|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спиење во текот на бременоста
8.7.2011 12:51:16   
arh_diz
Nemav nikakov problem so spienjeto iako bese pretoplo , znaev i preku den da dremnam
Spijte dodeka mozete koga ke dojdeuser posted image nema spienje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Спиење во текот на бременоста
13.7.2011 14:31:20   
mila28
Јас сега се потешко заспивам најверојатно поради жештинивеuser posted image само се вртам те на лева те на десна страна меѓутоа не вреди. Ме интересира исто за перницата за доење мислам прочитав дека некој ја користи и за спиење, па дали помага за полесно да се спие и како ја местите еден крај помеѓу бутовите и нагоре накај стомакот или../?? 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Спиење во текот на бременоста
11.8.2011 12:15:45   
Zivka*

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Јас сега се потешко заспивам најверојатно поради жештинивеuser posted image само се вртам те на лева те на десна страна меѓутоа не вреди. Ме интересира исто за перницата за доење мислам прочитав дека некој ја користи и за спиење, па дали помага за полесно да се спие и како ја местите еден крај помеѓу бутовите и нагоре накај стомакот или../?? 


i se mislam da si kupam pernica za spienje/doenje poso nekako na krevetot ne mi odgovara ic da spijam cela sum vkocaneta i se me boli,jas najdov vakva pernica tuka vo polska http://motherhood.pl/produkt/kojec-motherhood.html i mozes da vidis na slikite kako se spie i se doi....sea neznam dali moze da se najdat vakvi isti pernici vo mk....pozdrav user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Спиење во текот на бременоста
11.8.2011 12:19:08   
mila28
е супер..з атаа перница мислев..иначе ја има во стружанка мислам околу 500 денари е...ќе ја купам деновиве.

(Одговор на членот Zivka*)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Спиење во текот на бременоста
1.9.2011 23:43:58   
Andriance
I jas sum na um da ja kupam pernicava..iako sum 39 nedela..vikaat bila dobra i za doenje a i posle moze da si ja koristis za spienje..mila28 so napravi, ja kupi li ti? ja ima li vo struzanka..ja mislam deka da vidov vo ANZI pred dve nedeli ama ne mi teknuva koja cena..

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Спиење во текот на бременоста
2.9.2011 10:38:50   
miana
Mene i na mm sveki ni kupi za rodenedenite Dormeo pernici i da vi kazam bas kako na oblaci se spie...Duri i mm vika deka ke ja frli zosto nemoze da se rasoni na sabajle....Inaku preku den voopsto ne spijam - nemam koga..Doagam od rabota i kermai me ceka user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Спиење во текот на бременоста
2.9.2011 11:39:54   
kuklica
lele zenski jas sto si imam edna losa navika da spijam na stomak user posted image i nikako poinaku nemozam da zaspijam ako ne legnam na stomak ke se zavrtam prvo na levo demek taka bilo najdobro i nema sansi za 5 min na stomak,a veke sum 14 nedela i mese pocna da mi se poznavauser posted image neznam sto da pravam kako da se odviknam mi e strav da ne mu nastetam na user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Спиење во текот на бременоста
2.9.2011 13:34:06   
Andriance
kuklica...kolku shto ja sum citala do 6-ti mesec ako tebe tie zgodno...teraj si na stomak..potoa vekje ne se preporacuva..bez razlika kolku si ti naviknata da vidis kako sama kje si spies na strana user posted image ja sum potpolno isto kako tebe..cel zivot spijam i samo taka mi e zgodno na stomak,..i sega duri mislam deka shto zaspijam pocvrsto vo son legnuvam na stomak...zato ame sabajle koga kje stanam user posted image

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Спиење во текот на бременоста
2.9.2011 15:10:33   
kuklica
lelel mozebi koga ke mi e pogolem stomakot ne ke mozam na nego ama i ke sum ziva nenaspana, a mm sega samo mi vika ke go spleskas bebeto ova ona user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Спиење во текот на бременоста
2.9.2011 15:49:38   
mila28
Адрианче јас ја купив перницата од стружанка 490 или 520 не сум сигурнаuser posted image меѓутоа не спијам со нејзе ..пробав една вечер и се разбудив жива вода утоп..многу ми држи топло ме прегрева..огромна е..па ја кренав сега викам ќе ја користам за доење или пак за потпирање на user posted image   или пак како страничник кога ќе го ставам на спална user posted image   А за спиење уште сега се будам на секој 2-3 саати, меѓутоа одма продолжувам не се расонувам..и обично спијам или лева или денсна страна...најубаво ми е на грб меѓутоа иам слушнато дека не се препорачува с е успорува циркулација, лошо е и за user posted image и за мајката.

