|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
28.1.2014 11:29:41   
vezilka RR
Јас мислам дека нема промени, се уште е така. Не сум чула. Ама денес втор пат го слушам ова прашање и баш се почудив сега кога гопрочитав. Да не збореле нешто по вести а јас сум испуштила, хм, user posted image

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот June)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Породилно отсуство
29.1.2014 12:45:26   
June
И јас слушнав од луѓе,искрено ме замислија. Искуство од тазе породениве мајки? Секоја информација е добродојдена user posted image

_____________________________

"In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away "

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Породилно отсуство
10.2.2014 20:48:45   
biba983
Мамичкиии здраво. Ај ве молам за помош- При нормална бременост дали може да се отиде на породилно отсуство 45 дена пред термин или тоа е само за патолошка бременост. Проблем е што мене од на работа ми прават притисок побрзо да идам на породилно user posted image за жал така е.

(Одговор на членот June)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Породилно отсуство
13.2.2014 21:53:24   
tutra
Zdravo na site! Imam edno prasanje: vistina li e deka porodilnoto mora da se otvori 28 dena pred termin? Jas so prvoto dete go otvoriv na denot koga se porodiv, do togas si koristev godisen odmor...ova sega e nesto novo ili ??? Znae li nekoj nesto povekje?

(Одговор на членот biba983)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Породилно отсуство
14.2.2014 0:41:19   
Felly RR
Биба, мислам дека може.
Тутра, добредојде на рингераја!!! И јас така слушнав од една колешка, дека сега било задолжиелно боледувањето да се отвори 28 дена пред терминот. Кој има сигурни информации нека пише.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот tutra)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Породилно отсуство
14.2.2014 10:29:44   
zapce
Pred dve nedeli koga bev kaj maticnata mi rece deka ne bilo zadolzitelno porodilnoto da se otvori 28 dena pred posledniot termin za poroduvanje, odnosno deka sum mozela da go otvoram i na denot na poroduvanjeto. Ova mi se od maticnata informacii, ovde na rabota prasuvav i mislam deka ne se zapoznati mnogu so ova.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Породилно отсуство
14.2.2014 16:03:41   
cacisk
Најтазе информации е дека породилно може да се отвори на денот на пораѓајот. Зборам за вработени во државни институции па би требали и во приватни нели е исто. Една моја колешка с породи во Среда и истиот ден и почна да и тече породилното.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Породилно отсуство
24.2.2014 11:59:48   
Referentka
Dali nekoj znae da mi kaze kaj koi doktori na klinika treba da se odi za da mi stavat pecat deka imam patoloska bremenost.
Tocno ne go znam tekot, ama otpilika moralo da otidam na klinika, da mi stavat pecat doktorite (trojca bile) pa togas maticniot ke moze dami dade boleduvanje koi se obnovuva sekoj mesec.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Породилно отсуство
26.2.2014 12:52:56   
temjanuska2

za predhodnite mamicki toj zakon za otvaranje na boleduvanje min od 28-45 dena e odamna megutoa moze da go otvoris i na den na poroduvanje,jas go otvoriv na 1,a se porodiv na 5
pozdrav user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.2.2014 12:18:36 >

(Одговор на членот Referentka)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Породилно отсуство
26.2.2014 16:18:12   
temjanuska2
I drugo prasanje za da te sleduva porodilno boleduvanje e da imas najmalku 6 meseci staz vo site firmi kade sto si rabotel ili vazi samo za poslednata firma?

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Породилно отсуство
26.2.2014 19:35:57   
kromitce

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

I drugo prasanje za da te sleduva porodilno boleduvanje e da imas najmalku 6 meseci staz vo site firmi kade sto si rabotel ili vazi samo za poslednata firma?


za da ti sleduva porodilno boleduvanje treba posledovatelno t.e. bez prekin da imas raboteno vo poslednite 6 meseci bez razlika vo kolku firmi...e sega imam informacija koja ne mi e proverena deka e zgolemen periodot odnosno deka treba najmalku poslednite 9 meseci da imas raboteno...ne sum sigurna za ova dokolku dobijam sigurna informacija ke vi ja prenesam

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Породилно отсуство
26.2.2014 20:18:58   
temjanuska2
Kromitce ti blagodaram najmnogu user posted image

(Одговор на членот kromitce)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Породилно отсуство
19.3.2014 12:02:20   
kate18
Ve molam ako nekoj znae da mi odgovori pred da se brukam i prasuvam na rabota, uste 10-tina dena vleguvam vo 8-mi mesec i veke mi e macno da odam na rabota,treba da se porodam krajot na maj, e sega imam 2 nedeli star odmor,dali bi mozela da zemam i del od noviot odmor od 2014,ili toj bi go koristela posle trudnickoto mart 2015,da ne mi propadne noviot odmor. E sega ke odam kaj maticnata ako ima volja da mi dade 2 nedeli i da napravam nekoja spojka, kako go pravite toa sigurno ima nekoe resenie ...pozdravce

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Породилно отсуство
19.3.2014 13:43:54   
topce
се разбира дека можеш да го користиш и новиот одмор, веќе од 01/01/2014.
така да можеш да си направиш прво да го искористиш стариот одмор и после него да го почнеш новиот одмор колку сакаш можеш од новиот да користиш ама мин12 дена според закон за работни односи.
така да не земај боледување бидејќи после породилното ќе ти се намали за тие пари туку користи одмор.барем тоа е моја препорака.

