|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ин витро и религијата
9.4.2010 10:08:41   
mother 29
Исламот ја штити крвната лоза, односно рднинската врска, така што го забранил зиналукот и правната адопција (посинување), што недвосмислено го чува семејството давајќи до знаење дека никој од страна не може да влезе во него. Од друга страна, на муслиманите им е пропишан брак како легална институција со која се чува крвната лоза.

Возвишениот Аллах рекол: „На Аллах му припаѓа целата власт на Небесата и Земјата. Создава она што сака. Кому сака – му поклонува женски деца, а кому сака – машки, или им дава и машки и женски, а кого сака – го остава без пород“. Со овој ајет Возвишениот Аллах ни појаснува дека тоа е Негова волја. Се зависи од Неговата волја, моќ и знаење. Меѓутоа, човекот незнае дали Аллах го оставил без породи го направил неплоден. Затоа должен е да ги бара причините за својата евентуална стерилност. При тоа не смее да се предава и мири со фактот додека во потполност не ги испита причините за неимање деца.
Ваквите оплодувања истотака носат низа друштвени и морални проблеми кои во ислам се строго забранети. Затоа исламот го забранил вештачкото оплодување доколку донаторот на семето не е сопругот. Славниот научник шејх Шелтут по овој повод рекол: „Тоа е презрено, опак криминален чин и голем грев. Ваквото оплодување треба да се стави на ист ранг со зиналукот. И едното и другото (зиналукот и вештачкото оплодување во кое донаторот не е сопругот) се од иста природа и имаат исти последици. Помеѓу таа жена и донаторот на тоа семе нема никаква законита брачна врска која ја штити законот на природата и небескиот закон. И да нема непотполности во начинот на овој криминален чин, таквите оплодувања би се третирале како блуд и би биле казнувани со истата казна која ја пропишува Аллаховиот шеријат за зиналук.

па сега јас само прашувам, мојата совест ми вика дека ова е лишување од нешто најсвето!Посвето од сите вери и религии!
секоја чест на тие што си поштуваат и на тие кои имаат обратно мислење!не сме ние тука да осудуваме,сакаме само лични и искрени мислења,чувства.......можеби искуства!?

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.4.2010 11:24:25 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 10:17:59   
Палешка РР
Тоа е така во исламот :( Работев во невладина организација и се бавев со оваа проблематика. Но во секоја средина е различно..во поразвиените, градски средини се наидува на разбирање за модерните токови на животот...во руралните никако :( Жалосно! И тоа нема да се промени во скоро време.
Добивањето дете, на било кој начин, е пред се и над се! Не постои религија која би можела да ме спречи, ако сум немала деца.

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.4.2010 11:24:41 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 10:30:46   
Mila na mama
Проблемот што религијата го осудува ин витро оплодувањето е помалиот поголем е што државата го смета за казниво дело. Значи во Турција се забрани ин витро оплодувањето и мајките ќе се казнуваат со затвор, а лекарите не смеат да го изведуваат, ќе се казнуваат и оние жени кои се подложиле на постапката и надвор од Турција односно во странство.
Затоа сум како што би рекле некои неверник. Јас сум за апсолутно секуларна држава  во која секој ќе ги почитува законите. Дома може да се моли да се клања да пости и што сака да прави ама верските празници во никој случај не смеат да бидат државни, премиерот и претседателот нема да одат по верски објекти како официјални лица туку како обични верници (ако тоа се), верските институции треба да се третираат како тоа што навистина се - комерцијални компании кои продаваат услуги и треба да плаќаат даноци и да даваат отчет за своето финансиско работење.
Извинете малку забегав од темата.

