|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
21.1.2016 16:13:48   
Kvisko
Bea ако треба царски така нека биде. Не е ништо страшно. Јас мислев потешко е опоравувањето ама брзо се чувствувам ок и од прв ден дома можев да се грижам за бебчо. Сега одмарај и уживај. Јас одев на работа скоро до крај и сега ми е криво што не се науживав во тие последни денови од бременоста. Уживањето е огромно после ама некако ќе беше убаво да си уживкав пред крај наместо да трчам натаму наваму.
Tanjaj без гајле за кандидата и јас ја влечев долго време и освен што е досадна не е страшна.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
21.1.2016 16:23:58   
angelce moe
Ne deka i se plasam na carski, tuku mi e vtoro carski A prvo dete ke mi e. Jas sakam najmalku 3 i zatoa se borev za prirodno. No to e to.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
21.1.2016 22:21:59   
Hopeful RR
Природно - царски, небитно битно е ти и бебето да сте здрави прави. Ајде со лесно на сите, понекогаш царски е полесен од природно, само читнете во темата за епизиотомија user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот angelce moe)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
24.1.2016 16:28:02   
tanjaj
Fala @Kvisko na uteha, dosadna e stvarno. user posted image , ama ne mu shteti na bebusot neli?
da e zivo i zdravo sega sum 29 nedela i 4 dena , mnogu mrda duri me izmoruva.

iskustvo od Heferol i Hemavit kapusite imate ? jas sega gi pijam .. i taka taka mi e..
a za na rabota da vi kazam kje si zemam denovi od odmor pri kraj, nema da izdrzam do kraj .. zamorno mi e epten :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
27.1.2016 23:33:26   
Despinka
Mamicki, da ve prasam za sovet ako na nekoj mu se ima deseno ova...36+1 sum i imam cudna bolka pod levata grada kako da me pece i zari istovremeno... Najcesto koga ke legnam nezgodno ili sedam neispravena... Dali znaete sto moze da e ili normalno e... Fala vi mnogu

(Одговор на членот tanjaj)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
27.1.2016 23:37:57   
lukajana RR
Деспинка бебето е веќе големо и зависно од положбата во која се наоѓа во матката мора да притиска некаде.
Ајде уште малку па ке се гушкате

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Despinka)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
28.1.2016 8:44:42   
Bea
Еве ме и мене 36+3.
Ги направив сите брисеви плус стрептокока и листерија (не знам зошто и листерија, прв пат слушнав дека и тоа се проверува), се е ок.
Единствено во урината имам мала количина enterococcus 50000/ml, ама за секој случај добив ампицилин антибиотик и вагиналети кои ќе ги ставам 5 дена. Јбг, ич не ми се пие антибиотик, ама па пред породување не сакам со бактерии да се занимавам.
За сите идни мами и за железото, сакам да препорачам секој ден по една лажица семе од коприва (во мед, сок или смути) и 40ml гроздов слад растворен во чаша вода. Мене ми го спаси хемоглобинпт и железото без хемија.
А да :) Бевме и на прво на цтг, син на мајка најде тогаш да се успие, па дури откако се свртев на страна почна да мрда. Наредно цтг во понеделник.
Морам да кажам дека возбудата расте :) Се средуваме дома, уште козметика ни остана да купиме и некоо ситници и се надевам ќе го намолам мм да ги залепи детските тапети наскоро :)))

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
31.1.2016 23:00:20   
Hopeful RR
Мешковци, кај сте, многу ми мирувате user posted image До кај сте, како бебулинките?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.2.2016 14:24:16   
bitolcanka82
Eve jas da prijavam polna 36 nedela.Srekna sum shto uspeav da gi donosam bebushkite.Na kontrola sum petok pa mislam deka togash ke dogovorime datum so polna 37 nedela.Bi trebalo da se i so dobra rodilna tezina nad 2200 i ubavi zreli i zdravi bebcinja.Napraviv i b streptokoka negativna e ako nema vginalno da se poragam i krvna slika izleze super i zelezo i hemoglobin i se ostnato urina sterilna, pritisok ureden, otoci nemam nikade..Se ispofaliv sama pu pu mashala da ne se pocudam ve gushkam site pa ke pisham pak vo petok ako neshto dogovorime

