|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спиење во текот на бременоста
13.3.2014 13:32:53   
Melanija RR
Јас пак немав мака за спиење во бременоста ,е сега две позиции ама тоа е .Тоа перница меѓу нозе уште несфаќам што работа врши user posted image спиев на страни и помалку на грб.
Ненаспана останав ама од карпалниот тунел секој ден во 5-6 часот па стани легни треси раце плачи па заспи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.3.2014 8:09:59   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Се сум пробала, и со мали перничиња секаде околу мене, и со перницата за доење, и секако. Веќе не знам како да се наместам, ништо не бива.user posted image Гледам ќе си останам јас ненаспана..

И таман земав да пишувам "Ајде тогаш издржи уште малку" ,се освестив user posted image Нема спиење уште најмалку две години user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.3.2014 8:15:34   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Се сум пробала, и со мали перничиња секаде околу мене, и со перницата за доење, и секако. Веќе не знам како да се наместам, ништо не бива.user posted image Гледам ќе си останам јас ненаспана..

И таман земав да пишувам "Ајде тогаш издржи уште малку" ,се освестив user posted image Нема спиење уште најмалку две години user posted image user posted image user posted image


Хи, хи..не ме рчкај, не наспана сум user posted image user posted image user posted image . Може ќе биде како Никола, тој како ептен бебе сиеше цела ноќ, до 8 месеци, после се разлоши user posted image


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.3.2014 22:23:07   
petra27
Sega za sega dobro e...spijam no zaspivanjeto tesko mi odi...mi gorat nozeve...sklet me faka...no posle ok...ako ne me stanuva stefan za mckanje ke si spijam do sabajle...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Спиење во текот на бременоста
28.3.2014 22:33:00   
Milicka27
Сега за сега добро е...нормално си спијам, не се будам многу преку ноќ освен за во вц пошто сега малку е почесто user posted image позицијата сеуште ми е свиткана во страна хахаха кога ќе порасни мешето повеќе ќе видиме која позиција ќе ја завземаме во спиењето user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Спиење во текот на бременоста
8.10.2014 12:43:29   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Spijam na strana,ili leva ili desna..na stomak ne spijam,a vekje i nemozam,a na grb znam da se zateknam ama odma menjam polozba..
sega za sega e ok,ama koga ke narasnam tesko meneuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

user posted image Некако тешко со спиењево.Спијам на страна повеќе,де лево де десно,ама и на грб,сега сум 24 недела,бебушов клоца, па така не може да се нарече некое спиење,ама ќе се снаоѓам.Најмногу имам болка во колковите user posted image ,си викам што ли ќе биде до крајот user posted image ,дефинитивно ми требаат повеќе перници user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Спијам како да секој ден копам по една нива, а од на биро и пред тв немам мрднато user posted image Плус заспивам се порано и порано, а ич не сум таква.
Додуша ептен сум тазе во споредба со вас, 6 и пол недели, но веќе почнува да ми смета спиење на стомак. Проблемот ми е само додека се наместам - не вака, онака, не на лево, на десно, ногата надвор, не внатре, раката... ама кога ќе фатам позиција - труп user posted image едвај само за до тоалет и да каснам 2-3 зрна грозје на враќање кон спална, и назад. Добро што не е лето! user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksx2Leon

26ta nedela sum i spijam katastrofalno, ali ne poradi user posted image u stomak, toa si e mirno,gajle nemam nego sin mi nesto u posledno vreme nejke sam u krevetce tuku so mene i maz mi na spalna spie i bidejki maz mi spie kako trup user posted image moram da go pazam ja i od sebe i od maz mi i od nego samiot user posted image zaso mm moze da go tresne so raka u vrtenje, ja moze da go potisnam...a i stanuva srede nok si se simnuva sam od spalna i bara daljinsko da pusti baby tv user posted image i taka do 2-3 spijam na strek, potoa uspevam da go smestam u krevetce i dodeka me fati son veke doslo 6 saat i stanuvam za na rabota i taka sekoj den....nema spienje za mene user posted image da se tesam deka ke bide podobro ne mozam zasto koga ke stigne user posted image pak ke dezuram i takaaaa nema care, stisni zabi i guraj user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Potpolno te razbiram,i kerka mi ponekogas saka so nas u spalna da spie,i na pocetok mirno spie ama pokasno pocnuva da mrda,da kloca pa vednas ja prefrlam kaj vo nejzin krevet..ova retko se slucuva,ama posle 3h zaspivanje ja premestuvam..




