|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
25.10.2013 5:33:47   
bucko mal
Najdobro e ti da si prasas site nie sme razlicni.Neznam za Mk kako e no ovde kade sto jas ziveam carskiot se vrsi so spinalna anestezija,celosnata se koristi vo odredeni slucaevi.
Dozvoleno e do tri carski I istite gi pravat so spinalna sekako ako ima potreba ke se koristi i celosna anestezija.
Jas prviot sin go rodiv so celosna anes. vtorito so spinalna I mozam da kazam deka sum prezadovolna od spinalnata.
Aj so lesno pa da ne isvestis kako si pominauser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lidina

Бремена сум по вторпат. Првото го родив царски пред 2 години и 4 месеци. Погоре прочитав вториот царски не може со спинална, ако првиот бил така. Знае ли некој дали навистина е така. Страв ми е од помислата да ме успијат целосно. Мамички кажете ваши искуства со 2 па и повеќе царски реза.



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Царски рез
25.10.2013 15:44:26   
Lidina
Леле Сновајт многу денови си имала главоболки. Страшна болка е..Јас бев будна скоро 38 сати првиот пат. Пред породувањето за време и после од возбуда не спиев но многу пиев течности им бев досадна на сестрите нонстоп им барав вода user posted image  И после продолжив со пиење и имав само 2от, 3тиот ден страшни главоболки но поминаа брзо.
Ќе инсистирам на спинална и овојпат, сакам да сум будна и присутна, како првиот патuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Царски рез
6.11.2013 17:20:09   
Lacrymosa
I jas zavrsiv na carski. Normalna bremenost so bebce koe bese premnogu pametno za da izleze samoto pa ja odnese mama na carski. Edno od najgroznite cuvstva vo mojot zivot sto ne bi sakala da mi se povtori. Operacionata sala, celosnoto uspivanje, prazniot stomak potoa. Kon krajot na terminot koga pocna da se kalkulira so terminot carski rez si se tesev deka kje si legnam, kje si zaspijam i op- bebe. E ne bilo taka. Operacionata sala me izvadi od pamet. Najdov eden otvor za ventilacija za da zjapam vo nego dodeka me uspijat za da ne ispanicam i da ne gi gledam reflektorite i slicnite raboti vo salata. Budenjeto bez ni edno poznato lice. Me preflija od edno vo drugo oddelenie a podobro peski da si odev zs cela me rastreskaa. Stomakot prazen. Celo vreme se strekav zs bebeto ne me kloca vo stomako. Srede nokj mi ja donesoa kjerkickata samo sekunda. Ni licenceto ne mu go vidov, nitu ja gusnav i odma mi ja zedoa. Koga mi gi izvadija koncite mi bese strav da ja vidam ranata. Duri nedela dena potoa se osmeliv da zirnam. Nemozam uste ni da ja pipnam. Stvarno akuserot bese fenomenalen. Ranata ne e krpena tuku vezena ama toj del od teloto ednostavno mi e stanat tolku odvraten sto nemozam da se podnesam. Ako nema stvarno potreba jas sum isklucivo protiv carskiot. So carskiot ne osetiv koga stanav majka

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Царски рез
6.11.2013 21:40:23   
snowbool
Ne bi se slozila so seto ova dramaticno iskustvo za carski , se uste nemam carski rez ama najverojatno deka ke me porodat i mene so carski rez. Inaku se zavisi kolku nekoj i kako si gi dozivuva rabotite i psihicki kolku e spremen , za moeto iskustvo mozam da kazam deka pred da ostanam bremena imav dve operacii od koja vtorata miomektomija bese izvedena na Gak i morase da odi so zasek na stomakot dole kako za carski rez zatoa sto miomot bese na zaden sid na matka.Bese tesko posle osvestuvanjeto od anestezija i seto toa propratno, ama znaev deka go otstraniv miomot koj bese steten i trebase da se izvadi.Da neprijatno iskustvo i zarasnuvanjeto na ranata i se ama ne se slozuvam dka ne treba da se gleda ,zasto neli treba toaleta pa so Betadine da se izbrise preventivno itn. Potoa ima kremi kako Cikatriks za brzo zarasnuvanje na rani i luzna pomalku da se poznava pa zasto da ne se vidi i spreci i polesno zaleci. Pokraj toa i posle dve nedeli trgnav na rabota namesto eden mesec boleduvanje i polesno mi zarasna ranata.Sega koga znam sto ke izleze od moeto telo-edno prekrasno bebence voopsto nema da se mislam samo da e deteto o.k

