|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
29.4.2015 13:31:24   
Melanija RR
За царски рез се користи општа анестезија (целосна-те успиваат) и спинална кога долниот дел од телото од половина надоле не го чуствуваш но си будна и кога е го извадат бебето ќе си го видиш.
Епидурал е за природно породување и темата има ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Царски рез
29.4.2015 13:33:46   
gina
uste e rano ama onaka sakam da si znam ako treba da odam so carski nesakanm kaj nas da se poragam sakam vo Gak ama neznam kako odat tie raboti dali se odi so uput od maticen za poragaj ili pa treba tamu da pravis pregledi pa koga ce treba da te sadrzatuser posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Царски рез
29.4.2015 17:56:43   
jasmina 25
gina jas od koga vlegov vo 9 mesec odam na pregledi kaj doktorot sto treba da me porodi toj ke ti kaze sto treba da pravis eve jas deneska bev i mi zakaza povtorno vo ponedelnik da me vidi i so anesteziologot isto taka i zdravje vo vtornik da me porodi upat od maticen do sega ne mipobarale no za poragaj ke treba...e sega vo GAK ne znam kako odat rabotite...

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Царски рез
30.4.2015 23:38:29   
paleska1
cao mame ! barav tema no nemozev da najdam 😁😁 na svet donesov eden mal princ pred edna nedela prirodno vo kada ☺️😍 , mozam da kazam deka ovaj pat ( vtoro dete mi e ) se se sluci vo rok od 45 min. user posted image pri poradjajot puknav i mi stavija eden konec... sega pri igra so pogolemoto dete osetiv kako da mi pukna konecot, na mestoto nema krv no se gleda konecot user posted image jer mozi da e strasno to, ne me boli nisto dolu ... ne mozam da otidam na hitna sama sum so decata, a sepak mi e strav... iskustvo ....

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Царски рез
1.5.2015 0:25:36   
Neurotoxin RR
Ako nema krv i bolka, togas zarasnata e ranata, a konecot ostavi go ke padne sam ili pak ke se raspadne isto ko da ne ni bil skinat. Sega miruvaj malce, pocekaj dodeka dojdat drugite, pa ako ima promeni ke odis na lekar.

(Одговор на членот paleska1)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Царски рез
4.5.2015 22:55:46   
gina
jasmina 25 ti ne se poroduvas vo Gak nemozam da odam ne sekoe ne sum od Skopje

kolku e poragaj so carski vo Gak i dali gi castite nesto doktorite i sestrite

jas devojki neznam kako ce se poragaj a sum zapnala so carskiuser posted image no jas sakam koga ce me porodat da mi go otstranat i miomite i zatoa sakam poveke carski popradi toa ama nenam kako ce bide

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Царски рез
5.5.2015 7:20:26   
mommy_angels RR
Царскиот не се плаќа во ГАК,ама затоа пак мора да имаш индикации за да ти дозволат user posted image
А за частење ,ако сакаш и колку сакаш(ти се родило дете,првите луѓе со кои ја споделуваш таа радост се токму тие,персоналот,мене ми е сосема нормално да ги почестиш благце и сокче).Ако не сакаш никому ништо,само со картица дека имаш здравствено осигурување и нема да платиш ни денар,било за царски или за природно

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Царски рез
5.5.2015 15:01:42   
kika*mika
A pod indikacii za carski se podrazbira eden carski prethoddno ili ne ? Ili sepak treba maticniot da navede "pricina " vo upatot ?

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Царски рез
5.5.2015 15:37:23   
marchi
ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Dobrovecer,sakam da postavam prasanje povrzano so carski rez,dali doktorkata moze da odgovori ili odgovara strikno na prasanja povrzani so pedijatrija?Vi blagodaram.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska
Pochituvana,
Obichno se toa prashanja od perijatrija no ne e [roblem ako prashate i okolu toa,kje konsultirame i Ginekolog pa kje dobiete odgovor ....user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi
Vi blagodaram user posted image moeto prasanje e zosto posle prviot carski rez zenata ne smee da se porodi porano od dve godini i podocna od tri?majka mi mi e primer,2 pati se porodi so carski rez vo razlika od 4 ipol godini pa nikomu nisto,sto mislite vie?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska
Pochituvana,
Se preporachuva barem 2 godini miruvanje po prviot carski rez se zaradi dobro zarasnuvanje na ranata od samiot rez,da se rehabilitira matkata,zashto ako e toa na pomalo rastojanie od 2 godini mozhe da napravi ruptura ( prskanje na dzidot na matkata.A toa pomalku od 3 godini ne bi trebalo da e tochno ...Kolku povekje vreme ste bez bremenost po prva bremenost so carski rez toa podobro ..Okolu toa pomalku od 3 godini ne drzhi mesto navistina ...Pozz i sekeo dobro ...user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.5.2015 23:22:19 >

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Царски рез
5.5.2015 22:14:15   
gina
dobro za tolku castenje ne e problem dali doktorot sto te poragja paricno go castis

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Царски рез
5.5.2015 23:04:08   
lukajana RR
Gina нема зашто да го частиш парично,ако сакаш да платиш ќе одиш во приватните клиники а не на Гак,ке почастиш симболично благо,сок,вино било што а и не мораш сепак им е тоа работа .
За упатот од матичниот мислам дека не пишува како да се пораѓаш тоа одлучуваат на клиниката зависно од ситуацијата ама најчесто царскиот го оставаат како последна опција освен ако нема сериозна причина за царски или некако да се договорите со докторот