_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Milicka27)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Спиење во текот на бременоста
22.10.2014 21:11:29   
lolla RR
Јас сум веќе крај на петти, и секое сабајле се будам пред 5 и после не можам да заспијам. Се вртам по 100 пати на лево, па на десно иако уште ми е најубаво на грб. Ама нели на грб не чини па гледам да го избегнам. Ставам перница меѓу нозе ама не сум сигурна дали ми прави подобро или полошо.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Спиење во текот на бременоста
23.10.2014 13:23:53   
Zola
Jas imam mnogu los son. Se budam na sekoj saat do dva za vo toalet a dve tri veceri vo nedelata mi se slucuva i samo po dva saati da spijam. Otkako ke se razbudam cela nok ne mozam da zaspijam. Preterano mi e zesko iako spijam so kratki i kebe ne koristam a i imam mnogu silni bolki vo kolkovite posto gledam da spijam na strana. Kupiv i pernica no ne mi pomaga mnogu. Vie vnimavate li da ne spiete na grb ? Ima li nekoja so bolki vo kolkovite ko mene?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Спиење во текот на бременоста
23.10.2014 15:49:17   
lolla RR
Zola, за болките да пробаш пред спиење некои лесни вежбички за истегнување на колковите и кичмата? Каква перница купи? Јас гледам предолго да не се задржувам на грб, ама така ми е најубаво.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Спиење во текот на бременоста
24.10.2014 10:32:26   
blond
Иако сум во прво тромесечие, многу лошо спијам, се вртам по триста пати, на стомак многу легнувам, а инаку не спијам на стомак. Не знам до крај што ќе се прави....

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Спиење во текот на бременоста
9.11.2014 12:58:56   
Bethany
Кога не ми е тешко на желудникот спијам многу убаво.
И обично спијам на стомак, се уште.
И во првата бременост воопшто немав проблем со спиењето цела бременост.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Спиење во текот на бременоста
11.11.2014 12:42:43   
Ki4iko
Ехххх,спиење на стомак user posted image како ли беше тоа user posted image .Сега посебно и немам шанса,мешето порасна многу во овој период,ама ке се издржи уште некоја недела,и потоа ќе пробаме да спијаме,со оглед на тоа дека ново бепче дома..пак тешкооо ,ама нели убавите работи ги потиснуваат лошите, така да ќе се навикниме некако user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Спиење во текот на бременоста
11.11.2014 12:47:33   
Mihaela 2010
jas vo posledno vreme ic ubavo ne spijam,moze i deka so M rano si legnuvame nakaj 21h i valjda prva dremka me fakja pa se budam nekade nakaj 12-1 naspana user posted image ...i samo se vrtam de levo de desno,nekako mi e poubavo desno da spijam ama gleedam na leva strana povekje da spijam..a tek vlagam u 5 mesecuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Спиење во текот на бременоста
12.11.2014 19:12:21   
sashka123
Ajde zdravo na site. Jas sum nova na forumot, stotuku doznav deka sum bremena 4ta nedela... Samo da ve pozdravam i kazam kje mi trebaat vashi soveti za nataka, so ogled deka mi e prva bremenost user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Спиење во текот на бременоста
12.11.2014 20:03:14   
Ki4iko
sashka123 Добредојде на форумот, со убави вести,честитки од мене и само да биде со лесно user posted image

