiraat,bar ke znam deka redovno ke zimam,ama sto so drugite sto se vo privatni firmi??? nikoj denes ne te gleda,bez razlika vo kakva sostojba se naogas...treba malku da se sredi toa okolu redovnosta na isplatite..baska so kredit sum lele lele ke bide,so M srekja imav edna prijatelka vo socijalno,pa koga gi nosea moive od rabota dokumentite mi javuvaa deka se dostaveni,pa taka jas sekoj mesec ja gnjavev uste vednas da gi fati i da me stavi na listata na isplata,pa srekja gurav nekako,koj znae sto ne ceka vo idnina

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Породилно отсуство
5.11.2014 13:29:10   
blond
Михаела истото се плашам и јас. Во државно сум и мене ми одговара фирмата да го исплаќа породилното.

Се сеќавам со синок кога бев на породилно, 3 месеца после пораѓај допрва ми пуштија пари на боледување што бев пред пораѓај. Првото породилно некаде после Н.Г го земав, а се породив крај на Јуни... Катастрофа!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Породилно отсуство
5.11.2014 13:58:58   
vezilka RR
Целта на мерката е вели директорката, парите што побргу да стигнат до породилките. А од друга страна вели дека од дата на пријава на породилното до првата исплата е 15 дена, проблемот бил што фирмите не пријавувале навреме. Тогаш јас не гледам како со оваа мерка ќе ги натераат да го пријавуваат побргу породилното?? Тие секако прво ќе треба да најават дека исплаќаат породилно а не плата некаде, оти не може да исплаќат плата на некој што е на породилно. Сепак нема да го решат проблемот со ова. И плус вели дека вовеле уште една мерка ако не пријави фирмата во рок од три месеци, фондот автоматски ќе подигне постапка и самата ќе го отвори. Значи со предходнава мерка која веќе ја донеле и функциобнира го решиле проблемот за кој вели дека е причина за новата мерка. Или јас не разбирам, или тие не знааат што зборат. Или мислат дека ние не знаеме да мислиме!!

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Породилно отсуство
5.11.2014 14:07:12   
blond
Ja vezilak nisto ne sfativ user posted image user posted image user posted image user posted image

A be kako moze drzavno da ne prijavi na vreme za porodilno? Ja imav covek vo socijalno i mi kazuvase deka problemot e sto nema pari vo fondot user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Породилно отсуство
5.11.2014 14:08:50   
Mihaela 2010
A be kako moze drzavno da ne prijavi na vreme za porodilno? Ja imav covek vo socijalno i mi kazuvase deka problemot e sto nema pari vo fondot


Isto



_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Породилно отсуство
6.11.2014 13:25:34   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


A be kako moze drzavno da ne prijavi na vreme za porodilno?


Абе барем ова лесно се проверува, гледаш датата од приемниот печат на пријавата и датата на првата исплата и сваќаш дека нејзините 15 дена немаат врска, туку се минимум три месеци.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Породилно отсуство
18.11.2014 14:26:38   
vezilka RR
Дечки, ај кој знае да ми помогне. Од 1 декември морам да се вратам на работа, два ипол месеци порано. Дали сеуште важи онаа (ихиххи ко што се мењаат закони кај нас, да си прашам дали уште важи) да се зема половина од породилното до истекот на породилното до датата по решение и плус што ќе си земаш плата. И како да го направам тоа. Треба барање до ФЗО, јас или од фирма и што друго?

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Породилно отсуство
18.11.2014 18:27:10   
Felly RR
Порано требаше твоја изјава дека по твоја желба го прекинуваш породилното боледување и се враќаш на работа, а за тоа пола породилно - автоматски следуваше до истекот на тие 9 месеци. Сега не знам дали има измени.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Породилно отсуство
24.11.2014 13:45:14   
sandriana RR
Има ли овој месец исплатено фондот породилно? Или доцнат?
Јас се уште немам ни прва исплата, од Септемвриuser posted image . Може ли телефонски да се добијат информации?

