|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Житарици
24.9.2010 12:30:44   
lukas
dali mozi nekoj da mi kazi kako gi davavte ovie zitarki kako kakov obrok,za rucek ili kako ovosnite sto gi davam kako megu obrok..pozz mozi e glupavo prasanjeto ama ete nezz...i mora li so mleko da gi napravam moze li so voda,pisi na niv ili so adaptirano ili so majcino mleko ama mora li?dali moze i so voda?

user posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Житарици
24.9.2010 12:42:39   
Палешка РР
Обично тој оброк е за вечера или појадок, а можеш да му го правиш со адаптирано млеко. За ручек зеленчук, месо, супа, макарони со сирење, качамак, итн.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Житарици
24.9.2010 12:45:07   
mami2
Нестле житарките се приготвуваат со млеко кое вообичаено се дава на бебето инаку на ништо немааат вкус, а оние на Милупа (не сите) само со вода пишува на кутијата затоа што содржат во нив млеко.  
јас ги давам Милупа, многу се повкусни, измешани со банана или без ништо како оброк навечер.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Житарици
24.9.2010 12:45:46   
lukas
mi bese poveke prasanjeto dali mozam da gi davam kako oviosnite sto gi davam kako za podlazvanje kako da recam nezz nisto ne te sfativ izvini paleska,znaci kako rucek nemozam da gi dadam,i kolku drzat ovie ako gi pravam ete da receme so voda?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Житарици
24.9.2010 12:47:36   
lukas
ke probam so voda i so banana izmesani da gi dadam kako ovosna kasicka ,ke vidam dali ke gi jade,fala,pa drugiot pat ke zemam od milupa,pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Житарици
24.9.2010 12:51:21   
mami2
А зошто со вода кога и онака имаше дискусија за тоа колку милилитри млеко ти пие, вака ќе внесе дополнителна количина до прпорачаните минимални 600-700 мл млеко дневно

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Житарици
24.9.2010 12:55:55   
Палешка РР
А зошто со вода, кога може со млеко? Ништо не добиваш со вода, само гладно ќе ти биде, не е тоа бебе од 5 месеци user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Житарици
24.9.2010 12:57:20   
lukas
ke vidam sto ke napravam,fala mami2,a za mlekoto nezz zosto mi velite deka e malku 540?kako sto pravat site so aptamil2 taka pravam i jasuser posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Житарици
24.9.2010 12:57:56   
srnicka
Jas i davam na mojata pcenicni nikulci od vitalija pomesani vo kiselo mleko


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Житарици
24.9.2010 16:32:29   
oliva
jas gi davam tie zitarici od nestle so pcenka,sekogas gi pravam so aptamil,i mu gi davam bilo koe vreme od denot,a inaku za mlekoto lukas e sosema dovolno 540 taka i pisuva i moeto pie tolku

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Житарици
24.9.2010 16:49:48   
lukas
jas gi davam tie zitarici od nestle so pcenka,sekogas gi pravam so aptamil,i mu gi davam bilo koe vreme od denot,a inaku za mlekoto lukas e sosema dovolno 540 taka i pisuva i moeto pie tolku



fala oliva


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Житарици
24.9.2010 16:51:46   
lukas
oliva kako mu gi spremas kolku so kolku?pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Житарици
24.9.2010 19:02:03   
oliva
lukas jas mu gi spremam so 120ml.aptamil,david ne jade golemi kolicini ,nekogas mi go jade celo nekogas mu ostanuva,a od pcenkata stavam vo zavisnost kolku ti jade gusta hrana

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Житарици
24.9.2010 19:19:50   
lukas
znaci nema vrska kolku ke mu klam zitarici,samo da ja dobijam gustinata so ja sakam taka?ok pozz i fala i sorry so gnjavamuser posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Житарици
28.9.2010 18:33:09   
MamaOhrid
Лукас, мене тие житарици пченка и ориз на Нестле ми правеа грутки и не ми ги јадеше. Затоа му ги мешам со овошје, праска, круша или печено јаболко.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Житарици
30.9.2010 12:50:03   
Iv14
мами2, како ги спремаш житарките од Милупа? јас направив според упатството 130мл вода со 4 лажици и многу ретко ми излезе, не личеше на каша.user posted image  

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Житарици
30.9.2010 13:03:27   
mami2
 Не се водам од рецептите на кутиите, затоа што кога прв пат правев за поголемото дете, ми излезе мн густа, како лепак..
Ставам околу 80-90мл вода, додавам немерено од кашата, ја згуснувам по потреба. Сега овие каши што ги правам и Милупа и Хип по некое време сами се разретчуваат, дали има врска ладењето, незнам, ама не се сеќавам дека тоа ми се случуваше пред 2 години...

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Житарици
15.11.2010 18:47:01   
gvenda
znaci kasa popara sum tek sega so ova zitarkive
i zemav melen oriz n amilupa i i davam nekolku pati ima 6 meseci i edna nedela
sto drugo mozam da davam i kako poso ona uste neznae da gricka ili slicno da gi melam ili sto ?

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Житарици
15.11.2010 19:00:31   
slavicav
Imash i mlechni kashi na milupa od oriz i pchenka,oriz i banana a isto taka i na hipp mlechni kashi od jabolko,oriz.Nie mnogu gi jademe a i dosta zasituvaat.I gi davam pred spienje na Matea.
A orizot na Milupa mozesh da go dadesh so adaptirano mleko i ko za promena mozesh so ovoshje da go izmeshash.Site ovie se od 4 meseci i se bez gluten.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Житарици
13.12.2010 20:24:13   
gvenda
ragledav po temava i ne neaidov dali znaete za prosoto dali sodrzi gluten sakam da i dadam bidejki bilo zdravo mn ima 7 mesci i 5 dena do koga da cekam za glutenot 

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Житарици
14.12.2010 12:08:34   
Martins mom
Јас глутен дадов на 6 и пол месеци...твое е да одлучиш

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Житарици
14.12.2010 12:17:27   
Тања РР
Gvenda и јас мислам дека сте веќе доволно големи за да почнете со глутен ама како што рече ММ на тебе е да си одлучиш.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Житарици
14.12.2010 16:58:35   
gvenda
itav konkretno za ovesot deka bil mn zdrav i go najdiv ova na stranata na vitalia dali e ok da idadam na malata samo mesto mlkeo vo voda 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Житарици
14.12.2010 16:59:39   
gvenda
i ne ja staviv receptata ova redovno mi se desava i mail koga pustam so attachment user posted image

ОВЕСНА КАША ЗА ДЕЦА Потребно: 2 големи лажици овесни снегулки, 250 мл. млеко, додатоци по желба.

Подготвување: снегулките се мелат во миксер, се додаваат во лончето со млеко и варат на тивко (со постојано мешање) додека зоврие млекото. Се трга од оганот, се прелива смесата во тањирче и може да се збогати со бисквити, банана, печена тиква, мед, малтекс, чоколадо или друго.

Со редовно конзумирање на оваа кашичка се постигнува редовна столица кај детето.


(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Житарици
14.12.2010 18:32:01   
Isabella
Isabella jade oves uste so samoto voveduvanje na cvrsta hrana, otkako probavme poveke vidovi zelencuk i ovosje. Miksiram nekolku vidovi na ovosje (pr. jabolko, kruska, kiwi) i vo ovosjeto dodavam edna golema lazica sitno meleni ovesni snegulki. Ova i go spremam za vecera ili za pojadok. Posle godinka koga ke pocneme so kravjo mleko, ke i spremam ovesni snegulki so mleko i so nekoe suvo ovosje. A moze ovesni snegulki i so jogurt.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?