(Одговор на членот sashka123)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Спиење во текот на бременоста
12.11.2014 20:09:30   
blond
Saska, ajde so lesno i ne mu ja mnogu misli, ke bide :) zatoa sme tuka da si pomogneme.
Jas iako smeniv mestoto na spienje, jok bre ne mozam da si najdam soodvetno mesto i mestopolozba. Ke moram da zimam od onie pernicite potkovica, znaci po sto pati se budam, de na stomak de na strana. Uste so nozete krenati se nemam razbudeno :) :) user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.11.2014 14:16:42   
gina
i jas mnogu loso spijam kaj nemozam da zaspijam se macam so sati i vo tekot na nokta ce se razbudam naspana i pak odnovo da zaspijam mnogu se prevrtuvam otprvin spiev samo na grb sega pocnav i nastrana da spijam na stomak mi e strav a pogore procitav deka na grb ne trebelo da spies a zosto ne se spieuser posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.11.2014 16:38:49   
Ki4iko
Gina и јас мака мачам со спиењето.кога лежам на грб или на десно се гушам,најверојатно зашто бебето ја потиснува главната вена што носи кислород.спијам само на лево,ама не се издржува,цела се здрвувам user posted image ,само се жаламе,а ова е всушност припрема за тоа што треба да го поднесиме одкако бебчо ќе се роди,ех тогаш ќе можам и на стомак да спијам,ќе фатам некој сон user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.11.2014 17:40:06   
lolla RR
Кичико, значи дефинитивно постои тоа со спиењето на грб и гушењето. Ајде уште малку имаш...

Има ли некоја купено од тие перниците потковица од стружанка? Ви вршеа ли работа?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.11.2014 21:25:00   
gina
znaci ako se spie na grb bebeto nema kislorod ili si treskam gluposti

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Спиење во текот на бременоста
14.11.2014 23:54:12   
Ki4iko
Па за ова со гушењето ,во прво тромесечие ич немав мака,па си спиев нормално,но кога бебушка порасна во мешево , ептен се гушев лежејќи на грб ,па и десно.Сега посебно,кога имам и поголем стомак /За перници ,користам помали,некако позгодни ми е,зашто ако е поголема како од стружанка,ќе ми ја зафати пола спална соба user posted image , а вака, перница на грб,под стомак,меѓу колена и речиси спијаМ user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Спиење во текот на бременоста
16.11.2014 16:18:52   
Hopeful RR
Добро е, не сум сама. А бе никако не можам да заспијам ноќе, мртва уморна, и се мачам во кревет ко нездрава. Врти се преврти се, никако нејќе. Јас дека обично спијам на стомак, сега почнав да се мислам дали е тоа толку страшно, сепак мешко е мал и не ми смета и си спијам и на стомак. Додуша, сега за сега на грб ми е најлесно некако заспивањето...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Спиење во текот на бременоста
16.11.2014 18:43:49   
gina
jas so ova nespienjevo i po nervozna sum ne sum naspana kako sto treba navecer obicno vo posle 12 si legnuvam ama sega gledam koga ce mi dojde dremka da si legnam i nisto pak istata pesna se nerviram deka nemozam da zaspijam i nautro sum cela nakostresena od sto nespijam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Спиење во текот на бременоста
19.11.2014 19:48:48   
Ki4iko
Деновиве буквално се исцрпив ,уморна,синчето ми беше болничко,немам спиено со денови.Мислам дека вечерва кога ќе легнам,ќе заборавам дека сум трудна,едноставно ми се спиееееее

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Спиење во текот на бременоста
19.11.2014 20:12:23   
lolla RR
Ки4ико да имаш убави сништа вечер и дај боже да се изнаспиеш и одморена да си се разбудиш.

Јас решив утре ке ја купам таа пеницата во У форма од стружанка, па после перењето ке кажам каква е...

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?