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Спиење во текот на бременоста
2.9.2011 19:01:14   
Andriance
mila28 imash pravo kaj e toplo uste so taa pernica da se popkolime...ama bas vcera gledav eden film so dzenifer lopez kaj shto e ona trudna i kolku samo e vrzana za pernicata i kolku slatko si spie posto e celata potprena...si vikam mora i ja da si kupam..kje zemam definitovno pa za bebe..bila dobra za doenje, a i za koga bebe se uci da sedi za potpiranje...a moze i kje si ja poracam kako poklon od nekoj ahahahha

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Спиење во текот на бременоста
5.9.2011 9:11:12   
Fiao
Steta sto ne vi pisav porano, sega vi go vidov muabetot user posted image . Pernicata od struzanka ja imam i jas veke odamna, ama i koga ja kuiv pretpostavuvav deka ke go imam problemot so zestinata, pa dragi moi taa e polna sintetika, a za da imate miren son e najubavo da si legnete na cist pamuk. I jas odamna ja bataliv mnogu poti. Na misla sum da i sosijam pamucna navlaka i taka da ja koristam vo periodot koga ke zaladi... pozz

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Спиење во текот на бременоста
5.9.2011 10:37:13   
@Mila@
Jas se obiduvam da spijam na strana ama kukovive mi se zdrvuvaat :( i me bolat pa kompenziram so masaza od mm kikiki...inaku mi se slucuva i vo nokta mm da me najde na grb pa mu imam kazano da me razbudi da se svrtam, bidejki ne bilo ubavo na grb..a za spienje na stomak nemam maka bidejki nikogash ne sum ni spiela na stomak ednash na pocetok dur mi beshe malo mesheto legnav i bas se oseka kako na topka da lezish rrrrrr malce cudno i vishe nikogash.Aj ke zaladi ushte malce pa ke se spie na raat

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Спиење во текот на бременоста
6.9.2011 11:59:39   
Andriance
Fiao i mila28 zamislete pernicata ja dobiv na poklon...lelel kolku e najsuper za spienje i navlakata shto ja ima e pamucna...super samo ne znam od kade e kupena

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Спиење во текот на бременоста
30.9.2011 12:51:12   
the_crow
Jas pa sum vo koma po cel den i nautro se boram so krevetot za da stanam za na rabota,na rabota edvaj drzam glava a imam problemi .Se vrakjam od rabota so nadez deka ke podsredam nesto niz doma ama samo so ke se presoblecam sledno so znam e deka maz mi se vratil od rabota (znaci sum padnala vo koma) user posted image . Film nemam gledano povekje od 4 minuti,a navecer okolu 10:00 demek ke podlegnam so laptopot da cepnam niz facebook i pak koma. I tuka se javuva posledno vreme problem. Bidejki zaspivam pred da si legne mm ,koga ke dojde vo spalna se streknuvam naednas i se deram na cel glas da me ostavi na raat.Abe vika na prsti vlegov i te baknav poleka samo.Ma vo toj moment si zemam pernicata i begam vo dnevna i ne spijam po cela nokj. I preku den se me plasi. Sekoe vleguvanje na lugje vo kancelarija me vadi od pamet. I vishe nemozam od ovie ulicnive prodavaci ko ke se bapnat vnatre odednas abe mi podletnuva nesto vo stomak i mi ide da viknam od strav na cel glas.POMAGAJTEEEEEEEE

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Спиење во текот на бременоста
30.9.2011 12:59:27   
@Mila@
jas sum krsh za spienje poslednive nekolku nedeli,ic ne spijam kvalitetno prvo zs ne mozam na strana da spijam,vtoro deka se zdrvuvavm,treto zs mesheto mi smeta i ne mozam da ja krenam nogata,ni pernici ne pomagaat ni nishto,spijam mng nemirno i se vrtam samo i ushte koga bebevo ke me zalupa a konstantno samo na edno mesto mava e togash nema spas ...nautro ko zombi sum i toa e toa.mm mi kazuva deka nekogash vo son sum zborela kako da me boli neshto ama jas ne se sekavam,znam samo deka epten mi e neudobno,a tek pocnuvam da rastam.

(Одговор на членот the_crow)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Спиење во текот на бременоста
1.10.2011 0:34:27   
Zivka*
lele jas navecer nemozam da spijam veke 3 dena ,se pocna od grloto da me boli , nastinka me fati i me drzi veke 3 dena ,nemozam da disam navecer ,stanuvam za da odam do wc na sekoj saat-dva(i edvaj stanuvam ,se me boli ,sekoe delce od teloto me boli ) samo se vrtam od edna strana na druga.....sinoka i temperatura kaciv ,nemav sansa da prilegnam preku den ,deneska ,se nadevam deka barem vecerva ke pospijam malku, da se odmoram ,se osekam malku podobro denes user posted image ,jas seuste se nadevam deka naskoro ke si ja kupam pernicata za spienje/doenje,a vo meguvreme spijam so obicna pernicka megu noze,bez nea nema sansi nikakvi da zaspijam....

