|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 11:07:30   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

цитат...Раѓање деца со методот на вештачко оплодување претставува грев и не е во согласност со Божјите закони...па јас ке си земам за право малку послободно да искоментирам!user posted image


Прашање број еден: кога е последниот апдејт на божјите закони?
Како што знам, во времето на Библијата,Куранот...., ниту се знаело што е тоа полова болест, нити кондом, нити ин витро, нити банка за сперма. Од каде сега пак излегоа сиве овие закони? Што се овие глупости?

Плодноста е едно, а оплодувањето е нешто друго. Второ зависи од првото, ама можно е да се случи два сосема плодни партнери да не можат да зачнат плод поради икс причини. И што сега, божја желба? Абе ајде.
Ај да ги прашам лицата верници и попови и  такви ствари од кога стана божја желба да не се создава живот?


Одлично прашање! Одличен пост!

Уму ајна, ќе морам да те прашам...никогаш не кажа дали маж ти се има испитано да не е до него проблемот. Има ли тој деца од други жени? Што ако тој е импотентен, односно него Господ не му дал да има деца, а ти се казнуваш покрај него. Значи не викам јас да одиш ти со друг да имаш, туку ако тој е неспособен нели мислиш дека си скратуваш нешто најпрекрасно?



Вака сега морав да реплицирам на вториов пост бидејќи импотентен не е исто со неплоден и погрешно си го употребила терминот. Друго нели е неблагодарно да прашуваш жена која неможе да има дете дали смета дека се лишува од нешто прекрасно или си скратува нешто ако причината е во мажот. Без ралика дали е кај мажот или кај жената причината проблемот е заеднички и никој од нив не се лишува туку заедно се лишуваат и се трудат да добијат детенце.

Се извинувам за терминот...мислев на неплоден. Значи прашањето ми е дали испитале кај него дали е се во ред?

И не чувствувам дека е неблагодарно што прашувам, ова е форум, дискутираме, и искрено ме интересира затоа и прашувам нели. Прашањето ми произлезе од фактот дека ако е од друг татко детето е копиле...ова за мене е нонсенс.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 11:29:31   
Bogdancanka
без разлика на верата мое мислење е ако решението за едноuser posted image е инвитро со донор јас би прифатила без размислување а исто и мм,не е битно чија е спермата битно е дека тоа дете јас ќе го носам и ќе биде наше...нема тука што да се префрла и тоа дете да биде копиле....зошто да биде копиле,нели желбата за родителство е заедничка не е само на жената,затоа секое решение треба да се прифати...барем така јас размислувам

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 11:32:23   
mami2
Оваа дискусија ме потсети на една дебатна емисија на ХРТ од пред седум-осум години на тема ин витро. Гостите беа од различни бранши со различни ставови про и контра методот на вештачко оплодување.
Еден гостин беше претставник на католичката црква и неговиот став беше дека ИВФ е метод кој не е во склад со религиските одреби на христијанството, дека тоа е мешање во Божјите работи, дека зачнувањето на нов живот се прави со Божја волја и сл. Човекот носеше очила и еден од гостите само го запраша „дали Вашиот слаб вид е Божја волја? Зошто тогаш носите наочари за да си помогнете себе си?“
Одговор немаше, го фатија бискупот неспремен.

ИВФ е за мене само метод што помага да се случи нешто. Добивањето пород е мисија во која јас не бирав начин и иако сум верник никогаш не се запрашав дали Бог го оправдува. Само сум благодарна што имам две деца.
Дали ќе пиеме апче за притисок, ќе земеме сируп за кашлица или ќе направиме ин витро, се се тоа медицински протоколи кои го унапредуваат нашето здравје и не водат кон благосостојба.
Религијата не смее да ја сфатиме како ограничување и како нешто кое ни носи страв.
Може само да помогне да се постигне мисловно ослободување кај парот кој е во постапка на ин витро. Кај оние кои се атеисти ова се прави со други методи на психолошка поддршка, битен е резултатот а не формата на самопомагање.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 11:37:35   
Cipi Ripi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

без разлика на верата мое мислење е ако решението за едноuser posted image е инвитро со донор јас би прифатила без размислување а исто и мм,не е битно чија е спермата битно е дека тоа дете јас ќе го носам и ќе биде наше...нема тука што да се префрла и тоа дете да биде копиле....зошто да биде копиле,нели желбата за родителство е заедничка не е само на жената,затоа секое решение треба да се прифати...барем така јас размислувам

