|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
6.4.2016 9:40:22   
mimidjon
Добро утро мамички и јас не сум пишала одамна иако сум 26 +4 и повеке припагам овде ,овие денови треба да одам за скриен шекер зошто на последната проверка ми излезе резултатот 7,3 така нешто а претходно се беше ниско па за секој случај ке си проверам .Добри сме јас и бебенцата ,мрткаат се раздвижуваат ,малку мош и е тесно но нека пораснат па ке ги извадиме на пошироко.Осекам болки во колкот кога спијам на таа страна.Поправена сум 10,5 кг може е многу но тоа е што да правам а нејадам којзнае што повеке од претходно само црвено месо ради нискиот хемоглобон што го имам аа да он ми е цело време низок од 4 ти месец така некако,да не има некој искуство и некаков лек за ова освен црвено месо и сок со цвекло или коприва со мед...Друго нема што да ви се пофалам ајде пишете нешто ,ова тромесечие некако панично го почнувам,како ке биде што ке биде ,ке пораснат ли ,ке ги доносам ли ...носталгии емоции се ми е испомешано user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
7.4.2016 19:21:30   
SOLE
Mimidjon и јас сум цело време со слаба крв прво пиев фероглобин по едно па ми ги смени сега хеферол по две на ден и пак ништо, се трудам и преку храна (спанаќ, цвекло, семе од коприва со мед, какао, аронија, свежо цедени сокови, и се што ќе слушнам ). За мислење и јас сум за никаде, возбуда имам се поголема и поголема, второто тромесечје мирно ми мина ама сега сум станала психа user posted image , ајде ке истураме уште малку. Поздравче до сите мешковци user posted image

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.4.2016 22:46:18   
SOLE
Девојки ми се качил притисокот, секогаш имав низок и пред бременост а и во бременоста до сега 100 со 70 а сега се чудам што толку главата ме боли и тоа ужасна главоболка и кога мерам притисок 145 со 85, кажувајте лек user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.4.2016 10:57:03   
lukajana RR
Sole не е многу висок ама мери го почесто ако често ти се покачува одма на лекар .
Може ти е од времето променливо ама следи го сепак

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
11.4.2016 20:39:56   
SOLE
Мамички денес бев на прво ЦТГ и многу бев бозбудена а богами и бебенцата беа возбудени ептен се разритаа во тој момент user posted image , а за притисокот што ми се качува матичниот ми рече почесто да го мерам и дека не треба да ми биде високиот над 145 а нискиот нетреба над 100, и ако видам повисок одма да му се јавам да ми даде имало некои дозволени апцинја за покацен притисок во бременост, денес таму баш сестрата ми го мереше и ми беше толку 145 со 100 но сега засега не ми даде апчиња.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
14.4.2016 15:43:24   
wanna be mum
Mamicki imate iskustvo so papocna vrvka okolu vrat na bebus na pregled da vi kazale?? Malku se podisplasiv , a mi rece doktorkata nema gajle ama aj sedi miren me jade crvot :))

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
20.4.2016 19:40:24   
sttefi
Zdravo na site. Ve molam dali nekoja znae koi se referentni vrednosti na albumini kaj bremeni. Mene mi se albumini 27 g/L. Opsto referentni vrednosti se od 35-50 g/L i maticniot mi preporaca albumini da zemam. Nekoja Iskustvo? blagodaram

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
21.4.2016 14:00:49   
kuklicka30
Zdravo mamicki kako ste I jas se prefrlam tuka sega sum 28nedela kako se vasite bebuski

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
22.4.2016 9:35:41   
mimidjon
stefi и јас вчера ги земав резултатите и албумините ме беа 37.5 од 38.0 до 52.0 во понеделник ке сум на контрола па ке видиме шо ке каже докторот ако ми даде нешто ке ти пишам ,а какви се тие албумини апчиња што се,почна ли да ги пиеш?

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
22.4.2016 14:53:38   
sttefi
human albumin se prima vo infuzija vo bolnica, na internet najdov referentni vrednosti za bremeni i vo trite trimestri se razlicni vo tretiot od 23 g/l pocnuvaat,ke moram i jas da odam na kontrola

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
22.4.2016 21:21:14   
весник
Toa albumini go ispituvate na krvna slika koga pravite ili??? Bidejki jas bas sega zedov eden rezultat od krvna slika da vidam kolku mi se mene i ne najdov albumini kako albumini tuku samo albumen vo urina...isto e toa???
Albumen vo urina mi stoi kako negativno...bez ref.vrednosti

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
22.4.2016 23:44:43   
nadez vera ljubov
Албумини барај кај протеински статус. Под него вкупно протеини па Албумини под билерубини и уште две три има сега видов на мојот резултат. Мене во 32 недела ми беа 24 две недели пред тоа 25 матичниот гинеколог ме извади од памет бргу на болница да примаш албумини така како инфузија јас прашувам добро е бебето а тој побрзај на болница. Се јавувам на данче сестрата од петановски она вика недигај паника и така за 2 3 дена си кај петановски на контрола ако треба ќе примиш овде. Отидов виде петановски и ништо не ми даде ни албумини ништо. Па ќерка ми се роди жива здрава и права во 38 недела. Поздрав и со лесно на сите

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.4.2016 14:43:05   
mimidjon
Здраво девојки ,дали има некој информација како оди договорот за порагај во Систина ,унапред колку се прави што вклучува зошто нешто слушнав за во санте се плакало капар и од 29 тата недела прегледите ти се бесплатни ,се јавив и во систина и ми го кажаа истото потпишуваш договор ,плакаш капар 4000 ден и одбираш доктор но ме интересира како е навистина тоа во пракса?

