|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.2.2016 23:45:03   
lukajana RR
Си лесно Mami82 уште малку па ке се гушкате ,поспиј си ти деновиве и уживај ,бебе ке излезе кога ке му дојде времето user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
21.2.2016 14:27:30   
Mami82
Fala..daj Boze da e so lesno ... Za site nas user posted image user posted image user posted image user posted image . Spienjeto ne mi e bas naj naj poslednive nedeli, ne se dise veke, me mozam da se namestam nikako, a i kerkickata pogolema seuste ja dojam....ama ke bide. Se gleda krajot veke :D

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.2.2016 3:46:53   
bebea
Zdravo zenski , jas da se prijavam veke sum 27 nedela, me interesirase dali vi se slucilo ovaa nedela da imetw bolka vo dolniot del od stomakot od leva strana , osekam postojana tapa bolka , ne e jaka pa ne znam dali ima mesto za panika... nekoj ao vakvo iskustvo ako ima molam da mi po mogne :) vi blagodaram

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.2.2016 8:47:42   
SOLE
Здраво bebea, еве и јас да се пријавам во трето тромесечје веќе сум 27ма недела, за болката најдобро иди си на едена контрола, се е индивидуално, јас пак одвреме навреме осеќам како ми се стегнува стомакот и прво испаничив но матичниот ми вика тоа е нормално а што читам по нет тоа било некој вид на контракции на матката при што се спремала за пораѓај и доколку не е проследено со болка не е страшно, кај мене нема болка и трае кратко пример неколку секунди.

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 26.2.2016 9:15:16 >

(Одговор на членот bebea)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.2.2016 9:01:38   
nataly86
Болките се нормална работа се додека не се на временски инетрвал..бебето станува поголемо и притиска на нерви и сл.

ете да се пријавам и јас 37+3 г.н. докторката вели рано е контрола по 10 дена...па ке видиме

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 26.2.2016 9:16:36 >

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.2.2016 9:20:59   
lukajana RR
Женски дел од постовите ви ги префрлив во Рогам инекција ,има повеќе искуства читни Sole.
Nataly ке возиш до крај изгледа user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
27.2.2016 13:13:51   
SOLE
Мамички вчера случајно разбрав имало некои апченца се пиеле во тек на бременоста а биле за забите на бебињата, но никој доктор до сега не ми споменал такво нешто да пијам user posted image , ги има ли некоја пиено? а незнам ни како се викаат за да прашам во аптека. Инаку овие неколку денови ми се јавува крварење од предните горни заби, истото и се случуваше и на сестрами кога беше бремена при крајот, тоа дали дека бебенцата влечат калциум, ви се случило ли вам?

< Поракaта ја уредил SOLE -- 27.2.2016 13:18:51 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
27.2.2016 13:53:39   
Neurotoxin RR
Соле тие апченца се викаат флуонатрил, ама повеќе ги нема, од дамна веќе не е пракса да се внесува флуор, затоа што самите пасти го содржат и со тоа забите се заштитени, премачкувањата на стоматолог се со флуот, млечните запчиња на бебињата се секогаш здрави, затоа с епрепорачува само оддржување од никнување на првото запче. Крварењето е заради зголемената циркулација, препорака е да појдеш во аптека и д апобараш паста за непца кои крварат во бремност. Не се плаши ако губиш калциум ќе го осетиш преку грчеви кои не поминуваат само со внес на магнезиум.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.3.2016 23:08:58   
Mami82
Eve, jas da se prijavam...se porodiv na 28.02.2016 vo 22:22 . Nikolina e moeto vtoro soncence. Sega se guskame vo bolnica sme. Na site neka vi e so lesno user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.3.2016 9:00:17   
lukajana RR
Честитките за Mami82 се Тука

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.3.2016 9:03:52   
nataly86
Ete da se pofalam vcera stanav Mamicka po 3 pat..na svet dojde zdravo masko bebe tesko 3630g dolgo 52 sm

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.3.2016 10:21:56   
lukajana RR
Честитките за Nataly86 се Тука

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
14.3.2016 13:32:27   
ivoni4ka
vo red mesenca da se prijavm i tuka 28 + 5 sum, neznam kakvo bebence nosam bidejki e karlicno i nikako da go videme( se zainaeti bidejki site sakaaa da znaat kakvo e) sega za sega e se vo red, osven sto nemozam da se mrdnam vo spienje na sekoe vrtenje se budam, karlicata me mnogu bole i so pernica spijam ama ne pomaga

