|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Споредба на првото со второто, третото... пор...
12.10.2011 9:29:46   
ketrin 77
Оваа тема ја отворив со цел да ми се намали малку стравот од породување,односно дали кај прворотките и породувањето и болките траат подолго отколку кај второротките.Јас сум трудна со второ дете па би сакала да ми пише некој од искуство дали навистина вториот пат или третиот полесно се поминува

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:57:33 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
12.10.2011 9:38:39   
anedespo
Jas ke ti go kazam iskustvoto na snaa mi , zasto moite se rodeni so carski. So vtoroto pominala ekstra lesno, duri i vo kola ke im se porodela. Pocnalo da i se ide vo wc i set_ala nekolkupati ama nisto. Pocnalo taka na intervali, znaci bez bolka, samo pritisok. Potoa pocnale i grcevi lesni ama na pet minuti. Togas i stanalo jasno deka moze ke se poragja i itno letnale u bolnica. Koga ja primile veke bila 8 prsti otvorena, ne uspeale ni da ja sredat, odma na boks. So 2 napona go rodila bebeto i toa ne bas malo. 3800. Znaci intenzivnite bolki bile koga bila na boks i toa mnogu kratko vreme. 

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:57:10 >

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
12.10.2011 10:36:00   
miana
Jas mislam deka e individualno toa i nemozes da znaes...Mora da si cekame..I jas sum vtororotkauser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:56:53 >

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
12.10.2011 10:48:13   
Yummy Mammy
Andespo, user posted image za muabetov. Me smiri, kolku tolku. Mene pocna veke panika da me faka, so sekoj nov den si vikam, nesto ne e vo red... Prviot pat ke te zalazat zeni sto veke rodile deka neli se pominuva, i deka ne e bas taka strasno ko na film, ama vtoriot pat sama si znaes kako e, i ne mozat da te zalazuvaat veke user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:56:33 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
18.10.2011 8:22:08   
ketrin 77
И јас го мислам истото,кога си прворотка не знаес сто те цека т.е не можеш ни да замислиш така да за второт само таму ми е паметот,дали ќе биде исто или полесно ????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Andespo, user posted image za muabetov. Me smiri, kolku tolku. Mene pocna veke panika da me faka, so sekoj nov den si vikam, nesto ne e vo red... Prviot pat ke te zalazat zeni sto veke rodile deka neli se pominuva, i deka ne e bas taka strasno ko na film, ama vtoriot pat sama si znaes kako e, i ne mozat da te zalazuvaat veke user posted image



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:56:10 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
18.10.2011 11:58:46   
kremco
Veruvam deka sekojpat e prikazna za sebe i deka tuka nema pravila...Sigurno iskustvoto i smirenosta se olesnuvacki koga ragjas vtorpat,ama jas i prviot pat bev super smirena,bi ja pisala i rodilnata prikazna ama nema smisla epten e bajatauser posted image user posted image

Ne mi e strav edvaj cekam,koga znaes deka si vo sigurni race i plus si razmisluvas pozitivno pomali se sansite od los ishod..


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:55:52 >

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
18.10.2011 15:52:26   
Палешка РР
Јас па баш напротив. Многу поболно и потешко поминав вториот пат. Кога го раѓав првото дете (пред 16 години) се` ми беше како зафрканција бидејќи ништо не знаев, па и не се плашев...и поминав лесно. А за второто (пред скоро 2 години) пукнав од страв, па и породувањето ми беше мнооооооооогу потешко.
Јас мислам дека нема правила.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:55:35 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
19.10.2011 23:29:53   
Viktori
Побезболно не сум сигурна, ама побрзо барем кај мене ДА!
Со првата ќерка на бокс бев од не знам колку саати, а со другите две, прво седев дома подолго, а второ, од моментот пристигнување во болница, буквално, до родено дете, буквално, немаше поминато повеќе од 2 саати.
Со второто потресена од првиот пат болките ми престанаа кога пристигнав во болница, па се ашкав навака натака да се опуштам.

