|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
25.6.2013 16:38:39   
Big mamy
Vi blagodaram Bethany RR i Delux RR za vasite komentari odnosno spodeluvanje na vaseto iskustvo so mene..... user posted image , veruvam deka ke dojde sto pobrgu denot koga i jas iskustvoto od poroduvanje ke mozam da go prenesam na nekoja druga "mama vo iscekuvanje" user posted image ... a dotogas ke si cekam i ke se druzam ovde na forumov .....user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Породилни болки
24.7.2013 17:06:59   
Big mamy
eve Ringerajki odvoiv vreme da vi se pofalam deka na 06.07. na svet dojde i ovoj svet go osvetli moetlo sonce Jovan .... vi posakuvam i na vas so leno istata ubavina da ja pocuvstvuvate

(Одговор на членот Big mamy)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Породилни болки
24.7.2013 22:40:51   
Snowhite RR
Нека е здрав и жив Јован, растете сега и уживајте

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Big mamy)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Породилни болки
26.7.2013 8:58:37   
ringerajaclen
Еее колку убаво кратко и јасно е опишано тука се , ајде нека биде така и кај нас што веќе чекаме бебе.Јас сум веќе 39 недела, лажни болки немам ме боли само кичмата на моменти мн и малку притисок на препоните чувствувам.До 1 август ми рекоа термин сега веќе станувам и нестрплива.Се надевам ќе биде се во ред.

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Породилни болки
11.8.2013 22:59:48   
kik4e
prva bremenost mi e termino mi e na 6septemvri a sea sum vo 36nedela i 2dena imam bolki dole pod stoako i grcevi i taka mala bolka n apolovinata me interesira dali se takvi porodilnite bolki na ctg nepokazuva znaci za poragaj vi blagodarm odnapred ako mi odgovorite na prasanjeto pozdrav

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Породилни болки
11.8.2013 23:56:16   
deluxe
Poodilnite bolki se slicni na menstrualnite samo se so pojak intenzitet.Ne veruvam deka toa sto go opisa se porodilni bolki,mislam deka se lazni bolki stom CTG to ne polazuva ne se sekiraj ,nema sansi da ne gi setis tie bolki.Uzivaj si vo sekoj preostanat mig so meseto user posted image Ti posakuvam
So lesno da si se porodis,zdravo I zivo bebence.I posekako da ne izvestis nas na RR .Pozzz

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Породилни болки
12.8.2013 12:23:41   
kik4e
Obavezno ke ve izvestam koga ke pristigne bebusouser posted image pozdrav i do tebe RR a najubavo kako e da se porodis so carski rez ili prirodno me ionteresira nek ami odgovori nekoj na prasanjeto jas sum so dvorogna matka i na vaginata imampregrada taka mi kazaa namaticnio i odam na pregledi sekoj mesec vo sk vo drzavna i od tamu mi kazaa deka mora carski rez da se porodam dali ima nekoj vakov problem kako mojo da mi kaze i dali e nesto opsano pozdrav...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Породилни болки
12.8.2013 12:37:28   
Bethany
Кик4е, ако имаш дворога матка мора со царски рез да се породиш, колку што јас знам, а докторот сигурно знае подобро user posted image Не се грижи, се ќе биде во ред и ти посакувам брзо породување и лесен опоравак.
А мора редовно да одиш на контроли и тоа не занемарувај, инаку дворога матка претставува проблем при забременување, а ти веќе си при крај на бременоста, така да веќе нема проблем user posted image

