|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 [98] 99   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.5.2015 19:18:31   
Roberta r
babygirl88 cestitki!!!neka e zivo i zdravo!user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2426
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
10.5.2015 22:15:04   
Melanija RR
Честитките за babygirl88 се ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2427
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
11.5.2015 12:12:50   
Hopeful RR
Девојки, не сум за тука, но да ви пишам како се одвиваа работите минатиот понеделник user posted image

Си отидов на цтг попладнето како што се договоривме со докторот, се беше ок, и ехото покажа стареење на постелките и многу калцификати. Да не ризикува, докторот реши за царски следниот ден, на 5 мај, со тоа што ми рече да се вратам вечерта за прием. Пробав да се избоксувам за сабајлечки да отидам, чисто да отспијам дома и да се средам, ама ми рече не - нема да има време да те средат сабајле. И така, со мм гс преку глава, за 2-3 саати се спремивме, се спакував, поплакав дома, се истуширав, измив садови user posted image и отидовме.

Цела ноќ седев на цтг, сабајлето ме спремија, и во 11.05 и 11.07 се родија синковци!

Ви посакувам на сите среќа и со лесно во овој последен, финален период од бременоста. Мене се уште не ми се ни верува дека ми се случува ова, и дека ене во спална спијат две мали чуденца, но ете, се излезе ок. Бескрајно сум благодарна за се што ми е дадено и за целата среќа која и покрај сите неуспеси, гледаме дека ме прати во сето ова. Сега морам да одам, имам закажано ручек user posted image , па во следната слободна прилика ќе ви пишам пак.

Ве гушкаме!!!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2428
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
11.5.2015 18:12:35   
jasmina 25
najprvo cestitki za hopeful neka vi se zivi i zdravi sincinjata golemi da rastat...

i jas na istiot den kako hopeful na 05.05 se porodiv so carski sabaljeto vo 09 i 40 se rodi hristijan...dobro pominav ponedelnikot cel den navamu natamu proveruvav krv pa niz doma da se dospremam i vecerta vo 9 me odnese maz mi...sabaljeto vo 8 i 30 ne zedoa vo sala bevme tri za poragaj koga mi kazaa deka jas prva odam pocnav da placam ko malo dete mi stavija anestezija spinalna sakav i taka...koga go slusnav maloto kako place zaboraviv na se solzi mi tecea preubav moment mi go pokazaa odma i posle na intenzivna 2 saati celo vreme bese do mene...oporavuvanjeto e lesno eve na noze sum i si gi izvrsuvam sama domasnite obvrski so pomos na maz mi...
ubav period iako stresen...poz do site sto ste na krajot od bremenosta i vi posakuvam lesen poragaj...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2429
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
11.5.2015 22:21:36   
Melanija RR
Hopeful RR и jasmina 25 во темата Тој ден... се вашите постови за вашиот ден user posted image

Секако вашите породилни приказни, а и на сите породени рингерајки ги очекуваме да ги прочитаме.Повеќе за тоа како да пишете прочитајте во статијата ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 2430
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
12.5.2015 17:18:21   
Milicka 30
Hopeful i jasmina25 да ви се живи и здрави бебчињата, да си растат со мама и тато, да бидат ваша среќа и радост...сега останува да не бодрите нас.
Јас сум веќе 33 недела, паника ме фаќа ништо немам купено,само гледам....денес и утре ќе се боцкам со флостерон.
Поздрав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2431
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
13.5.2015 23:07:25   
gina
Hopeful i jasmina25 cestitki uste ednas user posted image user posted image user posted image user posted image

jas od utre 32 nedela i mefaka panika nisto nemam spremno nitu sum doma dva meseci ne sum pojdena posto se sreduvame haos neviden