А болките се исти. Неподносливи, ама кратко траеја user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:55:16 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
20.10.2011 9:15:45   
strelec 8
znaete kako e ...kako da povtoruvas nekoja lekcija koja veke ja znaes.koga ke pocbe celiot proces si vikas dobro eve sega polovinata ,pa preponi ,ajde seja bolkite se na 5 minuti pa ajde vo bolnica.sega malku ke se set_am po hodnicite,bolkite se isti ama si po hrabra i si vikas ajde uste malku i gotavo.se kacuvas na boksot i znaes kolkav napon da napravis i se se zavrsuva najdobro.mnogu e poelsno i pobrgu bidejki ti veke imas pogolema samodoverba i si pohrabra.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:54:40 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
20.10.2011 9:28:55   
miana
Jas so prvoto se porodiv za10min otkako me stavija na boks ama bolki trpev cela nok - 15 h i toa jaki i intenzivni...Sega nekako voopsto ne osekam strav- se osekam iskusna a znam deka za bolkite postoi resenie i deka so dve race ke potpisam samo da ne gi trpam pak....A poragajot lesno mi pomina - smeejki se user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:54:21 >

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
20.10.2011 10:42:23   
ketrin 77
Значи останува да си се надеваме и тешиме дека вториот пат поучени од претходното искуство да бидеме поистрајни,потрпеливи и посмирени и да поминеме со лесно и ако е можно побрзо да ја завршиме работата што не чека.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:53:58 >

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
24.10.2011 14:41:55   
luckygirl
Ne ne,DEFINITIVNO e polesno e sega vo sekoj slucaj ima isklucoci neli.Ama jas 99% od vtororotki stp gi znam i sto mi kazuvaat e kade kade i pobrzo poroduvanjeto i polesno,a ne deka sme nie pohrabri.Bolkata si e bolka i sekako ke ja pocuvstvuvame,ama eve bratucedka mi za prvoto otkako ja fatija bolki posle 20 casa bese porodena,a tolku traese se na se i mojot poragaj za prvoto,a sega za vtoroto otkako i pocnale bolkite za 3ipol casa bila porodena,sto znaci ima razlika i toa GOLEMA.Ne e isto da se macis so bolki 20 casa i 4 casa nepolni.A ne e edinstvena imam mnogu vakvi primeri za vtoro.E sea jas sum 9ti mesec so vtoroto i na pocetolkot na dekemvri najkasno treba da se porodam pa ke vi kazam moe iskustvo,ama ne se plasam voopstro EDVAJ CEKAM.Pozdrav4e.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:53:38 >

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE:Споредба на првото со второто, третото... ...
31.10.2011 17:25:49   
jagodica
jas iskreno da vi kazam za vtoroto pominav pomacno user posted image za prvoto bev so provokacija i od 9 sabajle vo 17 i 15 se porodiv a za vtoroto vo 11 vecerta me fatija bolki i sum zaspala do 4 sabajle duri se spremam vo 6 izlegov od doma i na set_otoa bevme i gorivo da turime a se porodiv vo 6 i 30 AMA POSLEEEE celata ispukav i me sekoja pa mi ostanaja delcinja od postelkata pa me cisteja tolku mnogu vikav so ja krenav bolnicata Ne da ve plasam ama to so postelkata mi epten zafrknata rabota .Bebeto izleze mnogu lesno ama posle si gi vidov makite user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:53:19 >

(Одговор на членот luckygirl)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
31.10.2011 17:50:32   
Yummy Mammy
Jas navistina pominav polesno. So prvoto mi pukna vodenjakot vo 3:00h sabajle, se porodiv vo 12:30h so provokacii, nikako ne se otvarav. Ama pa bebeto izleze so dve napnuvanja i bukvalno 10 sekundi. So vtorovo se se sluci vo rok od 3-4 saati, samoto raganje bese malku potesko zasto i bebeto bese pogolemko, ama pa zatoa oporavuvanjeto otposle bese mnooogu mnooogu polesno i pobrzo. Uste istiot den koga se porodiv se set_av po hodnici i barav kaj mozam kafe da pijam user posted image za razlika od prvoto 4 dena bukvalno lezev i nemav poima kako izgleda bolnicata nadvor od mojata soba, a posle doma uste 2 meseca ne mozev normalno da funkcioniram. Sega so vtorovo, uste prvata nedela se set_avme vo maalo. Ako za tretoto e uste polesno, uste slednata godina ke go rodam. user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:53:00 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
3.11.2011 11:24:57   
mamica27
mozam da kazam deka i so dvete lesno pomonav
za prvoto imav bolki intenzvini okolu 3 casa
se porodiv lesno so prethodno napravena epizomitmomija
ama oporuvanjeto bese potesko
zatoa sto imav mnogu konci na mene
e za vtoroto ne ni oset_iv so e bolka voopsto
otidov na kontrola t.e na tonovi i bebto spusteno
skros dolu me pregleda doktorot jas 8 prsti
otvorena mi se smeese dobro sto si dosla
inaku doma kje ragav.edna klizma mi stavija edna
provokacija i bebeto so dva napona izleze se bese
vo rok od eden cas.so lesno neka im e na site mamicki
sto ocekuvaat user posted image ...