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.2.2016 15:04:28   
Hopeful RR
Битолчанка, браво! user posted image Сега со полни 36 се е подруго, можеш да се опуштиш. Одмарај многу оваа недела, изнасликај го мешко и те чекаме со инфо во петок!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.2.2016 15:10:57   
LoveableMe RR
bitolcanka82, со лесно, каде ќе се пораѓаш?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.2.2016 15:34:23   
bitolcanka82
Loveable mene od strart me sledat 3 -ca doktori maticnata dr. na klinika vo Bitola i dr.Ivanovski od Sistina.Posto cela bremenost gore dolu pomina bez komplikacii finansiite presudija da se porgam na klinika vo Bitola a parite ite kako ke ni se najdat na start so bebushite.Kako shto pishav doktorot me sledi od start mu veruvam,super e pa so bozja pomosh se nadevam se ke pomini vo najdobar red kako dosega..:-)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.2.2016 15:45:32   
LoveableMe RR
bitolcanka82, со среќа и со лесно, ако му веруваш на докторот на клиника во Битола, ок супер. паричките точно ќе ти се најдат после за бебушите. Известувај неuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.2.2016 12:47:21   
SOLE
Браво Битолчанка user posted image со срека и со лесно да помине породувањето, баш ми е мило што се е во ред, така нека биде и потоа, мене ме интересира како си со килажата колку се поправи?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.2.2016 15:16:08   
wanna be mum
Битолчанка сакав пп да ти пратам ама неможам :( да не замарам тука реков да ми предложиш добар доктор на болница во Битола ? Раничко ми е 26та недела сум ама размислувам кој-како :))) со лесно да ти е и тебе и на бебушките

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.2.2016 15:33:37   
bitolcanka82
Wanna be mum ti prativ pp poraka..Sho ti treba drugo tuka sum

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.2.2016 15:44:13   
bitolcanka82
Sole jas sum popravena 9 kg.Zapocnav so 60 kg na kraj od prvoto tromesecje vo 12 nedela bev 57 mnogu imav macnini i nishto osven ovoshje nemozev da jadam, vo vtoroto tromesecje napraviv najgolem skok i sega vo tretoto se imam popraveno 2-3kg i sum 69.Celo vreme se izmacuvav deka malku stavam na kilaza ama vnesvav mnogu voda, ovoshje, zelencuk i proteini i bebushite super se razvivaa duri vo 32 nedela pocnaja da zaostanuvaat pomalku da rastat zoshto nemaat prostor.Ama zatoa jas nemam otoci i mnogu sum podvizna..Pozz

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.2.2016 16:08:04   
Felly RR
Angelce moe, kаде е да се јави? Пиши ни, те мислиме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
3.2.2016 11:59:50   
Mami82
Bremena sum 37+1, sinokja na sekoe stanuvanje od krevet koga se pridvizuvav do wc ili kujna imav jaki bolki vo dolniot del na stomakot? Ima li nekoj vakvo iskustvo. Inaku ova mi e vtora bremenost. Prvoto go rodiv carski zaradi komplikacii...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
3.2.2016 13:17:11   
Bea
Mami, може да притиска бебето. Во која положба е?
Моето последното ехо беше со ноџињата надолу, многу имав притисок во долниот дел и бешиката. Сега се помести, па подобро е.

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
3.2.2016 18:08:10   
Dusanka
Mamicki dali znaete koga se formira nova grupa na Gak za predavanjata i dali imate tel. za kontakt za prijavuvanje?

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
4.2.2016 0:03:28   
lukajana RR
Душанка имаме тема Советување за бремени жени за тие предавања на Гак ,одамна не е активна ама разгледај ја ,има и телефони за закажување

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Dusanka)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
4.2.2016 10:33:21   
Bea
Умен на мајка се завртел надолу и тоа толку е engaged што докторката не можеше убаво да му го измери главчето и да пресмета тежина.
Другото е ок, плодова вода има доволно, со тоа што е малку згусната и се гледаа низ неа парченца од кожичката што се лупи.
Утре сум пак на цтг и ни останува да чекаме.

Битолчанка, браво за килажата. Јас се поправив 19кг, ама интересно не ги осеќам, ниту пак ми се познаваат како за толку. Се надевам дека ќе се симнат :)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
5.2.2016 10:16:33   
nataly86
Да се пријавам и јас..исто како битолчанка со близнаците само 9 кг се поправив истиот случај многу мачнини и повраќање на крај и киселини што само вода пиев..и јас се нервирав за килажата пошти сите ми велеја дека со близнаци многу се ставало од 15 кг нагоре...

Сега оваа бременост се поправив до минатиот месец 7 кг сега се немам мереноuser posted image али сега за разлика повеќе јадам имам повеќе апетит ама и повеќе трошам...минатта бременост во глобала ја излежав оваа незнам што се не направив user posted image

И мојот бебуш умен се сврти со главчето надолу така да спремни се за излегување...си велам има време рано е..нема никакви знаци 34+4 сум сега...до 36-37 да стигниме супер ке е..

Сакам да прашам тие што се пораѓале во Плодност дали нешто анализи ви барале ( мислам тоа што се може да си спремам со време и со картонче што се може )сега ми текна за тој момент па додека одам на контрола таму реков некој овде искусен ке кажи..

ПОздрав мешковциuser posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
5.2.2016 13:08:53   
bitolcanka82
Eve i jas da prijavam, denes pregledot pomina super prvo eho i pocnavme da zboruvame kako narednata nedela ke se vadat so polna 37 dosta e.Potoa ajde ushte vaginalen pregled (taka malku neprijaten) i mi veli citiram" krepish ti ushte" grloto stabilno zatvoreno...Znaci pu pu nevazi dogovorot ponedelnik na ctg..Znaci si cekame ponedelnik pak ke pisham pozz

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?