|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 17:04:35   
firenca didi

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

Девојки да ве прашам нешто???Имавте ли некои тапи болки во првите неколку дена после трансферот? Јас ги чувствувам и во долен дел на стомак, да речам на кај јајниците, ама и баш во сттомак, како од цреватаuser posted image
Не се силни ниту континуирано, но преку цел ден ќе се јават. Да не е тоа затоа што не одмарам?user posted image

i mene mi se javuvaat tie tapi bolki jas prasav kaj doktorot toj mi rece normalno e mozno da e od punkcijata bidejki edna po edna jace kletka se bocka i mozno e nekoja za vreme na punkcija vo natre da pukne i se oseka bolka od kaj jajnicite eve veke 3 den gi imam tie bolki NATE76 so sreka duso cekame ubavi vesti

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 1576
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 18:26:33   
*devojce*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Инес

Devojce, cestitki za user posted image , imaj ubava i lesna bremenost i uzivaj vo tvojata sreka! Za site onie koi se vo iscekuvanje na user posted image vi posakuvam mnogu sreka i uspeh i site da si ja docekame najgolemata radost.
Devojce , procitav dekaova ti vtoro IVF, posle kolku vreme od prvoto go nparavi vtoroto, tvoj sovet za uspesno IVF user posted image


Posle 6 meseci tolku e rokot propisan od fzom,jas preku fond pravev.Ako napravam sporedba prviot pat i sega imase golema razlika pred se psihickata preopteretenost a mozebi i strav od nepoznato.Kako i da e ovojpat bev psihicki spremna za invitro,relaksirana,nemislev voopsto na nisto dali ke bide ili ne simptomi isl. ne se zamarav so toa ednostavno si odmarav doma spremav ispit televizija internet kafe po 1 cigarce :) i verba vo gospod.Ke bidne site ke si gi vidime user posted image

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 1577
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 19:11:23   
firenca didi
devojki imam eden problem nikako nemozam da ginamalam cigarite se poveke metera da pusam znae li nekoj nekoe resenie?.
user posted image user posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1578
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 20:20:16   
Bogdancanka
user posted image user posted image user posted image user posted image cestitki devojce imaj si ubava i lesna bremenostuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image so sekoja nova rruser posted image mene nadezta mi e uste pogolema,znaci vredi da se borime i da se nadevame deka site nie ke si docekameuser posted image samo pozitivno...ajde mili ringerajki stiskame palci za sekoja nova invitro postapka za donese pozitivni rezultati

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1579
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 21:39:11   
Melanija RR
devojce user posted image user posted image user posted image имај најубава бременост.
Која е следна за тест?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1580
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 21:44:36   
Didi80
ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo


Draga Didi, eve jas kje si go kazam svoeto mislenje vo vrska so tvoeto prasanje bidejki imam iskustvo i so dvajcata doktori. Prvo ne mozam da razberam kako Dr. Isijanova istiot komentar go ima za site svoi kolegi doktori koi se bavat so ivf?! Mene mi go ima kazano sosema istoto za Petanovski kako na Firenca didi deka nemal veze (zamislete doktor so ubedlivo najgolem broj uspesni ivf vo Makedonija, a taa so najmal!!!) Jas konkretno kaj nea imam praveno dva pati inseminacija, se razbira bezuspesno, i nitu sum zadovolna od odnosot nitu od profesionalnosta na doktorkata, a nitu od uslovite vo koi raboti. Ne znam kako e mozno stan od 50 kvadrati da bide adaptiran vo ivf laboratorija plus sala kade sto se pravat intervenciite?! Koj na taa ordinacija i dal dozvola za pravenje na ivf ne mi e jasno user posted image A za Dr. Petanovski imam generalno dobro mislenje, zadovolna sum. Moeto angelce koe sega imam tri ipol meseci e dobieno kaj nego od tret ivf obid (prviot pat vo Sistina), i toa na PRIRODEN CIKLUS SO MALA STIMULACIJA, tokmu kako sto sakas ti. Nesto sto sakam isto taka bitno da istaknam e deka MNOGU VAZNA ULOGA vo set__a ovaa rabota imaat biolozite i embriolozite, kako i uspesnosta na samata labaratorija kade sto kje odite, a vo Remedika e number one! Toa e moe mislenje kako patalec user posted image i iskusna vo ovaa rabota. Vo sekoj slucaj kade i da se odlucis ti posakuvam srekja! user posted image



Cleo dali moze da mi kazes vo vrska so prirodniot ciklus so mala stimulacija kolku inekcii ti dade dr-ot i kako znaese kolku folikuli imas pravese li eho i na koj den od ciklusot.Te molam odgovori mi zasto dr. ne mi objasni nisto!user posted image

