|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 29 [30] 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
29.6.2015 18:44:00   
Melanija RR
Milicka 30 јас со тоа се намачив,одев во Чаир да ме цистат, и дома ацидиборици па бедатид па стерилна газа. Отиди на преглед да видат дали има дупчиња ако продожи задолжително на брис

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Царски рез
30.6.2015 11:51:48   
bucko mal
Edna nedela sigurno, samo sto poleka poleka se namaluvashe. Bi ti preporacala, posle odmivanje nezno da se ibrises I da polezish taka, bez obleka bez nisto ranata da dise. Sepak pazi situacija I konsultirajse so doctor, neli site sme razlicni. Najbitno e ranata da dise.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Буцко мал да ти се врати се што сакаш.Бев на др. Денес, ми кажаа дека се е во ред. Ама ме пецка цело време и стално менувам гази. Колку време ти течеше исцедок?



< Поракaта ја уредил bucko mal -- 30.6.2015 11:52:55 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Царски рез
2.7.2015 15:41:49   
mamicka21
Здраво девојки...Да ве известам се породив на 27.06 со царски рез.Отидов на нормално ЦТГ и ме задржаа во болница бидејки имав големи отоци на нозете и рацете и излезе дека билирубините ми прават проблем и дека мора да се прави царски за да не ни се деси нешто на мене и на бебето.Останав вчудоневидена и исплашена ама што е тука е.Ми дадоа да си одам до дома да се спремам и ајде полетуваме.Мојата принцеза се роди навечер а не мене веднаш ми ја донесоа иако не бев целосно освестена тоа беше најубавата средба.Еве вчера не пуштија и сега сме дома си нанаме на спалната....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Царски рез
6.10.2015 14:10:47   
Sara
Првиот пат царскиот рез ми беше со целосна анестезија, сега се мислам да одберам спинална, што мислите? Некако сакам да го доживеам моментот да си го видам одма бебуш, првиот пат се освестив во операциона сала ама веќе беше касно, не ми го покажаа, едвај дочекав после 4-5 саати да го видам, а и толку време ми требаше да си дојдам на себе отприлика....

(Одговор на членот mamicka21)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Царски рез
7.10.2015 1:10:00   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: angelce moe

zdravo mamicki
bremena sum 14ta Nedela, pred edna Nedela pocnav da osecam bolki vo delot na predhodnoto poroduvanje T.E. carskiot rez. se porodiv pred 3godini, i ne kako neznam zosto osecam bolka, dodusa i si ja osecav ranata ovie 3 g. Ko da ne mi zazrea bas kako sto treba.
Ve molam vasi iskustva. mozebi ke mi olesni malku user posted image user posted image user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Царски рез
13.10.2015 13:41:14   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR
. Незнам дали некој има некакво искуство.Јас знам дека по 2-3 год е сосема нормално да се има уредна бременост со раѓање. Контроли сигурно си правела така што внатрешно раната е секако помината ,а надворешно е прашање на кожа која за 6 месеци целосно заздравува.Ако чуствуваш непријатност консултирај се и на преглед во болница или некој специјалист