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.4.2010 11:25:42 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 10:36:04   
mother 29
цитат...Раѓање деца со методот на вештачко оплодување претставува грев и не е во согласност со Божјите закони...па јас ке си земам за право малку послободно да искоментирам!user posted image


Прашање број еден: кога е последниот апдејт на божјите закони?
Како што знам, во времето на Библијата,Куранот...., ниту се знаело што е тоа полова болест, нити кондом, нити ин витро, нити банка за сперма. Од каде сега пак излегоа сиве овие закони? Што се овие глупости?

Плодноста е едно, а оплодувањето е нешто друго. Второ зависи од првото, ама можно е да се случи два сосема плодни партнери да не можат да зачнат плод поради икс причини. И што сега, божја желба? Абе ајде.
Ај да ги прашам лицата верници и попови и  такви ствари од кога стана божја желба да не се создава живот?

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.4.2010 11:26:55 >

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 10:40:21   
big_mama817
јас лично познавам многу муслиманки (албанки,босанки,турчинки) кои имаат извршено ин витро оплодување и кој овој начин на оплодување не им сметало на сопругот не сум имала познансво со некој кој би бил против овој начин на оплодување мислам од муслиманите

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.4.2010 11:27:07 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 10:46:13   
mother 29
поради тоа што горенаведениот цитат .....Раѓање деца со методот на вештачко оплодување претставува грев и не е во согласност со Божјите закони, предупредува Македонската православна црква.............е од нашата мпц..ке ја преименувам темата Ин витро и религијата!
се надевам на разбирање,продолжува дискусијата за сите религии.
благодарам и pls arh-diz или Еца,да го смени насловот.user posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 9.4.2010 10:48:50 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 11:27:13   
melody
I mene ne mi e jasno zosto religijata go zabranuva vestackoto oploduvanje.Da imas dete e edno od najsvetite nesta,no sto ako spagas vo tie nesreknite da nemozes da go imas i sega religijata ne ti go dava toa pravo duri i po vestacki pat da se obides.Toa se cisti gluposti koj ti gleda sto zabranuva, a sto ne relogijata na denesno vreme.Eve bas go procitav postot na Mila na mama deka vo Turcija e zabraneto In vitro i  bas go prasav maz mi dali e vistina.Ispaga deka in vitroto ne e zabraneto megutoa samo ako mazot e donerot na sperma,a ako ne e togas e soglasnost na dvata partnera da imaat dete od drug doner megutoa togas oploduvanjeto istite go izvrsuvaat vo nekoja od zapadnite zemji i nikoj  nikogo ne go kaznuva neznam samo od kade taa informacijauser posted image Duri kerka na poznat akter ima izvrseno in vitro vo Amerika i zemeno sperma od banka i si zivee srekno so deteto nemazenauser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 12:59:09   
Mila na mama
Турција забранува вештачко оплодување во странство
Во Турција на сила стапува нов закон со што жените ќе направат криминално дело доколку одат во странство за да бидат вештачки оплодени, јавува Би-Би-Си. Вештачкото оплодување и досега беше криминално дело во Турција, но жените одеа во други држави за да можат да ја извршат процедурата. Сега тие се соочуваат со затворска казна од една до три години ако го прекршат новиот закон.Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 16.03.2010 09:34:43 user posted image

На оваа вест мислев.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 13:14:59   
Bogdancanka
еве јас кога идев на инвитро со мене беа и уште три муслиманки незнам зашто религијата би им го забранувала тоаuser posted image Кога човек има проблем ако тоа му е решение зашто да не проба,секој сака да имаuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 14:23:08   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Турција забранува вештачко оплодување во странство
Во Турција на сила стапува нов закон со што жените ќе направат криминално дело доколку одат во странство за да бидат вештачки оплодени, јавува Би-Би-Си. Вештачкото оплодување и досега беше криминално дело во Турција, но жените одеа во други држави за да можат да ја извршат процедурата. Сега тие се соочуваат со затворска казна од една до три години ако го прекршат новиот закон.Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 16.03.2010 09:34:43
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
jas da sum na mestoto na ovie zeni bi si ja smenila verata i oko nema da mi trepneuser posted image ,ne bi mozela tolku golema zrtva da stanam za da bidam religiozna a sepak nesrekna user posted image