Na site sto cekaat user posted image ili se veke user posted image sreknouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.11.2012 0:07:17 >

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 1581
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 22:31:00   
gina
devojce cestitki i od mene imaj ubava i lesna bremenostuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
i
nasite rr vi posakuvam sto pobrzo da se iraduvate

Nate i tebe mila ti drzam sreka da se oplodat i da si imasuser posted image srekno

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 1582
   RE: Вештачко оплодување III дел
6.11.2012 23:52:16   
cleo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Didi80


Cleo dali moze da mi kazes vo vrska so prirodniot ciklus so mala stimulacija kolku inekcii ti dade dr-ot i kako znaese kolku folikuli imas pravese li eho i na koj den od ciklusot.Te molam odgovori mi zasto dr. ne mi objasni nisto!user posted image


Didi duso, ne mozam tocno bas da se set__am, otprilika kje ti kazam. Za folikuli - da, odev na eho sekoj vtor den, a isto taka ispituvav i Estradiol preku krv mislam dva-tri pati dodeka tecese postapkata. Na koj den od ciklusot nema sansi sega da se set__am za zal user posted image Ne znam kaj koj doktor si, no iako ne ti objasnil sega, toj najdobro znae, veruvam deka kje ti dava instrukcii dodeka trae procedurata. Iako e mala stimulacijata treba mnogu vnimatelno zaradi rizik od prerana ovulacija, barem taka bese kaj mene bidejki imam pco. Ti posakuvam srekja! Gushki user posted image

Devojce, so srekja draga! Imaj srekjna i lesna bremenost! Uzivaj vo najubavite 9 meseci od tvojot zivot!

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.11.2012 0:08:29 >

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 1583
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 8:33:16   
babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: firenca didi


ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

Девојки да ве прашам нешто???Имавте ли некои тапи болки во првите неколку дена после трансферот? Јас ги чувствувам и во долен дел на стомак, да речам на кај јајниците, ама и баш во сттомак, како од цреватаuser posted image
Не се силни ниту континуирано, но преку цел ден ќе се јават. Да не е тоа затоа што не одмарам?user posted image

i mene mi se javuvaat tie tapi bolki jas prasav kaj doktorot toj mi rece normalno e mozno da e od punkcijata bidejki edna po edna jace kletka se bocka i mozno e nekoja za vreme na punkcija vo natre da pukne i se oseka bolka od kaj jajnicite eve veke 3 den gi imam tie bolki NATE76 so sreka duso cekame ubavi vesti

мила јас такви болки со пункцијата немав воопшто. Д-р ми рече да пијам кетонал ако ми се јават ама ништо не осеќав, па не пиев. Јас сега имам болки во стомак (отпосле трансфер 3-4 дена) и тоа се повеќе во горен дел на стомак- желудник и дијафрагма. Како да сум балон, не можам ни да дишам, синоќа едвај заспав од чувството на надуеност. Читав во едно списание за труднициuser posted image дека тоа се јавува од прогестеронот кој не само што влијае на матката има свое влијание и на остантите внатрешни мускули и органи- црева, желудник... Токму затоа се јавуваат и запек, киселини и сл проблеми и во овој период пред да ги видиме user posted image . Јас денес планирам да му се јавам на мојот матичен гин. да го прашам дали да земам нешто за ослеснување на овие симптоми.
devojce* како најтазе user posted image , ти имаше ли вакво чувство?
Ве гушкам сите user posted image

(Одговор на членот firenca didi)
Непосредна врска до пораките: 1584
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 11:14:03   
Didi80
Cleo фала за одговорот многу ми помагаш верувај.Во право си сигурно докторот си знае што треба да прави.Те поздравувам многу тебе и поздрав до сите рр идни мамичкиuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 1585
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 13:45:10   
Nate76
SAmo sto mi se javi embriologot i mi kaza deka site 4 mi se oplodile i deka od niv 3 se so odlicen kvalitet , mi kaza podobri ne mozea da bidat user posted image user posted image user posted image taka da ute vo 8h sabajle sum na transferuser posted image user posted image

I uste nesto nikogas ne sum stavala klizma a mi rekoa vecerva i utre sabajle, pa me interesira kako deluva posle kolku vreme, da znam kako da si go organiziram denot, i utre posto vo 8 treba da bidam na transfer vo kolku saat sabalje da ja stavam vo 5??




A vo sustina neli indometacinot e antibiotik ova poveke mi lici na nekoj tip na cepce za protiv infekcii otkolku za praznenje na crevata???

