|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Емоции во бременоста
5.5.2009 9:34:25   
Еца
Во еден момент чувствувате дека ќе се загушите од солзи,додека во наредниот сте исполнети со среќа и задоволство.Дали ова е составен дел од секоја бременост?user posted image Какви емоции ве обземаа додека бевте бремени?


Јас де плачам,де се смеам,де ми иде да вриштам,да се карам,расположението ми се менува во секундаuser posted image така ми беше и со Мартина,така и оваа бременост сегаuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Емоции во бременоста
5.5.2009 9:46:33   
mami
ухууу моите скокаа од крајност во крајност...час бев скстремно срекна и весела, а во другиот момент плачев ко да се срушил светот...час ми беше ладно, час ми беше топло- го терав мм во февруари да спие со отворен прозорец, или ми текнуваше во 3 сабајле да го натерам да шетаме низ маало зошто не ми се спие...и кога се породив три дена само плачев и се смеев, не знаев што попрво, а не дека ме болеше нешто..од срека си плачев...и кога дојдовме дома прва реакција му беше- конечно ке ти се смират хормонитеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Емоции во бременоста
5.5.2009 9:59:58   
Еца
user posted image мами,мами добра сиuser posted image и мене ми идеа бубачки во главата ама маж ми,мува не го лазеше,од едно уво влези,од друго излези,само ми викаше и тогаш и сега,ајде веке еднаш кога ке родишuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Емоции во бременоста
8.5.2009 19:11:02   
Nikolina
 mene ova mi e vtora bremenost prvata pomina neustpesnoi sega iskreno nogu se plasam jas mislam deka poluduvam po maklu iskreno ima momenti koga srtasno mi e mnogu strav znam deka ne e normalno i deka vlijae na bebeto bas zaradi nego se trudam da mislam na poziivni raboti ama nekogas nemozam inaku sega se e vo red vlegov vo dvaestta nedela se napraviv serklaz i vo red e ama veruvajte se so starv pravam.razgovarav so ginikologot za ova i deka navecer ne mozam da zaspijam a toj mi vika deka se e vo red i deka nema pricina za panika i deka sum na polovina od bremenosta i treba da bidam hrabra.ama kako da ne mi vika mene samo doma sedam i filmovi si teram dali i nekoj se cuvstvuval vaka i ako mozi nekoj barem preku razgovor da mi deluva pozitivno bar malku pozdrav.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Емоции во бременоста
8.5.2009 20:22:46   
Еца
Даниела еве ме мене за разговор,за што сакаш,кога сакаш...Но таа паника не е само кај тебе верувај,и јас навечер не можам да заспијам често,ми доаѓаат безвеуе мисли,а толку сум позитивна и се радувам на секој момент од животот.Често плачам без причина,но сето тоа е резултат на хормоните.Ти си имала лошо искуство,но и јас сум доживеав лоши моменти со Мартина,па сега тоа делува кај мене од тој аспект,што ако детето повторно има некоја алергија,па што ако ова,она...Затоа,вниманието мораме да го насочиме кон убави работи,мене на пример ова дружење на рингераја ме исполнува максимално,ги читам текстовите,се дружам со вас,разменувам милења и сето тоа ми помага во последно време.Затоа ајде вклучи се повеќе тука,пишувај за се што сакаш да разговараме,да се дружиме и заедно да ги потиснеме стравовите во насuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Емоции во бременоста
8.5.2009 21:15:15   
Nikolina
Elena ti blagodaram mnogu sto ne me poznavas a se trudis mnogu poeveke da me svatis i da mi pomognis za razlika od drugi koi me znaat znaat se sto mi se slucilo a ne pravat nisto.na pr.so mazot mi za ovoj problem nemozam da razgovaram takov covek  e od zatvoren tip a moite mi se daleku bidejki jas sum mazena vo Bt. a sum od Kicevo i kapak na se mi fali majkami najmnogu koja pocina pred sedum godini i se bliziz nejzinata godisnina i taka se se sobra a svekrvami nekogas da ne gresam dusa ama ne ja podnesuvam zatoa fala mnogu.pozdrav jas sepak sum golem optimist vo zivotot i ke se potrudam da se vratam vo normala .

