|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.2.2016 18:51:39   
Dziv_88
Od utre veke 35 nedela i iako vtoro kako poveke strav da me faka. Na rabota - do krajot na ovaa nedela i dosta e mi se smaci. Se popraviv 9 kg dosega ( 57 kg vo momentov) ama epten mi e tesko. Poslednite 2-3 dena stomakot tvrd- kamen. Si velam barem do mart da stignam dobro ke bide. Terminot do 16 mart ama ...

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.2.2016 19:23:12   
bitolcanka82
Eve i jas da prijavam od utre 37 nedela, ushte sme tuka nema nishto.Denes bev na ctg i dr. Veli prodolzuvame ponatamu do kolku sho mozi poke da isturkame.Kon krajot na nedelata pak na kontrola pa ke pishime sho kako.Pozz za site

(Одговор на членот Dziv_88)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 11:56:02   
Hopeful RR
Охооо браво мешковци, држете се, трчаме последни кругови user posted image Одмарајте и спијте, наскоро ќе ви фали сон user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 13:52:51   
Bea
И јас да се пријавам, вчера имавме авантуристичко цтг, си задрема мешко од една страна, а од друга се покажаа контракции, дури и како менструални болки осеќав.
Димитров ме врати уште еднаш на цтг - бебето вториот пак активно + контракции. И вика - процесот е почнат, ако добиеш болки ноќеска одма дојди, ако не утре пак цтг.
Кога ме фати една возбуда :) Ама ноќта ништо, денес ништо, цтг-то мирничко и закажавме пак за четврток.
Инаку, иако се сврте бебчо, ќе одиме деф. со царски, као заради септумот.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 14:58:53   
LoveableMe RR
Bea, со лесно, те очекуваме со убави вести за мажлетоuser posted image . Туку, читам септум? Ти имаше септум, не ти го видоа и ја износе цела бременост?user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dziv_88

Od utre veke 35 nedela i iako vtoro kako poveke strav da me faka. Na rabota - do krajot na ovaa nedela i dosta e mi se smaci. Se popraviv 9 kg dosega ( 57 kg vo momentov).....


Со лесно џив-88, те читам 57 кг, а поправена 9кг. лелее колку беше претходно 48кг? Дај рецептаuser posted image user posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 9.2.2016 15:08:35 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 15:34:55   
Bea
Loveable, имав септум и тоа големичок 2,5 цм ама го отстранив уште пред ивф-то.
Него докторов нешто коментираше дека ради септумот и санацијата на ткивото побезбедно ќе биде и за самата матка и за бебето да биде царски. Дали е така не знам, ама искрено не се замарам. Фуфка ми е од царски, да, ама на крајот од денот нека биде како што ќе одлучи докторот.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 15:38:47   
LoveableMe RR
Така е беа, остави на проценка на докторот, со лесноuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 16:04:22   
lolla RR
Bea мила, со лесно. Имај верба во докторот и известувај што како се одвива.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 16:41:07   
Dziv_88
Da ama sum 154 cm, taka da koga bi imala poveke...ne znam kako bi izgledala hehe. Pozz i so lesno na site

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 17:23:04   
Kvisko
Bea и јас заради отстранет септум завршив на царски иако природно се отворив 9 прста. Во тек на царскиот Ефремоски искоментира за некое ткиво и испадна дека Димитров(кој го водеше царскиот) бил во право со проценката. Се ќе биде добро без гајле. Сега после месец дена сум скроз на нормала.

(Одговор на членот Dziv_88)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 17:26:10   
scared RR
Значи и мене не ми бега царски , ама небитно само да го донесам на свет здраво и право user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 17:39:11   
Hopeful RR
Леле Беа, колку сум возбудена, процесот е почнат!!! Ајде со лесно и со убаво, царски рез не е ништо страшно.