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 7.11.2012 19:16:23 >

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 1586
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 14:11:46   
*devojce*

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

мила јас такви болки со пункцијата немав воопшто. Д-р ми рече да пијам кетонал ако ми се јават ама ништо не осеќав, па не пиев. Јас сега имам болки во стомак (отпосле трансфер 3-4 дена) и тоа се повеќе во горен дел на стомак- желудник и дијафрагма. Како да сум балон, не можам ни да дишам, синоќа едвај заспав од чувството на надуеност. Читав во едно списание за труднициuser posted image дека тоа се јавува од прогестеронот кој не само што влијае на матката има свое влијание и на остантите внатрешни мускули и органи- црева, желудник... Токму затоа се јавуваат и запек, киселини и сл проблеми и во овој период пред да ги видиме user posted image . Јас денес планирам да му се јавам на мојот матичен гин. да го прашам дали да земам нешто за ослеснување на овие симптоми.
devojce* како најтазе user posted image , ти имаше ли вакво чувство?
Ве гушкам сите user posted image

Nemav zapek poduenost da megutoa ne mnogu mozebi vi toa mi pomogna mix ot od semki sto go jadam za dorucek.Toa se 4 semki kokos i cimet mesavina za procistuvanjeena organizmot od masnotii,holesterol a voedno i nesto prrirodno za slabeenje niv gi jadam 2 meseci i sega prodolziv ubavi mi se.
Firenca didi sto se odnesuva do cigarite i jas pusam no 1-2 vo denot ne mi bara organizmot poveke taka da kolku ti se pusu pusi posle ke ti se gadi iod kafe i od cigari.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.11.2012 22:35:51 >

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 1587
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 14:58:25   
SOLE
devojce' ti cestitam i ti posakuvam da si imas lesna i ubava bremenos, mnogu mi e milo koga ke ima vakvi pozitivni ubavi vesti user posted image so srekicka i uzivaj vo bremenosta...

Babyhoup i Nate na vas vi posakuvam mnogu sreka i uspeh, bidete hrabri no pred se e da bidete opusteni i da mislite samo na ubavi nesta, pozdravce i vi posakuvam user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1588
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 15:45:05   
gina
devojki i jas samo sto dojdov od bitola i od utre pocnuvam so superfakt 0,4 koklku brzo se mi se slucuva ne mislev deka odma ce pocnam so terapija si pojdov samo na konsultacija i mi rece deka jajnicite mi se super a jas se plasev deka septemvri zavrsiv so ifv da ne ne moze tolku brzo i sakav da ve prasam koga se bockate dali piete nekoi dr. apcinja kako vitamini nesto ili bedoksin jas sakav da pijam nesto ama ne go prasav doktorot

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1589
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 17:19:30   
bubble
nate76...indometacin se chepchinja za bolki, a ne za praznenje na crevatauser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nate76

A vo sustina neli indometacinot e antibiotik ova poveke mi lici na nekoj tip na cepce za protiv infekcii otkolku za praznenje na crevata???

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 1590
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 18:17:32   
Nate76
Jas si procitav po internet i si ja razresiv dilemata, indometacinot vsusnost se dava da spreci predvremeno poroduvanje kaj trudnici a pred transfer bidejki gi sprecuva grcevite i kontrakciite na matkata koi ne se pozelni neli posle transferot user posted image

(Одговор на членот bubble)
Непосредна врска до пораките: 1591
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 18:58:17   
skopjance
Nate 76 so sreka utre user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Sakav da prasam dali nekoj pravel Bhcg na klinika vo Gak jas akam da pravam vo petok pa me interesira za kolku vreme davaat rezultati dali se ceka dolgo i dali se gotovi istiot den

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 1592
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 19:00:20   
bubble
nate76...indometacinot se stava utroto pred transferot? Mene ne mi kaza za nego...user posted image hmmm...site razlichni raboti prepishuvaat...kako I da e ti posakuvam uspeshen transfer...user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nate76

Jas si procitav po internet i si ja razresiv dilemata, indometacinot vsusnost se dava da spreci predvremeno poroduvanje kaj trudnici a pred transfer bidejki gi sprecuva grcevite i kontrakciite na matkata koi ne se pozelni neli posle transferot user posted image

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 1593
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 19:10:22   
iviv
devojki izvinete sto vaka ke upadnam dali moze nekoj da mi pomogne za antimilerov hormon kade mozam da najdam tema na forumov ?

