|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
14.12.2010 18:42:25   
Lokica1
Ние најмногу ги употребувам зитариците на Нестле со 8 жита +мед и обичните само 8 жита и многу ги сака...се припремаат со млеко

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Житарици
19.1.2011 17:08:42   
happy mamicka
zdravo na site!

jas imam 6 mesecno since i pred 2 nedeli pocnavme so gusta hrana-ovosni kasicki.
me interesira dali smeam da mu davam namesto gotovi orizovi snegulki vo kasicka- varen  oriz (bel ili integralen) normalno posle blendiran i pomesan so mlekce ili ovosje?
isto taka dali smeam da mu davam palenta i kako da ja podgotvam?


(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Житарици
19.1.2011 17:17:06   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: happy mamicka

zdravo na site!

jas imam 6 mesecno since i pred 2 nedeli pocnavme so gusta hrana-ovosni kasicki.
me interesira dali smeam da mu davam namesto gotovi orizovi snegulki vo kasicka- varen  oriz (bel ili integralen) normalno posle blendiran i pomesan so mlekce ili ovosje?
isto taka dali smeam da mu davam palenta i kako da ja podgotvam?




Здраво, хепи мамичка. Како прво, добре дојде на форумот, се надевам ќе ти помогнеме со нашите одговори на сите твои прашања.

Јас давав мелен ориз, го има во секоја продавница. Ќе го сварам и ќе му ставам 5-6 лажички од овошната кашичка и ќе си се најаде.

А палента можеш да му дадеш. Само Филип не ми ја јаде ако е направена со вода. Јас ја правам со кравјо млеко, па кога ќе се свари додавам многу малку путер и јогурт или кисело млеко, а понекогаш и сирење. Ама поретка да ја направиш.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот happy mamicka)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Житарици
19.1.2011 18:24:11   
happy mamicka
ama Anna Molly,neli e 6 meseci malo za da varam so mleko i da davam kravjo mleko?

a dali nekoj go koristi orizot od nestle? pisuva deka samo se mesa so mleko i e spremen za jadenje. e sega jas go napraviv so izmolzeno mleko vo odnos kako sto pisuva vo upatstvoto i bese premnogu tecno kako za pienje a ne kako kasa user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Житарици
19.1.2011 19:13:51   
gvenda
sekako deka e malo za kravjo mleko nikako nemoj da davas pred edna godina plus ako si cica
jas na mojata voopsto drugo mleko ne i davam samo si cica a kasite so voda i gi pravam i taka super si napreduvame


(Одговор на членот happy mamicka)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Житарици
19.1.2011 21:51:25   
Pregnant
Ние досега успешно ги конзумираме житните кашички од Нестле и сите си ги сакаме, и оние со јогурт се многу вкусни, ама јас не ги спремам според нивната доза, туку ставам прво млеко, а потоа турам по малце од кашичката додека да добие густина каква што сакаш. Инаку, имаме 8 месеци и за припрема на кашичките и ставам кравјо млеко, знам дека се препорачува после 1 година, но мислам дека нема да има некои последици. Инаку сеуште цица.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Житарици
20.1.2011 10:17:30   
AnnaMolly RR
Секој сам си решава кога ќе внесе нов производ во исхраната на детето, а истото важи и за кравјото млеко. Јас му дадов на моето пред да наполни 5 месеци. Никаква реакција немаше, супер го прифати.
Јас само кажав како јас ја правам палентата. Нормално дека наместо кравјо млеко може да се користи вода.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Житарици
30.3.2011 19:07:22   
darfil
Дали овесот содржи глутен?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Житарици
6.4.2011 18:31:52   
Палешка РР
Какви житни храни им давате на бебињата?
Нас од Козле ни советуваа да не користиме Лино и досега не и давав житни кашички, и правев гриз, пудинг или ориз за наутро, ама и се здосади изгледа и не јаде. Сега купив Нестле со 8 жита и какао. Не знам што да и давам user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.4.2011 18:32:20 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Житарици
6.4.2011 20:30:39   
lukas
paleska jas denes zemav od tie,porano imav zemeno obicni od nestle ne gi jadese,sega ke vidam od ovie dali ke jadi so kakao..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Житарици
6.4.2011 20:33:30   
oliva
jas na david obavezno mu davam sekoj den nestle 8 zita i jogurt i nestle pcenka i oriz,na lino ne gi saka,a zasto paleska ne gi preporacuvaat na lino

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Житарици
6.4.2011 20:40:48   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Нас од Козле ни советуваа да не користиме Лино
 

зошто?????????

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.4.2011 20:41:17 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Житарици
6.4.2011 21:22:20   
Палешка РР
Па сакаа да исклучат се што би можело да предизвика алергиска кашлица

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Житарици
26.5.2011 0:57:12   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Нас од Козле ни советуваа да не користиме Лино
 

зошто?????????