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:52:37 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
3.11.2011 13:07:00   
ferdunde
Mne mi bese polesen vtoriot poragaj...si lezev vo soba i si gledav TV a doktorkata koga ke dojdese da me pregleda mi vika abe ti so ne vikas imas bolki spored CTG :) a jas nisto ne oset_iv duri otkoga mi go puknaa vodenjakot pocnaa bolkite ana za 30 min se porodiv.
Druga prikazna bese so prvoto...togas na sestrata i na anesteziologot nokti im ostaviv vo racete...imav intenzivni bolki 4-5 saati i poalse toa duri mi stavija spinalna pa porogajot ne go oset_iv ama pred toa gospod na pizami go vidov. Sepak za prvorotka i togas dobro pominav neli ?
Taka da site vtororotki ne se plaset_e vo 80% od slucaite polesen e vtoriot porogaj
pozzz

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:51:39 >

(Одговор на членот mamica27)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
24.4.2014 22:45:56   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ова е за оние мамички кои имаат веќе по две или три дечиња...какви ви беа породувањата? се разликуваа по нешто? кое беше побрзо или полесно или потешко? искористивте ли нешто од искуството од првиот пораѓај?
Имаше ли разлика помеѓу раѓањето на првото, второто и третото?како? што?полесно потешко?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

Da i mene me interesira ova.Vikaat deka demek so prvoto najtesko bilo.Jas tesko pominav,sega sum bremena so vtoro,pa dosta imam slusano deka demek prvoto mu go otvara patot na vtoroto i polesno e.Kolku ima vistina vo ova ke doznam za 3 meseciuser posted image .

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Кај мене беше исто, мислам потешко ми беше после второто, бидејќи сум со царски, но најчесто секоја што родила втор пат вели, полесно и било од првиот пат.user posted image А за третото би требало со песна да се родиuser posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Кај мене пораѓај како пораѓај беше исто мислам на боксот дури и првиот пат ми дадоа провокација и излезе за секунда.За второво го носев доста високо и мораа да ме претискаат за да го избуткаат надолу и не ми беше баш пријатно и требаше време за сето тоа.Друго,за првото болки имав скоро 2 дена најпрво на 30 мин а после на 20 на 10 и на крај на 2 мин.Долго време се мачев но не толку јаки болки и затоа бавно се отварав.За второво болки добив веднаш на 3 мин интензивни како дрмање и затоа бргу се отворив и после 5 саати го родив.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mamicka3

Еве јас како со три деца родени - третово царски да ви одговорам.Помеѓу првото и второто разликата ми е 3 год. и еден ден, а помеѓу второ и трето 3год.10 мес. и 19 дена.А дека првиот пораѓај - дете му го отвара патот на другите и не е баш така. Кај мене најбезболен беше првиот а ова третово душа ми извади уште од почеток.Ама ќе кажам кај секој различно, можеби кај другите вториот,третиот се полесни

ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

       И мене ме заинтересира темава.Сите кажуваат дека за второ е полесно.Мое мислење е дека тоа е точно само ако двата порагаја се наблиску.Затоа што карлицата и мускулите се проширени.Кај мене разликата ке биде без 3 месеци 12 години и верувам дека ке биде како да ми е прв пат.Ме фака паника иако само што влегов во 6 месец.Првиот порагај ми бесе како на филм.Се се случи за 15 минути,а претходно немав болки.Се надевам дека и сега ке биде така и на сите им посакувам такбо породување,ама некако овој пат се ми е потешко.Потешко останав бремена,потеско ми е носењето и за разлика од првото што го носев многу ниско ова е многу високо.Само се надевам да поминам лесно ,   секако   и на сите трудници им го посакувам ова од се  срце..user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

во февруари се породив така да нормално сеуште не размислуваме за второ,а и често размислувам и за тоа дали би се одлучила за второ. Многу сум млада 19 год. уште сум на факултет 2 година, морам прво да завршам факултет, да се вработам, па здравје можеби тогаш второ дете, а навистина многу посакувам да имам и ќерка.