Не знаев дека отстранување септум е индикација за царски, како и да е, секоја одлука од таков тип е за доброто на мајката и бебето. Ајде те чекаме со убави новости user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.2.2016 17:47:08   
Kvisko
Не е нужно индикација за царски зависи од големина и положба на септумот во матката. Кај мене биејќи неочекувано брзо се отворив (за 2 саати) се мислеа дали да ме пуштат природни и покрај закажаниот царски и Димитров отиде да си провери што си запишал при интервенцијата и рече сепак одиме со царски посигурно ми е зашто бебето е уште горе а и септумот ми бил незгоден затоа. Сам по себе изгледа не е ама со уште една две работи станува.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.2.2016 11:51:53   
Bea
Ние си чекаме :) Секој или секој втор ден одам на цтг и да ви кажам многу ми е стресно тоа цтг-то. Не знам вас дали ви беше така? Го слушам срценцето, па се вадам од памет кога ќе намали, па денес еве нешто успано беше и половина час и повеќе ме држеа додека да се разбуди, се насобраа и сестри и докторот, абе се избезумив. На крај се разбуди синко и ок си беа и движењата и ритамот.
Во понеделник се гледаме со докторот, дс договориме термин за царски. Од време на време ме фаќа паника, возбуда и веќе сум нестрплива да го запознаам моето синче.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.2.2016 13:42:32   
bitolcanka82
Bea kako jas da sum pushuvala.Istoto i mene mi se slucuva, CTG-oto mi e uzas ednoto pa drugoto srcence.Ne se nadevav i srekna sum shto doturkav do tuka veke od ponedelnik sum polna 38 vo 39 nedela mislam deka nemaat veke mesto mislam deka mu e vreme za nadvor.Dr. insistira da gi ostavime dodeka im se sedi vnatre.Pozz i hrabro na krajot sme vozbudata si go pravi svoeto.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.2.2016 16:07:15   
Mami82
Jas stasav do 39-ta nedela. Vo sreda sum na pregled i ctg, pa da vidime dali se sluciva nesto ili nema aber.... Minatiot pat bebe spiese.....a od kontrakcija ni K. Toa bese pred 3 nedeli...sega se podzacesteni, pa da vidime sto ke recat. :)

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.2.2016 18:02:25   
Hopeful RR
Охооо браво, сите се држите и терате накај термините, а user posted image

Беа, и мене ми беше стресно цтг-то, па дали едното се слуша, па дали другото бебе, па зошто едното посилно од другото, па зошто едното го нема... па што значат резултатите... мислам дека го измислиле цтг-то за да им се смачи на трудниците на крај и да сакаат што побрзо да се породат user posted image

Ајде пишувајте ни како одат деновите, ве чекаме со возбуда user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.2.2016 20:11:55   
Melanija RR
Се спремаат да дојдат на свет многу бебчиња кои многу семејства ги исчекуваат user posted image Со лесно девојќи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.2.2016 19:09:00   
bitolcanka82
Ringerajki samo da prijavam se porodiv vcera na sv.Trifun Bitola na klinika so spinalna anestezija pominav super eve od denes sum na oddelenie i se oporavuvam.Se porodiv vo 38 nedela bebushite se dobri devojkata 2600gr dolga 48 i mazeto 2550g dolg 45sm.Ako postot ne mi e na mesto prefrlete go.Pozz za site

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.2.2016 8:59:02   
lukajana RR
Честитките за bitolcanka82 се Тука

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.2.2016 16:09:19   
Bea
Еве и јас да се пријавам, ДЕНЕС СТАНАВ МАМА на прекрасно момче - 3650 гр и 52 цм!!
Добро поминав со спиналната, сега сум на одделение и едвај чекам да ми го донесат на гушкање!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
18.2.2016 11:14:06   
nataly86
Да се пријавам 36+3 г.н. некако чудно ми е дека уште трудна..изгледа на ова бебче не му се брза...од понеделник одам на контрола па да видиме што како е..кога планира да излегуваuser posted image

Честитки до сите породени

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
18.2.2016 14:45:32   
Despinka
Da se prijavam i jas, stanav mamicka na 3200gr, 50cm zdravo i zivo momcence :) pomina se i sega si se gushkame :))

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
18.2.2016 16:13:46   
lukajana RR
Честитките за Веа и Despinka се Тука
Nataly ситно броиш user posted image ајде со лесно само и пишувај ни

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Despinka)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.2.2016 14:06:28   
Mami82
Eve, jas da prijavam....pregledot pomina odlicno. Ctg-to pokaza super rezultati. Doktorot iskomentira deka na bebeto mu e odlicno vnatre. Se si e kako sto treba. I dovolno voda, i placentata si e vo odlicna funkcija, reakcijata srceva kako sto treba......taka da terame uste. Sega sum 40-ta nedela. Sleden pregled mi zakazaa tocno na termin. 24.2.2016 ke dorurkam li do tamu, ke vidime :)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?