Еве тука може да прочиташ нешто повеќе Какво породување сакате и Царски рез

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Породилни болки
12.8.2013 12:38:23   
mommy_angels RR
Kik4e сигурно матката почнува да се припрема,верувај породилните болки кога ќе дојдат,ќе знаеш user posted image .Јас можам да ти кажам за царски,супер е породувањето,јас со спинална бев и не е ништо страшно,ако не си дебелка и опоравувањето оди ептен брзо,а ако си малку пополничка ќе ти треба малку повеќе време за сосема да помине болката,дека нели салцето тежи на раната,ама и тоа не е ништо страшно,еве јас на пример сум од овие вториве па сепак после две недели од породувањето си преземав потполна грижа за детето.Избркав баби(се разбира на фин начин) user posted image и така со смирени живци ми беше уште поубаво.А за твојава состојба со матката прв пат слушам и мене баш ме интересира нечие искуство

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Породилни болки
12.8.2013 12:56:41   
Bonzitka
Prijatelka ima dvoroga matka i se porodi carski ama poradi toa sto bebeto bese zamota vo papocnata vrska, a inaku doktorot planiral da ja porodi prirodno. Tolku pamtam ako uspeam da ja prasam ke ti pasam.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Породилни болки
12.8.2013 13:36:27   
kik4e
Fala na odgovorot inaku mene mi e jasno deka treba carski rez da se porodam ali pak so vas sakav da spoedelam da slusnam vase mislenje oti mi e prva bremenost i ne mi e jasno a dali treba da se zakaze za carski rez za poroduvanje ili kog ake me fatat porodilnite bolki togas za carski rez i ova ne mi e jasno ako moze nekoj da mi kaze pozdrav do site forumov

(Одговор на членот Bonzitka)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Породилни болки
12.8.2013 14:49:35   
kik4e
Ve molam sto pobrzu da mi odgovorite sakam da znam dali carskiot rez poroduvanje se zakazuva vo bolnicata cekam odgovor

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Породилни болки
12.8.2013 16:20:42   
masa
Ако има причина да мора со царски,како што кажуваш ти,се закажува и тоа најчесто 10-15 ден пред термин.Но треба докторот да ти закаже.Најдобро отиди кај матичниот и сигурно тој најдобро ќе ти објасни,а може и ќе ти закажат,колку што сум упатена јас во 38 недела ги пораѓаат со закажан царски.Како и да е со лесно мила.

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Породилни болки
12.8.2013 20:08:15   
kik4e
Fala Masa na odgovoro pozdrav do tebe ovaa nedela treba da odam na kontrola pa ke vidime sto ke kaze doktoro konecno dali so carski i koga i ke ve izvestam za bebuso navistina so ovie odgovori sto gi slusnav od vas nekako me ohrabrivte i mi dadovte podrska pozdrav do site

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Породилни болки
14.8.2013 23:07:53   
kik4e
Eve vaka deneska bev na kontrola kaj maticnio i mi vaka kaza me pregleda na eho mi rece deka plodovata voda mi bila namalena i deteto mi bilo karlicno i mi rece za sk vo drzavna da idam n apregled sto ek mi kazat od tamu a i mi dade bolnicki uput mi rece mozno eda te ostavat vo bolnica da te porodat so carski rez pa vo panika sum neznam sto kako ke bide ,me interesira vase mislenje dali e loso toa so plodovata voda se namaluv ai imali golemi sansi d ami kazat od drzavna da me pravat carski rez odma pozdrav i ocekuvam od vas sto pobrzo odgovor oti nestrpliva sam sakam da slusnam vase mislinje mn sum preplasena

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Породилни болки
14.8.2013 23:17:43   
Melanija RR
Која недела си?Ако ти е близу терминот ,намалена плодова вода и е карлично ништо страшно и да биде со царски.Тоа значи дека брзо ќе се гушкате,нема што страв.
Спреми се и утре во Скuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Породилни болки
15.8.2013 7:30:24   
kik4e
37 nedela sum,imam uste tri nedeli do termino,a za vo sk mi rekoa vo ponedelnik da odam maticnio utre uste ednas CTG da napravat da vidat sto kako i vo sk vo ponedelnik znaci Marija znaci ima golemi sansi vo ponedelnik da me ostavat vobolnica,ajde ako bide pa poroduvanjeto vo ponedelnik ke ve izvestam za bebuso pozdrav...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Породилни болки
15.8.2013 9:03:16   
Martins mom
Kik4e, а зошто те праќаат во ск да се породиш? Инаку штом имаш намалена плодова вода, сигурно ќе те породат. И кај мене беше таков случајот и затоа ме породија со провокации. Ајде со лесно и здраво и живо бебувчеuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Породилни болки
15.8.2013 9:09:48   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kik4e

