|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
13.9.2012 10:05:25   
Cipi Ripi
Исто и јас ја препорачувам спиналната анестезија. Никогаш не би одбрала целосна анестезија по своја волја. Тоа е како ставање во кома на одреден период, опасно е.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Царски рез
13.9.2012 18:50:41   
Seleni
vi blagodaram na odgovorot inaku vo cair sto kako ide slusnav deka nema poseta i kolku dena lezis po poragajot i posle kolku dena ti vikaat da stanes da odis pozz

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Царски рез
13.9.2012 18:54:57   
majka na tri deca
Seleni se e toa individualno , posle prirodno raganje ako se e vo red so majkata i bebeto stanuvas posle 12 casa a si odis za 2-3 dena , a so carski se lezi od 5-7 dena a stanuvas za 24 casa normalno ako e se vo red.Pozdrav i so lesnouser posted image

(Одговор на членот Seleni)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Царски рез
16.9.2012 23:59:16   
kikitina
Јас бев со општа анестезија поради итноста на случајот, и воопшто не ја препорачувам. Инаку од пусти страв не станав два дена и ми беше мнооогу потешко отколку на сите други во собата. Затоа сега ќе давам памет и на други, штом ти речат сестрите стани си, отколку да се залежиш како мене, па после маки да мачиш.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Царски рез
17.9.2012 0:05:48   
kikicka
Колку си спремна толку побрзо ке можеш да станеш да одиш после царски рез. Јас едвај чекав да станам,уште утредента бев на нозе,со помош на сестрата,имам пишувано,неможев да дочекам а да не се избањам па сирота сестра со ке ми прави ке се бања со мене user posted image .Така да на сите трудници им препорачувам што побрзо на нозе да се креваат после царски ,зошто после е потешко.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Царски рез
19.9.2012 15:41:05   
TanjaS
dusi moi ajde sea i na ovoj forum da se aktiviram.Se porodiv pred 13 dena so carski ,so spinalna anestezija i uste istiot den stanav .Prvo imav bolki prvite 3-4 dena pogotovo koga ke se nasmeam ,ama eve i toa projde,sea sum kako nova.Nego jas krvaram nekoj den mnogu malku,nekoj den temno crveno duri kafeavo,pa bi sakala da prasam kolku vreme posle carskiot se krvari i kolku,dali e ova normalno? Pozdrav za site i guskiiiiiiiiiiiiiii od mene i user posted image Marko

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Царски рез
19.9.2012 17:54:00   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: TanjaS

dusi moi ajde sea i na ovoj forum da se aktiviram.Se porodiv pred 13 dena so carski ,so spinalna anestezija i uste istiot den stanav .Prvo imav bolki prvite 3-4 dena pogotovo koga ke se nasmeam ,ama eve i toa projde,sea sum kako nova.Nego jas krvaram nekoj den mnogu malku,nekoj den temno crveno duri kafeavo,pa bi sakala da prasam kolku vreme posle carskiot se krvari i kolku,dali e ova normalno? Pozdrav za site i guskiiiiiiiiiiiiiii od mene i user posted image Marko


И јас се породив царски...обилно мислам дека крварев 2 недели...а онака по малку и слабо речиси до 40 дена

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот TanjaS)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Царски рез
19.9.2012 21:20:53   
majka na tri deca
user posted image user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Царски рез
19.9.2012 23:37:54   
Kockicka
Normalno e i jas se porodiv carski so spinalana anastezija pvo okolu dve nedeli kraverev a potoa nekade do 40 den samo po malku

(Одговор на членот TanjaS)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Царски рез
20.9.2012 17:46:50   
kikitina

ИЗВОРНА ПОРАКА: TanjaS

dusi moi ajde sea i na ovoj forum da se aktiviram.Se porodiv pred 13 dena so carski ,so spinalna anestezija i uste istiot den stanav .Prvo imav bolki prvite 3-4 dena pogotovo koga ke se nasmeam ,ama eve i toa projde,sea sum kako nova.Nego jas krvaram nekoj den mnogu malku,nekoj den temno crveno duri kafeavo,pa bi sakala da prasam kolku vreme posle carskiot se krvari i kolku,dali e ova normalno? Pozdrav za site i guskiiiiiiiiiiiiiii od mene i user posted image Marko


Јас после породувањето со царски крварев две недели, па некои 3 -4 дена пауза, па пак цела недела., значи некаде вкупно цел месец.

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот TanjaS)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Царски рез
27.9.2012 11:55:46   
Seleni
sakam da ve prasam kolku odprilika trae carskiot rez! user posted image

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Царски рез
28.9.2012 16:55:41   
TanjaS
pola saat :) so lesno :) I pozdrav za site mamicki ovde .Kako ste mi? Jas redovno citkam ,ama se pomalku vreme da pisam so bebco moj :) Ve guskame site user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Seleni)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Царски рез
28.9.2012 16:57:28   
TanjaS
aaaaaaa da ,inace uste krvaram i toa posteno ,samo eden den pauza i pak ,a projdoa veke 22 dena od carskiot ,i nekoi kako grutki krv,normalno li e ?