Inaku i jas sum vo postapka za vtoro invitro odam vo bitola no ete denska me uspanicija rezultatot za ovoj hormon mi bil 0.16 toa e mnooooguuu nisko .No mi rekoa vtor den sega od menziz da otidam tamu i da pocneme a ne znam sto tocno znaci ovoj rezlutat samo znam deka e rezervata no pak imam prasalnici vo glava ???? Nekako kolku poveke nadez si davam tolku poveke me rusi nesto :(

Izvinete sto upadnav vaka ama samo veke sum preplasena

Srekno na site user posted image

(Одговор на членот bubble)
Непосредна врска до пораките: 1594
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 19:19:07   
Bogdancanka
eve tuka e temata klik

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 1595
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 22:25:19   
foksi
cestitki i se najubavo

resenie e da ostanes bremena se do toj moment ke pusis.
user posted image
I jas pusam koko luda i probuvav se za da gi ostavam no nemozam no koka ke imam bebe vo mene nema da pusam user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.11.2012 22:47:09 >

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1596
   RE: Вештачко оплодување III дел
7.11.2012 22:54:44   
foksi
antimulerian hormon gi pokazuva ovalijarnite rezervi znaci depo na rezerva,jas pred eden mesec imav visok fsh i me izvadija od pamet mi rekoa deka nemozam da stanam bioloska majka.No se padna vo voda napraviv nov rezultat vo drzavna klinika i rezultatot mi bese ok,potoa bev i na pregled i doktorot mi potvrdi deka bile greska rezultatite nemalo sansi na tie jajnici da imam takov rezultat,i sega i jas ja zapocnav postapkata na ivf.Da ne dolzam mnogu samo da ti dadam sovet da ne CITAS mnogu po interERNET bidejke ke se izvadis od pamet .
jas toa go pravev eden mesec.i mislam deka nema potreba tolku mnogu da se opteratuvame samo veruvaj vo gospod toj pravi cuda.

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 1597
   RE: Вештачко оплодување III дел
8.11.2012 11:26:29   
bubble
devojche...chestitki...user posted image user posted image user posted image imaj ubava i lesna bremenost...
dragi ringerajki..vi posakuvam na site da go osetime toa chustvo shto pobrzo...sakam mala diskusija ne tema: A SHTO POSLE TRANSFEROT, ZA ONIE KOI SE VO RABOTEN ODNOS? KOLKU VREME TREBA DA SE MIRUVA? nekoi velat 14 dena....megjutoa vo privatnite firmi...poteshko...user posted image user posted image shto togash? ova e prashanje sto navistina izmachuva...se nadevam ke spodelite iskustva...user posted image user posted image

(Одговор на членот foksi)
Непосредна врска до пораките: 1598
   RE: Вештачко оплодување III дел
8.11.2012 12:33:01   
firenca didi

ИЗВОРНА ПОРАКА: bubble

devojche...chestitki...user posted image user posted image user posted image imaj ubava i lesna bremenost...
dragi ringerajki..vi posakuvam na site da go osetime toa chustvo shto pobrzo...sakam mala diskusija ne tema: A SHTO POSLE TRANSFEROT, ZA ONIE KOI SE VO RABOTEN ODNOS? KOLKU VREME TREBA DA SE MIRUVA? nekoi velat 14 dena....megjutoa vo privatnite firmi...poteshko...user posted image user posted image shto togash? ova e prashanje sto navistina izmachuva...se nadevam ke spodelite iskustva...user posted image user posted image

draga buble mene denes mi e 5 den ET rabotam vo privatna firma od koe ova mi e veke 5 INF za prethodnite napustav rabota i pravev INF bidejki tie ne toleriraa takvi raboti no pred se mi e user posted image i se resavav da napustam ovoj pat izleze drugo sto mi ponudija mnogu opcii od koj ednata e 15 dena boleduvanje od maticen i 15 mi dade komisija sega sum na boleduvanje do 19 i toj den treba da idam na test koj se nadevam na user posted image dokolku bide taka odam na patoloska bidejki site INF jas odmaram drugite neznam kavo mislenje imaat ama preporaclivo e da se odmara barem 15 dena poslem doktorot ke kaze kako e situacija pozdrav

(Одговор на членот bubble)
Непосредна врска до пораките: 1599
   RE: Вештачко оплодување III дел
8.11.2012 12:40:36   
Нивеа
Од толку убави вести глава не можевме да дигнеме
Но, мора да постојат и неубави вести во кои морав да се најдам ЈАС

Неуспешно за жал user posted image


_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот firenca didi)
Непосредна врска до пораките: 1600
Страница:   <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  62 63 [64] 65 66   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?