|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
4.10.2013 14:53:00   
snowbool
Klar4ence
Porodilno otsustvo e 9 meseci, a ako nosis bliznaci e 1 godina , mislam deka nisto ne e smeneto ,imase baranja da bide edna godina za da bideme poveke so bebuskite i najveke za doenjeto, ama ne e smeneto.

(Одговор на членот klar4ence)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Породилно отсуство
7.10.2013 9:45:12   
masa
Јас требаше од денес да бидам на породилно,но отсуствував минатата недела па морам да дозавршам нешто.Денес ми рекоа дека ако не го отворам 28 дена пред термин породилнот тие 28 дена ми пропаѓаат user posted image Некаде прочитав дека без разлика кога ќе го отвориш тие денови ти следуваат.Ај некој проупатен нека ме просветли user posted image и така морам да ги дозавршам обрскиве да бидам и оваа недела на работа,секако е само 4 дена,а ќе добијам плата за пола месец,само ме интересира дали таа недела ја губам секако или на крај ќе имам уште една недела со user posted image дома?

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Породилно отсуство
7.10.2013 10:54:54   
vezilka RR
Јас masa породилното си го отворив 10 дена пред терминот, и ми траеше од дата до дата, ништо не изгубив. Значи термин ми беше 27 ноември, јас го отворив на 17 ноември и ми траеше до 16 септември.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Породилно отсуство
7.10.2013 11:09:17   
skakul
sega se zanimavam so porodilnoto otsustvo.bas denes mm bese i mi go otvori od denot na poroduvanje 270 dena.taka da nemajte nedoumici.od koga ke go otvorite vi sleduvaat 270 dena ostsustvo.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Породилно отсуство
7.10.2013 11:34:58   
masa
Vi blagodaram na brzite odgovori.I jas taka mislev,ama znam deka tuka ke najdam poupateni!

(Одговор на членот skakul)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Породилно отсуство
21.10.2013 19:30:39   
denverka
kazete mi dokolku koristam boleduvanje od eden mesec za predvremeni kontrakcii a potoa se vratam na rabota dali toa se vodi kako patoloska bremenost i ke moram porodilnoto boleduvanje da go otvoram 45 dena porano??????

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Породилно отсуство
21.10.2013 21:01:18   
slonce1103
Denverka, мислам дека патолошка бременост постои доколку воопшто не го прекинуваш боледувањето.Јас бев на боледување цела бременост и породилното го започнав 33 дена пред крајниот термин. Иако имаше период од 30 дена кога го користев годишниот одмор , матичната ми рече дека можи да го отворам породилното порано пошто дијагнозата во текот на цела бременост ми дозволувала да го отворам порано. Види консултирај се со матичниот доктор што ќе кажи , бидејќи тие треба да бидат оправдани пред фондот за дијагнозата која што ја даваат.Тоа е мое мислење, ако некој друг е поупатен нека пиши.

(Одговор на членот denverka)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Породилно отсуство
21.10.2013 21:45:10   
denverka
ti blagodaram mnogu na odgovorot,daj boze da e taka..pozdrav

(Одговор на членот slonce1103)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Породилно отсуство
21.10.2013 21:51:16   
denverka
slonce 1103 jas denes najdov edna informacija na drug portal kade sto veli deka dokolku imas patoloska bremenost i si na boleduvanje togas porodilnoto moras zakonski da go otvoris 45 dena pred terminot za poroduvanje....a ti velis deka go otvori 33 dena porano???ne mi e jasno..mozese da go otvoris ti koga sakas ili morase 33 dena porano....

(Одговор на членот denverka)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Породилно отсуство
21.10.2013 22:04:10   
snowbool
ne znam kako i sleduvalo na slonce 1103 , ama eve ti primer kako mene ke ti kazam deka sega na kraj sum so patoloskata i od komisija iako imav konzilijarno za dva meseca mi napisale samo do 45 dena pred datumot da se otvori porodilno , znaci mora maticniot 45 dena pred datumot dati go otvori ako si na patoloska bremenost...ova ti e od siguren izvor...

(Одговор на членот denverka)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Породилно отсуство
21.10.2013 23:15:34   
denverka
of lele ama jas ke koristam samo 30 dena boleduvanje 15 od maticniot i 15 od komisija..neznam dali toa spaga vo patoloska bremenost...nekam da spaga :( zatoa sto nesakam da go otvoram porodilnoto 45 dena pred termin.Pisi mi ako znaes dali so 1 mesec boleduvanje se racuna za patoloska bremenost...pozdrav

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Породилно отсуство
21.10.2013 23:27:48   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: denverka

kazete mi dokolku koristam boleduvanje od eden mesec za predvremeni kontrakcii a potoa se vratam na rabota dali toa se vodi kako patoloska bremenost i ke moram porodilnoto boleduvanje da go otvoram 45 dena porano??????


Ако во меѓувреме се вратиш на работа, тогаш не мораш да го отвориш толку рано. Јас бев на боледување првата половина од бременоста, па после се вратив на работа. И породилното го отворив десетина денапред термин.

