|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 28 [29] 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
11.5.2015 10:34:40   
linak
Драги рр-ки сакам да прашам дали може да се продолжи породилно отсуство после завршувањето на 9 месеци (мислам дека имаше таква опција да се продолжи од 1 до 3 месеци неплатено),и ако има некоја од вас искуство како оди таа процедура. Мене ми завршува породилното на 6ти август,за прво дете 9 месеци породилно отсуство,а би сакала да го продолжам барем 1 месец плус.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Породилно отсуство
11.5.2015 11:09:04   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: linak

Драги рр-ки сакам да прашам дали може да се продолжи породилно отсуство после завршувањето на 9 месеци (мислам дека имаше таква опција да се продолжи од 1 до 3 месеци неплатено),и ако има некоја од вас искуство како оди таа процедура. Мене ми завршува породилното на 6ти август,за прво дете 9 месеци породилно отсуство,а би сакала да го продолжам барем 1 месец плус.

A da probas so pedijatarot da ti dade 15 dena pa uste 15 komisiski?
Jas taka praev so kerka mi i taka terav tocno do godinka, posle si go iskorisiv i odmorot i ne fati godina i mesec..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Породилно отсуство
16.6.2015 7:55:54   
nova_mama
Dobar den na site
Sakam da ve prasam za da se zeme trudnicko boleduvanje min treba raboten staz neprekinato 6 meseci ?Znaci pocnav da rabotam a pokasno doznav deka sum trudna ke mozam sea da zemam trudnicko posle tie 6 meseci a me rijavija od 2 mesec bremena ?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Породилно отсуство
16.6.2015 9:14:17   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nova_mama

Dobar den na site
Sakam da ve prasam za da se zeme trudnicko boleduvanje min treba raboten staz neprekinato 6 meseci ?Znaci pocnav da rabotam a pokasno doznav deka sum trudna ke mozam sea da zemam trudnicko posle tie 6 meseci a me rijavija od 2 mesec bremena ?

nova_mama, битно е на денот на отворање на боледувањето да имаш полни 6 месеци стаж - тогаш ти следува надоместот од ФЗО.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nova_mama)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Породилно отсуство
18.6.2015 12:43:24   
pepuska
Јас сакам да прашам после колку време од отварањето на породилното отсуство сега почува исплатата зашто со претходната бременсот ми почна после 3 месеци инаку сум од Скопје

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Породилно отсуство
18.6.2015 12:49:31   
sandriana RR
pepuska, во најдобар случај месец ипол после породувањето би требало да има исплата, доколку редовно твојата фирма ги подмирува давачките и платите.
Во случај да доцнат, има контакт мејлови на кои можеш да се обратиш за информација - многу се ажурни во однос на одговарање на прашања, барем да знае човек на што е - дали е уредна доставената документација, и кога отприлика би имало исплата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Породилно отсуство
19.6.2015 13:57:58   
jasminagorjandejan
Од март 2015 исплата на породилно без доцнење

СЛЕДЕТЕ НЕ НА:
Follow @zdravstvo24.mk
Ако фирмата отиде во стечај или навремено не ги исплаќа надоместоците за вработените лицата кои се на породилно отсуство или боледување ќе продолжат да добиваат пари од државата. Ова се однесува и на вработените со определено работно време доколку договорот за работа завршува во текот на боледувањето. Услов е да бидат осигурани најмалку 6 месеци пред да почне породилното, а фирмите во законски рокови мора да ги достават потребните документи. Владата на синоќешната седница одлучи со законски измени да се олесни и забрза исплатата на надоместоците за боледување.

maja parnardzieva zmejkova

Фондот за здравствено осигурување на Македонија ќе ја гарантира исплатата без разлика дали фирмата редовно ќе ги подмирува здравствените придонеси или не или пак ќе отиде во ликвидација или стечај.

Ќе се гарантира и исплата на надоместокот за породилно за лицата кои се вработени со договор за определено време и ако тој биде прекинат за време на породилното отсуство. Останува обврската да бидат плаќани придонесите шест месеци пред отворањето на породилното отсуство, информираше директорката на ФЗОМ Маја Парнарџиева – Змејкова.

На вчерашната владина седница е усвоен модел кој треба да овозможи навремена исплата на надоместоците или пак за одредени лица можност првпат да ги остварат правата на вакви надоместоци. За тоа, појасни, се потребни и законски измени кои треба да бидат усвоени во наредните три месеци и да почнат да се применуваат од март наредната година, додаде Парнарџиева – Змејкова.

- Првата и најголема измена ќе значи ФЗОМ да ги гарантира и исплаќа надоместоците за веќе отворено боледување и породилно отсуство без разлика дали фирмата каде лицето работи плаќа или не плаќа навремено придонес за здравствено осигурување. Фондот за ќе ги гарантира и исплаќа породилните надоместоци и за лицата кои што имаат договор на определено работно време без разлика дали тој ќе им истече додека трае породилното отсуство. Трета законска измена значи воведување дисциплина кај фирмите со цел навремено и редовно доставување на барањата за отворање породилни отсуства и боледување преку утврдување рокови и санкции доколку тие не се почитуваат, рече Парнарџиева Змејкова.

