|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
15.1.2012 12:11:54   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Може да ми каже некој како ги спремам оризовите снегулки,а со оглед на тоа да не пиеме никакво друго млеко освен од цице.Пробав да ги ставам во кашичка и да чекам да омекнат,ама не ми се изблендираа скорз,како парченца,парченца ми останаа......user posted image


Е вчера за појадок му спремив оризови снегулки со јаболко.Прво нив ги потопив во водата во која ја варев јаболката,стоеа така некое време,па ја истурив вишокот водичка и додадов јаболко.Се тоа го изблендирав и многу убаво излезе.Немаше ич парченца од оризовите снегулки,а во исто време и многу вкусно беше.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Житарици
15.1.2012 12:46:38   
TeaM
Natuska, kakvi orizovi snegulki kupi i od kade? 

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Житарици
7.3.2012 12:53:48   
bombica
Пред да им дадете на user posted image 7 корн на милупа дали ги имаа пробано поединечно сите житарици?Ние до сега имаме пробано само ориз и пченица па незнам дали е паметно да му дадам 7 корнuser posted image

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Житарици
7.3.2012 13:02:26   
Calypso
Ne mora da gi ima probano site poedinecno, moze slobodno da mu dades od tie na Milupa, posebno ako veke imate 8 meseci. A po novo - pedijatrite preporacuvaat dva obroka so zitarici dnevno vo ishranata na bebinjata - znaci ako gi sledime svetskite trendovi, treba da ima eden mlecen obrok so zitarki, i eden ovosen so zitarki.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Житарици
7.3.2012 13:08:25   
bombica
Фала Calypso имаме 8 мес. и 9 дена така да ќе му купам деновиве.Ние житарки досега јадевме 1 на ден навечер кога со млеко кога со вода пошто јавува алергија на Ад млеко.Денес му дадов и за појадок млечна каша планирам и вечер па ќе видиме како ќе ни оди.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Житарици
7.3.2012 13:13:11   
Calypso
Na site AD mleka ima alergija? Ili ne probuvavte so razlicni vidovi? Znaci bi mozele da imate maka i so kravjoto mleko, posto AD mlekata gi pravat od kravjo mleko, sekako, adaptirani na potrebite na decata. A da si prasas dali moze soino mleko ili slicno? Ne znam dodusa ni dali e dozvoleno soino mleko za tolku mali deca, ama znam deka mleko mora da se pie.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Житарици
7.3.2012 13:23:38   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Natuska, kakvi orizovi snegulki kupi i od kade? 


Купувам на Виталиа од Веро,последните ги купив. Многу ги сака,му ги потопувам и со јогурт и помешани со различно овошје.Последно купив и пченкарни снегулки исто на Виталиа ама некако на изгорено мене ми мирисаат,а user posted image ги јаде и нив нема макаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Житарици
7.3.2012 13:33:28   
jana81
nie imame 6ipol m, mislam deka moze da koristime orizovi snegulki neli, ili pak sum greska???

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Житарици
7.3.2012 13:42:25   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Na site AD mleka ima alergija? Ili ne probuvavte so razlicni vidovi? Znaci bi mozele da imate maka i so kravjoto mleko, posto AD mlekata gi pravat od kravjo mleko, sekako, adaptirani na potrebite na decata. A da si prasas dali moze soino mleko ili slicno? Ne znam dodusa ni dali e dozvoleno soino mleko za tolku mali deca, ama znam deka mleko mora da se pie.

Освен аптамил друго не сме пробале пошто во фаза на алергија ми рекоа дека не е препорачливо да се менува млеко.Сега пиеме аптамил хипоалергено и добар е.Чекаме резуѕлтато од имунологија па да видиме што понатака( ги чекаме веќе 1,5 месец) др ми рече никако соино, оризово и слично додека не се докаќе алергија.А кисело млеко кравјо јаде нема проблем

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Житарици
27.3.2012 12:47:49   
jana81
B denes polni 7 meseci, i dosega od zitarici jade samo oriz i pcenkarno brasno t.e palenta. Vcera kupiv ovesni snegulki pa neznam kako da mu gi spremam so voda ili jogurt, posto sme na doenje. Ajde mamicki dajte recept za ovesni snegulki. A od mlecnite zitni kasi nekako neznam dali da mu davam, i koi mozam da mu gi davam, a mozebi treba za vecera da mu spremam od tie. Poleka od vcera voveduvame i gluten pa ke bide izborot pogolem.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Житарици
27.3.2012 13:37:05   
Calypso
Ovesnite snegulki prvo nakisni gi saat-dva so malku voda od taa sto i ja davas (flasirana, prevriena, po izbor), posle izmesaj gi so jogurt ili kiselo mleko. Isto mozes da gi mesas so ovosje po izbor, od toa sto dosega go imate probano. Ako gi nakisnes ubavo, nema da ima potreba da blendiras.
Inaku, od mlecnite kasi na Hipp ima dosta golem izbor, ama tie se pripremaat so voda posto sodrzat AD mleko (jas dodusa so mleko gi pravev, razredeno so voda). Jas gi koristam zitaricite na Nestle poveke, porano oriz, oriz i pcenka, a sega i 8 zitarici so med najcesto. Tie se pripremaat so mleko, a isto moze i so ovosje.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Житарици
27.3.2012 21:20:45   
jana81
fala Calypso, ke probam utre so jogurtce pa ke vidime dali ke gi saka. Tuku da prasam za orizovite snegulki kako vlijaat na stolicata, posto B ima tvrda stolica i mnogu retko mu davam oriz, sakam da probav da mu davam od ekspandiraniot so ovosje ili so jogurtce ama se dvoumam od taa pricina