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.3.2016 18:52:31   
SOLE
Мамички на близначиња ве молам за ваше искуство денес бев на контрола, од утре влегувам во 30та недела но бебињата рече докторот дека почнале да заостануваат едното било како за 27ма недела а другото 28ма недела, ми рече дека тоа често се случува кога се близнаци а можно било и поради тоа што имам присуство на лакуни во постелка и заради тоа си продолжувам со клексани , исто што ме загрижува е тоа што ми се скратил цервиксот 22 мм е сега а пред 4 недели беше 33, ми рече одсега повеќе да мирувам и боледување да земам инаку досега бев ептен подвижна па сега ќе морам да внимавам. Се разочарав денес од прегледот, до сега се си беше во ред user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.3.2016 19:01:49   
Neurotoxin RR
Соле, на пријателка и се случуваше истото со клексаните бебињата многу брзо добиваа на килажа, со мирување се средуваше делот со цервиксот, имаше и случај кога некаде околу 30-та недела имаше и контракции, но не беше отворена, па една недела лежеше во болница со магнезиум инфузии и дијазепам, се смирија контракциите и бебињата на договоорено ги извадија 37-ма недела, не дека имаше болки или нешто, ама ете неможеше да издржи и се договорија со докторот да ги вадат. Боцкај се и мирувај и мисли позитивно. Тоа е се што треба да правиш.user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
17.3.2016 18:30:37   
SOLE
Фала ти Neurotoxin RR, дај Боже се да си биде во ред и повеке да си поседат во мешко ама и да пораснат повеке user posted image , инаку вчера ептен се разочарав но денес сум добра ке си одмарам и ке внимавам давам чесен збор user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
18.3.2016 18:40:06   
Dziv_88
Ajde da se prijavam - mama po vtor pat na ist den, Martin e najubaviot podarok za negoviot brat. 15.03.2016

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.3.2016 9:16:57   
lukajana RR
Честитките за Dziv_88 се Тука

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Dziv_88)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
20.3.2016 19:54:50   
wanna be mum
Mamicki idni i segasni da ve prasam, sega sum 33 nedela pred nekoj den na pregled doktorkata mi kaza deka imam mali i ne strasni kalcifikati na postelkata, i taka posle bebuska maftase jas presrekna ne prasav podetalno sto se tie i sega malky citam deka znacele starost na postelka neznam pa predvremeno poraganje i se uprpav, ako mozete ve molam odgovorete mi sto se i dalu e opasno?
moze ima i posebma tema ako treba moderatorite neka me prefrlat ama ne vo nekoja neaktivna tema kaj sto za dzabe ke cekam odgovor, a isto i ako ima aktivna tema za niska placenta koja ne e previja tuku e blisku do otvorot sakam da me upatite thanks epten mnogu :)))
user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
21.3.2016 23:04:56   
Hopeful RR
Wanna be mum, калцификати означуваат почеток на зреење на постелката, но колку што памтам, битно е во која фаза се, мислам дека не мора да значи дека е опасно. Штом докторката ти рекла дека се е ок, опушти се. Да имало назнаки за порано породување, секако ќе ти кажела, а ако ти е шубе, оди пак на контрола, зошто да не user posted image



< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 22.3.2016 12:50:53 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
22.3.2016 10:02:47   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubu Ipo

Zdravo, sakam da prasam nesto no so ogled deka sum nova neznam na koja tema da go postavam prasanjevo. Slobodno premestete go kade sto mu e mestoto ( ako ima mesto )
Bremena sum 34 nedela, so masko a na 13 nedela koa bev bremena pocina na mm brat mlado dete 24 god i sega sakam da se vika moeto bebe po nego, a termin mi e za poragaj bas okolu pomen za 6 meseci.
Sto mislite vie dali e ubavo ili ne ? I da napomenam deka prviot sin mi ima 4 god i mnogu si go sakase cickomu, bea privrzani . fala

ТУКА има дискусиија за подновување на името. Се надевам ќе ти помогне да ја разрешиш дилемата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bubu Ipo)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
31.3.2016 19:06:36   
SOLE
Трудници дали може да се пие лоратадин во трето тромесечје, целата сум затната и гласот ми е зарипан а не сум настината тоа ми е на алергиска база еве веке неколку недели се мачам си викам ај да не пијам апчиња, ама небива. што мислите вие?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
31.3.2016 22:25:39   
lukajana RR
Соле и јас имам проблем со алергии и додека бев бремена не пиев Лоратадин ,ми кажаа дека не се препорачува.
Сепак консултирај се со доктор може има некој лек што може да се користи.
Во оваа Тема има нешто дискутирано за овој сируп во бременоста а овде имаме и тема Алергии во бременоста
Незгодна работа се знам user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 31.3.2016 22:31:33 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.4.2016 9:25:45   
DaniDaniSS
Мамички со лесно :-)) Помагајте , во 29 недела сме и еве веќе 2 ноќи не спиеме, почнува вечерта болка тапа во градниот кош но потоа се повеќе боли и почнува да ме гуши и паничи. Неможам воздух да земам како треба. Воедно и кичма страшно ме боли. Се тоа завршува сабајле па после спиеме :-(( Слични искуства ?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
6.4.2016 8:59:17   
ivoni4ka
мешиња, еве одамна не сум пишала, веќе сум 30 недела, до денес имам качено 14 кг, бебуш се појако клоца и мртка, карлицата ме многу боле мислам дека ми се раздели на две половини,
бев на последниот скрининг доплер- се е во ред бебуш е пвторно женско ( принцезичка на мама) и тежи 1280 г,
на мене ми се јави блага тахикардија и докторот ми препиша прашок Б комплекс и Мг, да видеме дали ќе се смири тахикардијата.

поздрав и лесно

(Одговор на членот DaniDaniSS)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?