vcera bev vo skopje na tanzfuziologija zavrsiv rabota e sega doktorkata sto me primi malku me zagrizi zosto da gi primam frahiparin koga se e vo red i koga plodot odlicno napreduva posto sega vise vleguvas i vo 8 treba da ti se prekinat zosto da gi primas cela bremenos jas ne sum za isto kako sto mi rece mat. i uste eden doktor vo bolnica koga pregleduvase ko ce krvarev i uste mi rece ako trebalo vise da gi primas togas poubavo kleksan i stvarno me zagrizi pa mi gi namali od 0,4 i za 20 dena kontrola i duri mi gi zgresile i se javiv na Gerasimova vo sistina taa mi vika gresni se rezultatite odi vratise da ne ti gi prepisale pogresno i stvarno bese taka kaj gledat i sto pravat posle ce trebase pak vo sistina da gi proveram i duplo pari da davam

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2432
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2015 12:24:53   
Roberta r
idni mamicki nie sme 32 nedela denes vcera se zagriziv malku nesto se slucuvase so bebeto custvuvav kako nekoj bolen koga disi i si pomisliv deka nesto ne e vo red do sega ne sum osetila takvo nesto,se javiv na doktorkata mi veli normalno bilo deka bebeto vezbalo da dise.jas do sega ne sum cula vakvo nesto.dali nekoj ima sl. iskustvo?
i racete mnogu mi trpnat ne mozam da spijam od niv ajde uste malce ke izdrzeme user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2433
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
14.5.2015 18:19:59   
blond
Eve i jas da kazam deka uspesno zavrsena misija, na 09.05 se porodiv, na svet dojde Ina vo 18,35, teshka 3350.51cm.
Poroduvanjeto pomina super (carski), doma sme veke so malata, se gushkame i taka.
Poopsirno nekoj nareden den.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 2434
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.5.2015 18:53:55   
mamicka21
Здраво девојки.Честитки за новите мамички кои се олеснија user posted image user posted image user posted image Јас сум 33+3 и веке неможам да спијам од силните грчеви на нозете,поточно на колената.Пијам магнезиум 2 пати по 300 мг ама не ми делува веке.Ако може некоја поискусна мамичка да ми помогне дали можам 3 пати да пијам бидејки не се издржува ова веке а на контрола сум дури за 10 дена и веке ми кажа докторот кај што ќе се пораѓам кога ке бидам полни 35 во 36 недела да одам на цтг.Сметам дека е рано ама не се знае кога принцезата ќе реши да ме изненади.Имајте убав ден user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mamicka21 -- 17.5.2015 19:00:03 >

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 2435
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.5.2015 19:16:30   
gina
Mene me zagrizuva tea88 nekako ja nema
mozebi se guska so svoite bebiski

jas da se pozalam strasno me bolat stapalata kako mravki da mi setat nemozam da zgazam

