|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
9.6.2014 13:19:03   
majmunce
Ima li nekoj dobieno pari od bolovanje ?

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Породилно отсуство
17.6.2014 14:53:53   
Dilina
Мамички ај кажете сега, колку време каснат за породилен надоместок?
Ајде некоја од новите мамички, што е вработена да ни каже, ќе ни биде од голема корист. Порано знам дека каснеа и се правдаа дека не се средени документите добро па демек затоа, а сега се мн малце документи, фирмата не спрема ништо нели... само еден печат што ставаат :)

Јас го земав породилното 45 дена пред термин, ја земав и последната плата од фирма. А ако наредниот месец не ми стигне платата од соц. што ќе правам? Заникаде се ама ај ако некој има искуство нека не израдува дека не каснат.... user posted image

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Породилно отсуство
17.6.2014 15:09:50   
sandriana RR
Јас го земав породилното 45 дена пред термин, ја земав и последната плата од фирма. А ако наредниот месец не ми стигне платата од соц. што ќе правам? Заникаде се ама ај ако некој има искуство нека не израдува дека не каснат.... user posted image

Dilina, породилното се исплатува откако ќе се породиш и во фондот, покрај пресметките за просек на плата, ќе достават и отпусно писмо од болница и извод од родените за бебето. Прво за да го добиеш изводот, треба да помине 1 недела минимум - исправете ме ако грешам.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Породилно отсуство
17.6.2014 19:06:25   
Dilina
Да да, знам за тоа дека треба да се породам првин најнормално. Но ме интересира колку е точно тоа уште дека се касни по 3 месеца? user posted image

Јас го земав на 3ти јуни. После 3ти треба да се породам. Ајде нека фати 20ти додека добијам извод (еве оваа информација не ја знаев фала ти многу user posted image ) и после? ќе чекам 3 месеца и да ми се фатат 4ипол месеца чекање без плата, кога највеќе ќе ни треба.....Или се смени нешто па навремени ќе бидат... user posted image

< Поракaта ја уредил Dilina -- 17.6.2014 19:07:46 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Породилно отсуство
18.6.2014 8:31:23   
VAGA2
Porodilnoto zavisi od firmata vo koja rabotis kolku na vreme gi placa pridonesite! Jas so prvoto porodilnoto go otvoriv 1maj, a prvite pari mi stignaa pocetok na avgust! Vo fevruari trgnav na rabota, a vise bev cista so porodilnoto! E sega za vtorovo ke vidam kako ke bide!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Породилно отсуство
23.6.2014 11:34:51   
masa
Zdravo mamicki,me interesira dali stapi vo sila i dali funkcionira neplateno porodilno do 1 godina? i kako odi na komisija za prodolzuvane na porodilnoto i mozam li ako me odbijat na komisija da odam na ovaa opcija za neplateno?da ne izgubam vo vreme ima rokovi nesto?Nekoja majka ima iskustvo?I dali i za prodolzeno porodilno sleduva 100% plata ili namaluvaat?

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Породилно отсуство
23.6.2014 11:37:50   
Dilina
Јас знам за продолжено дека не се плаќаат тие 3 месеца. А како иде процедурата, незнам, ако знае некој нека не упати и мене ме интересира истото......

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Породилно отсуство
30.7.2014 8:24:28   
jasna_sr
здраво сакам да ве прашам дали породилното отсуство мора да се отвори 28 дена пред раѓање или може да почне од денот на раѓање на детето, поздрав

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Породилно отсуство
30.7.2014 11:11:27   
topce
може од денот на раѓање.
треба да се договорите со гинекологот дека породилното сакате да го отворите од денот на раѓање на детето.
и кога ќе се породите вашиот маж ќе отиде и ќе му однесе испис од болница или извод ако имате извадено и тој ќе ви го отвори боледувањето.
само многу е важно да му кажете дека така сакате да ви го отвори од денот на раѓање зошто он може да го отвори предходно и да ве зезне.

