|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
16.11.2012 8:33:53   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: KALA84

Nikogas nema da se pomiram so toa sto ne go vidov vednas sin mi i ne go pocustvuvav na moite gradi koga se rodi.user posted image Se porodiv carski so epiduralna, zapocnav so prirodno, imav bolki i se otvoriv sedum prsti, ama plodot ne se spusti, bese visoko postaven i poradi toa zavrsiv so carski. Iako bev so epiduralna, najverojatno poradi pogolema doza na anestezija bas koga se rodil sin mi jas sum bila vo koma(nezaspana), taka da najubaviot moment vo zivotot go propustiv, a zamislete se osvestiv na samiot kraj na operacijata, no veke bese docna, bebusot bese zemen od strana na pedijatarot. Moe mislene za toa sto zavrsiv so carski e po vina na mojot ginekolog, koj na posledniot pregled iako nemav bolki, imav uste trinaeset dena do termin i plodot bese visoko postaven, me otvori dva prsta demek da dobijam bolki, a jas veke nekolku pati mu bev napomenala deka sakam da se porodam prirodno. Se porodiv vo sistina i mislam deka ova sto mi se sluci mene se pocesto se slucuva i na drugi sto se poroduvaat tamu, barem vidov dosta za tie pet dena dodeka bev tamu posle poroduvaneto.


Кала, неважно е чија вина е што си завршила со царски, НАЈВАЖНО е што ти и бебето сте добро. Породувањето е прекрасен момент, ама јас не го сметам за најубавиот момент во животот. Дека е еден од најубавите, точно. Ама следуваат безброј убави моменти и понатаму! Најубавиот момент кога детето силно ќе те гушне, кога првпат ќе ти каже мамо, кога првпат ќе ти каже мамо, те сакам и многу други најубави моменти. И јас бев со царски, го видов на 2 секунди син ми, па веднаш го однесоа. Не го ни допрев. Ама воопшто не гледам трагично на тоа. Затоа што сега животот ми е полн со најубавите моменти. Затоа, заборави на тоа, уживај во секој момент со твоето здраво и право детенце.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот KALA84)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Царски рез
16.11.2012 10:22:55   
kikicka
Кала не се нервирај, јас незнам кој доктор те породил, ама исто и јас бев во Систина, и верувај дека цело време ме плескаа по лице за да не заспијам, ме прашуваа дали сум будна и итн, а јас пошто не сакав да ги гледам околу мене си мижев, и они мислеа дека спијам user posted image ама си зборував цело време. Било поминало ќе си знаеш за нареден пат, уживај се бебето здрави живи поминало. И во Систина има доктори кои се лоши ама па има и такви кои се мнг добри зависи како ќе го погодиш. Јас прв пат бев кај Елизабета и толку незаинтересирана што и ме разочара, ама пак после сменив и отидов кај Костадинов и човекот ептен ми се погоди.

ИЗВОРНА ПОРАКА: KALA84

Nikogas nema da se pomiram so toa sto ne go vidov vednas sin mi i ne go pocustvuvav na moite gradi koga se rodi.user posted image Se porodiv carski so epiduralna, zapocnav so prirodno, imav bolki i se otvoriv sedum prsti, ama plodot ne se spusti, bese visoko postaven i poradi toa zavrsiv so carski. Iako bev so epiduralna, najverojatno poradi pogolema doza na anestezija bas koga se rodil sin mi jas sum bila vo koma(nezaspana), taka da najubaviot moment vo zivotot go propustiv, a zamislete se osvestiv na samiot kraj na operacijata, no veke bese docna, bebusot bese zemen od strana na pedijatarot. Moe mislene za toa sto zavrsiv so carski e po vina na mojot ginekolog, koj na posledniot pregled iako nemav bolki, imav uste trinaeset dena do termin i plodot bese visoko postaven, me otvori dva prsta demek da dobijam bolki, a jas veke nekolku pati mu bev napomenala deka sakam da se porodam prirodno. Se porodiv vo sistina i mislam deka ova sto mi se sluci mene se pocesto se slucuva i na drugi sto se poroduvaat tamu, barem vidov dosta za tie pet dena dodeka bev tamu posle poroduvaneto.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот KALA84)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Царски рез
16.11.2012 10:42:18   
Ikana
Баш, не се нервирај, јас бев со тотална анестезија, цело раѓање го промашивuser posted image
Тоа не не прави ништо помалку мајки од другите. Уживај, битно се е добро и радувајте се за тоа!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 16.11.2012 10:43:13 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Царски рез
16.11.2012 11:57:57   
meU87
И јас бев со целосна анастезија и воопшто не ми е криво што сум го пропуштила моментот да ја видам ќерка ми кога ја извадиле, напротив кога се разбудив и ми кажаа дека се е ок, тоа беше моментот кој ми беше потребно да го слушнам.
Мене ме интересира дали ставате Контратубекс на раната(лузната), после колку време почнавте да ставате и колку време стававте? И нормално дали имаше резултати?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Царски рез
16.11.2012 12:14:52   
Ikana
Ne mi teknuva vremenski kako bese, MISLAM okolu 10 den jas pocnav da stavam solcoceryl gel, a contratubex voopsto ne stavav. Imase efekt, rabata mi e samo edna tenka bleda linija, ne se primetuva. Prasaj doktor najubavo, ne sum sigurna za vremenskiov interval.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 16.11.2012 12:15:29 >

