|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 38 39 [40]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
22.6.2015 14:48:35   
Melanija RR
mamicka21 кога болките се на рамномерен интервал се тие и временски се намалува на 1 саат 30мин па на 15,10 и така натаму. и доаѓа моментот.Но штом немаш рамномерни болки не е тоа,но веројатно се контракции на матката која се спрема user posted image оди на ЦТГ па ќе ти кажат дали се ближи часотuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mamicka21)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Породилни болки
24.6.2015 13:20:10   
mamicka21
Бев вчера на Цтг и покажа малку контракции кои не ги чуствував,и реков на бабицата за болките некни вечер,рече биле лажни и да се подготвам за вистинскитеuser posted image user posted image user posted image едвај чекам

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Породилни болки
27.6.2015 18:12:00   
lukajana RR
Мамичка 21 имате ли нешто ново user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот mamicka21)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Породилни болки
25.7.2015 15:13:40   
Bebuska na mama
Zdravo na site,
Dali nekoja mamicka ima iskustvo so vtoro poroduvanje, dali e polesno od prvoto?
Jas so prvoto se porodiv prilicno lesno i mnogu brzo, ama nekako sega mi r mnogu poveke strav. Ne znam dali e toa deka znam sto sleduva, no malku i sum isplasena zatoa sto gubam plodova voda i treba da odam vo ponedelnik na ctg, moze ke me zadrzat za da me porodat so indukcija, a ako e mng namalena moze i na caraki da zavrsam.
Ima li nekoj so vakvo iakustvo, ve molam spodelete :)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Породилни болки
25.7.2015 15:24:03   
Defne90 RR
Мене првото породување ми помина ептен тешко.цели дванаесет часа со неподносливи болки.И јас исто така имав страв после кога дојде ред да се породам со вториот син.Ама толку лесно си поминав со него што дури и не осетив породилни болки.Се на се имав силни породилни болки пола саат може ни толку и за пет минути откако бев спремна за породување се породив.Е сега немам искуство со намалена плодова вода..Гинекологот сепак ќе ти каже дали можеш да се породиш природно или со царски.И не оставај место за паника.Скоро сите што ги познавам викаат дека и ним им било далеку полесно со второто породување.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Породилни болки
25.7.2015 15:32:00   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebuska na mama

Zdravo na site,
Dali nekoja mamicka ima iskustvo so vtoro poroduvanje, dali e polesno od prvoto?
Jas so prvoto se porodiv prilicno lesno i mnogu brzo, ama nekako sega mi r mnogu poveke strav. Ne znam dali e toa deka znam sto sleduva, no malku i sum isplasena zatoa sto gubam plodova voda i treba da odam vo ponedelnik na ctg, moze ke me zadrzat za da me porodat so indukcija, a ako e mng namalena moze i na caraki da zavrsam.
Ima li nekoj so vakvo iakustvo, ve molam spodelete :)

Бебушката на мама ,штом еднаш си поминала знаеш како е и дека се поминува,не се плаши под лекарски надзор си и се ќе си биде добро.Инаку околу твоето прашање за Индуцирано породување и Царски рез можеш да си прочиташ искуства во темите

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Породилни болки
25.7.2015 16:26:39   
lukajana RR
Мене ми беа лесни и двете породувања дури второто за нијанса полесно.
Еве овде Клик имаме тема за споредба на породувањата прочитај искуства ама претежно второто породување е секогаш полесно.
Со лесно и пиши ни како помина

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 25.7.2015 16:28:18 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Породилни болки
14.8.2015 16:43:21   
Bebuska na mama
Zdravo mamicki,
Fala Vi na sovetite, do nekade mi se najdoa. Na 04.08 vo 13:05 na svet dojde mojot sin.
Bolkite mi bea jaki i mng bolni kako da mi bese prvo dete,a ne vtoro. Najverojatno poradi provokacijata.
Pomina najbitno kako sto treba, drugoto se zaborava.
So lesno na site trudnici user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Породилни болки
21.8.2015 12:56:46   
vanessa30

vtoriov pat -Polesno zdravje se se zavrsi vo 3 casa od priem vo bolnica do porogaj.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 21.8.2015 13:03:58 >

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Породилни болки
3.10.2015 9:48:52   
alexx87
luge cela nok nemozev da spijam od bolki o polovinata potocno samo od levata strana.se prepotuvam od bolki.31 nedela sum seisplasiv mnogu e rano a ova mi e prva bremenost i neznam nisto:(minatatanedela bev na redovna kontrola se si e ok.neznam dali e normalo ili treba da go kontaktiram doktorot

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Породилни болки
3.10.2015 9:54:33   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: alexx87

luge cela nok nemozev da spijam od bolki o polovinata potocno samo od levata strana.se prepotuvam od bolki.31 nedela sum seisplasiv mnogu e rano a ova mi e prva bremenost i neznam nisto:(minatatanedela bev na redovna kontrola se si e ok.neznam dali e normalo ili treba da go kontaktiram doktorot



Земај си Магнезиум директ кесички.Ќе ти ги смири болкитеuser posted image
Задолжително јави му се на гинекологот да се консултираш.не ја занемарувај болката.