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Спиење во текот на бременоста
1.10.2011 13:45:41   
kremco
lele jas navecer nemozam da spijam veke 3 dena ,se pocna od grloto da me boli , nastinka me fati i me drzi veke 3 dena ,nemozam da disam navecer ,stanuvam za da odam do wc na sekoj saat-dva(i edvaj stanuvam ,se me boli ,sekoe delce od teloto me boli ) samo se vrtam od edna strana na druga.....sinoka i temperatura kaciv ,nemav sansa da prilegnam preku den ,deneska ,se nadevam deka barem vecerva ke pospijam malku, da se odmoram ,se osekam malku podobro denes user posted image ,jas seuste se nadevam deka naskoro ke si ja kupam pernicata za spienje/doenje,a vo meguvreme spijam so obicna pernicka megu noze,bez nea nema sansi nikakvi da zaspijam...


znam kako ti euser posted image kako jas da sum go pisuvala ova...

(Одговор на членот Zivka*)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Спиење во текот на бременоста
24.10.2011 13:15:11   
Zivka*
lele nemozam poveke od pola saat da spijam ili lezam na edna strana,kolkovite mi se ukocuvaat i rakata isto taka ,cela strana mi se ukocuva i moram mnogu cesto da se vrtam,te na leva te na desna strana,dodeka da mi se olabavi ednata strana,drugata veke se ukocila user posted image ajde uste malku imam do termin pa ke izdrzam nekako so spienjevo user posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Спиење во текот на бременоста
28.11.2011 12:44:22   
ivana28
Јас се чудам малку зашто преку ден многу ми се спие,цел ден да спијам малку ми е,ама кога се стемнува многу потешко заспивам,неможам да се наместам зашто многу ме болат градите и сафра ме фаќа user posted image  ама како и да е надокнадувам преку ден така да и не е толку страшно user posted image

(Одговор на членот Zivka*)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Спиење во текот на бременоста
17.1.2013 14:39:55   
Melanija RR
Јас сум 8н+6д ноќе ретко спијам убаво да се сонувале 101 глупост неважни работи кои по 5 пати во ноќ ме будаѕ и се нервирам и неможам да спијам ,кога ќе се раздени тогаш некако се опуштам и убаво заспивам.Попладне 1 саат ми е задолжително. И толку ,немам потреба од повеќе сон.Знам така да се прозевам ама нема да заспијам.

До кога може да се спие на грб,до кој месец?Сум слушнала дека после 6 месец не било препорачливо ама незнам зошто.
Од кога сум бремена понекогаш во сон и обавезно кога се будам имам потреба да се истегнам ме тера а порано не ми се случувало тоа.Има ли врска со бременоста,или не?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ivana28)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Спиење во текот на бременоста
17.1.2013 15:16:33   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Јас сум 8н+6д ноќе ретко спијам убаво да се сонувале 101 глупост неважни работи кои по 5 пати во ноќ ме будаѕ и се нервирам и неможам да спијам ,кога ќе се раздени тогаш некако се опуштам и убаво заспивам.Попладне 1 саат ми е задолжително. И толку ,немам потреба од повеќе сон.Знам така да се прозевам ама нема да заспијам.

До кога може да се спие на грб,до кој месец?Сум слушнала дека после 6 месец не било препорачливо ама незнам зошто.
Од кога сум бремена понекогаш во сон и обавезно кога се будам имам потреба да се истегнам ме тера а порано не ми се случувало тоа.Има ли врска со бременоста,или не?


Меланија РР, ја вака знам...се додека тебе ти е удобно да спиеш на одредена позиција, спиј...има жени кои во 9-ти месец спијат на страна потпирајќи се на поголем де од стомакот...единствено што знам е дена е најубаво да се спие на левата страна заради убав проток на кислород, ама нема тука правила..ја исто така би ти ја препорачала и онаа перница за спиење/доење/седење..
позната како потковица...ја имаш во стружанка..
позната е баш и од фимот со близнаците на Џенифер Лопез user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Спиење во текот на бременоста
17.1.2013 19:59:01   
Simona_k
Јас спијам и на лева и на десна страна,а често знам и на грб спиејќи да се разбудам...
Пред да си легнам ќе се забаракадирам со перници една под газ,друга позади грб,една напред кај мешко една под глава...user posted image и една под мишкаuser posted image
Маж ми неможе да ме најде во креветuser posted image
И јас незнам како спијам неможам да ви опишам ај уште 2-2,5 месеци...Ќе се оптегнам ласта!!!!user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Спиење во текот на бременоста
17.1.2013 21:27:32   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR
ја исто така би ти ја препорачала и онаа перница за спиење/доење/седење..
позната како потковица...ја имаш во стружанка..
позната е баш и од фимот со близнаците на Џенифер Лопез user posted image


Фала ти многу Andriance RR user posted image
Тоа е таа низ темава што ја спомнувате околу 500 денари?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Спиење во текот на бременоста
7.3.2013 19:01:31   
Gaia
Абе женички, стварно перницава во Стружанка е само 500 ден? Јас гледав на интернет ама пред некој месец беше тоа ваква перница за спиење ама беше повеќе ог 3000 денари и се откажав од намерата да ја купам, ама ако велите дека е 500 ден па вреди да се купи, нели? Па си викам и да не спијам на неа, па за тие пари да не ми е кривоuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?