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Оваа дискусија ме потсети на една дебатна емисија на ХРТ од пред седум-осум години на тема ин витро. Гостите беа од различни бранши со различни ставови про и контра методот на вештачко оплодување.
Еден гостин беше претставник на католичката црква и неговиот став беше дека ИВФ е метод кој не е во склад со религиските одреби на христијанството, дека тоа е мешање во Божјите работи, дека зачнувањето на нов живот се прави со Божја волја и сл. Човекот носеше очила и еден од гостите само го запраша „дали Вашиот слаб вид е Божја волја? Зошто тогаш носите наочари за да си помогнете себе си?“
Одговор немаше, го фатија бискупот неспремен.

ИВФ е за мене само метод што помага да се случи нешто. Добивањето пород е мисија во која јас не бирав начин и иако сум верник никогаш не се запрашав дали Бог го оправдува. Само сум благодарна што имам две деца.
Дали ќе пиеме апче за притисок, ќе земеме сируп за кашлица или ќе направиме ин витро, се се тоа медицински протоколи кои го унапредуваат нашето здравје и не водат кон благосостојба.
Религијата не смее да ја сфатиме како ограничување и како нешто кое ни носи страв.
Може само да помогне да се постигне мисловно ослободување кај парот кој е во постапка на ин витро. Кај оние кои се атеисти ова се прави со други методи на психолошка поддршка, битен е резултатот а не формата на самопомагање.

Баш така!! Па ова сакам да го кажам.

Само кој сфати сфати, јас не навредив никого!


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.1.2013 14:17:53 >

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 11:48:34   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

без разлика на верата мое мислење е ако решението за едноuser posted image е инвитро со донор јас би прифатила без размислување а исто и мм,не е битно чија е спермата битно е дека тоа дете јас ќе го носам и ќе биде наше...нема тука што да се префрла и тоа дете да биде копиле....зошто да биде копиле,нели желбата за родителство е заедничка не е само на жената,затоа секое решение треба да се прифати...барем така јас размислувам

I jas ke se slozam so Bogdancanka RR vo celost...zborot KOPILE-me asocira na ulicarski seljacki zbor..a religija ko religija po moe ne sekogash treba vo celost da se sledi pa makar nesreken da se ziveeuser posted image na kraj kraeva nikoj nema da mi rece" ej fala shto istrpi i shto izbra do kraj da zivees bez detski glas niz doma ..navistina si golem vernikuser posted image " a jas da ziveam vo takva agonija na golem nesreknik,a koga bi znaela shto bi me napravila srekna...sekoj si znae kakov pat da si odi...koga deneska za se ima reshenie,a jas da se ponasham ko da ziveam vo kameno vremeuser posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 12.1.2013 11:49:39 >

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 12:00:28   
Bethany
Немам ништо против Ин-витро и ќе се декларирам како верник и искрено мислам дека ни Бог нема ништо против. Тоа е болест како и секоја друга и може да се лечи. Е сега, никој не ми гарантира дека ин витро постапката ќе успее. Тоа сметам дека ќе е во Божји раце.
А што се однесува за донатор на сперма, ја разбирам Умму Ајна што сакала да каже.
Никогаш не разговаравме со мм на оваа тема, ама ако би мм бил против ова и ако би имал некоја пречка во глава да го прифати тоа дете како свое (значи само размислувам наглас) не би инстистирала. Можеби само би му дадела време, можеби никогаш нема да пристане на тоа, не знам. Само знам дека кога се земавме ние веќе станавме семејство, со или без дете сме семејство. Не би тоа само така отфрлила за да не пропуштам нешто. Ако се заедно бориме за дете, заедно ќе се бориме. И верувам дека во заедничка борба секогаш има решение. Можеби би и посвојила детенце, ако така ќе му биде лакше отколку да го гледа дете и некогаш да го нападне мисла дека јас и друг имаме дете. Знам ќе речете дека тоа е примитивно размислување, ама никогаш не се знае како човек може да реагира во некоја непозната ситуација ако не е потполно начисто сам со себе и ако не е донесел одлука дека нема проблем. Ова се само моите размислувања...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 12:03:37   
mesecina83
eve jas pravev ivf so donor no bese neuspesno i zdravje ke pak ivf so donor i ne ni smeta ni na mene ni na mm bidejki e donor
vazno ni e da imame dete da ni se ostvari zelbata koja ja cekame 8 god samo so donor moze da imame dete


< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 12.1.2013 13:47:25 >

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 12:09:05   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: mesecina83

eve jas pravev ivf so donor no bese neuspesno i zdravje ke pak ivf so donor i ne ni smeta ni na mene ni na mm bidejki e donor



Тоа е супер, ако сте така двајца решиле, терајте си. Битно е и двајцата да се сложите околу тоа, мене тоа ми беше муабетот.
И со среќа user posted image

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 12:57:49   
rina13
Јас лично ако се утврди дека мм е 100% неплоден не би родила дете со сперма од донор. Не дека мислам дека тоа е нешто лошо и дека не треба да биде нечив избор туку моите погледи спрема мајчинството се поинакви, мислам на тоа дека би посвоила. Ете ние со мм како пар неможеме да створиме дете но како пар можеме да посвоиме и да му ја дадеме сета родителска љубов на некое малечко бебенце или детенце. Според мене мајка е мајка без разлика дали родила или не дали го носела 9мес или не.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 13:02:57   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mesecina83

vazno ni e da imame dete da ni se ostvari zelbata koja ja cekame 8 god samo so donor moze da imame dete

Samo napred mesecina83.....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 14:26:21   
Melanija RR
Темава е од аспект на вера ,а не од лично убедување дали некој прифаќа ифв со донор или не.
Кај некој тоа е поврзано со верата кај некои не или е прашање на его, значи донор на јајце клетка или донор на сперма.
Копиле за мене е некултурен да не речам безобразен збор.Дете е дете,зарем можете на дете во очи да го гледате и да му го кажете тој збор?Ви се молам тоа не е пред се морално и етички.

Да се разбереме верски ИФВ на било кој начин е не одобрено.Е сега што локално или семејно се дозволува е друго, има луѓе верници кои без оглед на се според нив не е исправно па се решаваат за посвојување.
За мене е се прифатливо од почеток до крај.Кога би требала да бирам ИФВ со донор без оглед каков и посвојување сепак би размислила три пати.Начлно сум за се ,но неможам со сигурност да тврдам што во даден момент би одбрала.

mesecina83 user posted image секоја чест вие сте храбри и силни луѓе дај боже да си имате ваше дете за кое се борите 8 години и сигурна сум дека ќе дојде тој ден user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 15:17:55   
Ummu_Ajna
odi be praj zeni koj ti brani? jas nas myslimanite e haram toa citaj na pocetokot od stranicata sto kazuca Allah za zaota ako ne ti e jasno ke ti bide
jasno. i drugo e nacija drugo e musliman koj se drzi strogo da praktikuva islam. islamot so nacijata nema veze, a tie albanki sto go pravele toa moE da ne se muslimani iøi katolici da se. a koja muslimanka go pravi toa ide sto Kontra Allahovite propisi taa ne e za mene muslimanka tuka edna obicna K  a kafirka sto ne znae za islam nisto, a jas rekov sa znam Allah ke me ostaj bez deca cel zivot, nema da napeavam takvo nesto nikogas. 7 godini nemam pa uste 70 neka nemam, toa stranje ne go pravam

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.1.2013 17:03:44 >


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 16:41:21   
cacisk

Ummu-Ajna 100% sum sigurna procitav tvoj post pred 2-3 meseci deka nikogas ne bi pravela In Vitro. Toa bilo protiv vasite zakoni, no sto se sluci sega, zapocnuvas so postapkata za In Vitro. Znaci nema vrska dali si Hristijan, Musliman, Katolik i sl, koga se raboti za zaednicka sreca na semejstvoto nisto ne e protiv Bozjo zakonie. Sepak toa se nasi deca od nasi kletki i sperma, samo medicinski potpomognato. Jas ziveam vo Tetovo, dali znaes deka pola Albanki sto gi znam imaat praveno In vitro. 3 od niv mi se komsivki, a 2 imaat bliznacinja. Nisto ne im fali zivi i zdravi se.
Moze mojot post ne e za tuka slobodno premeste go

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 17:23:59   
Ummu_Ajna
slusaj me dobro sto ke pisam i citaj: jas ne rekov deka nema da pravam ivf nikogas, rekov deka sega za sega ne sakam da pravam ivf da go opteretam teloto so hormonska terapija. ne rekov deka e zabraneto ivf od tvoj maz seme da
se zeme, jas rekov deka e isti cin kako blud od drug maz da se zeme sperma i da se oplodis, a ivf od licno tvoj maz nikade ne sum rekla deka e haram oo verski osven so donator ako e, nasata
vera toa go zabranuva. da bese haram ivf jas licno nikad ne bi go pravela, ama so donator mene ne mie dozvoleno vo mojata vera sega me razbra sto sakam da kazam.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Ин витро и религијата
12.1.2013 19:49:39   
Melanija RR
Сите постови кои се вон темата се избришани.
Ако имате прашање за некој член тоа поставете го во соодветна тема.