(Одговор на членот mamicka21)
Непосредна врска до пораките: 2436
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.5.2015 19:17:52   
Melanija RR
mamicka21 има тема Магнезиум=ТУКА но сепак е најдобро телефонски да се консултираш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mamicka21)
Непосредна врска до пораките: 2437
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.5.2015 21:28:00   
tea 88
Eve sum :-)
Cestitki do novite mamicki da im se zdravi i zivi bebuskite user posted image
Ne Gina rano e uste malku barem. Sega sum 34+3 i utre sum na kontrola i ctg. Dr posledniot pat mi rece barem 36 da vlezam pa posle ke zakazeme carski. Inaku me nemase denovive zasto izleguvav , setav kupuvav za bebuskite. Ama mnogu imam pritisok koga odam i me boli nisko kaj jajnicite i stomakot mi e kamen epten . Isto imam i od tie pripremnite kontrakcii. Stom legnam pominuva bolkata i pritisokot. Za spienje tesko nekako mn vo wc stanuvam i ne mozam da se vrtam od edna na druga strana. Po doma stanuvam se dvizam samo odma me zaboluva izgleda od pritisokot. A kako bev isplasena da znaete i vo wc se plasev da odam da ne mi pukni vodenjakot, serklazot da ne popusti a sega gajle nema ni serklaz ni vodenjak a zamislete vo 25 ned mi rekoa samo konecot drzi da ne se otvoris a dolzinata na grloto samo 5 mm.
Zatoa uzivajte si vo bremenosta ne mu ja mislete mnogu ima koj da misli za nas. Znam deka e lesno da se kaze a tesko da se napravi ama pa i ova moevo ne go biduvase tolku sto osekav strav bev i nervozna napnata.
Ama toa e pomina kriticniot moment sega broime sitno si velam.
Mamicka21 jas cel forum go iscitav za magnezium i imase pisano edna idna mamicka deka piela tri pati mg po preporaka na dr.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2438
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
17.5.2015 23:49:25   
mamicka21
Благодарам на одговорите,сепак ке му се јавам утре на матичниот да видам дали ке ми дозволи да пијам 3 пати.Како додатно се напив еден парацетамол бидејќи болките се неиздржливи и неможам да заспијам.Синоќа сум само 4 часа спиена,маж ми вели како црвче сум била само сум мрдела user posted image Ајде се тешам крајот е блиску на овие слатки макиuser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2439
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
18.5.2015 20:03:42   
profe
Da ve pozdravam prvo:) vekje sum 34ta nedela. So strav sum ovie nedeli, pocnuvam da gi imam onie laznite kontrakcii i pritisok dolu vo matkata. Rabotam niz doma i stom kje pocustvuvam pritisok, kako da me vlece nesto nadolu odma legnuvam i mi pominuva.
Pocnavme da kupuvame krevetce, kadicka od krupnite raboti. Pa poleka nakaj positnite. Ovie denovi povekje ja citam temata bebe.
Ponekogas mi se javuva strav od toa kako kje go cuvam bebeto, kje go banjam, sto ako mi kaci temperatura, ako mnogu place itn:)

(Одговор на членот mamicka21)
Непосредна врска до пораките: 2440
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
19.5.2015 15:38:53   
vanessa30
Zdravo zenski, eva jas posle dolgo odsustvo povtorno da se prijavam i da se aktiviram na forumov. Inaku sega sum so vtora bremenost i pak si cekam mazle. Inaku od 24-ti vleguvam vo 27 nedela pa zatoa tuka i vi pisuvam.
Na 21 sum zakazana kaj maticnata na pregled i ako e se OK, letnuvam za na plaza krajov na maj, i jas nesto da iskoristam od letovo.
Sega za sega so pregledite se e ok, ojvoj pat sum pomalku popravena od prvata bremenost, no zelezoto vo krvta se drzese dosega dobro, no eve od pred edna nedela analizata pokaza deka naglo se namlilo serumskoto zelezo na 4.8, pa sega si pocnav i so tothema.Hemoglobinot mi e ok.

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2441
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.5.2015 13:43:06   
profe
Zdravo pak:) Utre kje mi zemaat bris za Streptokoka, iako sum 34ta nddela. Maticnata rece od 34ta do 36t se pravelo, iako povekjeto trudni sto bile mi kazuvaat vo 35ta pravele. Mnogu mi e strav da ne mi pukne vodenjakot pri zemanjeto bris. Ne znsm kako kje me sfatite, mozno li e ova?!! Preplasena sum, cela nedela samo na ova mislam, duri se mislam da i' otkazam na doktorkata, da zakazam vo 36ta:) Iskustva, molam:)

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 2442
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.5.2015 14:18:02   
Melanija RR
Профе брисот се зема од вагината и нема никаква врска со водењакот,непотребно стравуваш.Уживај во последните недели

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2443
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.5.2015 15:34:58   
Hopeful RR
profe, без гајле за брисот, површински е, без спекулум. И јас правев недела дена пред породување, се беше ок.