< Поракaта ја уредил mina_m -- 9.4.2010 14:25:03 >

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 15:08:07   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

поради тоа што горенаведениот цитат .....Раѓање деца со методот на вештачко оплодување претставува грев и не е во согласност со Божјите закони, предупредува Македонската православна црква


prv pat slusam a i edna rabota mi se razjasni.
vo naseto drustvo eden par nemaat deca veke 5 god. na sekakvi ispituvanja bea se e vo red.
zenata e mnogu pobozna i nesaka da pravi in-vitro. do sega ne mi bese jasno zosto ama sega koga go procitav ova se mi se razjasni. nisto cudno od gorenavedenite pricini i da ne pravi vestacko.

moe mislenje e : zosto da ne se pravi vestacko, ako Gospod saka da te ostavi bez porod, i 100 vestacki oploduvanja da napravis nitu edno nema da bide uspesno. a ako Gospod saka uste prvoto ke se fati.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 15:23:53   
melody
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Турција забранува вештачко оплодување во странство
Во Турција на сила стапува нов закон со што жените ќе направат криминално дело доколку одат во странство за да бидат вештачки оплодени, јавува Би-Би-Си. Вештачкото оплодување и досега беше криминално дело во Турција, но жените одеа во други држави за да можат да ја извршат процедурата. Сега тие се соочуваат со затворска казна од една до три години ако го прекршат новиот закон.Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 16.03.2010 09:34:43 user posted image

На оваа вест мислев.



Dobro ova go procitav samo edna rabota voopsto ne mi e jasna duri i da stapi vo sila toj nov zakon sto ke pravat site tie zeni koi veke se oplodile in vitro.Mislam sigurno nema da gi baraat i da vikaat da ti se oplodi vestacki, a ti ne.Pogolema glupost ne mozev da procitam bez navreda Mila na mama samo ova sto si go iznela ovde go komentiram.A ako navistina bilo kriminalno delo pa sigurno Turcive vo javost nema da se kazuvaat deka se imaat oplodeno vestacki i sto ti ja znam.Ne znam ama ne veruvam na sekakvi vesti od strana na Bi-Bi-Si poveke veruvam na ona sto maz mi ke kaze i jas sto ke go vidam,a gledam deka Turcive pogotovo mladite generacii se mnogu ponapredni od nasite povtorno bez nikakva navreda.
E sega druga rabota se Kurtite( ako se misli na niv neli) ,kaj niv seuste ako devojkata ne e nevina na prvata bracna nok ima pravo tatkoto ili bratot da i go odzemat zivotot ama potenciram Kurtite na Turcite ima ogromna razlika.Kaj niv zenata e uste vozduh, ne postoi ,strasno i tazno.user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 23:21:36   
Mila na mama
Новиот закон го објави Министерството за здравство и се темели на членот од Кривичниот закон на земјата кој забранува на турските државјани да го кријат татковството на своите децат.

Лекарите и правниците во Турција велат дека се уште се обидуваат да утврдат како Владата ќе го применува новиот закон. Бројот на жени кои заминале во странство поради вештачко оплодување е мал, се проценува помал од сто годишно, но еден турски гинеколог вели дека законот е „голем чекор назад“. Тој за Би-Би-Си ја обвини конзервативната Влада на Партијата на правдата и на развојот оти не успеала да ја разбере „потребата за прилагодување“ на турските закони на можностите кои современата медицина им ги нуди на жените кои не можат или не сакаат да забременат по природен пат.

