|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
15.4.2010 9:52:24   
topce
пазете малку со житарките на милупа и на хип.
нашиве не преведуваат се има во некои мед
така да прво видете на интернет што се содржи таа каша
после давајте им.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Житарици
15.4.2010 10:08:19   
melody
Jas i davav na kerka mi od 8-te vida zitarici so med na milupa uste od 5 ili 6 mesec ne mozam sega da se setam.Od prvin i gi dadov  spored upatstvo so adaptirano mleko samo i ne gi sakase.Pocekav nekoe vreme okolu edna nedela mislam i povtorno probav ovojpat i gi mesav so krusa i po nekolku lazici kasnuvase. Posle nedela dena prodolziv bez krusa i ovojpat uspeav si gi jadese duri i mmmm vikase jadejki.I gi davav tri pati nedelno znaci preku eden den,a toa deka imaat med vnatre pa i kolku imaat eve se e vo red so kerka mi ,a plus i pedijatarot rece ok za niv.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Житарици
15.4.2010 10:16:50   
mother 29
Марко не сака житарки натопени во млеко,го тера на повракање, не сака дробени работи,посебно попарени со млеко..
житарки внесува  преку бонжитките на виталиа и едни на таково.а, чоколадниот корнфлекс го јаде како грицки низ игра.


(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Житарици
15.4.2010 10:32:49   
profesorica
Дамјан јаде овесни и оризови снегулки на виталија со овошје и јогурт

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Житарици
15.4.2010 10:44:55   
Еца
Експандираните житарици на виталиа се многу интересни за децата па понудете им ги како најнови грицки, ставете им ги на маса наместо чипс или кекси, да видите како убаво ќе си ги изедатuser posted image Побарајте ги оние кои се мешавина од 4 жита.

Извонредна мешавина од еспандирани интегрални жита засладени со овошен шеќер - фруктоза. 100% природна, здрава и нискокалорична храна богата со јаглехидрати и диетални влакна, погодна и за дијабетичари. Состав:  јачмен 38% , пченица 28%, рж 14%, ориз 14% и фруктоза. Може да содржи траги од јаткасто овошје, соја, сусам и житарки кои содржат глутен.

Моја препорака овие да се даваат после 1 год.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Житарици
15.4.2010 11:25:58   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Jas i davav na kerka mi od 8-te vida zitarici so med na milupa uste od 5 ili 6 mesec ne mozam sega da se setam.Od prvin i gi dadov  spored upatstvo so adaptirano mleko samo i ne gi sakase.Pocekav nekoe vreme okolu edna nedela mislam i povtorno probav ovojpat i gi mesav so krusa i po nekolku lazici kasnuvase. Posle nedela dena prodolziv bez krusa i ovojpat uspeav si gi jadese duri i mmmm vikase jadejki.I gi davav tri pati nedelno znaci preku eden den,a toa deka imaat med vnatre pa i kolku imaat eve se e vo red so kerka mi ,a plus i pedijatarot rece ok za niv.


јас не реков дека милупа и хипп не се добри само ние имавме проблем баш поради медот, се исфрла околу устата и нас ни е забрането до 6 години мед

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Житарици
19.4.2010 15:29:23   
Marina777
Mojata kerka ima 7 i pol meseci i sakam da ve prasam koj zitarici bi mi gi preporacale kako najdobri za taa vozrast i dali moze da i se davaat samostojno so mleko kako poseben obrok, bez ovosje ? 

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Житарици
19.4.2010 15:38:29   
caci20
Probaj so na HIPP so komorac i jabolko, tie se bez gluten

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Marina777)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Житарици
19.4.2010 16:30:17   
mis.
јас би ти препорачала од хипп,милупа или хумана што се без глутен а се подготвуваат со вода а во себе содржат адаптирано млеко.
Кликни тука да ги погледнеш на хипп.Исто и на милупа имаш голем избор и ги има во зегин.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Житарици
19.4.2010 18:14:54   
MamaOhrid
Mis. бидејќи те сметам за поприлично упатена во работите, едно прашање - Од кога може да се даваат кашичките на хипп кои содржат глутен, а на кои пишува после 6 месеци?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Житарици
19.4.2010 19:01:44   
caci20
Glutenot posle edna godina. Znaci belo brasno, lepce, biskviti. Sreka ima izbor od firmite sto gi kazavme pogore bez gluten pa ne e problem da se poceka.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Житарици
19.4.2010 22:07:49   
mother 29
јас мислам многу е да се чека до година за глутенски работи.јас почнав со нив околу 7 мм.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marina777


Mojata kerka ima 7 i pol meseci i sakam da ve prasam koj zitarici bi mi gi preporacale kako najdobri za taa vozrast i dali moze da i se davaat samostojno so mleko kako poseben obrok, bez ovosje ? 

