|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
16.1.2015 14:23:50   
kika*mika
Se izvinuvam da ne se vrakam mnogu nazad neznam dali imate diskutirano , predlog zakonov so koj neli firmata ke go isplaka porodilnoto , stapen e vo sila ? Izglasan ? Seaga od Juni 2015 ili seuste ne ?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Породилно отсуство
16.1.2015 17:42:07   
sandriana RR
Не се прифати опцијата за формите да го исплаќаат породилното отсуство, тоа и натаму е на товар на ФЗО.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Породилно отсуство
17.1.2015 11:22:01   
kika*mika
Fala mnogu Sandrana , sigurno e ova taka ?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Породилно отсуство
21.1.2015 16:03:09   
*Elena*
Zdravo Majki,
odamna ne sum se aktivirala tuka, najprvo da ve pozdravam, i ima edno prasanje za vas: user posted image

DAli seuste se isplakja 100% od plata za porodilno boleduvanje, posleden pat bev pred 3 godini, pa da ne se smenilo nesto?

Vi blagodaram odnapred.
Pozz..

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Породилно отсуство
22.1.2015 9:11:02   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Zdravo Majki,
odamna ne sum se aktivirala tuka, najprvo da ve pozdravam, i ima edno prasanje za vas: user posted image

DAli seuste se isplakja 100% od plata za porodilno boleduvanje, posleden pat bev pred 3 godini, pa da ne se smenilo nesto?

Vi blagodaram odnapred.
Pozz..

Welcome back, *Elena*, одамна те немаше, ако не се лажам user posted image И честитки за втора user posted image
За породилно- ДА, се исплаќа се уште 100%user posted image , те, просекот од минатите 12 месеци плата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Породилно отсуство
22.1.2015 9:18:55   
*Elena*
Fala na odgovorot sandriana, neznam dali ima vtora user posted image seuste, no se raboti na slucajot user posted image user posted image
Imase nekoi promeni vo zakonite za porodilno otsustvo, isplatite i sl., pa da znam sto da ocekuvam...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Породилно отсуство
27.1.2015 20:17:18   
*Elena*
Imam uste edno prasanje vo vrska so porodilnoto :
Koja e max plata sto se isplakja? Porano mislam bese max dve prosecni plati, sega znae nekoj kako e?

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Породилно отсуство
5.2.2015 10:28:38   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: drbee

dali nekoj mozi da mi dade nekava informacija vo vrska so porodilnoto boleduvanje,na porodilno sum od 01.10.2014god.a imam dobieno samo edna rata, se raboti za grad skopje,dali ima isplati sa noemvri,dekemvri,januari?user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Породилно отсуство
5.2.2015 10:56:17   
sandriana RR
Мене последна исплата ми беше за Ноември - со групата околу 20ти Декември што беше. Оттогаш немам добиено,
Инаку, и во Јануари имаше 2 исплати, на тие што им немаа пуштено во Декември.
Не се баш редовни ПИОМ, доцнати и по 2-3 месеци.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Породилно отсуство
5.2.2015 16:32:56   
kokicekokice
Porodilno otsustvo se otvara 30 ili 28 dena pred termin? Nesakam da go otvoram porodilnoto, ama I ne mi se odi toj period na rabota, pa si go planiram stariot odmor da si go zemam vo toj period(koga nemoze da se zeme obichno boleduvanje I mora da se otvori porodilno)

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Породилно отсуство
6.2.2015 9:55:28   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Imam uste edno prasanje vo vrska so porodilnoto :
Koja e max plata sto se isplakja? Porano mislam bese max dve prosecni plati, sega znae nekoj kako e?

Малку доцнам со одговорот -- 4 просечни плати е максимумот што го исплаќа фзо, според нивниот билтен од 2014.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Породилно отсуство
6.2.2015 10:00:19   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Porodilno otsustvo se otvara 30 ili 28 dena pred termin? Nesakam da go otvoram porodilnoto, ama I ne mi se odi toj period na rabota, pa si go planiram stariot odmor da si go zemam vo toj period(koga nemoze da se zeme obichno boleduvanje I mora da se otvori porodilno)

По закон било да се отвори 28 дена пред краен термин за нормална бременост. Јас го отворив на денот на породување, и никој не направи проблем.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Породилно отсуство
6.2.2015 13:43:03   
sandica
Da ve prasam dali znaete: porano za da se ostvari pravo na trudnicko morase minimum 6 meseci da si vraboten vo edna firma. E sega sto ako vo meguvreme smenam rabotno mesto bez prekin vo stazot i bez razlika vo plata???? Dali vo toj slucaj imas ili nemas pravo na trudnicko bidejki vo novata firma si vraboten samo dva tri meseci?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Породилно отсуство
6.2.2015 13:52:48   
lukajana RR
Не е шест месеци во една фирма туку шест месеци работен стаж пред да ти почне труднечкото.Можеш да се префрлиш ама ке ги организираш едните да те одјават другите да те пријават во ист ден