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Царски рез
6.11.2013 22:08:58   
Gabriela V
Jas se porodiv so carski rez, so spinalna anetezija. Otidov vo GAK so krvarenje vo 40 nedela, ne puknat vodenjak, otvorena 5 sm i nikakvi bolki iako na CTG pokazuvase uzasni bolki. NO poradi drugi pricini morav da odam na carski i toa iten zarai brzoto otvoranje im bese strav da ne se porodam na pat za operaciona sala. Gi gledam site vikaat placat a doktorkata mi vika gi gledas kolku vikaat a otvoreni se samo 3 sm a ti so 5 ni glas ne ispustas i mn mi e krivo sto moras da se porodis operativno. Za5 min zemaat krv, stavaat braunila i itno vo sala...Jas neznam sto se slucuva seuste, do pred polovina cas doma gotvev vecera i odev vo toalet na 5 min. Legnav na stolot i mi stavija spinalana ( me bockaa mnogu pati zaso rbetot vo bremenost mi se iskrivil i edvaj vlegoa vo rbetniot mozok). Za edna minuta ne gi osekjav nozete, togas mi go stavija kateterot i samo osetiv kako nesto me dopira. Za 5 min go izvadija mojot junak. Vadenjeto na bebeto ne e voopsto bolno samo e nesto kako tegnenje t.e primenuvaat sila. Ranata mi e sovrseno sosiena nisto ne se poznava i e sosema dolu vednas pod rabot na gakickite. Potoa me prefrija na intenzivna, trebase da pijam tecnosti mnogu i taa vecer bese vo red. utreto me prefrlija na odel kade jas se obidov sama da stanam i napraviv katastrofalna greska. Toa bese najgolema bolka sto sum ja pocusvuvala vo zivotot. Glavobolka imase no so kokoa kola ja resiv. Popoleka stanuvav i se trudev da bide povekjepati vo denot za da si olesnam na sebesi. Prvite denovi odev svitkana kako kifla dodeka onie sto rodija prirodno trcaa niz hodnikot no i toa pomina. Pet dena primav terapija de muskulno de venski da ti se smaci i posle 16 dena zadnikot me boli i mi e modar na mestoto na aplikacija :). Nareden pat koga kje se poragjam bi sakala da e prirodno ... a i zaboraviv da pisam deka denovite posle operacija imav uzasni bolki vo stomakot od peristaltikata na crevata koja se obiduvase da se vrati vo normala. Dokolku imate opcija da birate sekogas birajte prirodno no dokolku carskiot rez e edinstvena opcija kje kazam se se izdrzuva i ne e tolku strasno ...

(Одговор на членот snowbool)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Царски рез
6.11.2013 22:55:31   
petra27
Iako zapocnav prirodno...se otvoriv 10 prsti,se tecese super,no bebco se zaglavi...so papocnata vrvca okolu vrat...morase iten carski....ne se plasev voopsto,znaev deka sum vo dobri race....za 10 minuti zavrsi se....me sosija kako goblen,eve posle 3 god mene voopsto ne mi se poznava....me bolese ranata no nisto strasno....utredenta stanav...setavniz Sistina...bebeto si bese so mene,ako mi se spiese go zimaa....vo operaciona sala si slusavme muzika,doktorite si se zezaa....jas si zborev so anasteziolozite...si gi broev sijalicite na reflektorite....jas imam mnogu pozitivno iskustvo so carskiot...i eve sega nosam bliznacinja i srkako ke bide so carski

(Одговор на членот Gabriela V)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Царски рез
25.6.2014 18:27:56   
Dilina
Мамички ај кажете ми дали и колку се плаќа за царски во чаир?? Не ми е логично да се плаќа ако ум осигурана.... Нешто не ми е јасно....