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Породилно отсуство
30.7.2014 14:02:37   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Zdravo mamicki,me interesira dali stapi vo sila i dali funkcionira neplateno porodilno do 1 godina? i kako odi na komisija za prodolzuvane na porodilnoto i mozam li ako me odbijat na komisija da odam na ovaa opcija za neplateno?da ne izgubam vo vreme ima rokovi nesto?Nekoja majka ima iskustvo?I dali i za prodolzeno porodilno sleduva 100% plata ili namaluvaat?


Маса, мислам дека не можеш да изгубиш во време, бидејќи тие 3 неплатени месеци можеш да ги земеш кога сакаш додека детето не наполни 3 години. Значи не мора да ги земеш веднаш кога ќе ти заврши редовното породилно од 9 месеци. Колку што паметам, така беше, ајд енекој поинформиран се надевам ќе пише и за продолжување на породилното со комисија како оди.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Породилно отсуство
14.8.2014 13:42:00   
MMM27
Девојки, дали може да ми кажете како се пресметува платата која се зема за породилно. Дали просек од моите 12 претходни плати или има врска нешто со просечната плата во фирмата? user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Породилно отсуство
14.8.2014 14:41:01   
Felly RR
Се пресметува просек од твојата плата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Породилно отсуство
15.8.2014 19:04:10   
Rajna.vojvoda
знае ли некој која е сега процедурата за патолошка бременост.
Ортопед ми кажа дека поради дијагнозата што ја имам дискус херниа , ке мора бременоста да ми биде патолошка те да не одам на работа , бидејки работата ми е стоење во место и седење повеке.
возможно ли е тоа воопшто во денешно време со 300 те закони и подзакони да се изведе , или ке треба отказ да си дадам user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Породилно отсуство
16.8.2014 0:37:38   
fragolina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rajna.vojvoda

знае ли некој која е сега процедурата за патолошка бременост.
Ортопед ми кажа дека поради дијагнозата што ја имам дискус херниа , ке мора бременоста да ми биде патолошка те да не одам на работа , бидејки работата ми е стоење во место и седење повеке.
возможно ли е тоа воопшто во денешно време со 300 те закони и подзакони да се изведе , или ке треба отказ да си дадам user posted image



Nema potreba da davas otkaz. ke si zemes boleduvanje. Za razlika od nekogas sega nema klasicna patoloska bremenost ( mozebi ima za nekoi dijagnozi neznam) megutoa davaat boleduvanje mesec za mesec. Za pocetok ti treba da zemes mislenje od specijalist vo koe toj ke nevede dijagnoza i preporaka odmaranje. so taa preporaka odis kaj maticniot ginekolog i ke ti dade predlog za na komisija i so toa odis na komisija i oni davaat boleduvanje, so toa sto ke odis ednas mesecno na kontrola kaj ortopedot i pak odnovo cel krug.

(Одговор на членот Rajna.vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Породилно отсуство
19.8.2014 8:11:32   
Rajna.vojvoda
uf ...dobro e user posted image
imam slusano muabeti deka patoloska da zemes e nevozmozna misija...ama ete znaci nekako e sredeno. osven momentot sto maltretiraat bremena zena da odi sekoj mesec...bezobrazie, ama toa e . jas imam momenti koga nemozam da dvizam od bolki , oni teraat sekoj mesec na komisija......
ti blagodaram fragolina

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Породилно отсуство
21.8.2014 18:57:11   
fragolina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rajna.vojvoda

uf ...dobro e user posted image
imam slusano muabeti deka patoloska da zemes e nevozmozna misija...ama ete znaci nekako e sredeno. osven momentot sto maltretiraat bremena zena da odi sekoj mesec...bezobrazie, ama toa e . jas imam momenti koga nemozam da dvizam od bolki , oni teraat sekoj mesec na komisija......
ti blagodaram fragolina


nema problem zatoa sme tuka da si podelime info. i da si olesnime. samo ne sum ti naglasila dekka ednas mesecno so cela dokumentacija ke odi soprugot tvoj a ne ti. ti ke si odmaras doma a on ke odnese i ke mu dadat boleduvanje. uzivaj si i pazi si se.