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Царски рез
16.11.2012 15:52:46   
meU87
А после колку време ви беше првата посета на гинеколог, зимаат брисеви или?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Царски рез
16.11.2012 16:00:10   
Ikana
Otidov ednas posle 50 den, koga mi prestana krvarenjeto, mi ja proverija ranata, i posle trebase da odam pak za pap, ama otidov tek na 9 meseci od poragjaj, i me karaa sto sum zakasnila.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Царски рез
16.11.2012 16:01:10   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

А после колку време ви беше првата посета на гинеколог, зимаат брисеви или?

Јас отидов на преглед на 45 ден после пораѓајот. Од тој ден ставам контратубекс и мислам дека има ефект, но верувам и дека е побитно како те сошиле. И мене ми е линијата тенка, на некои места бледа на некои порозева. На прегледот не ми земаа брисеви, ми правеа вагинално ехо.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Царски рез
16.11.2012 16:05:16   
Beatris
Јас не мачкав ништо... Се денес утре, денес утре, пројде возот. Ама линијата скоро и да не ми се познава, ептен е тенка и бледа, ако се загледаш или ја дека си ја знам па ќе ја приметиш

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Царски рез
16.11.2012 16:22:20   
meU87
Уфф, неможам психички да се спремам за преглед user posted image , а и физички богами user posted image , резот ми е во делот каде што е интимната зона(па влакна едно , друго) којзнае како ќе се средам за да отидам, а ич не ми се оди пусто, незнам зошто ми се створи толкава одбивност од гинеколози, поточно мислам дека ми е страв од самиот преглед, а не од гинекологот user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Царски рез
16.11.2012 16:55:57   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Уфф, неможам психички да се спремам за преглед user posted image , а и физички богами user posted image , резот ми е во делот каде што е интимната зона(па влакна едно , друго) којзнае како ќе се средам за да отидам, а ич не ми се оди пусто, незнам зошто ми се створи толкава одбивност од гинеколози, поточно мислам дека ми е страв од самиот преглед, а не од гинекологот user posted image


Не се нервирај, тоа ти е многу нормална појава после царски. Одбивност од доктори, одбивност од своето тело, одбивност за секс, понекогаш и одбивност кон сите луѓе околу тебе. Верувај се ќе помине, само треба време, И мене не ми се веруваше дека се ќе си се врати на свое место, ама ете дури после 5 месеци почнав пак да го чуствувам светот нормален.

Јас ќе ти препорачам да си одиш на преглед за да ти ја ѕирнат раната барем. А за влакната не му се секирај, остај ги такви какви што се, ништо страшно и никој нема да те врати поради нивuser posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Царски рез
16.11.2012 17:00:06   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Уфф, неможам психички да се спремам за преглед user posted image , а и физички богами user posted image , резот ми е во делот каде што е интимната зона(па влакна едно , друго) којзнае како ќе се средам за да отидам, а ич не ми се оди пусто, незнам зошто ми се створи толкава одбивност од гинеколози, поточно мислам дека ми е страв од самиот преглед, а не од гинекологот user posted image

meU87 многу подобро што ти е раната во интимната зона нели? Не се секирај тоа воопшто не смета при депилација. А мене ми препиша д-рот Контратубекс ама ете ја стои во фиока, зошто не мачкам и јас не знам. Заборавам. Инаку првиот преглед го направив после 2 месеци (до тогаш крварев) и ми направија обичен,ехо преглед и ПАП тест. 


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Царски рез
16.11.2012 20:46:22   
meU87
Баш така ципирипи, осеќам голема одбивност кон се што е наброено погоре user posted image
Јас веќе не крварам , но ќе почекам и јас два месеца, да се стабилизирам малку . Еленак јас пак не ја мачкам од што ми е језиво, неколку пати само си ја имам видено раната, а не сум ја допрела ниту еднаш, не ни планирам во скоро време user posted image
И навистина е супер што е толку доле резот, јас мислев дека ќе биде 4-5цм погоре, барем така имам видено, но ептен е долу. Супер е , ептен треба да се загледа човек во него за да го види.