ИЗВОРНА ПОРАКА: katalina1

Zdravo...i jas se porodiv carski pred 2 ipol godini i se uste imam cuvstvo deka ranata ne mi e celosno zarasnata.Imeno i samiot maticen ginekolog mi rece ednas deka loso sum sosiena pa zatoa luznata mi e kako ispaknata i se uste e crvena.Na promena na vreme uzasno me cesa,a jezivo mi e da pipap,a ne pa da ja cesam.Isto taka pred da mi dojde menst.me boli poveke od voobicaenoto.Alal da ti e,jas se uste ne se osmeluvam za vtoro dete.Mislam deka najdobroda se konsultiras so svojnt maticen,ama mislam deka ne e nisto strasno,seceno e tamu,normalno e da naboluva.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Јас немам нискуство со претходно породување, ама имав лапароскопија пред огидна дена уредно зарасната и се како што треба. Е сега во бременоста почнав да добивам болки некако во пределот мешу двата реза и матичната ми рече дека кај некои жени е нормално да се јават такви болки при ширење на ткивото ако имале некаква интеревнција. МИ рече обично тие што имаат претходен царски се шалат на вакви болки. Не е ништо опасно или страшно туку е само заради растегнивање на ткивото.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Царски рез
13.10.2015 13:48:41   
angelce moe
Fala zenski za odgovorot, Katalina1 cuvstvoto e bas kako sto mi ja opisa. iI jas mislam deka ne e dobro sieno. koga e zbor za hrabrosta za povtorno zabremenuvanje, mila nemav drugo care deteto go izgubiv pa pregratkata mi e prazna. duri i porano se obiduvav no eto bidna sega user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Царски рез
3.11.2015 1:02:19   
marchi
Од мојот царски рез поминаа 2 години и 8 месеци, после месец ипол - два месеци докторот ми рече дека имам мал излив но не е страшно ќе се повлече, и нормално жена како жена морав да работам да кревам, затоа и го добив изливот. Сега во последно време чувствувам затегање на сеченото место и нешто слично како боцкање. Сега некако страв ми е за втора бременост

(Одговор на членот angelce moe)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Царски рез
30.11.2015 15:11:52   
angelce moe
Evo edno objasnuvanje za idni mamicki, posto se sto pisuvame ovde e kako edno malo informativno mesto za sekoja dilema na idni mamicki. i jas na sekoja moja dilema vleguvam vo forumot pa baram ovde iskustva, i ako vo posledno e malku poslabo aktivno forumot, dajte mamicki aktivirajtese, sekako e zima nema sto da pravime.
znaci imav problemi vo pocetokot na bremenosta so predhodnata rana id rezot, duri i bolki koi mislev deka se strasni, nemozev da go fatam meseto. no najverovatno bilo zaradi toa sto raste matkata, sega nemam tolku problem

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Царски рез
2.2.2016 10:08:56   
Bea
Мене ми се ближи терминот, а бидејќи синко абер нема од вртење, скоро сме сигурни дека ќе биде царски.
Ве молам споделете искуство како оди постапката во Ремедика или по приватниве клиники од прием па натаму?
Мене не ми е страв од самата спинална, туку од моментот на свесност, да не им испаничам таму, да се изгубам...

< Поракaта ја уредил Bea -- 2.2.2016 10:18:01 >

(Одговор на членот angelce moe)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Царски рез
2.2.2016 11:18:50   
srekna2
Jas so carski se porodiv vo Remedika pred 2,5mseci. Te primaat u soba,ti davaat cepcinja za da se ispraznis. Posle pominuva anestiziolog koj ti ja objasnuva celata procedura okolu carskiot se dogovarate za anestezija. Otkako vlezes u sala se se zavrsuva tolku brzo ,duri trepnes beba e nadvor. I se toa u opustena atmosfera. Nemas mesto za panika zasto okolu tebe se vrvni specijalisti. Ti pravat muabet celo vreme za da te opustat. Zemi si mobilen so tebe u sala za da go slikaat bebto koga ke se rodi. Jas duri uspeav i da se slusnam so soprugot dodeka me sijea.se na se edno ubavo iskustvo