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.4.2016 20:25:17   
bitolcanka82
Devojki se porodi Sole.Zdravi zivi da se junacinjata, da rastat srekni so mama i tato!!

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.4.2016 20:36:56   
MademoiselleNina
user posted image user posted image SOLE честитки, живи здрави да бидат и големи да растат

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.4.2016 21:23:15   
kapina
cestitki solee

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
27.4.2016 0:07:55   
Pinky30
CESTITKIIIIII SOLEEEE neka se zivi i zdravi junacinjata da bidat gordost vasa cel zivot.Se raduvam mnooooogu user posted image user posted image user posted image .Te gushkaaaam tebe i sinkocvite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
28.4.2016 15:17:38   
SOLE
Fala vi mnogu devojki , presrekna mamicka sum na dve bliznacinja sinkovci koi na ovoj svet dojdoa na 26.04.2016 se porodiv so carski vo remedika se bese ok,ednoto tezi 2200 a drugoto 1500, dolgi 49cm. Pozdrav do site i da ja doziveete ovaa sreka i radost user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
28.4.2016 18:55:15   
Kvisko
Честитки Соле. Гушкајте се и растете големи и силни.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
4.5.2016 22:33:38   
kuklicka30
Zdravo mamicki sakam da ve prasam nesto vcera ispituvav d-dimeri rezultatot e 2270 pokaceni znaci maticnata mi prepisa kleksan inekcii no jas nesto ne bev sigurna deneska otidov vo druga laboratorija rezultatite ispadnaa 1226 na kogo da veruvam neznam i sega maticnata mi rece da ne primam kleksan tuku utre da ispitame hemostaza a od pocetok na bremenosta piam aspirin sega sum 30 nedela nekoja imala li vakov problem mnogu se plasam imav tri spontani user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
4.5.2016 22:57:45   
mimidjon
Здравo кукличкa,спoред мене требaлo дoктoрoт дa те прaти уште нa стaрт димери плус хемoстaзa дa нaпрaвиш ,мене бaрем тaкa ми бaрa дoк.и врз oснoвa нa тoa ми дава терапија.Хемoстaзaтa ми беше oк нo.димерите бес 2600 пo две недели сo клексaн 0,4 еднaш нa ден се симнаа нa 2000 не му се секирaј и 2000 не е мнoгу и.немoрa дa знaчи нешто лoшo.Зa дa ти биде мирнa сoвестa и душaтa прoветувaј си ги двете рaбoти нa 15 денa и нaпoменувaј и декa пиеш aспирин .Акo сaкaш направи вo 3 тa лабораторија пaк димери или пa зa 15 денa испитaј пaк.Кoјa неделa си сегa,пиши ни.штo си нaпрaвилс и без стрес се се решaвa сaмo oпуштенo .

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
5.5.2016 6:49:23   
kuklicka30
Gi ispituvav dimerite uste pred da ostanam bremena hemostaza afa se ispitav se bese ok i prvo i vtoro tromesecije rezultatite bea dobri a sega vo tretoto pisuva pokaceni na edniot rezultat deneska ke odam da ispituvam hemostaza pa ke vi pisam 30 nedela sum sega a i bebceto e karlicno seuste zavrteno toa mi e plus za mislenje

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
5.5.2016 11:39:53   
Kvisko
Kuklicka не се секирај за д-димерите. Не се страшни. Мене пре крај ми се качија до 3900 па се беше во ред. Е сега аспиринот се прекинува некаде кај 30 до 32 недела максимум па оди на консултација со трансфузиолог зашто клексан може да примаш до крај. За карлично бебче не се секирај се вртат до пред сам крај а и ако остане карлично нема мислење си одиш на царски и завршена работа.

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
5.5.2016 13:29:18   
ivoni4ka
здраво мешиња, еве ме мене од дамна не сум пишала,


во недвоумица сум голема. јас сум 36 недела, а бебуш е 33 недела според мерките и тежи 2100 грама, матичниот ми вели клексане да ставам ( отеков јас од зборување за тој клексан оваа бременост), а д- димери минатат недела испитував ми се 796 ?????????, аптт ми е лесно продолжено и сега што да правам, вели матицниот дека со проток и доплер се е во ред, постелка содветна на 36 недела ( зрела 1 степен) плодова вода ок, ЦТГ ми правеја и тоа е во ред, освен бебушот што е помал за 3 недели. во сабота ќе одам на трансфузија кај нас во Штип да видам што ќе ми кажат, Ваш совет нешто, како да се убрза растот ????????
имено хемоглобинот ми е 105 пијам heferol јадам мед, семе од коприва , за грчевите пијам Б комплекс и Мг на Алкалоид, пијам ( кога не забравам ) Ogestan, можеби треба да почнам и јаткасти производи да јадам повеќе . Што мислите?


инаку се спремам за user posted image user posted image купив денес комплет за излегување од болница, какко пеперутка со тулови е е целата , душа нна мама и други работи претходно , исправ и испеглав се, уште мојата торбица да ја спремам и готова сум. а од 16 Мај ќе останам на продилно.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
7.5.2016 22:52:17   
kuklicka30
Zdravo eve me i mene ispitav hemostaza i rezultatite se se poniski od normalno sto trrba da bidat i maticnata mi veli deka ako ova r nisko dimerite se pokaceni togas prekinav so aspirin sega sum so kleksan gi stavam vo rakata potkozno treba 10 da primam potoa pak da ispitam dimeri i mi veli deka nema negativno nisto od kleksanot tuku samo pozitivno e za bebeto da potprkne itn

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?