(Одговор на членот TanjaS)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Царски рез
28.9.2012 20:15:02   
JanaMarija
Lele kolku mnogu se krvarelo auuuu , jas uste ne sum porodena ama kaj da e se blizi denot. Sakav da ve prasam na bolnica koristevte vir vloski, mislam sterilni, takvi so gazicka, a kako stojat megu noze na toa krvarenje koga nemaat krilca? a ne dozvoluvaat gaki?

I uste edno prasanje- doma posle obicni vloski koristevte,mislam sto se koristat pri menstruacija ili?

Lele sum se isplasila :)))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот TanjaS)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Царски рез
28.9.2012 21:05:55   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Lele kolku mnogu se krvarelo auuuu , jas uste ne sum porodena ama kaj da e se blizi denot. Sakav da ve prasam na bolnica koristevte vir vloski, mislam sterilni, takvi so gazicka, a kako stojat megu noze na toa krvarenje koga nemaat krilca? a ne dozvoluvaat gaki?

I uste edno prasanje- doma posle obicni vloski koristevte,mislam sto se koristat pri menstruacija ili?

Lele sum se isplasila :)))

Јана Марија, вир вошките се најпогодни после породување бидејќи се чист памук и мораш често да ги менуваш, бидејќи тоа крварење по породување е чистење на матката. Не знам како е во Мк тука во Сло. даваат гаќи за една употреба тако ко мрежичка се и добра ја држат влошката. Јас продолжив и дома да ги користам се додека крварев, а кога добив прва менструација си продолжив со Always тие одсекогаш сум ги користела.
Нема потреба од страв, со среќа user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Царски рез
29.9.2012 15:49:50   
AnnaMolly RR
ЈанаМарија и јас тоа се мислев, ама да видиш како за чудо стојат влошките сами без гаќи user posted image
Ич не се секирај. А за дома после царски не ме собираа ниедни мои гаќи, сите баш кај резот ми допираа и носев боксерици од мм два-три дена пред да испратам некој да ми купи џиновски бапски гаќи user posted image
Затоа, купете си едно 5 броја поголеми гаќи тие што се пораѓате со царски.

И морам само да кажам дека јас иако се информирав за се што ќе се случува за време на царскиот рез, дури и сто видеа нецензурирани изгледав со самата операција, мислев дека тие со царски не крвават по пораѓање user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 29.9.2012 15:51:24 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Царски рез
29.9.2012 16:43:16   
Maca25
И јас мислев дека после царски не се крвари. Купив влошки, за секој случај, да не им текне природно да ме пораѓаат, а дури и не си ги земав за во болница user posted image Мислев дека само тие прородно што се пораѓаат крварат user posted image
Јас купив ВИР80, тие ги носев само додека бев во болница, а после си користев најобични влошки.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Царски рез
29.9.2012 21:44:17   
JanaMarija
Fala vi mnooooogu na iscrpnite odgovori, a i me iznasmeavte. I jas mislev do pred nekoe vreme deka ne se krvari od carski i si vikam pa koj e budala prirodno da odi maki da maci i plus da krvari :)))) ama arno ne bilo taka. Najbescenetotot nesto na svetot si ima svoja cena :))

Jas bitno spremiv vloski za v bolnica :))) uste gaki da pobaram po aptekite za edna upotreba, valjda ke moze da gi nosam

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Царски рез
29.9.2012 23:26:10   
kapina
ako ne morate ne odete na carski rez moj sovet vi e toj edna moja bratucetka se porodi pred edno 2 nedeli so carski rez i ranata pocnala da gnoi pa toj sto ja poragal moral da i ja ciste ranata od gnoj a i nesto drugo slusnav samo neznam kolku e tocno oti za poraganje so carski rez drzavata im davala poveke pari na doktorite

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Царски рез
29.9.2012 23:59:43   
mosa
Dragi moi jas se porodiv vo cair pa eve go i moeto iskustvo,se porodiv so celosna anestezija.Taka mi rece doktorot deka taa bila podobro,a i golema plaslivka sum,pa i ne se kaam sto se porodiv taka.Uste koga bev doma pred da otidam vo bolnica mu velev na mm deka ke si baram celosna anestezija,toj pak mi velese deka mu bilo starv da ne,ne se razbudam,ama mene pusti strav.Si velam sto sakaat neka pravat,jas da ne gledam.Se porodiv navecer,a user posted image si go vidiv sabajleto,koga me odnesoa vo soba.Pominav ok.Ranata mi zazdrave brzo,samo imam bolki na promena na vremeto.Nosev uloski so vata,dodeka bev vo bolnica,a posle koga dojdov doma obicni inaku ne dozvoluvaat poseta,a milsam deka i gakite ne se dozvoleni.Me zadrzaa 5 dena.Personalot bese super se ti pokazuvaat i obajsnuvaat,doktorot isto odlice.Pozdravce moi idni mamicki.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Царски рез
30.9.2012 21:13:22   
JanaMarija
Mosa cestitki od mene za lesniot poragaj i neka e bebco zivo i zdravo. I jas ke se poragam cair, pa me interesira kaj koj doktor bese, jas sum kaj Kirovski ii sum zadovolna do sega. neznam dodusa kako ke se poragam, ama mi go falea

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Царски рез
1.10.2012 0:50:49   
mosa
Mosa cestitki od mene za lesniot poragaj i neka e bebco zivo i zdravo.