За другите теми - грижа, нега, гледање и одгледување, ќе правиме муабет накнадно, кога ќе се најдеме во ситуација. Секако дека е добро да читаш и да се информираш, но работите се учат и во од, кога ќе се судриш со реално нешто. Што дека читав и се информирав и си мислев свашта претходно, сега кога ми се случи едното бебе да повраќа во серија, и тоа во млазови, се распаметив и не знаев што да правам, освен да се обвинувам себе си дека сум лоша мајка и не сум способна а се грижам за две бебиња одеднаш. Тоа е, ваквиот гилт трип изгледа е гратис во пакувањето мајка user posted image

Што одлучи за породување, каде ќе биде? Со среќа и со лесно user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2444
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
21.5.2015 20:35:06   
profe
Fala, devojki;). Uf, dobro, se smiriv stom stanuva zbor za povrsinsko zemanje bris, mislev nesto podlaboko e, so spekulum. Kaj mene e rano, ama ete maticnata togas mi zakaza. Aj togas da pomine pobrzo:)
Za poroduvanje, vamu tamu, se rasprasuvav i Drzavna i Cair, ama izgleda vo Sistina kje odam za poroduvanje. Karlicno mi e plodot, so ogled na toa sto 4-5 godini se maltretiram po bolnici, te Remedika, te Sistina, te Drzavna, na kraj bitno mi e da bideme bezbedni i jas i bebeto.
A za cuvanje na bebeto, uste sega citam, demek da se spremam uste sega, ama kojznae dali kje bidam spremna:)
A slusnav za toa deka kaj onie sto stanale skoro majki se javuvalo cuvstvo i prasanje dali se dobri majki, neminovno izgleda e toa:)
Fala mnogu i ubava vecer:)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2445
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.5.2015 17:57:23   
gina
i jas da vi pisam denes proveruvav krv i mokraca zelezoto mi se pokacilo 5,9 na 15,9 , citam trigliceridite mi se pokaceni normalno e 0,8-2,3 a mene mi se 3,6 i sega se zagriziv i isto na mokracata kaj proteini kvalit. pisuva trag
eritrociti 4-5
l2ukociti 12-14
sto stvarno se zagriziv kaj mat. ne pojdov denes ne raboti a treba vo vtornik imam zakazano ama pak i vo sistina mi zakaza vo vtornik i taka ce odam na transfuziologija pa edno dreckanje da mi bide pa ostanuva posle da odam kaj mat. sega sakam i urino kultura da proveram a od sinoka primetiv kako peckanje na mokracata otkako se se izmokram se nadevam ne mi se tolku strasni rezultatite
pa ce pocnam da pijam caj od brusnica

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2446
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.5.2015 20:08:10   
Melanija RR
Gina триглицериди и останато не се ни испитува само кратка крвна слика,а леукоцити во мокрача се дозволени до 14 . Ќе ти каже и матичната

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2447
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
22.5.2015 20:13:52   
gina
melanija znam ama sestrata od opstata mat.mi go pisa uputot i ona za sve pisala i sedimentacija i drugu raboti sto normalno vo bremenost sedimentacijata se pokacuva i mene mi e vkraj ama za toa ne se sekiram poveke mie e za ova so mokracata sto pisuva trag

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2448
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
23.5.2015 12:43:27   
profe
Здраво и добар ден. Колку чини проверка на крвна група на трансфузиологија? И фали многу време се чека и за резултати и за термин за проверка?
Инаку, супер помина земањето на брис за стрептокока. Завршив со прегледите кај матичната, така ми рече. Сега прегледи кај тој што ќе ме породува и толкукај матичната:)

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2449
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
26.5.2015 11:08:15   
aloevera
Здраво идни мамички како сте и честитки за оние кои се породија. Денес влегувам во 30 недел, навечер оддвај спијам те од грчеви те од стомакот. Малата само си мрда ли мрда по цел ден толку немирна уште од сега, цел стомак ми го мрда. Имам еден проблем деновиве ќе одам на контрола, ама веќе сум загрижена, стомакот оддеднаш ќе ми се стврдне како камен ќе ми стане некогаш имам болки и грчеви а некогаш не. Кога ќе ми се стврдне неможам да се исправам. Дали ви се случило и на вас?

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 2450
Страница:   <<   < Претходна страница  95 96 97 [98] 99   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 [98] 99   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?