Се надевам дека ќе продолжите да дискутирате во рамки на темата user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Ин витро и религијата
13.1.2013 2:13:30   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Сите постови кои се вон темата се избришани.
Ако имате прашање за некој член тоа поставете го во соодветна тема.

Се надевам дека ќе продолжите да дискутирате во рамки на темата user posted image

E pa sto ne gi izbrisa i postovite na drugite sto se von temata a ne samo moite??????

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Ин витро и религијата
13.1.2013 2:35:46   
Ummu_Ajna
i mojte se izbrisani ne se sekiraj, temata e za ivn vo religija i tuka de denatira dali e dozvoleno ivf vo site veri, znaci dozvoleno e vo site veri ivf ne e protov verski, ama protov verski e dokolku se donira sperma ili jakce kletki od durgi osobi. a debatats tuka ne e nekoj da mi kazuva zadto maz mi zemal druga zena zasto vaka zasto taka. ima temi za takvi debati.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 11:47:37   
Kolachence
Јас пред да ја започнам постапката за моето прво ин витро сакав да знам кој е ставот на МПЦ. Сè што прочитав кажуваше дека ин витрото не е е во согласност со Божјите закони и дека е грев. Јас сум верник, меѓутоа нешто не ме убедија објаснувањата на претставниците на МПЦ. Од една страна контрадикторно ми е тврдењето дека детето зачнато во лабораторија не може да биде верник на православната црква кога самата црква има основна цел да привлече што е можно повеќе верници, од друга страна воопшто не ми јасно како еден здравствен проблем, стерилитет или намалена плодност во случајов, да не може да биде лечен на соодветен медицински начин.
Исто така пред да го направам ин витрото го прашав мојот доктор за неговите размислувања, а тој се насмевна ми го кажа следново: Зошто болницата „Мала Богородица“ од каде што кажуваат дека помогнале на свет да дојдат многу деца со ин витро методата, беше осветена од Поглаварот на МПЦ? и докторот ме информира дека и тој самиот има вршено ин витро кај свештени лица од православната македонска црква.
Црквата го споменува како грев и тоа што при ин витро постапката се добиваат повеќе ембриони кои никогаш не се враќаат во матката на мајката, односно се убиваат, според црковното тврдење. Меѓутоа секако дека не го споменуваат фактот дека дел од тие ембриони може и да се замрзнат и еден ден да станат прекрасни бебиња.
Сепак, Црквата е на тврдење дека секој човек е грешен и дека негова врска должност е да бара прошка за гревовите.
Јас сум убедена дека Бог ни ги дава работите онакви какви што треба да бидат. Можеби докторот, одосно ембриологот се тие што ќе помогнат да се оплоди јајце клетката, но Бог е тој од кој што зависи дали тоа ембрионче ќе го продолжи својот живот во матката на мајката.
Секое дете, дојдено на природен или на „вештачки“ (многу ми е туѓ и одвратен терминов, моќеби и форумот „Вештачко полодување“ треба да се преименува во „Потпомогнато оплодување“) е божји дар и како такво треба да си го добие своето место под сонцето.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 12:02:03   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kolachence

Црквата го споменува како грев и тоа што при ин витро постапката се добиваат повеќе ембриони кои никогаш не се враќаат во матката на мајката, односно се убиваат, според црковното тврдење. Меѓутоа секако дека не го споменуваат фактот дека дел од тие ембриони може и да се замрзнат и еден ден да станат прекрасни бебиња.
Сепак, Црквата е на тврдење дека секој човек е грешен и дека негова врска должност е да бара прошка за гревовите.
Јас сум убедена дека Бог ни ги дава работите онакви какви што треба да бидат. Можеби докторот, одосно ембриологот се тие што ќе помогнат да се оплоди јајце клетката, но Бог е тој од кој што зависи дали тоа ембрионче ќе го продолжи својот живот во матката на мајката.
Секое дете, дојдено на природен или на „вештачки“ (многу ми е туѓ и одвратен терминов, моќеби и форумот „Вештачко полодување“ треба да се преименува во „Потпомогнато оплодување“) е божји дар и како такво треба да си го добие своето место под сонцето.



