|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилни болки
25.10.2012 13:14:49   
Zoja
Neshto za epiduralot kako bezbolen metod za da se izbegnat porodilnite bolki - izvadok od razgovor so srpski anesteziolog

Dr. Miomir Paštar, anesteziolog, jedan od inicijatora primene ove metode:

Epidural je kod nas još uvek novina, pa su i mišljenja podeljena. Kakva je situacija u svetu?

- U svetu se 80 do 100 odsto porođaja završava epiduralom. Ako žena ne želi epiduralni porođaj, mora da ide kod psihijatra i psihologa, da objašnjava zašto. Moje lično iskustvo govori da su pacijentkinje prezadovoljne, zato trudnicama toplo preporučujem ovu metodu kao savršenu, da u uslovima bez bola postanu majke.

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Породилни болки
25.10.2012 23:35:36   
Фиданче
I jas isto vcera pomilsiv na draganche2006 :)
So netrpenie te ochekuvame da ni pises user posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Породилни болки
27.10.2012 10:07:36   
dragance2006
zdravo moi ringejajki inaku da se pofalam dobiv sin se iznamaciv 2 dena i 5 sata pred poroduvanjeto mi udarija lpd sekako prvo se potpisav zA soglasnost i bev samo 3 cm otvorena ama pomina i toa sega uzivam so moeto bebe iako se mazi mnogu saka da spie i cica istovremeno i toa mi oteznuva bilo koja rabota mnogu pozz do site

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Породилни болки
28.10.2012 16:59:36   
arh_diz
Cestitkite za dragance2006 se tuka http://www.ringeraja.mk/forum/se-porodi-dragance2006/m_272362/mpage_1/tm.htm#272363

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Породилни болки
15.11.2012 23:36:23   
mnm1986
Super tema bas kako za mene user posted image . 37ma nedela sum i cuvstvuvam nekakvi bolki , najverojatno se lazni zosto kratko mi traat i ne se vo nekoj interval. Pred 2 nedeli bev na kontrola i bev 1cm otvorena e sega ne znam sto znaci toa deka ke se porodam pred terminot ili ke teram do kraj ? Ako ima nekoj vakvo iskustvo kako mene neka pise. user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Породилни болки
16.11.2012 0:07:53   
mmbucko
Mnm ama bash nishto neznaci. Se e krajno individualno i sekoja bremenost si e prikazna za sebe. Mozno e i da saka bebceto da iskaca porankicko taka da poveke miruvaj barem uste 1 nedela a i ako se porodish i sega pak se ke bide vo najdobar red. Ne se opteretuvaj so toa. Jas so prvoto bebce bev isto 2 prsti otvorena od 34 nedela pa se porodiv vo 42:))), so vtoroto bev otvorena 3 prsta skoro cela bremenost, se porodiv vo 38 polna nedela a bebce vo sega se bese zatvorenk a se porodiv vo 36 nedela. Samo opusti se i se ke bide vo red.

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Породилни болки
16.11.2012 0:15:02   
mnm1986
Fala ti mmbucko za brziot odgovor. Za odmaranje odmaram, navecer ne mozam da spijam ama bas ic, ni mozam da se namestam kako sto treba ni nisto ama ajde ke se izdrzi uste malku , sepak slatki maki se. Fala ti uste ednas user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Породилни болки
16.11.2012 8:28:20   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mnm1986

Super tema bas kako za mene user posted image . 37ma nedela sum i cuvstvuvam nekakvi bolki , najverojatno se lazni zosto kratko mi traat i ne se vo nekoj interval. Pred 2 nedeli bev na kontrola i bev 1cm otvorena e sega ne znam sto znaci toa deka ke se porodam pred terminot ili ke teram do kraj ? Ako ima nekoj vakvo iskustvo kako mene neka pise. user posted image


mnm1986, штом си 37 недела и да се породиш сега нема да имаш никакви проблеми, веќе убаво си влезена во 9. Јас се породив во 37 недела + 2 дена :) Ајде само со лесно да поминеш и да ни пишеш!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Породилни болки
16.11.2012 9:11:55   
mnm1986
Fala AnnaMolly RR , so lesno na site neka e. Za se ke vi pisam , sto kako e bilo i kako sum pominala :) pozdravce