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Царски рез
25.6.2014 20:02:33   
scared RR
Jas da prasam za spinalna anestezija, oposle kolku vreme mozevte da stanete? i dali stavaat kateter za da mokris dodeka nemozes da stanes?

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Царски рез
25.6.2014 20:48:54   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Мамички ај кажете ми дали и колку се плаќа за царски во чаир?? Не ми е логично да се плаќа ако ум осигурана.... Нешто не ми е јасно....


Не се плаќа буквално ништо user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Царски рез
25.6.2014 20:59:48   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Мамички ај кажете ми дали и колку се плаќа за царски во чаир?? Не ми е логично да се плаќа ако ум осигурана.... Нешто не ми е јасно....


Не се плаќа буквално ништо user posted image


Зашто др мој ми рече " пациентка една моја си даде 250 е за царски рез, ај да не кажувам каде.. значи тоа е тоа нашето здравство, Ако не ти наплати онака, некој од внатре ќе ти наплати ц ц ц ц..................

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Царски рез
25.6.2014 23:03:02   
bucko mal
Da, stavaat kateter.Jas se porodiv vo 15:30,sledniot den rano nautro mi go izvadija I satnav da se tusiram celosno.Na ranata si imav lepenka I ja mokrev.
Jas ne se porodiv vo MK ama sepak spinalana si e spinalna,nemoze da e mnogu razlicno.user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Jas da prasam za spinalna anestezija, oposle kolku vreme mozevte da stanete? i dali stavaat kateter za da mokris dodeka nemozes da stanes?



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Царски рез
26.6.2014 7:49:09   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Jas da prasam za spinalna anestezija, oposle kolku vreme mozevte da stanete? i dali stavaat kateter za da mokris dodeka nemozes da stanes?

Јас е породив со спинална анестезија во ГАК. Бидејќи се породив попладне во 19ч вечерта нели нормално ја поминав во шок соба, а утрото ме преместија на одделение. Попладнето ме станаа со катетерот да ме истушираат и се беше во ред. Катетерот ми го извадија следнот ден кога веќе можев да станувам. Можеш и веднаш да стануваш и што побрзо тоа поарно за тебе за да не се залежиш. Проблемот е што имаш чувство дека ако станеш ќе ти се отвори раната но нема шанси , така да станувај ако можеш веднаш и воопшто да не се плашиш.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Царски рез
26.6.2014 13:43:59   
MMM27
Не се плаќа воопшто во Чаир ни за царски ни за природно.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Царски рез
1.8.2014 9:45:44   
mec21
mamicki koi doktor kemi go preporacateza carski rez od privatnite bolnici,koj ima pozitivno iskustvo...pozdrav

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Царски рез
28.10.2014 14:18:18   
MMM27
Дали некоја од вас се породила во брзо време со царски, колку време после операција може да се носи мидер?