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Царски рез
2.2.2016 11:27:16   
Kvisko
Bea еве јас со најтазе искуство од истата болница и истиот лекар. Еден ден пред царскиот ти земаат крв за анализа на крвна слика и инфективдн скрининг и имаш едно цтг и ехо преглед (за ова не сум сигурна зашто кај мене на ехо ден пред породување донесд Димитров одлука да биде царски). Разговараш и со анестезиолог и се убаво ти објаснува за самата постапка. Добиваш инструкции што и како да правиш дома од аспект на јадење и пиење зашто треба да бидеш со празни црева. Е сега утредента имаш прием и подготовка што значи чепчиња за прочистување и слично. Јас тој дел сабајлето го збрзав зашто вечерта ми пукна водењакот и се отворив ама во сала е исто. Откако ќе се прочистиш те внесуваат во сала односно си пешачиш до таму. На вчез во салите ти даваат други влечки и ти ставаат капа. Во сала те соблекуваат гола и си легнуваш на кревет. Те вртат на страна и те боцкаат со анестезија прво локална и тоа малку се чувствува а потоа ти кажуваат да се свиткаш ко кифла и не чувствуваш кога ја ставаат анестезијата туку ќе почувствуваш топло прво во левага нога и ќе почнеш да губиш осет во нозете. Јас ова рачунај го преживеав под контракции 9 прста отворена и ок беше само моравме да чекаме да помине една контракција за да се свиткам убави и изгледа два пату боцнаа за спиналната ама јас не осетив. Потоа те покривааг со чаршафи и не гледаш што се случува туку анестизолот ти објаснува што де случува. Чувствуваш благо тегнењд без болка кога ја шират кожата и притисок кога притискаат да го извадат бебето што е нормално. Бебето го вадат за помалку од 5 минути, кај мене беа 4 а потоа упте 30-40 минути те шијат тебе. Бебето го гледаш кога го вадат потоа кратко го прегледува педијатар а ти си го гледаш ти го даваат да го допреш и бакнеш и пак оди на прегледи. Потоа го носат бебето на оддел а тебе на интензивна нега додека ти пушти анестезијата. Во текот на целата постапка ти орави моабет анестезиологот а се убацуваат и другите од време на време за да бидеш опуптена. На нос имаш цевче за плус кислород да си дишеш. Имаш катетер кој ти го вадат штом ќе почнеш да сд движиш односно да можеш сама да одиш до тоалет а тоа е обично утредента. Најтешко мене ми беше примањето инфузии цел ден после царскиот зашто имам слаби вени. Во соба брзо после пристигањето ти го носат бебчо на гушкање.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Царски рез
2.2.2016 13:47:51   
Bea
Fala vi devojki, vo petok sum na ctg pa ke vidime kaj mene kako ke se odvivaat rabotite.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Царски рез
2.2.2016 14:24:31   
lolla RR
Беа, постапката ти ја опишаа погоре. Јас само да те охрабрам дека во тие 3 минути додека го вадат бебето, возбудата е него да го видиш, ништо друго не ти е важно. Тоа е толк усе брзо, како во сон.

Мене најтешкиот дел ми беше што морав да чекам 24 часа за да станам од кревет и да отидам да го видам во инкубатор.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Царски рез
2.2.2016 16:58:45   
Bea
A sedativce nesto davaat pred postapkata? :)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Царски рез
2.2.2016 17:49:28   
lolla RR
Мислам не, ти викам тоа толку брзо иде дур трепнеш веќе го бубниваш бебуш. Има сестра ти прави муабет, демек ја интерсира колку еха имаш правено итн.. а може и ставаат нешто интравенозно. Релакс, ти се ближи најубавиот ден.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Царски рез
2.2.2016 21:29:21   
Hopeful RR
Беа, не ти треба седатив, верувај ми user posted image
Мене ме фати паника само ноќта додека седев врзана на ctg и чекав да дојде утрото и да ме земат, а кога почна постапката, бев како во бунило, измешани чувства милион. Анестезиологот беше цар, ми правеше муабети и ме смееше цело време.

Инаку истата постапка е и во Систина како што опиша Квиско, со тоа што откако ќе го извадат бебето/бебињата user posted image , ставаат целосна анестезија за киретажата и шиењето. Многу брзо се оправив потоа, раната одма ми се среди и зарасна, болките нормално ги третираат по кратка постапка, немој да си ќутиш ако те боли нешто, и дури се зачудив сама од себе колку лесно помина се.