ИЗВОРНА ПОРАКА: ZVONCICA

e mojata kerka e 9 meseci i edvaj ostanav trudna koga imase 8 meseci ama dobiv spontan a tolku bev srekna i sakav da bidat so ne mnogu razlika .a od sto dobiv spontan ako vi kazam ke se zacudite.nego ANICA imam prvi bratucetki vo stip.go obozavam gradot



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 22:51:20 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ferdunde)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
24.4.2014 22:50:55   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Велат дека првиот пораѓај е потежок, останатите полесни. Кај мене беше обратно, Марио не сетив кога и како го родив, а со Миа бев на судни маки.
Како беше кај вас?

ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

site tri mi se so carski,ama vtoriot mi bese tezok i kompliciran poragajot,a so tretoto posle poragajot mi bese komplicirano so infekcirana rana i mi trebaa 5 meseci   da se oporavam

ИЗВОРНА ПОРАКА: Saturn

И двата пати се породив спонтано, и двата пати беше ужасно болно ама на различен начин. Првиот пат повеќе болеа контракциите бидејќи од старт ми ставија провокации, а вториот пат крајот беше потежок (напоните и последните контракции, а ги осетив и дупнувањето на водењакот и епизиотомијата, тоа првиот пат не го ни осетив). Хехе, вториот пат се изнаседов дома дур можев бидејќи подобро дома со природни контракции отколку во болница со провокации. Среќа се беше релативно бргу.

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Jas so golemata kerka se porodiv prirodno ama go vidov gospod u pizami. Bolki strasni imav i se poragav poveke od 12 casa. Sega so malata kerka si odidov vo Remedika so epiduralana prirodno otkako mi ja stavija provokacijata za tri saata se porodiv. Imalo golema razlika, sreka sto postoi epiduralot.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

какви ќе бидат пораѓањата, мислам дека најмногу зависи од психо-физичката состојба на мајката. И, од Господ.
Се породив три пати со царски. Секој си беше прихазна за себе. Ама јас дадов се` од себе тие приказни да бидат интересни, со среќен тек. Многу зависи позитивниот став на мајката кон се` што и` се случува кон се` што доживува додека е со бебето во болница.

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Мили Рингерајки,мислам дека ваква тема нема,а ако има поправете ме...Јас сум бремена со второ дете и би сакала на оваа тема да пишуваме искуства од втората бременост или од вториот порагај.Мене лично многу ме интересира дали има разлика во болките и сл.во втората бременост или со вториот пораѓај.Мене лично вторава бременост ми е лесна,па и полесна од првата ( иако и од првата не се жалам) Второво бебе е многу поактивно од првото ( постојано ми шета низ стомакот) Првата бременост имав често болки во стомакот,а сега ги немам.Породилните болки во првата бременост траеа многу долго и беа премногу јаки а сега како ке бидат вториве ке ви напишам на оваа тема кога ке дојде моментот...Ајде мамички со по втора бременост пишувајте споредби и искуства..Поздрав

ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

vtorata bremenost mi bese mnogu lesna duri i porogajot bese mnogu brz i znaes zosto ...bidejki znaes kako treba i se kako odi po red.znaes deka ke te boli ama si spremna za toa i ke go izdrzis,duri jas i doma si sedev so bolki bidejki znaev deka e rano.sega sum spremna i za treto bidejki ne mi e strav ni od raganje ni od sienje se si znam kako da sum naucila edna kniga napamet