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Породилно отсуство
10.5.2014 23:38:19   
Dilina
Јас го користев сега летниот одмор, тоа е законско право, зависи само од газдата дали ќе сака да ти го даде, а инаку твое право си е, и ќе ти пропадне ако не си го искористиш сега :) Еве јас сум во 8ми сега и само што го завршив одморот летен, па чекам да ми почне и породилното.. :)

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Породилно отсуство
10.5.2014 23:42:48   
Dilina
Пораката од пред два месеца ама нема везе :D
Ме интересира дали сеуште важи просек од 12 месеци за породилен надоместок? И кои се документи треба да се спремаат...? Сметководителот наш слабо се снаоѓа па јас морам да му кажам што треба да спреми, а и јас сама за себе уште не сум сигурна, секаде пишува различно или е од пред неколку години, па незнам колку се веродостојни истите информации.....

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Породилно отсуство
11.5.2014 21:46:04   
topce
да уште е просек од последни 12 плати.
потребни документи се отворено породилно од гинеколог, извод на родени за детето и трансакциона сметка.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Породилно отсуство
12.5.2014 9:14:08   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

да уште е просек од последни 12 плати.
потребни документи се отворено породилно од гинеколог, извод на родени за детето и трансакциона сметка.



И барање за отварање на породилното кое може да се симне од страната на фзо, означено како Н 2, пополнето во два примероци од кои еден ти враќаат со приемен печат. Па после со тоа контролираш до каде е работата и слично.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Породилно отсуство
12.5.2014 17:17:51   
Dilina
Фала ви многу! Супер кога е од 12user posted image , зошто почнав скратено и последниве два месеца сум по 4 саати, па и платата ми е на пола... е сега тие се документи што јас треба да си ги спремам, а од сметководство?user posted image
Рекапитулари од 12 плати и сл? Се надевам дека не треба и дека нема да морам и за тоа да се малтретирам....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Породилно отсуство
13.5.2014 9:33:11   
vezilka RR
Не, тоа се сите документи што треба да се носат севкупно. Рекапитулари не постојат веќе како документ. Фондот си е системски поврзан со УЈП и од таму си ги црпи податоците.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Породилно отсуство
22.5.2014 14:17:45   
majmunce
mamicki da ne znete po kolku vreme stasuva bolovanje odobreno komisiski znaci ne porodilno ama poradi bremenot. Na bolovanje bev od 25 april do 9 maj prvo bolovanje od doktorkata i od 10 maj di 10 juni komisiski. Koga prefrlaat pari po eden mesec ili poveke. Dokumentite se uredni i odobreno e bolovanjeto.

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Породилно отсуство
22.5.2014 21:25:41   
nataly86
Најкасно месец ден од поднесувањето на документите...јас на пример обично ги поднесувам на 5-6 во месецот и кај 25-26 имам прилив од фондот...минатиот месец малку се закаснија месец и нешто заради велигденските празници.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Породилно отсуство
24.5.2014 19:59:06   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

mamicki da ne znete po kolku vreme stasuva bolovanje odobreno komisiski znaci ne porodilno ama poradi bremenot. Na bolovanje bev od 25 april do 9 maj prvo bolovanje od doktorkata i od 10 maj di 10 juni komisiski. Koga prefrlaat pari po eden mesec ili poveke. Dokumentite se uredni i odobreno e bolovanjeto.

Откако ќе го добиеш решението би требало за брзо најмногу за месец да ти ги префрлат парите
Мајмунче со лесно бременоста, одамна те нема на рр, сега еве прочитав дека има ново кај тебеuser posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Породилно отсуство
24.5.2014 22:56:54   
temjanuska2
Do mamaicki pravnicki ili nekoja sto raboti slicno.Interesira me dali ako zenata e bremena smee da se vraboti vo javna ustanova,zboram dali ima zakon sto ke ja zastiti ili se zavisi od direktorot i pravnikot vo firmata.Kolku sto se sekavam ministerot za zdrastvo nesto zboruvase za zakon za diskriminacija deka nesmee da se sprecat trudnici,majki so mali deca da se vrabotuvaat t.e prasuvaat za vreme na intervju za nivniot status ama dali e toa so zakon zastiteno.Fala odnapreduser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Породилно отсуство
28.5.2014 18:07:06   
Dilina
Да, има закон за дискриминација врз трудници... ама незнам колку функционира тоа, а инаку за во јавна установа (државно ако е) не би требало па тие да ти прават проблем...
Познавам Госпоџа од др. националност што успеа да се пикне во администрација на почеток на бременост, а да не отиде ни еден ден на работа, само за да земе породилно, ама ете таква држава сме... за некој мајка за некој маќеа....


Мене ме интересираше од кога почнуваат со исплата на породилното?
Јас ќе го земам породилното 45 дена пред термин.... нема да имам извод на родени од бебчо нели секако, дали и тие 45 дена се сметаат за платено?
пошто везилка нели рече треба и извод од родени... а јас го земам отсуството порано.
И ова не ми е јасно, дали ако го земам породилното отсуство на 3ти во месецот, 1ви и 2ри ќе влезат во последен месец и ќе ми ги сметаат тие два дена во просек на плата? Јас барав слободни да ми ги дадат од работа баш од страв дека ќе ми влезат во тој просек, а и така последните месеци земам пола плата user posted image user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?