(Одговор на членот Rajna.vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Породилно отсуство
21.8.2014 21:50:09   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

Девојки, дали може да ми кажете како се пресметува платата која се зема за породилно. Дали просек од моите 12 претходни плати или има врска нешто со просечната плата во фирмата? user posted image


Породилното се испалтува 100% од платата, што значи фирмата кога ја спрема платата пишува колку плата би земала доколку би одела на работа и фондот толку ти исплатува, се разбира таа е истата што си ја земала пред да заминеш на породилно, значи не може да ти пишат повеќе или помалку па фондот таа да ти ја исплати

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Породилно отсуство
7.9.2014 17:53:21   
linak

ИЗВОРНА ПОРАКА: kromitce


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

I drugo prasanje za da te sleduva porodilno boleduvanje e da imas najmalku 6 meseci staz vo site firmi kade sto si rabotel ili vazi samo za poslednata firma?


za da ti sleduva porodilno boleduvanje treba posledovatelno t.e. bez prekin da imas raboteno vo poslednite 6 meseci bez razlika vo kolku firmi...e sega imam informacija koja ne mi e proverena deka e zgolemen periodot odnosno deka treba najmalku poslednite 9 meseci da imas raboteno...ne sum sigurna za ova dokolku dobijam sigurna informacija ke vi ja prenesam



И јас имам прашање за ова,односно мојата ситуација е ваква:започнав да работам на 5.11.2013год. во приватна фирма,осигурана сум за здравствено и пензиско.Е сега останав бремена во март 2014год,значи од почетокот на работниот однос до март поминаа 4 месеци,терминот ми е 9ти декември 2014год и редовно одам на работа немам проблем со бременоста се е во ред. Значи на 5ти ноември полнам 1 година од вработувањето а тоа е еден месец пред терминот за пораѓање. Прашањето ми е дали ми следува породилно отсуство,бидејќи чув некои неофицијални информации дека е потребно е да имаш непрекинат работен однос од година и 9 месеци за да ти следува породилно отсуство,т.е. една година пред да забремениш да бидеш во работен однос и плус тие 9 месеци бременост? Многу сум збунета во однос на ова,јас до овај месец имам точно 10месеци работен стаж а породилно отсуство (доколку ми следува)планирав да отворам околу 9ти ноември значи 30дена пред терминот за раѓање,а точно 1 полна година од вработувањето. Ве молам ако имате вакво слично искуство да ми кажите следува ли породилно? Секако и јас ќе се распрашам подетално од вторник па да знам на што сум user posted image

(Одговор на членот kromitce)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Породилно отсуство
7.9.2014 23:46:25   
nataly86
Незнам дали се тоа официјани измени или само предлози за измени на закон..јас се породив во јули поднесов после две недлеи за породилно и сеуште чекам решение...

Од други трудници знам дека треба минимум 6 месеци да си осигуран за да земаш породилно,

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Породилно отсуство
8.9.2014 1:36:48   
silvi_eleonora
Jas so ova imav golem problem i se uste imam... vo firmata kade sto rabotam nemav 6 meseci (mislam ke napravev 6 odkako ke vlezev vo deveti mesec) no poradni bolka vo bubrezite zemav boleduvanje od edna nedela, denta po boleduvanjeto se spremav da trgan na rabota no mi se javi maz mi i mi rece da prodolzam so boleduvanjeto i da ne se pojavam na rabota bidejki ke me izbrkaat...nesmeev posle ova voopsto da se pojavam..zemav uste edna nedela potoa morav da otvoram i patoloska bremenos lesno bese bidejki imav problemi so bubrezite i prva bremenos...da si znaete mora da imas poveke od 6 mesecci vo firma... pari uste nema a dokumentite mi se odneseni pred mesec imam prijatelka taa posle tri mesei zemala pari isto taka i za prvorotka treba da mi se preflat no i od tie nema n traga ni glas

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Породилно отсуство
8.9.2014 15:30:27   
Dilina
Silvi Како што прочитав неколку дена сме разлика со бебињата.. нашата е на 12ти. Од општина ни префрлија пари а од државата уште нема.. инаку отиди до социјално треба да ти дадат една пријава мислам дека беше што треба да ја однесеш во банка и така за десетинадена ќе ти стигнат пари.. ова е изгледа ново, ама како решение е што мора во банка да се приложи....
За од социјално платата не се чека сега мн, ако отидеш сигурно има некој проблем со плаќањето придонеси од фирма итн... ако ти не отидеш за два месеца они се јавуваат во фирма или праќаат писмо, а тоа писмо не стига обично user posted image како на пр кај мене што не стигна па си чекав..