(Одговор на членот denverka)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Породилно отсуство
22.10.2013 2:37:31   
masa
Eve jas imam edna informacija za ona regularnoto boleduvanje,sega go otvoras ednas i ti trae 9 meseci,ne odis sekoj mesec kako porano za prodolzuvanje.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Породилно отсуство
22.10.2013 10:00:43   
denverka
vezilka
kolku vreme koristese boleduvanje??kolku dena.daj boze da e taka kako kaj tebe

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Породилно отсуство
22.10.2013 11:05:48   
slonce1103
Jas bev na boleduvanje so konzilijarno mislenje no nigde nemase mislenje deka treba da go otvoram porodilnoto 45 dena pred termin. Koga mi zavrsi boleduvanjeto go otvoriv porodilnoto i imase 33 dena pred krajniot termin. Bidekji sekoja od nas ima razlicno iskustvo mislam deka treba da se konsultiras so maticniot genikolog ili pak javi se vo fondot za najsigurno i vidi tamu sto ke ti recat.pozdrav

(Одговор на членот denverka)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Породилно отсуство
28.10.2013 15:21:51   
vezilka RR
Што мислите за новиве предлог мерки за дополнителни три месеци породилно, неплатено? Бисе нафатила ли некоја од вас на вакво нешто?

(Одговор на членот slonce1103)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Породилно отсуство
28.10.2013 15:43:01   
elenak
Јас не би.Каква што ни е ситуацијата нас и тие 9 месеци се ГОЛЕМ проблем за работодавците а не па 1 година.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Породилно отсуство
28.10.2013 15:50:52   
JovanaJ
Jas bi prifatila iako e neplateno. No moram da kazam deka odlukata da bide neplateno za samo tri meseci e mnogu revoltiracki od strana na predlagacot na zakonot. Se davaat pari na site strani , i za potrebni i za nepotrebni raboti i sega za prodolzuvanje od 3 meseci pravat da bide neplateno. Od druga strana neznam dali ova dosledno bi se pocituvalo od rabotodavacite, iako so zakon se obvrzuvaat. Jas licno za prvoto dete se soociv so problem da ne mi go dadat odmorot vednas posle porodilnoto, pa taka i za ova mislam deka bi ucenuvale, posebno pomalite firmi kade rabotite malku poinaku funkcioniraat.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Породилно отсуство
28.10.2013 16:14:55   
vezilka RR
Лелеее, јас се чудам еве два дена што сакаат да олеснат, и не можам да сконтам никако. Скоро цело образование, кои се на договори на една година и овие девет месеи не можат да ги искориста, не па уште три,па плус и неплатено. Од каде тоа неплатено исто така не можам да сфатам. Ако воведувааат олеснителна мерка, зошто неплатено?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Породилно отсуство
28.10.2013 16:22:35   
Mihaela 2010
Jas iskreno neznam kako bi postapila,verojatno bi si trgnala na rabota i bi rabotela so skrateno rabotno vreme od cas i polovina,bi rabotela zaradi finansiite,no vo nikoj slucaj ne bi prakjala dete tolku malo vo gradinka,tuku bi nasla zena da mi go cuva kako sto napraviv i so prvovo dete...ili baba servis kje bide tuka zdravje boze vo penzija pa nekako bi gurale taka...e sega koga bi imala pari i ne bi zavisela finansiski mislam deka bi si gi iskoristila i tie tri meseci ...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Породилно отсуство
28.10.2013 16:26:10   
JovanaJ
Da navistina, kakva e taa "olesnitelna merka". Ili go prodolzuvas porodilnoto za uste 3 meseci ili ne. A ova vaka mi izgleda mnogu bez vrska, demek sakaat da pokazat eve olesnuvame a od druga strana uslovite se poveke od smesni. Se nadevam deka ke pretrpi nekoi izmeni dodeka se najde pred sobranie. Ke se najde nekoj popameten sto bi sovetuval kako vsusnost treba da izgleda olesnitelna merka.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Породилно отсуство
28.10.2013 22:50:13   
snowbool
Ne znam ama ova so neplatenoto navistina vo mojot slucaj mislam deka ne ke mozam da go iskoristam poradi finansiski pricini. I mislam deka mal ke bide brojot na majkite koi iako sakaat da bidat so deteto moraat da odat na rabota poradi platata. A olesnitelno e samo ako zemes na kantar da meris plakanje za zena da ti go cuva ili da si sedis doma bez pari pa isto mu doaga. A ako imaat nekoj da go cuva bebeto po doma od familija e pa togas ke se odi na rabota , moze bezpltnite vo tekot na tri godini dodeka potporasne deteto ako nesto so zdravje se iskomplicira pa da se iskoristi ama vo privatnive firmi epten ako imaat razbiranje gazdite.....

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Породилно отсуство
30.10.2013 11:25:52   
vezilka RR
А кажете ми дали знаете кога пресметуваат колкава сума ќе ти исплаќаат за породилното, дали земаат просек од последните 6 или 12 месеци?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 30.10.2013 11:26:21 >

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Породилно отсуство
30.10.2013 12:15:23   
zapce
Zemaat prosek od poslednite 12 meseca, sigurno.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Породилно отсуство
31.10.2013 13:00:38   
vezilka RR
Опаааа, тоа ми одговара. Јас во првата бременост имав исто ниво на плата цела година наназад и неможам да откријам. А сега првите седум месеци ќе ми биде повисока, а последните 5 пониска, па се понадевав дека ќе ми влезат во просек и предходниве, да си накачам сума малку. Хе, хе ако е така сигурно, ми одговара.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?