Draga JanaMarija jas se porodiv vo 2009 godina, Me porodi dr.Menduh Jegeni.Iskreno mnogu dobar doktor.Za Kirovski nemam slusnato,no nekoja mamicka pogore mislam imase pisano deka e dobar toj doktor.Neznam,ne sum bas sigurna.Pozdravce draga i pisis ako nesto drugo te interesira.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Царски рез
1.10.2012 0:54:33   
mosa
neznam dodusa kako ke se poragam, ama mi go falea



Jas morav carski bidejki ne me fakaa bolki.Ne bev ni otvorena.Trebase do 22 da se porodam,ame porodija na 29.Me cekaa cela nedela,no na doktorot mu bese strav poveke da ceka da ne mu sate nesto na user posted image .A i na karaj mi se svrte karlicno

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Царски рез
1.10.2012 1:56:12   
babyblue
ako ne morate ne odete na carski rez moj sovet vi e toj edna moja bratucetka se porodi pred edno 2 nedeli so carski rez i ranata pocnala da gnoi pa toj sto ja poragal moral da i ja ciste ranata od gnoj a i nesto drugo slusnav samo neznam kolku e tocno oti za poraganje so carski rez drzavata im davala poveke pari na doktorite

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Znaci sega ako e taka spored ova novovo pravilo doktorite da zimaat plata spored ucinok mozebi, no dosega, doktorite isto pari zimaa bez ralika dali poragale carski ili prirodno. Vo drzavna sega celosno go izbegnuvaat carskiot poragaj, zatoa stto zdravstvoto ke treba da potrosi poveke pari no ne za doktorite tuku za anestezii i lekovi, a najlesno im e prirodno da ve porodat na toj nacin majkata raboti se i ne se trosat pari. Vo GAK bukvalno treba da si na umiranje za da te porodat so carski. A toa sto na bratucedka ti i zagnoila ranata toa moze da se sluci i so prirodniot poragaj. Edna zenicka sto se poragase so mene prirodno se porodila i ja isekle nakaj gazot, pa i zagnoi ranata i ne mozese da sedi 2 nedeli lezese vo bolnica. Za sekogo e razlicno, koj kako saka neka se poraga, samo mene mi e zal sto uste se praktikuva da ja izmacat zenata maksimalno i na kraj pak da ja porodat carski. I nikako ne mozam da sfatam koga nekoj ke mi kaze prirodno si e prirodno ako se porodis carski nema da se osekas kako da si rodila. Mislam, bog da cuva, pa jas rodiv bebe, si go cuvam i se grizam za nego i go sakam poveke od se na svetot, dali nekoj ke se osmeli da mi kaze deka ako se porodev prirodno poveke ke go sakav i poveke ke se osekav kako majka. Ne sakam nikogo da ubeduvam, poentata mi bese deka do sega carskiot poragaj ne vlijaese vrz visinata na platata na doktorite.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Царски рез
15.11.2012 23:52:59   
KALA84
Nikogas nema da se pomiram so toa sto ne go vidov vednas sin mi i ne go pocustvuvav na moite gradi koga se rodi.user posted image Se porodiv carski so epiduralna, zapocnav so prirodno, imav bolki i se otvoriv sedum prsti, ama plodot ne se spusti, bese visoko postaven i poradi toa zavrsiv so carski. Iako bev so epiduralna, najverojatno poradi pogolema doza na anestezija bas koga se rodil sin mi jas sum bila vo koma(nezaspana), taka da najubaviot moment vo zivotot go propustiv, a zamislete se osvestiv na samiot kraj na operacijata, no veke bese docna, bebusot bese zemen od strana na pedijatarot. Moe mislene za toa sto zavrsiv so carski e po vina na mojot ginekolog, koj na posledniot pregled iako nemav bolki, imav uste trinaeset dena do termin i plodot bese visoko postaven, me otvori dva prsta demek da dobijam bolki, a jas veke nekolku pati mu bev napomenala deka sakam da se porodam prirodno. Se porodiv vo sistina i mislam deka ova sto mi se sluci mene se pocesto se slucuva i na drugi sto se poroduvaat tamu, barem vidov dosta za tie pet dena dodeka bev tamu posle poroduvaneto.

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?