|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ин витро и религијата
17.1.2013 21:41:55   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: talisman


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Возвишениот Аллах рекол: „На Аллах му припаѓа целата власт на Небесата и Земјата. Создава она што сака. Кому сака – му поклонува женски деца, а кому сака – машки, или им дава и машки и женски, а кого сака – го остава без пород“.


Za ova mislam deka ne treba ponatamosno objasnuvanje! Nikade ne e navedeno deka " ostaveniot bez porod " e samo onoj koj ne dosol po normalen, spontan pat do bremenost i deca i mislam deka se odnesuva na onie koi se obidele so se no za zal bezuspesno. Covekot e daden da se bori i za sekoja svoja maka da najde lek, a bidejkji svetot se dvizi napred i postojat mnogu postapki so cija pomos moze da se dodje do deca ne mi e jasno koj e toj koj nema da se obide da gi iskoristi. Licno mislam deka religijata nema nisto protiv tehnologijata, no imaat lugjeto koi se prestavuvaat kako lideri i promotori na tie religii pa na smetka na toa smetaat deka imaat pravo na onoj drugiot namesto da mu ja olesnat makata, da mu dodavaat " sol na rana " so raznorazni komentari ili obvinuvanja. Imam bratucetki ( muslimanki ) koi se obiduvaat po pat na in vitro da dobijat dete, duri i celoto moe posiroko semejstvo organizirase nekoj vid akcija za sobiranje pari da i ja platime postapkata. Mozebi e nejzin grev i nas sto ja podrzuvame vo toa, no sto ako ne e ??? Na sudniot den kje se otkrijat site grevovi i vistini, a dotogas ostanuvam na stavot deka covekot MORA da se maci i da gi iskoristi site mozni sansi za pronaogjanje lek za svoite maki user posted image

ne e grev elhamdulillah sto ima takvi lugje sto pomagaat da se dojde do pari sa nekoja ostane trudna po pat na ivf . i ivf ne e grev da se pravi osven so seme od mazot, ako se pravi ivf od tugj maz togas na neja toa ivf ne i e dozvoleno, mene vcera doktorkata mi rece sakas li ivf so donor sperma? mene kosata mi se krena koga ja slusnav. i rekov prv i posleden pat da
si mi spomnala donator od drug maz.

Dobro i sto krevas tenzija teraj si kako mislis i kako treba spored tebe....i vprocem ne pred da skoknes ne vikaj op zs nikogas vo zivotot neznaes so moze da donese utresniot den!!!

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Ин витро и религијата
17.1.2013 21:42:30   
Melanija RR
Еве сега знаеш дека такви зборови за некого се навреда и во иднина не ги употребувај.

Ако убаво те разбрав ако има муслиманка кога направила ИФВ со донор ја осудуваш, а ако е од друга вера не се изјаснуваш дали подржуваш или осудуваш?
Во ред во целост те разбирам.Секој има право да не се согласува или да осудува,или е рамнодушен бидејќи тоа не го засега.

Ummu_Ajna мислам дека ти и јас на оваа тема се разбравме ,сега друг нека си пише што мисли без да се препираме.Слободен форум,слободна мисла без навреди и осуда.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Ин витро и религијата
17.1.2013 21:50:58   
Viktori
Ин витрото е нормално да се коси со религијата.

Религијата е за дамис, извинете на изразот сите верници што си го користите мозокот, пошо нели има и религиозни фанатици што прават нешто, а одговорот им е едноставно - така. Со здравиот разум се скарале одамна.

За време на инквизицијата научници биле спалувани баш затоа што нивните верувања и тоа што подоцна се докажале за вистинити, се коселе со тоа што го кажувале религиозните лидери што ги воделе државите.

Погодете во кои земји го има сега тоа?

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Ин витро и религијата
17.1.2013 21:55:48   
Jane Do
Потполно се согласувам

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Ин витрото е нормално да се коси со религијата.

Религијата е за дамис, извинете на изразот сите верници што си го користите мозокот, пошо нели има и религиозни фанатици што прават нешто, а одговорот им е едноставно - така. Со здравиот разум се скарале одамна.