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Емоции во бременоста
8.5.2009 23:01:36   
Еца
Ете Даниела некако работите се поклопуваат и јас сум од Кратово мажена во Скопје,ми недостига сето тоа дружење што сум го имала таму,но животот е тоа.Кога сме кај мажите и мој мне е ништо поарен и поотворен,зборовите со клешти му ги влечам,ти се верува,а тоа ме нервира ненормално...а кога сме веќе кај тие од кои си очекувала да ти се најдат,а ги нема никадеuser posted image навикни се драга дека дојде време само на интереси,доколку можат нешто да искористат тука се...лизни мазни,ако не,адиос амогос....Но постојат и вистински пријатели,кои во секој момент ќе ти се најдат и ќе те сослушаат,само треба да ги препознаеш...user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Емоции во бременоста
8.5.2009 23:36:08   
Nikolina
vo pravo si ete me mene pak nemozam da zaspijam neznam i samata zosto se optovaruvam so gluposti i se navrakam na minatoto ama jas sum takav tip na covek sto saka da si se isprazni so razgovor,no ete sega bi sakala da kazam mnogu raboti koi mi lezat na dusa i od koi mi se stega grloto ama nemozam oti ako pocanam nema ic da legnam zatoa kazete mi kako uspevate koga na vas ke vi dojdat takvi misli a nema so koj da gi spodelite kako gi nadminuvate.Jas sednuvam na kompjuterot ili pustam muzika ama vo posledno vreme ni toa ne pomaga,ne znam dali da pobaram nekoj psihijatar ili pa nie samite sme si najdobri lekari sto mislite?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Емоции во бременоста
8.5.2009 23:55:06   
Еца
user posted image психијатар?Ако сакаш само да си ја испразниш душата,зашто и јас бев кај психијатар ,бидејќи имав навистина страшни мисли...и ми даде еден тон лекарстваuser posted image user posted image user posted image да си помисли човек дека е стигнат за во лудницаuser posted image рецептите ги исфрлав бидејќи и онака имам страв од апчиња,ако навистина морам тогаш пијам,онака трпам и болка,но апчиња не,не,не сакамuser posted image Затоа ако ти е полесни исплачи се,слободно...ќе рече некој не е добро за бебето,а не прашува ли нас,што е добро за нас.Ние најдобро тоа го знаеме,а нашето мало ангелче во нас ќе не разбере....барем јас така си велам....user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Емоции во бременоста
8.5.2009 23:57:30   
Julie1
Даниела, позтивните мисли можат чудо да направат. Јас често кога сум во таква ситуација знам да си читам некоја книга која дава позитвна енергија некоја или читам убави мисли (можеш дел да прочиташ и на нашиот форум во разговори за се и сешто), си пуштам релаксирачка музика, интернетот и разговорот со луѓе кои можат да те разберат иако виртуелно исто знае многу да помогне а често и ова ме спасува, се облекувам спрема во блендер јогурт и банана (омилено пиење јадење, како да сум бебе user posted image ) и излегувам на балкон си седнувам така и свежиот водух така знае да те опушти и да ти ги избистри мислите, убаво чиувство и така како нова после во кревет какобебе заспивам... пробај делува