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Породилни болки
20.1.2013 22:07:56   
елли
Zdravo na site. Ova ke bide epten oftopik, no poradi toa sto sum nova na forumov, a i imam golem teret na dusa, tuka ke go postavam moeto prasanje, za koe ke me raduva dokolku ima nekoja od vas da spodeli mislenje so mene. Pred 13 godini sum operirana od slepo crevo, pa posle 6 meseci od preplet creva, sto znaci imam 2 golemi reza na stomakot.Sakame so mazot da porabotime na prosiruvanje na semejstvoto no me maci dali ke imam problem koga ke pocne stomakot da raste so ranite? Dali moze da ispukaat? Dokolku nekoja od vas e operirana slicno kako mene, a stanala bez problem mama, neka pusti edno ohrabruvanje. Odnapred se izvinuvam, i voedno se zablagodaruvam. Pozdrav mamicki

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Породилни болки
20.1.2013 22:13:47   
Simona_k
Елли јас со првото user posted image сум со царски,сега сум user posted image пак после 2ипол години што значи тазе рана и немам никаков проблем (сега сум 7месец што значи стомакот ми е голем ама не пукнаuser posted image ),золвами со првото царски после 9 месеци одма забремени и си се породи природно без никаков проблем,не се секирај работоте на случајот па да ни се придружиш што поскоро позз

(Одговор на членот елли)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Породилни болки
25.2.2013 10:26:56   
butterfly queen
Majki HELP!!! Kako pocnuvaat kontrakciite nekoj ako moze da mi kaze? Mi nema puknato vodenjakot, ni cepot ne mi e padnat, bremenka sum 38 nedeli i od sinoka ne sum spiena imam mnogu silni bolki kako menstrualni gi osekam no mn posilni traat nekade 40 50 sek i mi se javuvaa na sekoi 6min a sega nekako zabavija, od bolnicata mi rekoa da si sedam doma rano bilo za tamuuser posted image Dali nekoja od vas imala nesto slicno i znaete li kolku otprilika ke trae ova pred da bidat poregularni i da traat po minuta za da odam vo bolnica? Fala

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Породилни болки
25.2.2013 17:37:36   
Simona_k
butterfly queen почнале лажните болки...Јас искрено сум со царски со првото,ама знам кај сестрами беше нешто слично како кај тебе,тоа траеше една недела
Девојчето во текот на една недела 2пати на патолошка си преспа...цела недела беше со болки на крај некако ги убеди и го пукнаа водењакот и се породи
До некаде е добро што не ве задржуваат одма па да седите таму и да се трауматизирате
а со тоа може да дојде до одложување на целиот пораѓај од страв,стрес можеби тоа се случи кај нејзе поздрав со лесно и не се плаши,гледај на ова како подготовка на твоето тело за да го донесе најубавиот дар во твојот живот

(Одговор на членот butterfly queen)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Породилни болки
2.3.2013 14:38:15   
butterfly queen
Fala ti Simona mojata beba izleze sega sme si veke doma bolkite mi pocnaa kako menstrualni pa pojaki i koga otidov vo bolnica sum pocnala da se otvaram i se na se otkako otidov vo bolnica za 2h beba izleze ne i se cekalo :) poz i so lesno neka ti e i tebe

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Породилни болки
6.3.2013 7:23:16   
Ikana
Јас искрено тврдам дека од породилни болки јас ништо не осетив, од оние вистинските мислам. Имав контракции кои одеа до 100 на ЦТГ и беа на растојание од 3 минути, но болката беше поднослива. Тоа беше дента кога ме однесоа во болница. Наредните 5 дена колку што ме држеа, јас ништо не осетив од болка, и потоа ме породија со царски рез и тотална анестезија. Се прашувам какви ли ќе беа болките породилни ако се породев природно? user posted image