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Породилно отсуство
26.11.2014 8:31:40   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Има ли овој месец исплатено фондот породилно? Или доцнат?
Јас се уште немам ни прва исплата, од Септемвриuser posted image . Може ли телефонски да се добијат информации?


Вчера прашав пријателка од фзо, ќе доцнат user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Породилно отсуство
26.11.2014 9:03:53   
Mihaela 2010
leleee pa neli najnovo demek ke se kasni najmnogu 15 dena??? e znaci drzavickava ni e uzasnauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Породилно отсуство
26.11.2014 9:42:00   
AneLav RR
Ве читам луѓе и се чудам, значи овде во Струга јас парите за породилно отсуство си ги добивав редовно. Мислам првиот месец нормално закаснија ама понатака редовно ги добивав. Проверете дали ви е се во ред со документите знаат и да ги изгубат.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Породилно отсуство
16.12.2014 9:01:35   
Aleksx2Leon
Aj jas da si prasam sea, vo privatna firma rabotam i sega od smetkovodstvo mi rekoa deka stom sum vlegla vo 9ti moram da go otvoram porodiln oto zatoa sto demek ne smeele da me drzat na rabota vo 9ti mesec... jas ova prv pat go slusam, imam mnogu prijatelki koi si go otvorija porodilnoto nekolku dena pred poragjanje a imam edna so se porodi pa maz i otide i go otvori porodilnoto, i toa se se slucai od skoro,aj ve molam koj ima iskustvo neka mi kaze kakov e sea ovoj nov zakon ili ovie kaj mene si pravat nekoi filmovi???zaso ja da go otvoram u 36ta nedela fakticki ke izgubam cel mesec od porodilnoto bez vrska, mislam...kolkavi se sansite deka ke se porodam odma? user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Породилно отсуство
16.12.2014 16:07:50   
sandriana RR
Јас , те. мм го отвори моето боледување на денот кога се породив, така да не верувам дека има некои измени такви за 3 месеци. И јассум во приватен сектор.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Породилно отсуство
17.12.2014 8:33:19   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon

Aj jas da si prasam sea, vo privatna firma rabotam i sega od smetkovodstvo mi rekoa deka stom sum vlegla vo 9ti moram da go otvoram porodiln oto zatoa sto demek ne smeele da me drzat na rabota vo 9ti mesec... jas ova prv pat go slusam, imam mnogu prijatelki koi si go otvorija porodilnoto nekolku dena pred poragjanje a imam edna so se porodi pa maz i otide i go otvori porodilnoto, i toa se se slucai od skoro,aj ve molam koj ima iskustvo neka mi kaze kakov e sea ovoj nov zakon ili ovie kaj mene si pravat nekoi filmovi???zaso ja da go otvoram u 36ta nedela fakticki ke izgubam cel mesec od porodilnoto bez vrska, mislam...kolkavi se sansite deka ke se porodam odma? user posted image


не е точно ова, можеш до последен ден да седишако се е во ред. Мене исто ме натераа 45 дена пред термин да го отворам. т.е. не ме натераа туку одоколу си кажаа :D и така сега морам да се вратам на 7ипол месеци....

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Породилно отсуство
18.12.2014 8:43:29   
Aleksx2Leon
ccc bezobrazni....pa i mene toa mi ide u glava, deka koga mene ke mi trebaat denovite, so user posted image doma ja ke moram da se vratam na rabota... kakvi se lugjevo znaci user posted image epa sega ja budala ke si se pravam i ne go otvaram, ako epten zapnat moze 2 nedeli pred termin da go otvoram a za porano NEKA SE SLIKAAT user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Породилно отсуство
18.12.2014 8:47:34   
Mihaela 2010
Jas kolku znam ako teras patoloska otvaraat 45 dena pred termin a onaka 30 dena pred .ama koleska moja se porodi pred 3-4 dena,termin i bese na 12.12 a taa uste si idese na rabota,znaci koga ti sakas togas ke si otvoris
Jas so prvata bremenost od GAk me vodat kako 36 nedela porodena a po moe i maticnata 38,sto ne mora da znaci i deka so vtorava bremenost ke se porodam stom vlezam vo 9 ti..na porodilno treba da odam od 21 mart ama ke vidam kako ke se osekjam,bi sakala da teram cel mart,a ponekogas takva safra me fakja na rabota si vikam odvaj cekam da dojde 21.03user posted image
se nadevam deka ke uspeam nekako da go iscuvam bebe do godinka kako sto napraviv so kerka mi,neznam kako e sega ama ke se baraat vrskiuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Породилно отсуство
18.12.2014 9:33:59   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010
bi sakala da teram cel mart,a ponekogas takva safra me fakja na rabota si vikam odvaj cekam da dojde 21.03user posted image