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Царски рез
5.5.2015 23:17:02   
kapina
jas bi ti preporacala nisto da ne gi castis oni se plateni zatoa

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Царски рез
5.5.2015 23:25:58   
Melanija RR
gina има тема Частење на докторите и сестрите=ТУКА

Имај си ти бланко упат за ГАК од матичниот, а оди си на ЦТГ на ГАК и таму ќе ти кажат кога пак да дојдеш пред можно породување

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Царски рез
6.5.2015 8:49:41   
Malecka23
Za poraganje ti treba upat od maticen kade se naveduva dal e za GAK ili Cair.Isto kako sto ti treba i za ctg.Ama ne e strasno stom ednas otides ke te pregledaat i ke ti kazat koga da odis.
Eve od mene info za carskiot.Posto konecot ne mi e padnat od ednata strana i se napravi dupce jas cela vo paniki na ginekolog.Normalno bilo seto toa sto nema krv ne boli i koncite se raspagaat do 90dena.Tretiranje samo so bivacin.Inaku za kontrola idealno na 2meseci

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Царски рез
6.5.2015 23:19:18   
gina
mene mi e problemot sto sum od drug grad ne sum od Skopje a nemam nikoj poznat nikakva vrska a na sekoe nemozam da odam skoro 2 sati mi e pat da se traskam po pat nikako ce pravam nekako so maticniot i mora da e so termin da si pojdes onaka ili ce te primat i bez terminuser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Царски рез
7.5.2015 0:00:01   
lukajana RR
Гина ке темпирате кога ке бидеш при крај на бременоста некаде 34-35 недела матичниот да ти закаже преглед на Гак ама они се знаат кој каков е ке гледате да закажете кај некој поразбран не кај искомплексираните и ке видиш што ке се договорите,ке кажеш зошто сакаш царски па ке видиш што ке ти каже.
А без упат можеш да одиш за викенд ама ке мора да измислуваш причини што не можат да чекаат да одиш кај матичен во понеделник

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Царски рез
7.5.2015 0:05:57   
gina
ajde nabrojte nekoi sto se dobri



(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Царски рез
7.5.2015 9:36:03   
kika*mika
I mene isto kako Gina me interesira od drug grad sum i dali navistina moze da dogovoris carski na Gak so doktor ili nevozmozna mislija e toa ( prvoto mi e so carski . dr problemi t.e indikacii za carski nemam ...

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Царски рез
7.5.2015 14:28:31   
Melanija RR
kika*mika имаме дискутирано за царски во темата За или против планиран Царски рез!=ТУКА и за измените дали е изборен или не.
Индикација е размакот во години од првиот царски но незнам колку е,и мене ме интересираuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Царски рез
7.5.2015 15:59:43   
lolla RR
I jas sum so carski. Nemav nikakov problem otposle... po doma se si pravev. Stanav vo rokod 24 casa bevda si go vidam bebetovoinkubator. Doktorkata od sistina mi rece slednoto moze da go rodam vorok od dve godkni bez problem.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Царски рез
18.5.2015 10:28:39   
Malecka23
Znae li nekoj da mi kaze posle kolku vreme od carskiot e dozvoleno da se pocne so fizicki aktivnosti.Kako vozeje tocak i lesni stomacni vezbi.Mnogu mi se opusteni stomacnite muskuli i sakam da pocnam poleka da gi zategnuvam

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Царски рез
18.5.2015 14:59:03   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Znae li nekoj da mi kaze posle kolku vreme od carskiot e dozvoleno da se pocne so fizicki aktivnosti.Kako vozeje tocak i lesni stomacni vezbi.Mnogu mi se opusteni stomacnite muskuli i sakam da pocnam poleka da gi zategnuvam

Mislam deka vezbanje e dozvoleno posle 6 meseci. Ama vozenje tocak ne e mnogu napreganje, pa pretpostavuvam bi mozelo i porano.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Царски рез
28.6.2015 18:31:07   
Milicka 30
Девојки како сте? Во понеделникот се породив со царски рез, се помина супер, денес ми е 6ден од операција. Имам бистар розникав исцедок на раната. Докторот ми вика тоа е од салото дека сум пополна, па ставам облоги од алкохол. Ви се има ли слично случено...многу се испаничив.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Царски рез
29.6.2015 11:35:57   
bucko mal
Da ti e zdravo I zivo bebeto. Jas imav takov iscedok I mirisashe mnogu loso. I jas se ispaniciv a babicata me ubeduvashe deka ne e nisto stasno I navistina ne bese. Mnogu cesto go miev samo so cista voda, gaki so visok struk(od tie sto se za posle svadba hihi) I nekoja lesna obleka kako na primer fustance. Gledaj odlekata da ne ti ja dopira ranata.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Девојки како сте? Во понеделникот се породив со царски рез, се помина супер, денес ми е 6ден од операција. Имам бистар розникав исцедок на раната. Докторот ми вика тоа е од салото дека сум пополна, па ставам облоги од алкохол. Ви се има ли слично случено...многу се испаничив.



< Поракaта ја уредил bucko mal -- 29.6.2015 11:38:00 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Царски рез
29.6.2015 15:40:47   
Milicka 30
Буцко мал да ти се врати се што сакаш.Бев на др. Денес, ми кажаа дека се е во ред. Ама ме пецка цело време и стално менувам гази. Колку време ти течеше исцедок?

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што мислите?
Jana9

Што мислите дали може бремена да се вози во авион?

ДА (40%)

НЕ (10%)

Зависи во кој месец од бременоста (40%)

Незнам (10%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!