Таа појасни дека за да се овозможи навремена исплата на надоместоците се планира и административно олеснување во поднесување на барањата.

- Практично фирмата осигуреникот или болницата само со еден документ и електронска достава ќе можат автоматски да му најават на Фондот дека предметот за боледување или за породилно е отворен, а Фондот сите потребни документи ќе ги обезбеди по службена должност, рече директорката на ФЗОМ.

Фондот воведува и нов модул систем за автоматизирање на целиот процес на обработка на предметот во подрачните служби со цел, како што рече таа, да се намали потребата од човечки ресурси и да се минимизира ризикот од административен застој на предметите и нивнатата обработка.

Сите измени, според Парнарџиева Змејкова, треба да овозможат да се обезбеди исплата кога на младите родители или на болните им е потребен надоместокот, а тоа е, како што рече, веднаш, како и да се елиминираат гужвите на шалтерите, да се минимизира периодот на достава на предметите, да се забрза исплата, да се растоварат фирмите од одредени обврски…

На ваков начин, потенцира директорката на ФЗОМ, ќе се елиминираат причините за застој и проблеми во исплатата на надоместоците, кои од анкета направена минатата година биле лоцирани во најголем дел или 35 проценти кај фирмите поради ненавремена или неточно пресметана исплата на првите денови од боледувањата кои се на нејзин товар, потоа 30 проценти во ненавремено поднесување на барањата за отворање боледување или породилно, како и заради некомплетна документација, неажурност на Фондот или ненавремена исплата на придонеси од страна на фирмите.

Од ФЗОМ не очекуваат новиот модел да има сериозни финансиски импликацџии односно зголемување на средствата за надоместоци, оти како што рече парнаџиева Змејкова, Фондиот бил долќен да ги исплати без разлика кога ќе го направи тоа дали порано или подоца,

За наредната година во Буџетот на ФЗОМ се планирани околу 1 милијарда и 650 милиони денари за надоместоци за породилно и околу 400 милиони денари за надоместоци за боледувања. Годишно боледување или породилно користат околу 21.000 осигуреници.

Tags: боледување вработени исплата модел популарно породилно топ фзом фирми
GO CITAM A NE SAM ZEMALA PORODILNO OTKAKO SE PORODIV.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Породилно отсуство
29.7.2015 12:04:40   
nova_mama
Da ve prasam jas rabotam vo edna firma sea me prijavija na 19.06.2015 no firmata kasni so plati, na elektronskata karticka pisuva vo koja firma sum i od koja data sum prijavena no se uste neam plavi kartoni dodeka ne se prokrisi prvata plata?Dali ke imam porodilno i terminot mi e od prilika 23.01.2016 ? znaci ke imam skoro 7 meseci.Fala ako moze nekoj neka mi odgovori

(Одговор на членот jasminagorjandejan)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Породилно отсуство
29.7.2015 12:31:37   
lukajana RR
Нова мама треба да бидеш пријавена шест месеци за да земеш породилно ,вака според терминот би требало да те фати иако ке си кнап со оглед на тоа дека обично месец пред породувањето се оди на породилно.
А за плави картони обично во фирмите што редовно плаќаат здравството важи по два месеца,незнам колку каснат кај вас ама тебе со сите прегледи во бременоста потребни ти е здравство инаку ке треба да си плаќаш приватно па да бараш рефундација од фонд

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nova_mama)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Породилно отсуство
29.7.2015 14:26:58   
Melanija RR
nova_mama осигурување нема да имаш се додека каснат со плата, додека не дојде месец по месец.Ако вака каснат ќе треба да плаќаш приватно па да бараш да ти рефундираат како што ти пиша lukajana RR. Прашај во фирмата , Ти веќе треба имаш плата и осигурување до 1 август.Ако ти платат во август која и да е дата ќе имаш до 31 август

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Породилно отсуство
30.9.2015 23:51:14   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tamara..

Zdravo...ja otvoriv temava bidejki ne mozev da najdam nisto vo vrska so ova..
Bi sakala da znam sega brzo koj zemal tridnicko? I kolku pari prefrluvaat,dali e 100% od platata ili minimalno?



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Породилно отсуство
1.10.2015 9:54:21   
Mihaela 2010
Prefrluvaat 100% od platata i sto e najvazno ne docnat

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Породилно отсуство
29.10.2015 4:11:05   
bojanaaa
zdravo me interesira jas go dostaviv dokumentot za porodilno od doktorkata vo firmata.. sega sum vo misla nisto drugo ne sum prijavuvala vo fondot dali jas treba da ja zavrsam taa rabota ?? i koga treba ?? ili toa go vrsi firmata??