инаку Марина,јас би те советувала да почнеш со експандиран ориз натопен со адаптирано млекце или јогурт(доколку и даваш).од оризот зијан нема да имаш,па после ке почнеш постепено ккао ке и воведуваш нови работи во исхраната ,и со други житни снегулки.ова би можело да и замени млечен оброк.
user posted image ПРИРОДЕН ЕКСпАНДИРАН ОРИЗ НЕЗАСЛАДЕН(виталиа)






п.с добре ни дојде на рр!

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Житарици
22.4.2010 14:50:49   
MamaOhrid
Maмички, кога започнавте на вашите деца да им давате јогурт? Сакам да му направам житарки со јогурт, само се двоумам дали е рано или не, имаме 7 месеци, и уште една дилема ми е каков јогурт да му дадам, со колкава масленост?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Житарици
22.4.2010 15:15:42   
melody
Vo Turcija bebinjata pocnuvaat da jadat jogurt,velam jadat zosto kaj niv jogurtot e kiseloto mleko kaj nas, od 4 i pol, 5 meseci.Po preporaka na pedijatarot pocnav od prilika toa vreme i toa so domasno napraven ,no kerka mi ,a i dadev od nego ,a odma proliv iskakuvase.So kupeckiot za cudo pominuvase podobro i se bese vo red.
Neznam kako e kaj nas vo Mk ama mislam gledajki prema moeto bebe deka bi mozela da mu dades, no prvo nekolku lazicki za proba.E sega za mene najubav e bitolskiot ,a ti odredi prema tvoj vkus.Jas toa bi go napravilauser posted image






(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Житарици
22.4.2010 15:22:58   
MamaOhrid
Jас не пијам јогурт и затоа незнам каков да му дадам. Дома сите го сакаат битолски со 3.2% масленост, јас еднаш им купив со 1.5% масленост и рекоа дека е кисел. А, јас пак не ни пробувам и затоа незнам како вкус има.
Јас лично би му давала на син ми битолски 1.5% масленост, а ме збунаа дома кога ми рекоа дека тој е покисел.

ОК, како и да е, фала melody за одговорот.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Житарици
22.4.2010 15:32:09   
melody
3,2 %maslenost na toj bitolski i jas mislev i popoleka ke vidis se ke bide vo reduser posted image

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Житарици
22.4.2010 16:03:22   
mis.
па слободно можеш да му направиш житарки со јогурт,доволно е голем за јогурт од 3,2 % масленост.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Житарици
24.4.2010 0:32:25   
sinolicka
nas pedijatarot ni rece gluten posle 10 meseci moze

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Житарици
24.4.2010 14:48:38   
mis.
да за глутен покасно но на почетокот да се внимава да бидат житарици кои не содржат глутен,на пр пченка.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Житарици
26.4.2010 14:40:43   
Палешка РР
Купив Baby`s First Milk Pap на HIPP со ориз и пченка, па кај да е ќе и дадам. Може, нели?
Ептен сум досадна user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Житарици
26.4.2010 14:43:44   
mami
Секако дека да...user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Житарици
26.4.2010 14:44:34   
mis.
Палешка супер избор си направила.И јас почнав со таа.Ајде пробајте ја па кажете дали ви се допаѓаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Житарици
26.4.2010 14:46:41   
Палешка РР
Ништо не би и дала без вас да ве консултирам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Житарици
26.4.2010 14:48:01   
ikipp
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Купив Baby`s First Milk Pap на HIPP со ориз и пченка, па кај да е ќе и дадам. Може, нели?
Ептен сум досадна user posted image

daj i slobodno,i daria jadese na 4 meseci,samo malku ne e slatka,a super izboruser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Житарици
26.4.2010 17:27:28   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Купив Baby`s First Milk Pap на HIPP со ориз и пченка, па кај да е ќе и дадам. Може, нели?
Ептен сум досадна user posted image



Преубава е. Син ми ја обожава. Нас точно на 4 месеци му дадов прв пат од таа кашичка и ја пребендиса. Одличен избор.  user posted image  user posted image  user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?