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Породилни болки
7.3.2013 19:55:57   
marija/
Рингерајки осеќам менструални болки, ај ве молам ако знаете нешто во врска со нив, ме плашат малкуuser posted image , а сум 36 недела, не знам што да очекувам, дали почнуваат породилните болки. Ваше мислење???
Колку побрзо ми одговорите, посмирена ќе бидам, да знам на што сум.

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Породилни болки
7.3.2013 23:28:30   
Simona_k
marija jaс контракции имав од 32 недела тие се лажни,нормално ако не се чести ги имав по 2 пати на ден
Сега се потсмирија а сум 35 недела еве денес немав ич ,(одмарај повеќе) еве утре ќе чистам и знам дека цел ден ќе имам
Ај да се причуваме уште некој недела

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Породилни болки
8.3.2013 1:24:19   
marija/
Оф веќе не знам што е она вистинското, ама утре одам на преглед кај матичната па да видиме што ќе ми каже, а менструалните болки ми траат денеска цел ден и од време на време имам болки и во половината, грбот и стомакот како да ме прободува нешто, а инаку по цел ден лежам, се ќе издржиме само да си ги земеме во раце нашите бебушки. Поздрав SImona мила и фала на одговорот user posted image user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Породилни болки
1.6.2013 10:11:43   
temjanuska2
Mamicki i mene me fakat kontrakcii isti kako menstrualnite bolki,vcera me fatija skoro cel den user posted image i traat po polovina cas,37 n sum od denes i neznam kako ke izdrzam ako me fakaat sekoj den.Ne se tolku bolni ama neugodni se user posted image a mozebi i ke stanuvaat se posilni ,neznam

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Породилни болки
17.6.2013 11:02:20   
*devojce*
Mamicki jas sum 36+5 veke cela nedela me fakaat bolki dolu levo kaj jajnicite kako nesto da te tegne duri i me zeze, obicno me faka navecer vo period od 2-5h najprvo bea na pola saat saat sega stignav do 15 min, so vkupno vremetraenje od saat-dva i tolku.Na kontrola velat rano e no sto e ova Vi se slucuva li i na vas vakvo nesto ili ne?

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Породилни болки
18.6.2013 12:50:30   
marija/
И ме не ми беше теака тој период многу ме фаќаа менструални болки ама породилните болки баш и не се како менструалните според мене различни се а инаку породилните болки најпрво започнуваат од половината па одат кон јајниците!

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Породилни болки
25.6.2013 0:59:21   
Big mamy
zdravo forum clenki odnosno majki vo iscekuvannje user posted image .... jas sum nova na forumov pa bi sakala so vas da razmenam mislenja i iskustva user posted image ....
veke sum vo 39 nedela a kraen termin mi e 04 juli.... lazni bolki ili kontrakcii imam veke podolgo vreme, pretezno vo dolniot del na stomakot a bolki vo posledno vreme cuvstvuvam i vo delot na prepunite.... na kontrolata od pred edna nedela d-r mi kaza zrela postelka i plodova voda odnosno III stepen na zrelost. pa si mislev ova user posted image za brzo ke izleze ama nesto kako aber da si nema hahaha po stomakot mi izgleda deka seuste treba da se spusta nadolu.... vistinskite porodilni bolki neznam dali ke gi prepoznaam, dali ke se razlicni vo pocetokot od ovie sto gi imam sega, stomakot neznam dali treba celosno da e nadolu spusten ili toa i nemora da e pravilo user posted image .... veke sum netrpelliva, sakam sto poskoro da go vidam user posted image a i veke zesko me fati hahaha..... Ve molam za vase mislenje, ke go cekam li 04 juli pa i nekoj den potoa ili pak po ovie lazni bolki sto veke gi imam za brzo da gi ocekuvam onie vistinskite??? user posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Породилни болки
25.6.2013 8:44:37   
Bethany
Big mamy добредојде на РР. Ти посакувам убава дружба тука со нас.