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Породилно отсуство
29.10.2015 7:43:17   
Felly RR
Обично тоа го прави фирмата, штом си го доставила, и не ти рекле ништо, сигурно тие ќе ја завршат таа работа. НО не сум сигурна, мислма дека документите се доставуваат до фондот дури одкако ќе се породиш, и тогаш треба д а им доставиш и извод за бебето.
Патем добредојде на форумот, пиши ни нешто за тебе, кога го очекувате user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bojanaaa)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Породилно отсуство
29.10.2015 9:48:21   
bojanaaa
Fala ti mnogu za informacijata jas pak ke se rasprasam vo fondot...Inaku terminot mi e sega na 1vi noemvri uste ja cekame.. devojce ke bide....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Породилно отсуство
29.10.2015 19:01:30   
bojanaaa
dobra vi vecer na site.. Imam uste edno prasanje do vas..predporodilnoto bolovanje vazi 28 ili 45 dena?? user posted image

(Одговор на членот bojanaaa)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Породилно отсуство
29.10.2015 22:23:38   
lukajana RR
Ако го земеш редовно се отвара 28 дена пред термин ,а доколку си на патолошка тогаш се смета 45 дена од термин

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bojanaaa)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Породилно отсуство
30.10.2015 7:51:11   
ivoni4ka
Женчиња,

како да постапам во врска со породилното?
имено работам во оваа фирма до денес 2 месеци, а сум бремена 9 недели и уште не сум кажала на работа дека сум бремена и незнам како газдата ќе реагира, бидејќи е малку тресене човек. имено ќе имам мин 6 месеци за услов за породилно, ама ако ме отпушти ( што не смее, ама на се морам да бидам спремна) каде се поднесуваат документи за пороилно во тој случај?
бидејќи во работен однос книговодителот ги средува тие работи, а со прекинат работен однос?

поздрав

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Породилно отсуство
30.10.2015 8:01:13   
lukajana RR
Со прекинат работен однос не поднесуваш ништо никаде зашто не користиш породилно боледување за жал user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Породилно отсуство
30.10.2015 11:31:20   
Jupe
ivoni4ka me ne me izbrkaa koga bev 7 mesec.Smee da te izbrka,ednostavno ti istekuva dogovorot i gotovo,oti jas bev osigurana na opredeleno vreme,mesec za mesec,mine mesecot i moze da ti rece ne ni trebas veke.
Ako veke si na bolovanje togas ke prodozis da zimas pari stom imas 6 meseci staz.No ako imas prekin samo 1 den vo rabotniot odnos togas ne ti sledi nisto.Mene koga me izbrkaa gi molev da ne me odjavat odma,najdov druga firma kade sto se prefrliv,ama tie prvo treba da pustat oglas vo sluzben vesnik,pa toj trae 5 dena,pa posle duri moze da se prefrlis.Pa uste 2 meseca sama si plakav pridonesi,pa posle si go otvoriv porodilnoto.Maltretiranje.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Породилно отсуство
9.11.2015 8:07:00   
Felly RR
Женски, ми стигна решението за породилното, уште минатата недела. За колку време да очекувам да ми исплатат?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Jupe)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Породилно отсуство
9.11.2015 9:29:16   
sandriana RR
Felly,кај мене решението стигна 1 месец пред да ми заврши породилното user posted image Првата испалата ја добив после 2 месеци од отворањето на породилното.
Пиши си меил на ФЗО да проверат до каде си, дали го сработиле твојот предмет и дали е даден за исплата. Така и ќе ги потсетиш, во случај да те подзабутале негде со предметот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Породилно отсуство
24.11.2015 13:36:05   
DaniDaniSS
Zdravo mamicki :-) Prvo so lesno na site. Ne sum sigurna dali na pravo mesto pisuvam. Sakam da prasam nesto
Od 6 nedela krvaram so kafen iscedok do 10 -ta nedela . znaci mi se fakja pp ednas vo nedelata nekolku dena imam oskudno krvarenje. Od 13-ti mesecov sum na boleduvanje neli 14 dena pa sega ke me prakaat na komisija so dijagnoza O20 . Inaku ustanoveno e so poslednoto krvarenje koe beshe malku.poloso deka mi se poodlepila placentata. Da.prasam dali moze da me odbie komisijata. Navistina mi ttreba miruvanje. Fala vi user posted image

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Породилно отсуство
24.11.2015 14:42:17   
Melanija RR
DaniDaniSS постот ќе биде копиран во темата Боледување во бременост==ТУКА
Ако гинекологот напише мислење дека треба да мируваш сигурно ќе ти одобрат.Но во таа тема ќе пише некоја рингерајка која има искуство

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот DaniDaniSS)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Породилно отсуство
26.11.2015 11:09:11   
kokicekokice
Здраво мамички.Ми се ближи денот кога треба да тргам на работа после 9 месеци породилно.Сакам да продолжам уште дома со комбинирање на годишен одмор +боледување од мојот доктор или од педијатарот.Прашањето ми е дали после истекот на породилното веднаш можам да продолжам со овие опции или морам да одам на работа на пр бар 1 недела за да има период од прекин(т.е. дали после боледување може повторно да се продолжи со боледување,незнам законски дали е можно).

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 28 [29] 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 28 [29] 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

koj e za liverpool
live

assssssssssssssss

da sekako (32%)

50-50 (24%)

ne (28%)

nikogas (16%)


Број на сите гласови: 25

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!