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas znam kako me bolese prviot pat, i ako me boli pak ne bi izdrzala ..Ne sakam da rizikuvam  user posted image   I koga ke oset_am vodenjak ili bolka ima da letnam da mi stavat spinalna ,za da ne im bide kasno pak kako minatiot pat pa da gi dignam u vozduh site tamu user posted image Bolkite ti traea vremensi isto ili razlicno? Mene me fatija jaki vo 20h a se porodiv so provokacija vo 11 i 10 drugiot den ..Pa sega ti vidiuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

za prvoto so provokacii se porodiv oti malku mi bil pukant vodenjakot,i znaci site bolki si gi izdzav vo bolnicata.kako luga sum se derela oti me boli.a bidejki vo mojot grad nema ni apiduralni ni spinalni ke si gi trpes sama bolkite.a za vtototo mi pukna vodenjakot vo 22 00 vo 02 00 otidov i toa vo drug grad so bolki na 5 minuti.koga stignav tamu mi uklucija provokacii i okolu 05 00 se porodiv.toa sto si bolese si bolese ali si pospremna deka taka treba da bide i uste malu ke pomine.sama si davas ohrabruvanje i si vikas uste malce ajde uste malce i gotovo


ИЗВОРНА ПОРАКА: aleksandra90
vtorata bremenost mi pomina epten brzo, polesno od vtorata, i poragjajot bese isto brz. Trebase pak so provokacija da se porodam i imav zakazano termin za da odam da me porodat so provokacija. No pola saat  pred da mi ja stavat provokacijata jas dobiv normalni bolki i za nepoli 3 casa se porodiv user posted image najcudno od se mi bese koga babicata mi rece "Se e vo red, ako sakas mozes da se istushiras i da si odis uste deneska".. Jas nemozev da veruvam lugje,, navistina se pomina vo red seedno kako da ne bev na poragjaj,, im posakuvam na site idni mamicki da pominat taka lesno kako mene,, ve pozdravuvam site i tie sto razmisluvaat za vtoro, treto dete da ne se dvoumat ic,, Decata se najgolemoto bogatstvo, najubavite sustestva vo nasite zivoti.


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaanamarija

Mijana jas se porodiv pred tri meseci i da ti kazam iskreno se ona sto go imas napisano mi se slucuvase i mene. Jas mnogu lesno ja pominav bremenosta, a mozam da kazam deka poragjajot mi bese uste polesen...akuserkata mi velese,,imas sreka,,...neznam za drugite, ama jas navistina pominav polesno so vtorava bremenost i se nadevam i im posakuvam na site majki da imaat bremenost i poragjaj kako mojot. vaka i deset_ bi rodila...user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eve me mene veke porodena so vtoroto bebe.... sega vaka koga ke sporedam prvata bremenost mi bese mnogu poteska a vtorava polesna...Inaku mi bea sosema razlicni... Porodilnite bolki so prvoto mi traea 15 h intenzivo i premnogu jakia so vtorovo za eden cas od kako pocnaa bolkite koi ne bea ni priblizno jaki kako prviot pat ,se porodiv ...NO poragajot so prvot mi bese nekako polesen od vtoriov... So prvoto otidov so puknat vodenik  so jaki boliki a ovoj pat nisto od toa...Vodenikot mi go puknaa pred poroduvanje a isto taka vtoriovpat jakite bolki koi so prvoto gi imav 15 h sega mi dojdoa 5 min pred poroduvanje i poroduvanjeto zapocna ..... Kako e i da e se se zaborava..Pred da se porodam vikav deka ke ragam tri deca a sega ne sakam ni da slusnam user posted image  Najmnogu zaradi psihickata depresija sto me lupna posle poroduvaneto...Vo globala koga bi trebalo da kazam koj pat polesno bese - ke kazam VTORIOT pat bese polesno....Ova bebe se rodi 3200 vo 40 nedela a prvoto vo 40 nedela se rodi 2650 takada.... Kako i da e se pominuva se se zaborava a ubavoto ostanuva

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Ama mnogu individualno e i sekoja bremenost si e prikazna za sebe. Eve go mojot primer: 1-devojce 42 nedela, 2-devojce 39 nedela, 3-mashko 36 nedela. Prvoto go ragav 4h, vtoroto 3h a tretoto 12. Najubavo pominav so 3-to. 4h posle poroduvanjeto otidov kaj drugarka mi vo laboratorija na kafe :))))).
So Gospod napred i se ke bide super.
Pozdravce

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce
јас имам две девојчиња. едната е родена 39 недела, а втората не сакаше да излезе од мене па ја надносив 5 дена и мораше малку да ја испровоцираме за да излезе :) Ама кога рече излагам и буквално како куршум излезе, за 2 часа бев породена.мислам дека нема правило ама кај мене испадна баш муабетот второто полесно и побргу се раѓа.и со двете сум природно породена така да одма си станав.