< Поракaта ја уредил meU87 -- 16.11.2012 20:47:15 >

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Царски рез
16.11.2012 21:51:44   
elenak
Леле не да ми е језиво, и кога се намачкав тие неколку пати мижев и се трудев да не мислам на тоа. Па после му викав на мм тој да ме мачка ама тоа уште појезиво ми беше. Да знам дека сигурно има ефект ќе се прежалам за неколку секунди ама сепак најголемиот проблем е што заборавам, а треба по 2-3 пати во денот мачкањеuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Царски рез
16.11.2012 22:47:25   
KALA84
AnnaMolly i kikicka, Vi blagodaram sto me utesivte, mi trebase user posted image . Inaku jas sum nova na forumot i sum taze mama. Denes bev na pregled, koj treba da se napravi posle otprilika 40 dena od poroduvane i dobro pominav. Ranata e super, tenka i malku rozeva linija, koja so tek na vreme se nadevam ke izbledee. Konecno se opustiv, resiv da stavam kraj na minatoto i da se posvetam uste poveke na moeto maleckouser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Царски рез
17.11.2012 11:52:22   
AnnaMolly RR
Супер штом закрепнуваш брзо! Сега уживај со бебенцето и дружи не почесто на форумот и на другите теми!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот KALA84)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Царски рез
17.11.2012 21:36:40   
Simona_k
prviot jas se porodiv so carski zosto taka morase ,bebeto go vidov prisustvuvav na poragajot i bev mnooogu srekna sto e zdrav i ziv!!!isto taka i ranata ugledno zarasna i brzo.Sega cekame vtoro i sakam da bide so normalen poragaj,ako bide se vo red zosto normalno si e normalno!Prviot roragaj so carsi se cuvstvuvav kako nesposobna da go rodam svoeto dete a sega sakam da dokazam deka sum user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Царски рез
31.1.2013 19:59:47   
Martins mom
Дали е во ред гинекологот да наговара за царски рез , иако се работи за нормална и уредна бременост, плод што супер напредува... Се работи за една моја многу блиска особа, која е убедена дека треба да раѓа со царски зашто докторот и рекол така. Негово објаснување било дека поарно било царски, немало да се мачи трудницата?!user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Царски рез
31.1.2013 20:19:40   
deluxe
zavisi kade ke se poraga?ako e vo privatna klinika togas mozebi parite se vo prasanje,kolku sto sum jas informirana cenata e povisoka za carski rez.....user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Царски рез
31.1.2013 20:22:43   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Дали е во ред гинекологот да наговара за царски рез , иако се работи за нормална и уредна бременост, плод што супер напредува... Се работи за една моја многу блиска особа, која е убедена дека треба да раѓа со царски зашто докторот и рекол така. Негово објаснување било дека поарно било царски, немало да се мачи трудницата?!user posted image user posted image



Нормално дека не е во ред.Тоа,трудницата си решава како ќе се пораѓа.
Инаку и мене докторот што ме пораѓаше,цел месец пред пораѓај ме убедуваше да сме оделе на царски.Муабетот ме потсети на докторот :)

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Царски рез
31.1.2013 23:51:28   
Martins mom
Не се работи за приватна клиника, а трудницата не се труди да прочита и да се информира малце повеќе,туку слепо му верува на својот гинеколог и нормално потоа следува “не може ти да знаеш повеќе од него“.Тоа така е,ама не постои ни една причина за да е потребен царски,се е перфектно...ако е подобро тогаш ајде сите да раѓавме царски за да не се мачиме?! Одлуката нормално е нејзина,а јас само сакав да се консултирам со вас дали е ок,да не сум збунка нешто случајноuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Царски рез
10.3.2013 1:16:46   
lokic
od koja g.n moze da se pravi carski rez?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Царски рез
10.3.2013 12:50:59   
Bilence2
Posle 36ta.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот lokic)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Царски рез
17.4.2013 14:15:13   
Gaia
Женички да ве прашам, дали во некоја од приватните болници царскиот рез може да се избере по желба на трудницата? Значи сакам да се пораѓам со царски, немам никакви проблеми со бременоста и на последниот преглед кога бев докторката ми рече дека според се до сега си одиме на спонтано породување. Во последно време само лоши искуства слушам од блиски за породувањето што дополнително ме заплаши а некако скоро сите што се породувале со царски велат дека раната си зараснува брзо, нема никаков ризик за бебето и слично. Во државниве знам дека на царски се оди само доколку има некаква компликација и жената неможе да биде породена по природен пат. И ме интересира уште нешто во врска со "лепењето" на раната од царскиот. Дали ова го практикуваат кај нас? Во државна знам дека се шие раната, па ме интересира дали некоја од вас имала искуство со лепење и дали е тоа ефикасно како и шиењето, не постои некој ризик како одлепување? Фала виuser posted image

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Царски рез
17.4.2013 14:23:21   
dostickage
Gaia, vo Drzavna ranata od carskiot ne se sie tuku se lepi.
Ima dva konci na kraevite koisto samite pagjaat i tolku. Ova od licno iskustvo.
Vo privatnite klniki , isto ranata ja lepat so toa sto ima kako savovi i  posle 5-7 dena se odi i se izvlekuva konecot kojsto ne se gleda nadvoresno.A ova vtorovo od na drugarka mi. Sepak ima majki sto se porodile so carski vo privatna bolnica pa ke ti kazat za ranata sto i kako.

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?