Se prepoznavam vo recenicava user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Породилно отсуство
20.12.2014 13:30:51   
blond
Jas bev na patoloska i mi go otvorija porodolnoto eden mesec pred terminot. A inaku mozes da odes na rabota do posleden den :)

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Породилно отсуство
22.12.2014 8:49:51   
sandriana RR
Значи муабетиве за реализација на исплата на породилно ми прават мачнини до вомитирање, да ми простите user posted image
Нели за 2 седмици по приложување на уредна документација ќе исплаќаа, да, а?
Од 12ти Септември сум на боледување, и дури после 3 испратени мејлови кај одговорниот во фзо, и одговор од нивна страна дека пресметките се направени заклучно со 11ти месец и испратени во финансии за исплата, тие ми исплаќаат во четвртокот само остатокот од Септември! Е па како да верувам во институциите?

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Породилно отсуство
22.12.2014 12:59:28   
vezilka RR
Абе ти реков јас дека пред три месеци нема шанси да ти исплатат. ёТоа не се случило мислам. За неколку дена моѓно е да ти исплатат и уште некој месец, ако не си во последната тура што ја исплаќаат, или евентуално другиот месец ќе ти исплатат сите простанати одеднаш.
Јас документите ги поднесов на 25 јуни, а прво породилно земав во октомври. И тоа почетокот на месецет за половина од мај, и некаде на средина на месецет уѓште две. Па нареден месец преостанатите.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Породилно отсуство
23.12.2014 22:06:15   
Dilina
Jaс отидов на боледување месец ипол пред термин и чекав уште 3 месеца за да ми ислпатат ..... 4ипол месеца исто ко две недели да бе user posted image
Него да прашам има ли исплати месецов? Кај некој слушнав дека има, а мојава сметка уште е у минус user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Породилно отсуство
29.12.2014 22:27:38   
Snowhite RR
Ρингеρајκи ајде малκу помош, можеби сте пишувале, ама стваρно немам вρеме да читам. Ме интеρесиρа во вρсκа со поρодилното отсустцо од 3 месеци κое е неплатено, нели таκов заκон се донесе, па аκо неκоја од вас го исκоρистила или знае нешто повеќе за тоа, да ме инфоρмиρа. Имено ме интеρесиρа најпρво дали моρа да се κоρисти во κонтинуитет после стандаρдното отсуство од 9 месеци или може и поκасно и аκо може поκасно, најκасно до κоја возρаст на детето, исто дали тρеба сите 3 месеци да се κоρистат одеднаш или може поделено и κои доκументи се потρебни за поднесување и κаде се поднесуваат доκументите .

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Породилно отсуство
30.12.2014 13:41:26   
lukajana RR
Јас пред да одам на труднечко се распрашував ми рекоа дека не мора да се користи одма може и покасно да се активира најдоцна до 3 години на детето ,а документи сигурно исто како за обично труднечко во социјално

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Породилно отсуство
30.12.2014 13:56:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Jaс отидов на боледување месец ипол пред термин и чекав уште 3 месеца за да ми ислпатат ..... 4ипол месеца исто ко две недели да бе user posted image
Него да прашам има ли исплати месецов? Кај некој слушнав дека има, а мојава сметка уште е у минус user posted image

Dilina, доби ли пари? Кај мене на 25ти мислам пуштија за 2 месеци.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?