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Јас двете бремености ги доносев до крај..двете ми се девојчиња и двете се родија точно на датумот...Со првата се мачев многу долго при отварање а се породив полесно,а со вторава за два часа заврши се ..Едната се роди 2650 другата 3200гр.Бременостите ми се разликуваа во целост,а можам да кажам и дека децата ми се разликуваат во целост.



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.4.2014 23:31:26 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
24.4.2014 23:25:13   
deluxe
И двете породувања ми беа брзи и лесниuser posted image Се се случуваше за 1 час добив и болки и се породив.Експрес породувањеuser posted image Но вториот за разлика од првиот ми беше како песнаuser posted image Бидејќи имав веќе искуство,бев повозрасна,и знаев како да реагирам на контракциите и напонот.Додека за првиот не ги знаев болките,напонот ,бев исплашена и млада(мала)user posted image user posted image Изгубена во просторотuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 24.4.2014 23:27:24 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
25.4.2014 1:47:38   
Defne90 RR
Јас имав многу различни породувања со двете деца.Значи првото породување ми беше ептен тешко,дванаесет часа болки,се отворав многу споро,и бев значи толку исплашена и цело време се молев да издржам.Ми ставааи провокација и околу мене имаше 3 бабици и гинеколог и сите ме држеа кој за раце кој за нозе затоа што целата се трсев од страв и од болки.Е со второто беше сосема друга приказан,значи ме фатија болките и после половина час може и ни толку јас се породив.без провокација без ништо.И тоа со чистачката и со една бабица,гинекологот не можеше да стаса навреме затоа што се се случи за многу кратко време.Се сеќавам дека трчав и се смеев по ходниците додека да стасам до боксот онака целата со породилни болки а тие двете се гледаа и се чудеа на мене и мојот позитивизам во моментите кога претрпувам породилни болки.И дури се качив на бокс за неполни 5 минути се породив.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
27.4.2014 15:28:58   
Martins mom
Болките пред и за време на породувањето се исти, само разликата е во времетраењето. Вториот пат се’ се случува побрзо. А , нормално и мајката е запознаена со тоа што ја чека и што треба да прави. Бев многу смирена, концентрирана на дишењето и се породив, а ниту глас не пуштив. Поучена од првиот пат, да не го трошам кислородот за џабеuser posted image Идни мајки, само позитивна мисла да ве води и се ќе биде полесно!!!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
14.1.2015 13:56:45   
Bebuska na mama
Zdravo mamicki

Uffff malce mi olesna citajki gi vasite iskustva. Jas so prvoto si pominav super bez golemi bolki duri ni napon nemav so sila jas turkav i vikav samo od strav, ama sega zatoa sto znam deka treba pak niz istoto da proagam nekako me fati nekoj strav user posted image si vikam vtorovo ke mi naplati i za prvoto, znaci vo princip site polesno i pobrzo pominale se nadevam i jas taka. Inace sum 8+nedela, prvoto mi e kerkicka i ke bidat razlika1god i 8 meseci malce pomala razlika ama ke si porasnat zaedno (taka bar mi vikaat).
Pozdrav mamicki user posted image

(Одговор на членот ketrin 77)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Споредба на првото со второто, третото......
21.8.2015 13:03:03   
vanessa30
Eve jas da go spodelam moeto iskustvo za vtoriov porogaj v.s prviot porogaj.
vtoriov pat -Polesno zdravje se se zavrsi vo 3 casa od priem vo bolnica do porogaj. Otidov so protecen vodenjak bez bolki 4 cm otvorena, mi stavija epidural i provokacija za da dobijam kontrakcii. Malku istrpiv bolki, koga stignaa najsilnite kontrakcii mi ja doziraa epiduralnata i vo tri naponi izleze bebusko. Zanci vtoriov porogaj mnogu mnogu lesno, mislam deka epiduralnata si ja zavrsi rabotata odlicno.
Prviot bese pomacen, pobolen, bez epidural i so golemuser posted image Kaj prviot porogaj prvin izleze cepot, pa dobiv kontrakcii, pa posle mi pukna vodenjakot vo bolnica. Vo bolnica otidov so 6 cm otvorena. Makite mi traea edno 8-10 casa

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 21.8.2015 13:04:49 >

(Одговор на членот Bebuska na mama)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?