Zatoa sto vo site zitarki na Lino ima cveten MED! Toa go pisuva na kutijata na sostojki, jas sekogas citam...
Koristam HIPP i Nestle zitarki, sega ke mu prvaam i domasno meleno orivce , ama ke mu go pravam so voda i ke mu dodadam AD mleko na kraj za vkus.
A za palenta- nekako mi e stav...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Житарици
26.5.2011 11:22:00   
bebe82
Мамички сакам да почнам со ориз, ама ме интересира дали да давам обичен ориз или од тој кршен што го читам овде. И каде да купам кршен ориз. Нас педијатарот не ни даде никаква листа како да ги внесуваме продуктите па се учам овде од вас. user posted image

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Житарици
26.5.2011 12:27:55   
riba79
mozes da pocnes so mlecnata kasa na hipp koja e so melen oriz se sprema so voda...

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Житарици
26.5.2011 13:22:10   
Viki73
Zosto ne Lino kasicki,jas mnogu gi koristam i do sega ne sum imala problem.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Житарици
26.5.2011 13:36:30   
dostickage
Мамички сакам да почнам со ориз, ама ме интересира дали да давам обичен ориз или од тој кршен што го читам овде. И каде да купам кршен ориз. Нас педијатарот не ни даде никаква листа како да ги внесуваме продуктите па

se zavisi od toa dali go doite bebeto ili e na mlecna formula.
Dokolku go doite jas bi preporacala Hipp Baby first Milk Pap-toa e kasa so oriz koja vo sebe sodrzi 44% Hipp adaptirano mleko i se sprema so voda.
Dokolku ne go doite a ima navrseni 6 meseci togas zemite nekoja druga kasa vo zavisnost od toa koja mlecna formula ja koristite.Ako e na pr Aptamil togas zemete orizova kasa na Milupa-Rice.Ne bi trebalo na pr da se sluci deteto da jade hipp kasa od kutija koja vnatre ima hipp mleko a da se hrano so Aptamil ili Nan i sl.

Krsen oris go ima na pazar ama ako jas se prasuvam po mene e teska glupost na tolku malo dete da mu se dade nesto tolku bezveze.Nema nikakvi vitamini i minerali.Beliot oriz i onaka e daaaleku ponezdrav od integralniot,pa jas bi razmislila dali na tolku malo dete bi mu dala oriz od 30 denari kilo na pazar ili nesto sto e sepak provereno kvalitetno i strogo kontrolirano nameneto za deca.

Sepak sekoj ima svoe mislenje i pravi onaka kako sto smeta deka e najdobro za svoeto dete.

Pozz i se nadevam deka pomognav.

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Житарици
26.5.2011 13:38:42   
dostickage
Zosto ne Lino kasicki,jas mnogu gi koristam i do sega ne sum imala problem.


Ne e za problem tuku Lino-to sodrzat nekoi raboti sto deteto bi trebalo da gi prima posle godina dena a tia gi stavaat za nad 6 meseci,Pr.Cveten med,koncentriran sok od portokal ,sok od limon,ananas i sl.Plus toa ne sodrzat nikakvi minerali nd tipot na Zelezo,Kalcium ...za razlika od drugite.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Житарици
26.5.2011 15:12:07   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage
.Ne bi trebalo na pr da se sluci deteto da jade hipp kasa od kutija koja vnatre ima hipp mleko a da se hrano so Aptamil ili Nan i sl.

a zosto?moeto e na nan 1 sto da mu davam ponatamu?imame 3,5 meseci..

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Житарици
26.5.2011 15:27:15   
bebe82
Fala vi mnogu na odgovorite user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Житарици
26.5.2011 15:43:47   
dostickage
ЗВОРНА ПОРАКА: dostickage
.Ne bi trebalo na pr da se sluci deteto da jade hipp kasa od kutija koja vnatre ima hipp mleko a da se hrano so Aptamil ili Nan i sl.

a zosto?moeto e na nan 1 sto da mu davam ponatamu?imame 3,5 meseci..



Kje si prodolzi da si pie NAN a koga kje dojde 6 mesci kasite na Nestle kje gi pravite so NAN mlekce :)

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Житарици
26.5.2011 21:30:22   
tinush
Малку погоре прочитав дека ги мелете снегулките. Ме интересира како пред или откако ќе бидат потопени со млеко- вода?



(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Житарици
27.5.2011 6:09:31   
Палешка РР
Откако ќе ја направам житната кашичка ја ставам во блендер заедно со банана и така ја јаде. Тоа си е убаво и погодно за јадење и не блендирано, но на ќерка ми не и се допаѓа вкусот, па затоа додавам и банана.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Житарици
27.5.2011 8:36:49   
dostickage
eee prava stvar e toa so bananata i zitnite kasi.i jas taka mu pravam na sin mi:)
kako sto ne jadese ovosje eden period redovno taka mu podmetnuvav:)))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?