За време на инквизицијата научници биле спалувани баш затоа што нивните верувања и тоа што подоцна се докажале за вистинити, се коселе со тоа што го кажувале религиозните лидери што ги воделе државите.

Погодете во кои земји го има сега тоа?


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Ин витро и религијата
17.1.2013 23:34:14   
suzeto
na ovaa tema go delam mislenjeto pogore imase pisano nekoja rr deka ne treba i da se lecime neli i toa e od gospod pa treba da umreme ili za naocari isto bese spomnato netreba da gi nosime i tie se del od medicinata......eve jas ne znam deka vo biblijata pisuva deka nesmee ivf..........a za kaj muslimanite i toa ne veruvam koga go pisele kuranot ne ni znaele ni za ivf i mnogu drugi bolesti ...........znaci ne treba ni na doktor da se odi ...........za operacija mora da se soblecis kako toa pred drug maz ke se soblecis...........izvinite ako gresam ako nekoj me osudi no jas taka mislam....mora da si ja barame makata nasekade ...pa bog,alah ne sozdal pa sekoj ima razlicna profesija nekoj se dr.za neplodnost itn.....

(Одговор на членот Jane Do)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 1:19:34   
kleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Ин витрото е нормално да се коси со религијата.

Религијата е за дамис, извинете на изразот сите верници што си го користите мозокот, пошо нели има и религиозни фанатици што прават нешто, а одговорот им е едноставно - така. Со здравиот разум се скарале одамна.

За време на инквизицијата научници биле спалувани баш затоа што нивните верувања и тоа што подоцна се докажале за вистинити, се коселе со тоа што го кажувале религиозните лидери што ги воделе државите.

Погодете во кои земји го има сега тоа?


Потполно се согласувам.
Според мене медицината и црквата биле, се и за жал ќе си останат скарани. Едноставно имаат различни гледишта и тоа е тоа. Ама некој мене да ми каже дека е грев да се прави ИВФ, ехе има очите да му ги ископам, па кој сака нека биде. Кога не можев да забременам бев решена да одам на ИВФ и во тој период воопшто не ни размислував што вика верата.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 2:04:11   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

a jas ne podruzam toa sto go zabranl boga i takva osoba ne podtuzav zasto se pravat po pametni od gospod a ne znaat deka samo gospod gi iskusava da zimaat donor a posocna ke bidat kazneti so bozja kazna na drugiot svet. ovoj post se odneuva za nas muslimankite ne e za vas ovo post sto go napomena da predupredam da ne dojde do nesoglasnost. mislam deka nema ni edna rr sto e upatena vernicka vo islam sto napravila ivf so donor? ako ima neka se javi


Dodeka postojam,dodeka sum ziva,sakam da sum sreknauser posted image ..jas ke si stojam do mojata religija..ama nemozam da se zrtvuvam i da ziveam nesrekno samo za religijata.Za na "onoj svet" i bash mi e gajle ako me sudat(koj da znae gore kako e)..shto mi vredi dodeka postojam da ziveam prazno,nesrekna i lishana od dete(a da znam da ne sum sedela so skrsteni race,mozebi ke sum dobiela deteuser posted image )..ima li pogolema kazna dodeka si ziv ko kaznet da ziveesh,za da eden den gore da ne te sudatuser posted image ..a koj go znae meriloto na kaznata "onoj gore shto ja vaga"moze ke me kazni ako sum opcula nekoj u zivototuser posted image i pak znaci isto mi se faka..dzabe sum ziveela "dole" po propis na religijata ama posle se e dzabe takauser posted image ..Jas znam deka gospod moze da bide i najgolem majtabdzijauser posted image ..moze toa mu e rabotauser posted image ..koj da znaeuser posted image ...nemashe da ima tolku izmaceni i nesrekni luge na zemjinava topkauser posted image

EDIT:Ummu_Ajna,nishto licno i personalno kon tebeuser posted image ..samo go citirav tvojot post da se nadovrzam na ona shto sakav da go kazamuser posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 18.1.2013 2:06:29 >

