|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.5.2016 23:19:56   
mimidjon
Тaкa е Миличкa ништо лoшo немa дa се случи,мисли позитивнo,јaс нa 14 денa прoверувaм a бaш ке видaм сега и нa кoнтрoлaтa шo резултати нa делo ке има,кoлку ти е дозата 0,4 нa ден ли?Oпуштенo.и.пoзитивнo,мисли си штo ке купиш зa бебушoт кaкo ке гo oблечеш ...се ке се среди сегa медицината е нaпреднa не оставаат нa случајност дoктoрите

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.5.2016 0:23:29   
nina.darko
Здраво мешиња :) Не сум пишала до сега во оваа тема но редовно ве следам.. Сега сум 28+2 втора бременост и со многу компликации кои ми се јавија откако влегов во 24та недела.. Од тогаш па наваму константно јас крварам а овие денови баш интензивно како прв ден менструација.. До сега три или четири пати сум била да видам од каде е е крварењето.. Се си е супер со бебето, плодова вода супер, плацента супер, абдоменалниот серклаж си држи, затворено се, а јас си крварам... Стварно не ми е јасно... Дали на некоја рингерајка и се има вакво нешто случено? Нека сподели некоја искуство.. Поздрав и чувајте се мешковци

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.5.2016 10:12:50   
LoveableMe RR
нина.дарко, една моја другарка го имаше тој проблем и истера бременост, се породи без никакви проблеми... е сега после години кога отиде кај добар гинеколог, и кажа дека има мал септум и миоми на матката....не знам дали е кај тебе тој случај, но консултирај се со квалитетен доктор....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.5.2016 12:22:49   
nina.darko

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

нина.дарко, една моја другарка го имаше тој проблем и истера бременост, се породи без никакви проблеми... е сега после години кога отиде кај добар гинеколог, и кажа дека има мал септум и миоми на матката....не знам дали е кај тебе тој случај, но консултирај се со квалитетен доктор....

Фала ти многу за одговорот LoveableMe, малку ме утеши затоа што јас не сум слушнала дека има и ваков случај. А другаркати имаше баш пбилно крварење или? Извини вака што те гњавам ама ептен сум уплашена.. Инаку одам кај Др. Панчевски во Систина и он ме гледаше на ехо и вагинално и се си е ок.. Поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.5.2016 18:20:36   
LoveableMe RR
nina.darko, дa, имaше oбилни крвaрењa вo текoт нa бременoстa. Вo дoбри рaце си, дoктoрoт е супер стручен штo требa ќе нaпрaви. А ти слушaј гo штo ти кaжувa, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
10.5.2016 23:20:15   
Kvisko
Ivoni4ka бебето сњ збуцкува со повеќе протеини. Јас за да го збуцкам јадев по едно јајце дневно. Кај мене беше помало за околу недела до две во 27/28 недела за во 32 да си биде таман. Продолжив до крај со јајцата и родилната тежина му беше 3360.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.5.2016 11:27:48   
kuklicka30
Mamicki eve me i mene krvnata slika ne e bas najdobra piam panklav za nekoa si bakterija vo mokraca,plus mi dadoa i apcinja za zelezo piam caj od kopriva i brusnica i sakam da ve prasam imam uste 4 kleksan inekcii i pak treba da ispitam dimeri kaj nas ne sjm zadovolna imam razlicbi rezultati pa zatoa sakam vo skopje vo drzavna da ispitam dimeri na transfuzija me interesira dali se plaka tamu i kolku ako znae nekoa od vas i dali odma posle trrapijata so kleksan ispituvavte pak dimeri

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.5.2016 11:39:18   
scared RR
Не се плака ништо со упат од матичен гинеколог и шифра за бременост. Само спреми се да чекаш, невидени гужви се и трудници немаат предност.
Еве денес мајка ми ми носеше крв за д димери и срека што имаме познати сестри што работат таму, инаку...две трудници викале дека чекаат со саати, а таа од шалтер прво ги вика другите место трудници. Така да ако доагаш немој сама да си.

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.5.2016 17:58:19   
kuklicka30
Ok fala mnogu a taa sifra za bremenost maticnata treba da ja pise taka oti neznam

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.5.2016 19:13:12   
mimidjon
Дa мaтичнaтa или сестрaтa Z34 e sifrata za bremenost,proveri si odma stom ti dadat upat.