Јас само пренесувам не гарантирам дека е така, којзнае можеби Би Би Си не лаже.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 23:23:31   
sinolicka
m otidete vo sistina i ke vidite cekalna prepolna so muslimanki.kutrite i tie se lekuvaat od sterilitet i odat isto kako nas na vestacko.mislam deka zelbata da se ima dete ,da se stane roditel e pogolema od se .pa moe mislenje e deka na ja postuvaat bas ovaa zabrana

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 23:30:28   
Mila na mama
Верувам дека секоја жена која искрено сака да стане мајка би се откажала од секаква религија за да се реализира себеси. Не разбирам која е поентата на живеењето ако во име на некоја догма пак создадена од луѓе се откажуваме од себеси од своите желби од своите соништа и потреби. Зошто? Може некој лицемерен поп ќе ти каже фала или браво. А да, не чека рајот. Абе без навреда за верниците ама гледам јас овде да си направм рај па за некој рај што никој не го видел ич не ми е гајле. Јас сум во рајот кога ќе ми се насмевне ќерка ми и тоа не би го менувала за ништо.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ин витро и религијата
9.4.2010 23:34:48   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Јас сум во рајот кога ќе ми се насмевне ќерка ми и тоа не би го менувала за ништо.


Не постои никаква сила која може да предомисли една жена да стане мајка, па макар цената да биде откажување од религијата. Барем за мене си кажувам!


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ин витро и религијата
12.4.2010 15:36:22   
dostickage
Ma kakva religija koga e dete vo prasanje.Ne postoi sila sto bi mozela da spreci edna zena so vistinska zelba da stane majka!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ин витро и религијата
11.1.2013 19:35:14   
Ummu_Ajna
eve malce ja osvetlam ovaa tema, jas sum muslimanka i sum goøem vernik, jas licno personalno. da znam od gospod deka nilkad nema da imam dete, nilad ne bi pravela ivf so domator ama nilad 7 godini se macam so ovaa problematika, ako go spod ne ti dade od mm dete ili so ivf od mm seme, sto da ne sme popametni nie od gospod ili poveke znaeme kako treba da ostaneme trudni? donator vo islamot se racuna isti cin kako blud podobro opni se so nekoj i ke ostanes trudna i resen problem, isto tie. drugo tia dete ne e od mt, toa dete se racuna kopile vo islalot nema tatko samo majka a drug tatko ima. uffff go molam gospod da ne me iskusava nikad so vakvo nesto. podobro nilad deca da nema nego da zemam tuga sperma da stavam ja vo moja utroba, i posle mm od nervoza koga ke se kara da rece kopile tie deteto. e da kopilee koga ne se znae nicrod ni plod koj mue. podobro od dom ke zemam po sebep e.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ин витро и религијата
11.1.2013 22:20:23   
kapina
potpis i jas se soglasuvam so tebe umu ajna ovde taka si e nemozam da zamislam da bidam so drug maz toa ti e isto i donacijata na sperma e isto na mene licno mi baraa jajce kletki da daruvam ama ne dadov im vikam toa e isto kako da si go davam deteto

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ин витро и религијата
11.1.2013 22:25:32   
Ummu_Ajna
ne si go dala deteto tuku kako da si mu dala na toj covek sex isto e a od zenako da zene nekoja a od zensko da zeme masko isto e

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 3:15:00   
Goddess*
Ummu_Ajna ti kazuvash ne te razbrav bash najtocno..objasnuvashe pogore za IVF za so donator? Ili cisto onaka direktno dali e dozvoleno IVF?
Bidejki ziveam na relacija Skopje i zemja vo koja muslimanskata populacija e na rapidno nivo,dosega ne sum slushnala deka se protiv IVF,moze za donatoruser posted image ova ti go kazuvam,zatoa shto mojot ginekolog( muslimanka) najdobra od oblasta za IVF vo taa zemja..ja koristat site muslimanki za IVF ili kako obicen ginekolog,zatoa i od ovde znam deka postojat brakovi so poveke zeniuser posted image .primer:vlagaat cetiri zeni site na razlicna vozrast a pozadi niv mazotuser posted image ..i site ostanati trudni vo ist perioduser posted image

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 4:40:14   
Ummu_Ajna
ne be srce citaj dobro sto pisav ivf so donatorska sperma e haram vo islamot a ivf so sperma od mazot ne e haram, da bese haram jas nemase da pravam nikogas me sfvati sega?