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Емоции во бременоста
9.5.2009 0:09:28   
Nikolina
znaci psihijatar ne idi vo predvid i poarno oti mazot mi i onaka misli deka sum malku zabegana mi vika da tebe se nesto mi fali samo tebe ne ti cini a jas nezna nisto ne mu pravam ko ke saka da izlezi so drustvo si izleguva bez problem jasno mi e deka mu falam oti ne sum veke istata ama koga ke dojdi bebusot ke se vratam vo normala ako e mozno i pobrzo.e fala mnogu na razbiranjeto i jas znam nekogas da si sedam na terasa si kupuvam dvesta grama soncoled oti mi e zamena za cigarite bidejki porano pusev sega ne ili na primer denes otepav kilo krastavici taka samo so sol uste edna sfala moooooguuu.user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Емоции во бременоста
9.5.2009 0:21:12   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Daniela

mazot mi i onaka misli deka sum malku zabegana mi vika da tebe se nesto mi fali samo tebe ne ti cini a jas nezna nisto ne mu pravam ko ke saka da izlezi so drustvo si izleguva bez problem jasno mi e deka mu falam oti ne sum veke istatauser posted image


Даниела нашите мажи да не се другари случаноuser posted image муабетот беше ист со првата бременост,не ми се верува.Сега малку се променети работите,да се надеваме дека ќе се променат уште повеќе на подоброuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Емоции во бременоста
9.5.2009 0:25:15   
Nikolina
mozi mozi abe aj sto go nema po cel den na rabota e ko ke dojdi spi go svakam ama toj mene ne pa neznam mozi i mazite gi faka nekoe ludilo koga zenata e bremena.ama nie skros ja smenivme tematauser posted image user posted image user posted image e a i ti ne mozis da spies a? epa pozdrav do site sto se momentalno na forumotuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Емоции во бременоста
9.5.2009 0:27:15   
hristijana
Daniela poslusaj ja Julie i citaj knigi, citajki ke se umoris i ke zaspies.tesko e dodeka  da pocnis da ja citas posle citanje  mnogu podobro ke se custvuvas.mene godini me ubeduvaa da citam nesto jas od poodamna nemozev noke da spijam ako kafe se napiev pokasno,i stom ja procitav prvata kniga mnogu mu bev blagodarna.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Емоции во бременоста
9.5.2009 0:32:25   
biljanaM
секој има такви периоди од кои незнае како да побегне....и јас бев на психијатар бидејки ги имав сите симптоми на постпородилна депресија, можам да кажам дека речиси со сите се скарав, додека не прочитав малце повеќе околу тоа, и мене ми даде некои антидепресиви, ама за среќа јас и без нив успеав да излезам од тој лавиринт што ми изгледаше бескраен...само смирено, и позитивно. Татко ми чат пат знае да ми каже абе Биле дај малце пушти си го мозокот на пасење...user posted image

< Поракaта ја уредил biljanaM -- 9.5.2009 0:35:17 >


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот hristijana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Емоции во бременоста
9.5.2009 0:53:48   
Nikolina
taka e se zavisi od nas se samite si pravime mislam sto poveke ne mislime na nisto  toa poarno ama aj  ke si reci covek ama kako da ne mislam taka mi idi,a sto pa ako mislis koga nepravis isto poarno samo poloso i koga ne mozis da si pomognis sam na sebe gabe e koj saka i sto saka neka ti vika sepak fala na site pozdravuser posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Емоции во бременоста
9.8.2011 11:27:04   
arh_diz
Emocii imav kolku saks , stom se porodiv zavrsija.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Емоции во бременоста
9.8.2011 11:36:52   
miana
jas od pravta bremenost se promeniv i celosno sum druga osoba..SEga so vtorava sum mnogu ponervozna ama i emocionalna..Se me tera na placenje