Eve vaka deneska bev na kontrola kaj maticnio i mi vaka kaza me pregleda na eho mi rece deka plodovata voda mi bila namalena i deteto mi bilo karlicno i mi rece za sk vo drzavna da idam n apregled sto ek mi kazat od tamu a i mi dade bolnicki uput mi rece mozno eda te ostavat vo bolnica da te porodat so carski rez pa vo panika sum neznam sto kako ke bide ,me interesira vase mislenje dali e loso toa so plodovata voda se namaluv ai imali golemi sansi d ami kazat od drzavna da me pravat carski rez odma pozdrav i ocekuvam od vas sto pobrzo odgovor oti nestrpliva sam sakam da slusnam vase mislinje mn sum preplasena

ама баш ич не е страшно,можиби само поскоро ќе си се гушкаш со бебувчето.Од мое лично искуство , матичната истото ми го кажа и тоа малку ме подисплаши ,ми рече брзо во државна и таму идам ,бев кај др.Ливринова ме погледна жената и ми вика ,ма каква намалена вода,супер си е и тоа јас си се породив дури после две недели.Не грижи се воопшто и да треба да те породат веднаш супер си со неделите ,ќе биде се во ред ... user posted image и чекаме мекици

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Породилни болки
15.8.2013 10:16:57   
kik4e
Za vo sk vo drzavna jas izbrav sakam i tamu da se porodam i sekoj mesec odam na kontrola tmu vo amb 37-36 maticnio me praka sekoj mesec tamu na pregeld bidjki mi rece iaam visokorizicna bremenost i so dvoroga matka sum naskoro ke ve izvestam za bebuso pozdravvvvvvvvvvv

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Породилни болки
15.8.2013 10:59:43   
masa
Воопшто да не се грижиш,ако треба ќе те породат,природно или царски битно да сте и ти и user posted image добри.Само опуштено и стискаме палци за во понеделник.Само со лесно да си помиеш!

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Породилни болки
7.9.2013 16:09:30   
kik4e
Prijatelki da ve obavestam jas se porodiv dobiv kerka Lukresija se porodiv so carski rez i mno dobro si pominav bez nikakvi bolki kako sto se plasev sto kako ke bide ali za moja sreka se bese super a i blagodarnost do vas sto mi dadovte podrska i sto mi odgovaravte na moite prasanja.Pozdrav od mene i od moetouser posted image cao

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Породилни болки
20.11.2013 9:47:08   
Martins mom
Втор пат ми е и сепак не сум сигурна дали овие менструални болки што ги осеќам и болките во карлицата значат нешто, ама претчувствувам дека моментот е мнооогу близу. Леле ама ми е страааавuser posted image user posted image Попосле ќе си појдам до болница да видиме до кај сумuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kik4e)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Породилни болки
20.11.2013 9:59:50   
miana
Само со лесно нека ти е...
јас со второтот имав многу слаби болки.Јаките болки дојдоа половина час пред да се породам..Инаку претхондо болките ми беа слаби како грчеви,како слаби менструални болки, и се повторуваа се почесто и почесто, за на крај да фатат јаки болки и да се породам...Многу полесно си поминав со второто,ама ептен полесно,такада не се секирај...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Породилни болки
20.11.2013 17:52:55   
Martins mom
Е не биле лажни болки, вистинските се, 4 прста бев отворена ко појдов, сеа си дојдов дома, блиску ми е болницата....така што за некој саат ќе се гушкам со мојата принцеза.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?