Морам овој момент да го истакнам - ми го донесоа прво едното бебе, слушав таму во позадина - дајте и го да го види, дајте и го да го види, и ми го донесоа, и стои сестрата со бебе покрај мене, а јас цела глупава и збунета, не знаев што да направам па само го душнав. Кретен. После ми го носат другото бебе, исто, и си викам овие очекуваат нешто да направам, со првото ништо, ај сега со ова, па го бакнав и одма почна близначкиот guilt trip - лелеее првото не го бакнав, го запоставив, и со тоа се опседнувам секој ден, дали им давам подеднакво љубов на двајцата user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Царски рез
9.2.2016 19:13:26   
Bea
А дали може некој од искуство да ми каже, дали на царски можам да отидам со леќи или морам очила да носам?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Царски рез
10.2.2016 14:55:26   
wanna be mum
Ако дојди работава за царски, мене ми прпа од спиналната user posted image многу имам околу мене искуства со главоболки после тоа и сл не баш фини последици, незнам си викам целосна подобро или не? хихихихих

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Царски рез
10.2.2016 15:04:36   
mommy_angels RR
Нема потреба од страв,јас имав болки во половината,ама ништо страшно,беа од време на време,нешто како блага главоболка user posted image . Многу е убав моментот кога ќе го извадат бебето,присутна си цело време и си дел од породувањето(свесна) user posted image . Не го пропуштај тој миг од животот спиејќи user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Царски рез
10.2.2016 15:58:05   
lolla RR
Bea, јас пред да ме качат во сала сама прашав дали да ги извадам леќите и сестрата ми рече да, обавезно. И што ако не прашав? Најубаво прашај си, јас имам истерано операција со целосна анестезија со леќите, а за ивф-то отидов со наочари.

Мама кики се согласувам со мами енџелс дека не би сакала да го прспијам раѓањето на моето дете. Спиналната не беше ништо страшно, и по пола саат во соба за оправување се отпушта анестезијата. За болки, најважно е многу течности, јас конкретно ниту го видов ниту осетив местото по операцијата.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Царски рез
10.2.2016 23:12:37   
wanna be mum
Da toa e taka, vo pravo ste, ama neli zavisi i od anasteziologot dobro da ja stavi spinalnata, mene toa me plasi, ne im veruvam inace stoi toa deka se e polesno i poubavo :)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Царски рез
11.2.2016 14:05:48   
mommy_angels RR
Јас на пример не им верувам ни на фризерите,па пак одам,не им верувам на продавачите ,па пак купувам.Навистина има мал милион грешки и проблеми што можат да настанат при секаква медицинска интервенција,но навистина се поголеми шансите за компликации со целосна анестезија ,отколку со спинална.Знам дека чувствата ти се измешани,но ќе видиш дека се ќе помине во најдобар ред,зашто навистина верувам не сакаш да го преспиеш раѓањето на детето.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Царски рез
12.2.2016 14:35:56   
wanna be mum
Dobro, sporedbata so prodavaci ne e bas na mesto ama ke si se informiram za prednosti i maani sekako, ne e se taka crno-belo :) fala!!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Царски рез
12.2.2016 14:52:51   
Bea
Wanna be mom, освен да бараш некој анестезиолог со име и презиме на кој му веруваш, друго не знам што може да направиш.
И мене ми е многу страв од царскиот и деновиве интензивно работам на себе да го совладам тој страв и да се сконцентрирам на раѓањето на моето дете.
Сме зборувале во други теми за тоа колку е важна довербата во докторите и тимот, зошто ова се ситуации на кои не можеме да влијаеме. На крај краишта, гледај колку различни искуства има меѓу нас, кај ист доктор, во иста болница. Не значи дека ако јас поминам лошо и ти ќе поминеш или обратно. Ајде среќно нека ни е :)

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 29 [30] 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 29 [30] 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?