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Житарици
28.3.2012 14:00:58   
jana81
мамички да се пофалам сабајле Б кркаше овесни (мелени) снегулки со јогуртче, и баш убаво ги прифати. Мислев нема да сака да ги јаде ама излезе обратно, дури и се радуваш и баш сум задоволна поради тоа. Се надевам вака ке биде и др. житарки кои ке ги внесуваме. Читав дека овесните снегулки биле добри и за регулирање на столицата и тоа ме радува ама дали може прилично секој ден да се јадат

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Житарици
13.5.2012 14:04:29   
lilicka
Rr kakvi zitarki da i zemam user posted image za dai mesam so ovosje....probavme od gotovite kasi na Hipp mesani so zitarki epten gi jade....nekoja preporaka???

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Житарици
13.5.2012 14:13:26   
Pepelaska *
Lilicka, имаш голем избор во маркетите, пченични, овесни, пченкарни, оризови , а можеш и едни има пченични трици пишува на нив, многу се ситни како чоколиното се, јас такви му давав.Му давав и едни пченкарни ама му беа тврди и не ми ги јадеше.
Исто и мусли има со овошје, можеш и тоа да пробаш.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 13.5.2012 14:14:46 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Житарици
13.5.2012 14:36:38   
lilicka
Ti blagodaram Pepelaskauser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Житарици
27.5.2012 11:56:09   
Cher
Пријателка од Шведска, на бебето од 4,5 месеци му вари пченка за да излезе од опното, ја пасира, полни коцки за замрзнување со неа, и секој ден на бебето му дава по една коцка со ад млеко. Што мислите мамички за ова?

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Житарици
27.5.2012 15:26:40   
amateuress
тоа со замрзнувањето и јас го гледав на babycenter сајтот како најздрав начин да им се чува храната, за да не мора да се готви секој ден.
јас се трудам секој ден да направам, ама имам и такви резерви, за кога немам време.
инаку, во америка и европа често почнуваат со дохрана со житарки, ама јас би почекала малку повеќе, до 6-7 месеци заради глутенот.

(Одговор на членот Cher)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Житарици
16.7.2012 9:24:35   
Darky
Kako da spremam 7 zitarici na Milupa, gi kupiv na zegin, i nema nikakov prevod, duri ne e ni na angliski, germanski e, i dali se davaat za vecera obicno ili/? Help..

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Житарици
16.7.2012 9:57:56   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

Kako da spremam 7 zitarici na Milupa, gi kupiv na zegin, i nema nikakov prevod, duri ne e ni na angliski, germanski e, i dali se davaat za vecera obicno ili/? Help..


На Милупа житарките би требало да се спремаат со вода...тие самите имаат АД млеко...јас ставам од прилика и вода и житарки...стоопли вода во тањирче напрај доза за бебе и готово.бидејќи се млечен оброк обично ги давам за вечера

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Житарици
16.7.2012 13:08:37   
Elce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Darky

Kako da spremam 7 zitarici na Milupa, gi kupiv na zegin, i nema nikakov prevod, duri ne e ni na angliski, germanski e, i dali se davaat za vecera obicno ili/? Help..


На Милупа житарките би требало да се спремаат со вода...тие самите имаат АД млеко...јас ставам од прилика и вода и житарки...стоопли вода во тањирче напрај доза за бебе и готово.бидејќи се млечен оброк обично ги давам за вечера


Со млеко се спремаат
Со

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Житарици
16.7.2012 13:26:52   
Annet
јас со јогуртuser posted image

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Житарици
16.7.2012 13:34:08   
AnnaMolly RR
Со јогурт се повкусни сите.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Житарици
18.7.2012 12:41:50   
Darky
Znaci samo se potopuvaat so mleko, kako cokolino, ne treba varenje?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Житарици
18.7.2012 12:50:28   
Annet
DAAAAA NEMA VARENJE ;-)))) SAMO NEKOLKU LAZICKI ZITARKI ,SE POTOPUVA SO JOGURT,VODA ,MLEKO,ZAVISI STO TREBA:)

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Koe prezime go odbirate.
ance



svoeto go zadrzuvam (14%)

negovoto (54%)

i dvete (26%)

so "prisila" negovoto (6%)


Број на сите гласови: 123

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!