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 10:44:29   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

цитат...Раѓање деца со методот на вештачко оплодување претставува грев и не е во согласност со Божјите закони...па јас ке си земам за право малку послободно да искоментирам!user posted image


Прашање број еден: кога е последниот апдејт на божјите закони?
Како што знам, во времето на Библијата,Куранот...., ниту се знаело што е тоа полова болест, нити кондом, нити ин витро, нити банка за сперма. Од каде сега пак излегоа сиве овие закони? Што се овие глупости?

Плодноста е едно, а оплодувањето е нешто друго. Второ зависи од првото, ама можно е да се случи два сосема плодни партнери да не можат да зачнат плод поради икс причини. И што сега, божја желба? Абе ајде.
Ај да ги прашам лицата верници и попови и  такви ствари од кога стана божја желба да не се создава живот?


Одлично прашање! Одличен пост!

Уму ајна, ќе морам да те прашам...никогаш не кажа дали маж ти се има испитано да не е до него проблемот. Има ли тој деца од други жени? Што ако тој е импотентен, односно него Господ не му дал да има деца, а ти се казнуваш покрај него. Значи не викам јас да одиш ти со друг да имаш, туку ако тој е неспособен нели мислиш дека си скратуваш нешто најпрекрасно?


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 10:57:07   
rina13

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

цитат...Раѓање деца со методот на вештачко оплодување претставува грев и не е во согласност со Божјите закони...па јас ке си земам за право малку послободно да искоментирам!user posted image


Прашање број еден: кога е последниот апдејт на божјите закони?
Како што знам, во времето на Библијата,Куранот...., ниту се знаело што е тоа полова болест, нити кондом, нити ин витро, нити банка за сперма. Од каде сега пак излегоа сиве овие закони? Што се овие глупости?

Плодноста е едно, а оплодувањето е нешто друго. Второ зависи од првото, ама можно е да се случи два сосема плодни партнери да не можат да зачнат плод поради икс причини. И што сега, божја желба? Абе ајде.
Ај да ги прашам лицата верници и попови и  такви ствари од кога стана божја желба да не се создава живот?


Одлично прашање! Одличен пост!

Уму ајна, ќе морам да те прашам...никогаш не кажа дали маж ти се има испитано да не е до него проблемот. Има ли тој деца од други жени? Што ако тој е импотентен, односно него Господ не му дал да има деца, а ти се казнуваш покрај него. Значи не викам јас да одиш ти со друг да имаш, туку ако тој е неспособен нели мислиш дека си скратуваш нешто најпрекрасно?



Вака сега морав да реплицирам на вториов пост бидејќи импотентен не е исто со неплоден и погрешно си го употребила терминот. Друго нели е неблагодарно да прашуваш жена која неможе да има дете дали смета дека се лишува од нешто прекрасно или си скратува нешто ако причината е во мажот. Без ралика дали е кај мажот или кај жената причината проблемот е заеднички и никој од нив не се лишува туку заедно се лишуваат и се трудат да добијат детенце.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 11:02:54   
lilicka
Kakva vrska ima donatorska sperma vo sporedba so izneveruvanje????
A bi ve prasala kako bi reagirale dokolku doznaete deka vasiot soprug e totalno sterilen????
Dali bi napravile IVf so donor ili pak bi ostanale cel zivot bez dete????
A da jas koga bev vo edna bolnica vo Brisel imase edni 2 albanki sto pravea Ivf so donor i neznam sto e tuka sramota ili grev ako sakas da imas dete????Jas iskrenoo ne razbiramm,znam deka nekoi lugje vo javnost se pravat drugo a na strana se treto!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?