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
14.5.2016 9:26:42   
scared RR
Еве не и нас тука 26+2 user posted image Мажето мое пораснало и е 950 грама user posted image
Свртено е карлично, ама има време ке видиме како ке е понатаму, само да издржиме до крај.
Стандард срамежливо си беше, раце па дури овој пат и нозе пред лице, нејке да се слика никако user posted image

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
14.5.2016 20:26:12   
kuklicka30
Isto kako moeto bebce user posted image dosega imam samo edna slika ubava user posted image sekoj pregled se racete ili nozete pred lice mnogu sramezlivi haha

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
23.5.2016 12:24:03   
*devojce*
zdravo trudnickiii eve stignav i jas do 27 nedela pa da se prijavam.Konecno go doznavme polot pak e masko :)
na poslednata krvna slika imav seker 6 ama ic ne mi se odi na ona ispituvanje...

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.6.2016 22:00:26   
bebea
Јас сум веќе 40 недела , денес добив слаби болки, бев кај матичниот гинеколог ми рече да почекам да добијам јаки болки и на помали интервали ... веќе цел ден ја имам истата таа болка не знам уште колку да чекам за да одам во чаир , на 20 минути сњ болките и не многу јаки . Збунета сум не знам што да правам :)

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.7.2016 11:03:55   
kuklicka30
Zdravo mamicki da vi se pofalam na 01.07 se porodiv(iako mi bese terminot do 15juli) morase so carski i sega imam prekrasno since na site so lesno user posted image user posted image

(Одговор на членот bebea)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.7.2016 11:28:38   
Sanjita

ИЗВОРНА ПОРАКА: nina.darko

Здраво мешиња :) Не сум пишала до сега во оваа тема но редовно ве следам.. Сега сум 28+2 втора бременост и со многу компликации кои ми се јавија откако влегов во 24та недела.. Од тогаш па наваму константно јас крварам а овие денови баш интензивно како прв ден менструација.. До сега три или четири пати сум била да видам од каде е е крварењето.. Се си е супер со бебето, плодова вода супер, плацента супер, абдоменалниот серклаж си држи, затворено се, а јас си крварам... Стварно не ми е јасно... Дали на некоја рингерајка и се има вакво нешто случено? Нека сподели некоја искуство.. Поздрав и чувајте се мешковци



Можеби имаш матка бикорнус (две матки), и јас крварам, ако не ти ја нашле до сега сега па ич нема да ти се гледа. Јас сум 23+2 и не ми се гледа втората матка, а си крварам секој месец. Можно е и од полип да крвариш, јас го имам и тој проблем , па си крварам и од едното и од другото.

Како си сега? Гледам ова пред 2 месеци било...

_____________________________

[img]http://lbdf.lilypie.com/JLzJp2.png[/img]

(Одговор на членот nina.darko)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
6.8.2016 14:02:43   
Neurotoxin RR
Еј како сте големи стомачиња? user posted image јас еве многу голема влагам во 35-та недела. Немам многу време за на нет и компјутер, сега искубав 5 мин, од 15-ти земам боледување па можеби ќе имам повеќе време да пишувам и да ве читам. Јас бев на контрола, пак иста песна високи леукоцити, па мораше антибиотик, отоци и мнооооогу голем стомак. бебето несака да се сврти сеуште со нозете ме копа долу што искрено некогаш страв ме фаќа. Пишете како одат ваште контроли, како на жешково?

(Одговор на членот Sanjita)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
6.8.2016 16:11:54   
scared RR
Здраво и од мене. 38+2 денес, со помош на медицината и господ успеавме до навидум невозможното. За некој ден се гледаме со синко.
Првото цтг го имав на 35+1 потоа еднаш неделно, сега на два три дена правам и стандард ехо.
Стандард до пред три недели испитував комплет крвна слика, д димери и хемостаза превентивно, уринарен статус и уринокултура.
И така :) со лесно да ни е на сите user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.8.2016 11:02:29   
Neurotoxin RR
Scared баш те милсев тебе, ептен супер сте дотуркале, браво. Ти посакувам лесен и брз пораѓај, а за после се знае дека следи најубавиот период. Се најдобро. Мене сега ми следат тие испитувања штом влезам од наредна недела во 36-та, почнувам и јас на клиника со прегледи таму.