< Поракaта ја уредил deluxe -- 3.10.2015 9:55:38 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот alexx87)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Породилни болки
3.10.2015 10:05:22   
alexx87
pijam magnezium redovno .doktorov ne go dobiv.se spremam sega i ke odam vo bolnica drug doktor e na smena pa ke vidam sto ke kaze

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Породилни болки
3.10.2015 10:14:52   
nataly86
Консултација и преглед кај доктор обавезно ноод искуство породилните болки кај мене се јавуваа во интервали на 2 часа на 1 час и така се намалуваше времето..по правило се јавуваат во временски интервали..мене болки почнаја да ме факаат без интерваи некаде кај 30 недела...32 недела веке имав породилни болки се породив 32 +4 дена здрави прави близнаци..

Инаку за терапија примав индометацин чепчиња на патолошка и со тоа продолживме 4 дена ако бев отворена 3 см...

(Одговор на членот alexx87)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Породилни болки
3.10.2015 12:28:23   
lukajana RR
alexx87 не ја занемарувај болката ,може не е ништо страшно ама мора да те прегледа доктор.


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Породилни болки
4.10.2015 11:57:35   
mariche991
Zdravo zdravo ringerajki :D
Nova sum na forumot I na samo nekolku dena od termin :D terminot mi e 09.10 megjutoa na poslednata kontrola(vcera) doktorkata kaza nema da izdrzi bebceto do 09 user posted image e Sega posto cepot mi protekuvase denovive sinoka vo spienje osekav bolki nisko dolu kako da sum dobila I celo vreme mi protekuva nesto bezbojno I sum(da mi izvinite) kako pomocana no ne e urina user posted image ve molam nekoja iskusna za sovet posto mi e prvo bebence neznam so da pravam sega da ne protekuva pa vodenjakot ,dali da trcam na bolnica ili rano mi e seuste :D blagodaram odnapred :*

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Породилни болки
4.10.2015 12:48:26   
lukajana RR
mariche991 добредојде на рр user posted image
Штом си на крај на термин и си почнала да чувствуваш болки можно е тоа што ти цури да е водењакот.
Но не е страшно бебето си има вода само може да те фатат посилни болки и почести.
За да не ти е на мисла можеш да одиш на цтг ке те прегледаат и вагинално и ке ти кажат до каде си.
Со лесно и пиши ни како си

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот mariche991)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Породилни болки
5.10.2015 14:47:16   
Melanija RR
mariche991 добредојде на РР user posted image

ЦТГ се прави преку еден ден најчесто,на крајот од бременоста.Оди на контрола ќе ти кажат дали е чепот или водењакот.Ако е чеп до 7-10 дена потоа може да се породиш,но нема правило.А ако е водењакот многу скоро user posted image Беше денес на контрола?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Породилни болки
6.10.2015 9:37:32   
mariche991
Bev na kontrola devojki vcera doktorkata mi rece bebeto si ima dovolno vodicka ne e vodenjakot megjutoa spusteno e nisko vo vagina I otvorena si 1cm. Do denes cuvstvuvav bolki epten nisko no na 20 min bea bolkite duri i osekjam kako mi se siri karlicata.. Denes sum povtorno pa moze I da mi kazat da ostanam,neznam.. Sto mislite mozat da me zadrzat ili ke cekaat da mi prsne vodenjakot?? Malku sum ispanicena ama I vozbudena,ke si ja vidam kerkickata za brzo user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Породилни болки
6.10.2015 12:29:11   
lukajana RR
Јас имам две деца и ниту еднаш не ми пукнал водењакот user posted image ми го пукале на бокс така што ако е време за раѓање ке те задржат и таму ке ти го пукнат , и подобро да е така .Со лесно user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот mariche991)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Породилни болки
6.10.2015 13:34:45   
Melanija RR
Немора да прсне водењакот.Еве и случаи кога тешко се отвара родилката.2 недели се отварање,ја задржаа над термин,па провокации,па пак не се доотвараше па царски.Дајбоже кај сите со лесно и со нормални породилни болки и брзо раѓањеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Породилни болки
9.10.2015 14:21:02   
Sara
Кога бев последниов пат на ЦТГ дознав дека имам болки, а јас не сум знаела user posted image Сестрата ми вика имаш мали болки, викам немам ништо, вика еве покажува дека имаш, а тоа всушност неколку пати во денот ми се стврдува стомакот и после попушта и тогаш и срцевата акција се забрзуваше на ЦТГ, а јас си мислам бебуш се тегне во стомак а тоа матката се спрема, и сега кога ми кажа, дека не баш ретко ама не и во интервали имам во текот на денот такви " болки ", дали и кај вас беше исто?

Со првата бременост не осетив болки некои, и после 6 саати пукнат водењак, освен на истиов начин како што објаснив....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Породилни болки
19.10.2015 15:14:55   
Melanija RR
Танц на контракции user posted image

Интересно видео на жена која има контракции user posted image целата статија и видео КЛИК ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 997
Страница:   <<   < Претходна страница  36 37 38 39 [40]
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 38 39 [40]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?