А за болките... верувај дека нема да можеш да омашиш вистинските. user posted image
Знам дека сега пред крај си посебно нетрпелива, и јас така викав дека веќе сакам да го видам, ама стрпи се.
Ќе дојде бебуш кога ќе му биде време.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Big mamy)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Породилни болки
25.6.2013 9:37:19   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Big mamy

zdravo forum clenki odnosno majki vo iscekuvannje user posted image .... jas sum nova na forumov pa bi sakala so vas da razmenam mislenja i iskustva user posted image ....
veke sum vo 39 nedela a kraen termin mi e 04 juli.... lazni bolki ili kontrakcii imam veke podolgo vreme, pretezno vo dolniot del na stomakot a bolki vo posledno vreme cuvstvuvam i vo delot na prepunite.... na kontrolata od pred edna nedela d-r mi kaza zrela postelka i plodova voda odnosno III stepen na zrelost. pa si mislev ova user posted image za brzo ke izleze ama nesto kako aber da si nema hahaha po stomakot mi izgleda deka seuste treba da se spusta nadolu.... vistinskite porodilni bolki neznam dali ke gi prepoznaam, dali ke se razlicni vo pocetokot od ovie sto gi imam sega, stomakot neznam dali treba celosno da e nadolu spusten ili toa i nemora da e pravilo user posted image .... veke sum netrpelliva, sakam sto poskoro da go vidam user posted image a i veke zesko me fati hahaha..... Ve molam za vase mislenje, ke go cekam li 04 juli pa i nekoj den potoa ili pak po ovie lazni bolki sto veke gi imam za brzo da gi ocekuvam onie vistinskite??? user posted image



Добредоје Биг мама на форумот!!
Јас бев слична приказна како тебе,речиси цела бременост имав такви болки како што ти ги опиша(лажни) и си викав дека порано ќе се породам пред 9ти месец.Но испадна работата после термин се породив- го надносив 4 дена и тогаш со провокации добив болки,кои верувај се многу поразлични од тие што сега ги чувствуваш.Појаки се ,слични на менструални.Нема шанси да не ги препознаеш.Ти посакувам со лесно да си се породиш ,и што поскоро да си се гушкате соuser posted image .Па те чекаме да ни се пофалиш тука на форумотuser posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Big mamy)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Породилни болки
25.6.2013 10:34:26   
Ananija
user posted image user posted image user posted image user posted image podrska za trudnicite koi veke cekaat da se izguskat so svoite bbcinja...inaku porodilnite bolki navistina nema da gi promasite , a mozebi kako i mene ke vi pukni vodenjakot pa ke znaete deka doslo vreme..mene taka mi bese sred nok 5 nedeli porano od terminot mi pukna vodewakot ripnav od krevet i mu vikam na soprugot ajde vari kafe da pijam edna dve cigari i da odam da se poroduvam taka i bese za eden cas mi pocnaa bolkite i za 4 casa se porodiv..koga oidov na ctg i velam na sestrata uste posilni ke ima rece ne uste malku pa sama si vikav e ova se izdrzuva navistina bboli ama ima pauzi da zemes nova sila pa pak tak i pak i taka potoa koga rece doktorkata ee ja kosata mi simna planina si vikam uste malku izdrzi e mogu e bitno sama da se snaogaas vo situacijata koja e nova za nas momentot na poroduvaweto da znaes kako i koga da napnuvas togas koga imas priroden napon bebeto samo se turka da izleze malku pomos i od nas ednas glavickata vtoriot napon go drzis i butkas i ette go olesnuvawe ....a posle mig vristewe si ja sakam mamaaaaaa

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?