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 8:21:30   
topce
овде правите муабет само ако проблемот е кај мажот, донирање на спрема. А што ако проблемот е во јајце клетката и тогаш ли не смее од друга жена и тоа ли е против религијата?
јас знам една работа. може да најдете милиони изговори милиони причини зошто да и зошто не да направите ивф. ако вашата цел е чиста и благородна тогаш не гледам зошто да не ви се прости на оној свет, кој и да е тој свет таму горе или таму доле, без разлика на религија.и на крај краева има посвојување можете на таа опција да одите.Знам дека кај муслиманите има посвојување деца од брат или сестра и тоа доста често го прават.
И ве молам малку со поблаг тон и помалку осудување кон луѓето кои прават вакво или такво ивф бидејќи сепак болката е многу голема кога очекувањата се големи, имајте малку усул сепак читаат и луѓе кои се на ивф и сакаат детенце.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 8:28:02   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

овде правите муабет само ако проблемот е кај мажот, донирање на спрема. А што ако проблемот е во јајце клетката и тогаш ли не смее од друга жена и тоа ли е против религијата?
јас знам една работа. може да најдете милиони изговори милиони причини зошто да и зошто не да направите ивф. ако вашата цел е чиста и благородна тогаш не гледам зошто да не ви се прости на оној свет, кој и да е тој свет таму горе или таму доле, без разлика на религија.и на крај краева има посвојување можете на таа опција да одите.Знам дека кај муслиманите има посвојување деца од брат или сестра и тоа доста често го прават.
И ве молам малку со поблаг тон и помалку осудување кон луѓето кои прават вакво или такво ивф бидејќи сепак болката е многу голема кога очекувањата се големи, имајте малку усул сепак читаат и луѓе кои се на ивф и сакаат детенце.

procitaj po temite ja pisav licno za mene deka ivf so donor ne mi e dozvoleno nitu so j.kl da mu spomnam na mm j.kl od balkon ke letam :) sala na strana, znaci vaka jas sum vo proces na ivf so seme od mojot maz, znaci ovakvo ivf mi e dozvoleno a ivf da zemam od donor ne mi dozvoluva islamot isto taka i za j.kl da zeme mm od druga zena, epa podobro bez deca ke sedam ke posvojam ama grevot ne go pravam licno za mene znaci ova, a za ostanatite go molam gospod licno od mazite nivni da im podari decinja, po slatko e svoeto nego tugjoto vikaat.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 8:38:49   
arh_diz
Ummu_Anja se izjasni ednas nemoras da citiras secie mislenje.Da istavime mesto i za drugite da se izjasnat

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 18.1.2013 8:39:38 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 8:47:38   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Ummu_Anja se izjasni ednas nemoras da citiras secie mislenje.Da istavime mesto i za drugite da se izjasnat