Тоа за ембрионите никогаш нисам размислувала на тој начин. user posted image
Разбирам дека може да се нарече грев ако е земена сперма од донатор, па фактички е тоа како дете од друг човек, тоа можам да разберам, ама потпомогнато оплодување (убав термин) сепак е баш како самиот збор го објаснува- потпомогнато.
Бидејќи, исто се сложувам дека на крај од краиштата Бог е тој кој дава да расте живот.

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 12:29:03   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kolachence
Црквата го споменува како грев и тоа што при ин витро постапката се добиваат повеќе ембриони кои никогаш не се враќаат во матката на мајката, односно се убиваат, според црковното тврдење. Меѓутоа секако дека не го споменуваат фактот дека дел од тие ембриони може и да се замрзнат и еден ден да станат прекрасни бебиња.


За ова и јас имам прочитано.Значи тие ембриони и даде сперма се грев.
Секој пар што има мака а не е во целос влезен во верата (секој дневни молитви,кандила,литургии и уште многу многу работ,бидејќи има ептен фанатици верници) нема да рече ех верата не дозволува туку оди на ИФВ и повторно молејќи се на господ да биде успешно.
Што би значело медицина=вера.Реално така и е.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kolachence
Исто така пред да го направам ин витрото го прашав мојот доктор за неговите размислувања, а тој се насмевна ми го кажа следново: Зошто болницата „Мала Богородица“ од каде што кажуваат дека помогнале на свет да дојдат многу деца со ин витро методата, беше осветена од Поглаварот на МПЦ? и докторот ме информира дека и тој самиот има вршено ин витро кај свештени лица од православната македонска црква.


Поглаварот оди таму кај што ќе го викнат ,факт е дека иако позакон верата и државата се одделени во пракса не е така,туку напротив се е политика.
Во однос дека свештени лица одат на ИФВ незнам можеби.Познавам пар кој е многу ама многу со религијата е неодат на скоро 70% од испитувањата камо ли на ИФВ.Секако се е индивидуално.

Но Kolachence јас те подржувам.И знам дека во целост во денешно време најголем дел од верниците неможат и не се во целост верници(јас имам строги критериуми кои се верници а кои само веруваат).Ако се во целост тогаш ќе се помират со тоа што им го пружа господ и ќе се покорат и никогаш можеби нема да имаат деца.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 12:51:43   
Ummu_Ajna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kolachence
Црквата го споменува како грев и тоа што при ин витро постапката се добиваат повеќе ембриони кои никогаш не се враќаат во матката на мајката, односно се убиваат, според црковното тврдење. Меѓутоа секако дека не го споменуваат фактот дека дел од тие ембриони може и да се замрзнат и еден ден да станат прекрасни бебиња.


За ова и јас имам прочитано.Значи тие ембриони и даде сперма се грев.
Секој пар што има мака а не е во целос влезен во верата (секој дневни молитви,кандила,литургии и уште многу многу работ,бидејќи има ептен фанатици верници) нема да рече ех верата не дозволува туку оди на ИФВ и повторно молејќи се на господ да биде успешно.
Што би значело медицина=вера.Реално така и е.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kolachence
Исто така пред да го направам ин витрото го прашав мојот доктор за неговите размислувања, а тој се насмевна ми го кажа следново: Зошто болницата „Мала Богородица“ од каде што кажуваат дека помогнале на свет да дојдат многу деца со ин витро методата, беше осветена од Поглаварот на МПЦ? и докторот ме информира дека и тој самиот има вршено ин витро кај свештени лица од православната македонска црква.


Поглаварот оди таму кај што ќе го викнат ,факт е дека иако позакон верата и државата се одделени во пракса не е така,туку напротив се е политика.
Во однос дека свештени лица одат на ИФВ незнам можеби.Познавам пар кој е многу ама многу со религијата е неодат на скоро 70% од испитувањата камо ли на ИФВ.Секако се е индивидуално.