(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.8.2016 12:02:32   
tanjakr
Мамички ја сум 26+3 и ептен како да ми се смени организмот како да неможам воздух да земам,како да се гушам,болки на брадавиците на дојките и нагло клокотење на цревата и покрај тоа не сум гладна.
Дали некој имал слични симптоми ? А у меѓувреме до четврток морам да чекам за преглед кај матичниот ми рекоа од болницата дека имам инфекција бидејќи чуствувам печење,болки во долниот дел и зголемен секрет.Дали е можно да е до тоа ? Многу се плашам за малово да не му биде нешто ...позз user posted image

< Поракaта ја уредил tanjakr -- 9.8.2016 12:03:34 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
11.8.2016 12:28:49   
em43
zdravo mamicki kako ste? jas sum 36+3 dena i sakam edno mislenje i od vas pred dva dena bev na kontrola kaj maticniot ginekolog i mi kaza deka bebusot e tezok 2.380 i rece deka za nedelata e pomal sto mislite vie? dali e vo red tezinata ili?///?a i dolu osekam peckanje i cesanje i mi prepisa nekoi vagiletitki i mi rece deka ne bilo nisto stasno i nemalo da mu nasteti na bebeto pozdravvvvuser posted image user posted image

(Одговор на членот tanjakr)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.8.2016 9:30:15   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tanjakr

Мамички ја сум 26+3 и ептен како да ми се смени организмот како да неможам воздух да земам,како да се гушам,болки на брадавиците на дојките и нагло клокотење на цревата и покрај тоа не сум гладна.
Дали некој имал слични симптоми ? А у меѓувреме до четврток морам да чекам за преглед кај матичниот ми рекоа од болницата дека имам инфекција бидејќи чуствувам печење,болки во долниот дел и зголемен секрет.Дали е можно да е до тоа ? Многу се плашам за малово да не му биде нешто ...позз user posted image



Tanjakr во однос на симптомите што ги имаш пишано погоре сметам дека е до положбата на бебето, најверојатно се обидува да се сврти (ако не е веќе свртено) па така притиска на дијафрагмата (неможноста да змееш воздух) болките на брадавиците се нормални, се спремаат. Во однос на инфекцијата, мора што побргу да се реши, ако не стигнеш кај матичниот оди кај замената и објасни ја ситуацијата, не дека нешто страшно одма може да се случи, сепак треба да се санира.

(Одговор на членот tanjakr)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.8.2016 9:38:15   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: em43

zdravo mamicki kako ste? jas sum 36+3 dena i sakam edno mislenje i od vas pred dva dena bev na kontrola kaj maticniot ginekolog i mi kaza deka bebusot e tezok 2.380 i rece deka za nedelata e pomal sto mislite vie? dali e vo red tezinata ili?///?a i dolu osekam peckanje i cesanje i mi prepisa nekoi vagiletitki i mi rece deka ne bilo nisto stasno i nemalo da mu nasteti na bebeto pozdravvvvuser posted image user posted image


Em43 овој начин на мерење на тежина на бебето не е прецизен и точен, има варијации секогаш, а тежината е супер, и да е точна, не е тоа големо отстапување. Мене на пример прошлата недела во 34-та ми вика дека тежи 2320, а по димензии е помало за една недела, а до тогаш беше со некој ден понапред. Неможев да си објаснам како детево престанало да расте, а килажава е баш ко за неделата. Но и тој ми рече дека во таа недела, неможе прецизно да ги земем мерките, бебето е активно, стуткано, нема убав преглед и да не се секирам, секако дека ме прати на испитување на трансфузиологија, мада јас и онака си имам мака со отоците, па ќе видиме дали се храни доолно, иако јас сметам дека се е во рд и дека тоа се грешки кои мора да се земат предвид при овие испитувања. Не се секирај во однос на килажата, јас сметам дека е ок. За инфекцијата штом си покриена со вагиналетки биди мирна, само следи ситуација за понатаму зашто си при крај. А брисеви не ти зема? Нели во 36-та треба брисеви да се земаат?

(Одговор на членот em43)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.8.2016 11:26:55   
em43
da da mi zede bris i rezultatot treba da bide gotov vo ponedelnik:))sepak fala na sovetoto mnogu..user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
14.9.2016 10:57:37   
tanjakr
Стомачиња,сега сум 31+5 и неможам да спијам од киселини,гадење дури до повраќање.Ова не ми се случуваше на почеток и сега мака мачам со тоа и ми се намалува апетитот.На крвната слика се покажа дека железото и хемоглобинот се под нормална граница и ми препишаа хеферол капсули.Дали некој до сега ги пиел и има искуство со нив ? А стравот е секако присутен,што,како ќе биде ...user posted image

(Одговор на членот em43)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 [15] 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?