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Емоции во бременоста
9.8.2011 11:47:13   
kuklica
Emociiiii user posted image uh ke puknam nekoj den kako da sum poulavela user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Емоции во бременоста
9.8.2011 13:41:35   
mila mama
Vo bremenost najcesto imav pozitivni emocii, makar sto se slucuvalo da ne mozam da zaspijam od misli sto i kako ke bide so bebusot, dali dobro se razviva, dali se ke bide normalno, pa kako ke bide poragajot. Voopsto ne mislev posle toa kako ke bide so doenje, nespienje, drzenje u raka user posted image user posted image user posted image A otkako se porodiv emociite mnogu ponegativni mi stanaa, normalno grizata i odgovornosta za deteto go pravat svoeto.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Емоции во бременоста
9.8.2011 21:29:24   
mama26
abe ligaveska sum bila ,mm cekase da se porodam za da mi kaze deka pocnav normalno da zboram user posted image celo vreme sum bila ama nemoooj ama zooostoo leeeleee itnuser posted image a jas ne se sekavam deka sum bila takva..bas pred nekoe vreme si pravevme muabet deka vo bremenosta ne sum go galela bebeto a toj mi vika edno dve raka na stomak mi bilo user posted image navistina ne se sekavam user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Емоции во бременоста
10.8.2011 9:42:43   
vanessa30
Jas odsekogas sum bila mnogu cusvitelna, i koga sum tazna i koga se raduvam moze da mi dojdat solzi.
E sega so brmenosta sum goooooooooolema placka, ke mi tekne kolku go cekavme ova bebce i odma mi nadoagaat solzi, koga mu zboram i go galam stomaceto pak moze da se rasplacam.
I nekoi od prikaznive od iskustvoto od poroduvanjaneto na nekoi ringejajki, tolku me pogoduvaat koga ke gi procitam i epten se sozivuvam i pak mi naviraat solzi. ZNACI PLACKA GOOOOLEMA. Se nadevam posle poragajov ke se podsoberam emocionalno, ke se nema vreme za placenjeuser posted image .

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 10.8.2011 9:43:21 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Емоции во бременоста
10.8.2011 12:19:56   
Maca25
Во бременоста секое утро си плачев од среќна на една емисија што ја гледав на RTL. Емисијата е за бременост и породување, и чим се родеше бебето јас одма со солзи на очи.
И сега знам да се разнежнам така, посебно кога ќерка ми ќе ми рече: мамо, сакам тебе! Одма солзи на очи ми идат.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Емоции во бременоста
4.10.2011 11:33:00   
miana
Jas vo posledno vreme sum mnogu depresivna,vo se naogam nekoe somnevanje,se mi preci..osobeno mu se imam navrteno na mm,postojano go gnjavam,vo nisto ne mu veruvam,baram postojano vnimanie a toa e nevozmozno i nekako se osekam mnogu nesrekno

A i nemam nikakvo vnimanie od soprugot - toa me zagrizuva.... Kako da sum mu mnogu dosadna-samo vika po mene..Mnogu sum ofkala,sum se izdisuvala..Sto ti e pa na tebe samo se izdisuvas ( ne me ostava na raat da disam ) za masaza ili nesto slicno ne mu paga na pemet..Ke me prasa samo kako si duso i tolku...Koga ke ofnam - ke me prasa sto ti e samo ofkas- ke recam - eve me zaboluva stomakot po malce - odma mi vika : pa ajde na lekar ako te boli a ne da mi ofkas samo..A kazete sto da odgovoram na ova? ILI pak ako sama ne mu ja zemam rakata da ja stavam na stomaceto - ne mu ni tekniva...So prvata bremenost bese poinakov vo sekoj pogled..Sega znam deka ima mnogu obvrski megutoa mene toj odnos tolku me uzasnuva - nemozam da opisam....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Емоции во бременоста
4.10.2011 18:54:25   
Mrs.Tinka
I jas sum depresivna, strav mi e da ne mu nastetam na bebceto, sekoj den se davam od solzi. Maz mi pravi se da me usrekji ama ne moze. I semejstvoto maximalno me poddrzuva. Edvaj cekam da se porodam da vidam dali ke se opravam. Znam deka mi e od bremenosta i hormonite ama nemam sila da ja pobedam depresijava. Samo sto ostanav bremena, stanav vakva, mracna i depresivna. Posebno se cudat lugjeto sto me poznavaat, zatoa sto bev naj nasmeanata osoba na svetot. 
Inaku naj golem problem mi e sveki, stanav alergicna, koga ke ja vidam, placam li placam. Ne mozam da se pomiram deka delam ista kukja so takvo cudoviste, najgrozno na svetot.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?