Породилното го земав на 3ти јуни (45дена пред терм.) и еве сега ми ссе фаќа 4ти месец без пари.. ама до петок рекоа да очекувам..


За тоа колку време треба да си во фирма уште важи мин. 6 месеци, без разлика дали си пријавена на редовно или определено.. ниту ден помалце ...

(Одговор на членот silvi_eleonora)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Породилно отсуство
9.9.2014 0:16:31   
silvi_eleonora
Off jas sosema zumiv na toa za porodilno go imam livceto tuka mi e.. bidejki mene tie raboti svekor mi gi vrsese mu kazale da odam za dve nedeni no po sigurno bilo za 3 :P

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Породилно отсуство
10.9.2014 13:02:35   
linak
Значи уште важи стариот закон за работен стаж минимум 6 месеци пред отварање на породилно отсуство. Јас прашував двајца правници и истото ми го кажаа,нема засега измени од таа страна.

(Одговор на членот silvi_eleonora)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Породилно отсуство
5.11.2014 12:49:33   
vezilka RR
Добро, како неи беше срам на директорката нА ФЗО, вчера така да лаже. Најмногу 15 дена имало разлика од датата на поднесување на документите до првата исплата. Лелееее, кај мене разликата беше од 25 јуни до 3 октомври. Баш 15 дена. Јас не знам некој кој добил пари за 15 дена. Срамота. А тек со новите измени што ќе биде. Веќе никој нема а вработи жена во репродуктивен период. Како нам во рок ни ги исплаќаат парите, така и на фирмите би им ги исплаќале.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Породилно отсуство
5.11.2014 13:02:33   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Добро, како неи беше срам на директорката нА ФЗО, вчера така да лаже. Најмногу 15 дена имало разлика од датата на поднесување на документите до првата исплата. Лелееее, кај мене разликата беше од 25 јуни до 3 октомври. Баш 15 дена. Јас не знам некој кој добил пари за 15 дена. Срамота. А тек со новите измени што ќе биде. Веќе никој нема а вработи жена во репродуктивен период. Како нам во рок ни ги исплаќаат парите, така и на фирмите би им ги исплаќале.


Meне се ми се чини дека на власта и гори под нозе па сеа гледа колку може повеќе пари да зграба, инаку незнам дали сте знаеле има закон за задоцнета исплата кадешто државата има право да доцни до две години за исплата на вакви средства кон фирмите, така да се знае и очигледно е каде тераат.... срамота во какво општество, ако може општество да се нарече, живееме, или умираме... а се ми се чини ова второво е....

Инаку на мене ми каснеа 3 месеца и више со надоместоков... значи од 3ти јуни до некаде крајот на септ. ако не се лажам..... се е ок со исплатата од 100 % ГОЛЕМИТЕ пари... тоа се наши пари што сме ги работеле а фирмата плаќала придонеси за нас.... незнам дали сте знаеле дека во Германија секое дете од раѓање до 18 години зема 180 евра придонес секој месец? Кога ќе се роди бебе ако сте осигурани истиот ден државата ти дава 5 плати Унапред.... а ние неможеме ни една да земеме првите три месеца... А пак во Австралија од раѓање до 18 год земаат по 600 долари секој месец,... па сега видете ние каде сме......... user posted image ми се иде да се спаковам и да си бегам. И така само пензионерите останаа во државава што ја гласаат власта за 5% пензија и бесплатен превоз и не размислуваат дека ја уништуваат иднината на своите внуци..............

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?