Но Kolachence јас те подржувам.И знам дека во целост во денешно време најголем дел од верниците неможат и не се во целост верници(јас имам строги критериуми кои се верници а кои само веруваат).Ако се во целост тогаш ќе се помират со тоа што им го пружа господ и ќе се покорат и никогаш можеби нема да имаат деца.


kako da be grev bilo invitro, ako se oplodi embrion van telo,, toj embrion kako prvo nema dusa nema srceva akcija pa sto vika se ubivale embrionite gispod dava dysa na embrion koga toj embrion ke vide vgneznet vo utrobata na majkata, ncncn sve ke cujes i ke vidisi, ako e grev sto ja catel crkcata?? ili ja napunil kapata so pari pa sega grev ova grev toa, sto ne kaze deka e grev so donatorska sperma ivf ili so donatorska

Администратор: Постот е уреден! Забрането е ширење верска омраза на форумот!

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 17.1.2013 10:36:04 >


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 13:29:55   
Melanija RR
Со само тоа што ИФВ е грев се подразбира дека и со донатор на сперма и ј.клетка е грев,тоа не е спорно ниту нејасно.
Ембрионот нема душа но со самотото тоа што ќе се извади а нема да се оплоди и врати се смета како убиство,значи го вадиш за да создадеш но на крај да речеме ако не го замрзнеш го фрлаш.
Може ќе звучам грозно но и исфрлена сперма која нема да влезе во жената е грев,исто значење би имало дека не се дава шанса па како господ ќе одлучи туку се убиваат.

И кај католиците мислам дека е забрането, а ако е тоа така ќе излезе дека само кај муслиманите е дозволено ИФВ.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 13:46:27   
Ummu_Ajna
o
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Со само тоа што ИФВ е грев се подразбира дека и со донатор на сперма и ј.клетка е грев,тоа не е спорно ниту нејасно.
Ембрионот нема душа но со самотото тоа што ќе се извади а нема да се оплоди и врати се смета како убиство,значи го вадиш за да создадеш но на крај да речеме ако не го замрзнеш го фрлаш.
Може ќе звучам грозно но и исфрлена сперма која нема да влезе во жената е грев,исто значење би имало дека не се дава шанса па како господ ќе одлучи туку се убиваат.

И кај католиците мислам дека е забрането, а ако е тоа така ќе излезе дека само кај муслиманите е дозволено ИФВ.

kaj nas vo islamot e dozvoleno ivf so sperma od svojot maz a so donator vo nikoj slucaj ne e dozvoleno, a sto e so tie zeni sto ostanale trudni po 3 4 meseci abortiraat zivo dete od svojot
mm ilidecko toa ne e grev? da ubijes ziv covek sto ima dusa srce koski, bubrezi oci nos sluh? . islamot na nas ni veli vaka; da ubijes nevin covek, e kako da si go ubil celo covecanstvo, a ne vika ako ubijes embrion si ubil celo covecanstvo, znaci i toa bebe e zivo pa go ubivaat pa go ubivaat i celo covecanstvo.

Администратор: Постот е уреден! Забрането е ширење на верска омраза на форумот!!!

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 17.1.2013 10:33:46 >


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 13:51:36   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna
a sto e so tie zeni sto ostanale trudni po 3 4 meseci abortiraat zivo dete od svojot
mm ilidecko toa ne e grev? da ubijes ziv covek sto ima dusa srce koski, bubrezi oci nos sluh? 


Чекај малку да не мешаме баби и жаби,абортус е едно а друго е кога се има проблем со забременување и ИФВ.Тоа поп некажал дека не е грев не ги врти работите,абортусот е забранет во сите религии .Не е во ред да се коментира за абортусот гледано од агол на една религија.

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 17.1.2013 10:37:20 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Ин витро и религијата
16.1.2013 14:02:34   
rina13
Ве читам и не ми се верува абе која религија, ако неможам да имам дете по природен пат светот има да го превртам за да добијам на било каков начин, не ме интересира поп моп некојси што ќе каже на крај краева секој може како сака да си ја толкува религијата. Тогаш не треба ни операции да се прават, ни заби да се поправаат, ни на фризер да одиме ни наочари со диоптер да носиме, зашто така им пркосиме на правилата на бог и на природата. Мислам дајте безвезно е денес слепо да им верувате на свештени лица и нивни религиозни толкувања. На крајот на краиштата мојата верба е помеѓу мене и бог и како ќе сакам ќе си ја толкувам библијата по мој терк не по теркот на поповите.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?