|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
23.5.2010 11:30:15   
Палешка РР
Читам дека може да се дадат безглутенски пченкарни житарки нпр на Лино, давал ли некој на 5 месечно бебе?
Јас нормално би ги помешала со овошје.
user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 23.5.2010 11:31:29 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Житарици
23.5.2010 15:41:36   
nutelizza
Палешка таа шестка што ја пишува дека е од 6 месеци + или 6 оброка ...
Немој да брзаш јас почнав дури после 6/от месец и сега јадеме се. Најдобри за почеток кај нас беа оние на хипп што претходно ги имаш спомнато. Многу лесно ги прифати а исто пробај и со кашичките на ХУМАНА. Ние Лино многу многу не ги сакаме ги јадеме али од што мора да се јаде

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Житарици
23.5.2010 16:27:19   
Боцко
за прв почеток, јас би додал, дури и пред сокчиња, според мене и од наше искуство убедливо најдобро е:
user posted image
ги има во зегин

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Житарици
23.5.2010 16:28:24   
Боцко
јачменови снегулки.
неутрална, блага и неалергена житарка.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Житарици
23.5.2010 17:00:59   
niki
По мојата табела од 5 месец можеш да даваш пченкарни и оризови снегулки, а јачменот е оставен дури за 7 месец. Но, Милупа кашичките ги имаме пробано, што ги препорача Боцко и тоа рано и не сме имале проблем. Јас повеќе навивам за Милупа отколку за Лино.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Житарици
23.5.2010 21:18:24   
Палешка РР
Дали снегулките од Милупа во себе содржат адаптирано млеко?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Житарици
23.5.2010 21:34:34   
melody
Mislam ne sodrzat ,no nekoi od niv moras da gi prigotvis so adaptirano.Posebno 8 vida zitarici so med tie se prigotvuvaat so Ad mleko.E sega ako imas dovolno mleko od tvoeto pa da gi prigotvuvas na toj nacin super bi bilo.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Житарици
23.5.2010 21:41:35   
melody
Ah paleske uste nesto.Ako mozes neznam sega dali ima vo MK da gi najdes tri vida zitarici so sirenje i pekmez na milupa od 5 mesec se davaat i se prigotvuvaat so voda.Vkusot e blag i mnogu se zdravi zatoa sto pekmezot e dobar za krvta.Kerka mi go obozava ovoj vid pojadok.Inaku probavme i medolino,cokolino i keksolino.Od site tri samo medolinoto i se dopagase. 

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Житарици
23.5.2010 22:29:44   
niki
Милупа се подготвуваат со вода, но не се сеќавам точно дали содржат адаптирано млеко. На грчкиот сајт пишува дека содржат, но пакувањата не се исти, ниту кашичките се исти со тие германските што ги има во Мк. Ај Боцко може ќе види па ќе каже.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Житарици
23.5.2010 23:11:02   
nadica
и јас навивам за милупа прекрасни се јас и ги приготвував со млеко обично ама од +7месеци за миа можеш и со обична вода

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Житарици
21.7.2010 16:58:30   
kitty
Mene me interesira slednovo,nie sme 6m i do sega probuvavme samo ovosje a pedijatarot ni preporaca da pocneme so vecera obrok zitni kasi (milupa) so adaptirano mleko,inaku se doime i ne pieme cajcinja,sokcinja,voda,znaci samo majcino mleko i ovosje pa sega se dvoumam za ovie kasi dali da gi davam zasto se mesaat so adaptirano mleko,a neznam zasto pedijatarot mi naglasi da ne i davam od tie sto se mesaat so voda.I sega neznam dali da davam voopsto kasa ,ako davam dali da davam so majcino mleko ili pak ne e loso da davam i so adaptirano??? Inaku veke kupiv na milupa oriz i griz i aptamil.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Житарици
21.7.2010 17:04:54   
Тања РР
Kitty ако имаш доволно мајчино млеко мислам дека нема потреба да ги приготвуваш со АД, најдобро е со мајчино. Инаку добро е да почнете веќе со житарици, само овошје не го држи многу.
Јас вакви готови житарици сеуште и немам давано. И варам дома од обичен ориз и го блендирам со печено или варено јаболко или пак морков.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kitty)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Житарици
22.7.2010 10:08:51   
Палешка РР
Додека барав информации за исхрана на нет, најдов дека на бебиња до 6. месеци може да им се даде хељда бидејќи не содржи глутен.




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Житарици
22.7.2010 10:23:17   
Snowhite RR
Што е тоа хељда?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Житарици
22.7.2010 10:28:06   
Палешка РР
Незнам Snowhite user posted image и јас барав слики, но не можам да сфатам user posted image
Ако знае некоја мајка нека каже.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Житарици
22.7.2010 10:32:51   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Што е тоа хељда?


Хељда е нешто слично како просо. Има таква ситна зрнеста форма... друго не знам за хељдата, знам дека ја забележав во Рамстор кај здравата храна....  БТВ му давав на Борјан просо откога почнав до дохрана, многу бил здрав за мозокот на детето


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Житарици
22.7.2010 13:45:13   
suzeto
a kako se priprema neznam jas ni heljda ni proso ni leka
evo edna stranica

http://www.google.com/images?um=1&hl=en&biw=1440&bih=807&tbs=isch:1&sa=1&q=heljda&btnG=Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

< Поракaта ја уредил suzeto -- 22.7.2010 13:50:49 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Житарици
22.7.2010 13:52:06   
suzeto
heljda e brasno kolku sto razbrav

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Житарици
22.7.2010 16:24:58   
Тања РР
Јас најдов дека хељдата е глутен free и се дава на деца после 8 месеци. Богата е со железо, фолна киселина, ниацин, витамин К, Б1 и Б2 витамини и многу минерали. Се припрема како палентата, со вода 1:2. Може да се меша со овошје или со јогурт. Го има во продавниците за здрава храна.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Житарици
30.8.2010 14:26:05   
lukas
експандиран ориz

ke mozi li nekoj da mi kazi kakov e ovaj oriz...pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Житарици
30.8.2010 14:40:13   
Палешка РР
user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Житарици
31.8.2010 0:29:12   
Snowhite RR
Како го приготвувате експандираниот ориз и општо житарките?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Житарици
3.9.2010 23:05:50   
Felly RR
Snowhite, да се надоврзам на твоето прашање - кои житарици од кој месец се даваат?Јас на Матеа и имам дадено житарици само што ги има во готовите млечни каши, а инаку сама нешто да и спремам -не. А од оризот и имам дадено со јогурт, или со некое овошје изблендиран, ама не го сака.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Житарици
4.9.2010 12:04:40   
MamaOhrid
Јас му давам експандиран ориз од 6 месеци. Во почетокот му го ставав во сварена круша, јаболко, а сега во рендано јаболко, круша, праска и многу си го сака.
А пченкарни снегулки исто така му давам од 6 месеци од оние што се без шекер и исклучиво со јогурт му ги спремам.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Житарици
5.9.2010 20:31:51   
elle
Јас досега и немам дадено експандиран ориз,а баш сакав да и давам но кога одам да барам низ нашиве ''маракети'' тие се со поминат рок, а кога одам за струмица-заборавамuser posted image
сега ако сакам да и давам дали ќе ги сака user posted image веќе е голема user posted image


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?