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Породилно отсуство
6.2.2015 14:20:19   
sandica
Da da! Da se napravi bez prekin sekako, samo me interesirase dali moze da smenis firma. Posto na edna moja poznanicka gazdaricata i ja namali platata i se ponasase najneljudski kon nea so muabet kao kogo prasa ti dali moze da planiras deca sega??? Ova ti se uslovite ako ne ti odgovara odma ke te odjavam! Da naglasam deka od zena e.muabetov. pa da se obezbedam so vreme! ;)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Породилно отсуство
16.2.2015 12:40:37   
kokicekokice
Мамички ај ако некој знае нека ми каже, дали во тие 28дена што се пред термин за породување може да се земе боледување од обичен лекар(за да не си ги трошам деновите од породилно па да си искомбинирам)

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Породилно отсуство
16.2.2015 13:21:22   
vezilka RR
Мислам дека не може во тие 28 дена, бидејќи ако имаш некој проблем ќе ти кажат да си го отвориш породилното. Дури и предходно ако си била на патолошка, тоа ти го затвораат 28 дена пред термин и ти го отвараат породилното. Така беше порано, сега освен аконема некои измени, не знам..

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Породилно отсуство
30.3.2015 9:17:05   
TARA1
Zeni da prasam koja e procedurata za otvaranje na patoloska bremenost?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Породилно отсуство
30.3.2015 16:44:33   
lukajana RR
TARA1 за патолошка бременост мислам дека сега е потешко и ти треба ептен сериозна причина ама ако немаш таква и дај боже да немаш можеш да си земеш од матичен боловање па на 15 дена да те праќа на комисија со измислена дијагноза user posted image таму треба да те прегледаат тројца доктори ама гледам жениве претежно мажите си ги праќаат и им даваат боловање.

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Породилно отсуство
30.3.2015 17:55:00   
Mihaela 2010
ИЗВОРНА ПОРАКА: TARA1

Zeni da prasam koja e procedurata za otvaranje na patoloska bremenost?

Prvo maticen ti dava 15 dena pa ides so moj termin na Gak na uste eden pregled.so mislwnjeto od Gak se vrakjas kaj maticniot koga zavrsuvaat tie 15 dena i da ti dade mislenje za na komisija.
Posto mene rezultatite od Gak mi bea super maticnava rece nema sansi komisija da mi prodolzi.jas sepak pobarav da mi dade predlog za prodolzuvanje zosto sakav uste 15 dena da dobijam zaradi pomalku sto kratat od plata.no mm nareden den koga otide na komisija bez problem mi prodolzile do krajuser posted image ..taka da za trudnici progleduvaat niz prsti

< Поракaта ја уредил Mihaela 2010 -- 30.3.2015 17:57:31 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Породилно отсуство
19.4.2015 20:06:26   
Melanija RR
Владата планира зголемено породилно отсуство за мајките кои ќе родат две или повеќе деца

-Еве на пример наскоро Владата планира за мајките: Зголемување на платеното породилно отсуство од работа од сегашните 12 на 15 месеци, значи дополнителни 3 месеци, за мајките кои ќе родат 2, 3 или повеќе деца одеднаш, со цел да се овозможи мајката да има подолг период за грижа и развој на децата, истакна Груевски.

18 април 2015

Извор:нетпресс.ком.мк

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Породилно отсуство
23.4.2015 11:55:40   
profe
Здраво на сите. Ме интересира дали сеуште може да се отвори породилното 45 дена пред термин? Ова во случај на патолошка бременост. Ми завршува боледувањето од фонд крајот на мај, па да не барам повторно конзилијарно, a до термин ќе имам околу 38 дена, па сакам да отворам предвреме породилно отсуство.
Инаку, знам ќе напише некој дека ми препорачува подолго да си останам со детето на породилно после, но и за тоа имам план натаму.
Сега ме интересира дали е можно сеуште отворање на породилно отсуство повеќе од 28 дена пред термин во случај на патолошка бременост. Порано можеше, дали ова уште важи.
Фала многу

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Породилно отсуство
23.4.2015 12:21:12   
nina.darko
Здраво profe :) Јас бев патолошка бременост и го отворив породилното 45 дена пред термин. Бев комисиски и термин ми беше 15 јануари а на комисија ми наложија да го отворам породилното на 3 декември. Штом сме преку фзо мора да се отвори 45 дена пред термин. Се надевам ти помогнав Поздрав

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Породилно отсуство
23.4.2015 19:47:34   
profe
Фала многу, нина.дарко. Значи кога ќе ми ги однесат документите сега следнава недела за последен пат да ми го продолжат боледувањето и за мај ќе ми кажат тие, или ќе ми напишат во препораката
кога да го отворам породилното отсуство.. Јасно ми е. Значи тие предложуваат. Многу ми помогна. Фала многу.

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Породилно отсуство
1.5.2015 0:54:46   
Melanija RR
29 Април 2015

Собранието на Република Македонија денеска ги донесе измените на Законот за работни односи со кои се продолжува породилното отсуство за мајките кои ќе родат две, три или повеќе деца одеднаш, пренесува МИА.

Измените беа донесени со 63 гласови и ниту еден против и воздржан, а предвидуваат наместо 12 месеци породилното отсуство дат трае 15 месеци за мајките кои ќе родат две, три или повеќе деца одеднаш.

Извор:зурнал.нет

========
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste nekade kumovi?

Da (60%)

Ne (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!