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Царски рез
30.10.2014 14:25:34   
AnnaMolly RR
Јас не можев да носам мидер, ми допираше на резот и непријатно ми беше. Ама ако можеш да го трпиш, некои 2-3 недели после породување може да си носиш.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Царски рез
31.10.2014 16:44:29   
blond
Јас силна сакав после 7 дена да го облечам Ахам да, успеав нема што. Ме болеше резот и дури после 4-5 месеца го облеков. А најдобро ќе беше максимум 1 месец по пораѓај, ама ја дека на почеток на летото се породив и не можев да трпам потење од мидерот.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Царски рез
10.11.2014 21:27:47   
Anuska14
Jas se porodiv so carski rez..uste prviot den koga razbrav deka sum bremena resiv da odam na dogovoren carski i ne se predomisliv i ne se pokajav voopsto. Veke sledniot den stanav, mi go donesoa deteto, imav bolki no ne strasni,ranata ok....Sega sum bremea so vtoro i pak planiram dogovoren carski vo Cair

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Царски рез
11.11.2014 14:34:44   
Lacrymosa
не ставив мидер воопшто пошто ми беше страв за резот... сега ми е криво ама ај со второто

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Царски рез
12.11.2014 20:28:55   
blond
Inaku za posle poragaj da se povlece vishokot stomak prviot den samo limoni jadenje, nisto drugo. Ova mi go kaza kolega sto se zanimava so sport i e mnogu upaten vo tie raboti.

A vie sto ste imale zakazan carski, me interesira vo koja nedela go zakazavte? Cekavte do kraj ili? Mene termin mi e 25.05, ako izdrzam do termin nema da e losa taa data, ako ne sakam desetina dena porano. Mislenje? Iako imam uste mnogu, ja da si isplaniram na vreme user posted image

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Царски рез
12.11.2014 21:15:03   
Ilina87
Blond, јас бев со договорен царски и ме оперираа во 38-ма недела. Мислам отприлика договорен царски се прави во 38ма - 39та недела, не се чека до термин. Ако има некои компликации или ако се работи за близнаци се прави и порано кога ќе влезиш во 9 ти месец.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Царски рез
13.11.2014 14:24:38   
Malecka23
Zenski ve molam ako nekoj znae da mi kaze.Se rab za moja bliska sto za mesec ipol treba da se porodi.Od x pricini saka da ide na zakazan carski vo Cair.Razbrala deka se plakalo 5-6000.Dali nekoj znae za vakva info i da mi preporaca dok vo cair od kogo imate pozitivno iskustvo

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Царски рез
12.12.2014 21:51:23   
lina8
aj pisete vo koja nedela od bremenosta ve poroduvaat so carski rez?ili kolku pred terminot?mene nekako mi e mnooogu kasno ama doktorot me zakaza za 10dena pred trermonot a za prvoto bev 15 dena pred terminot,ama mi e strav da ne me fatat bolki i da odam na bolnica i da m i recat prirodno ke ragas . imaat pominato 3.5 godini od prviot carski pozzz

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Царски рез
13.12.2014 14:29:04   
Zola
A koja e procedurata da zakazes carski vo drzavna ili Cair ?

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Царски рез
24.4.2015 14:15:51   
Malecka23
Iako 8 prsta otvorena i puknat vodenjak i kontrakcii 5min morase se da se zsavrsi carski.Pod itno se sobra tim i dodeka se svestiv Marko SE rodi.Oporavuvanjewto mi e nekako potesko ili taka mene mi se cini.Imam milion prasanja i zbunki vo glava pa ako moze nekoja mamicka da me podopravi:)
-Me interesira so sto ja tretiravte rana koga se vrativte doma,za kolku vreme vi padna konecot?
Mene od ednata strana mi e padnata od dr ne ama bas na kraevite ima minijaturna kako ranica verovatno od koncite.Dosega ranata ne sum ja tretirala so nisto iako mislam deka treba barem so Betadin ili kantarion
-Posle kolku vreme vi se povlece stomakot.
Jas go nemam meurceto trudnicko zama imam v isnat stomak sto cas se povlekuva cas mi e tvrd mi trne i e otecen
Bolkite koga pominuvaat dali nekogas ste imale mentrualni.
Znam deka kaj sekoj e individualno ama ete orientaciono

Se custvuvam kako robokap,cas sum ok cas sum so bolki ko prviot den a i nekako mn se plasam za ranata dali e se ok

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?