taa prasa i za jakce kletka duri ne e dozvoleno jas i odgovoric deka ne znaci taa nasoci nakaj mene.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 9:16:43   
niki
ja citam temava i dojdov do zaklucok deka nikoj nikogo vo nisto ne poddrzuva ovde
da ima poddrzuvaci na ifv, no tie istite vo svoite postovi imaat osuduvacki ton kon onie koi vo ime na religijata ne prifakaat ifv ili ne go prifakaat vo site uslovi
jas ne sum vernik i za mene e se dozvoleno duri i toa vo ime na vera da ostanes bez deca, ne mislam deka ako nekoj se odlucil da gi sledi i pocituva verskite kanoni e pomalku vreden od nekoj drug, vprocem postojat i drugi pricini poradi koi luge odlucuvaat da nemaat potomstvo pa seedno nisto ne im fali
ne razbiram kako moze da poddrzuvame pripadnik na zapadniot svet koj e obrazovan i finansiski ostvaren i odlucuva poradi eticki pricini, poradi prenaselenost na zemjata da ne stane roditel a osuduvame nekoj koj poradi izborot da veruva vo bilo koja religija bi se pomiril so sudbinata da nema deca ako toa ne e vo ramki na uslovite koi taa religija gi nudi...
jas imam prijatelka koja e pravoslavna hristijanka, koja ima odluceno da gi sledi kanonite na svojata vera i koja pomina edna bremenost so verbata vo boga bez da se opteretuva so medicinskite preporaki, zivotot i sega koga go ima bebeto i doi i e podreden po verskite kanoni, gi posti site posti za site praznici, kako sto nalaga verata apstinira od seksualni odnosi so mazot bidejki doi, ne koristela nitu planira da koristi kontraceptivni sredstva bidejki veruva deka genitaliite se stvoreni od boga za razmnozuvanje i taa na nikoj nacin ne treba da gi poprecuva bozjite nameri i ke se raduva ako bog i podari poveke decinja, in vitro ne i e prva opcija, mozno e da i bide posledna, no poverojatno e i da se pomiri so bozjata volja
sto mislite ne e normalna? veruvajte sosema normalna e zenata, no odbrala eden pat i odlucna e da go sledi ima maz koj vo seto toa ja poddrzuva, ja razbira i ucestvuva, i visoko e obrazovana, da ne mislite deka se raboti za nekoja od planina simnata, znaci gradsko dete, visoko obrazovana, finansiski nezavisna, no vo brak i vo privaten zivot gi praktikuva i pocituva pravilata koi verata na koja pripaga gi nalaga
taka da malku olabavete site, ne ima sekakvi na ovoj svet i site sme isti nikoj od nikogo ne e podobar

vo edno ke se slozam na temava so vas nitu edno dete pa makar i muslimansko, dojdeno na ovoj svet protiv bilo koi pravila verski, eticki, moralni seedno, ne zasluzuva da bide nareceno kopile od nikogo
grevot ako e voopsto nesto grev e na onoj koj go pravi, nema potreba nekoj drug da se voznemiruva zaradi toa


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 9:30:12   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


procitaj po temite ja pisav licno za mene deka ivf so donor ne mi e dozvoleno nitu so j.kl da mu spomnam na mm j.kl od balkon ke letam :) sala na strana, znaci vaka jas sum vo proces na ivf so seme od mojot maz, znaci ovakvo ivf mi e dozvoleno a ivf da zemam od donor ne mi dozvoluva islamot isto taka i za j.kl da zeme mm od druga zena, epa podobro bez deca ke sedam ke posvojam ama grevot ne go pravam licno za mene znaci ova, a za ostanatite go molam gospod licno od mazite nivni da im podari decinja, po slatko e svoeto nego tugjoto vikaat.


Да прочитавме сите дека место да си најдеш јајце клетки, ти му наоѓаш на твојот маж друга жена која е полна со јајце клетки, нели.
И како да разберам дека е нормално да му најдеш друга жена а не јајце клетки. Таа ќе биде сурогат мајка или што. Извини што вака ти се обраќам, ама те читам во неколку теми, и пишуваш толку конфузни постови, најчесто со омраза и надменост, и многу ме револтираш!
Пола од твоите постови се котрадикторни, како на пример во темата за полигамија ТИ сама изјави дека нема да правиш ин витро, и за тоа си му нашла друга жена на твојот маж, а на оваа тема пишуваш други работи.

Во секој случај, јас одам кај Петановски во Ремедика и таму неговите пациентки се најчесто албанки, дали од МК или од Косово, и јас се радувам кога гедам дека секој си ја зема судбината во свои раце.

Во систина имам исто одено, и таму има албанки кај Лазаревски и последно дури што слушнав дека Систина потпишале договор со косовскиот фонд за здравство, а да не ги напоменувам и Аџибадем кои влегоа во Сисина (кои нели се Турци и муслимани) а и тие ја подржуваат програмата за инвитро со донор!

Јас верувам во БОГ, а не во неговите претставници, и секој верник од било која религија и вера со го носи БОГ во себе, бидејќи нели БОГ е насекаде во нас и околу нас.
Вербата е моја и јас си ја сфаќам како што чуствувам, а не како што некој ќе ми ја раскаже или протолкува!

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
  Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 10:11:05   
anaana
i jas slucajno uletav vo temeva, i citajki ja kompletno se slagam so posledniot post na niki.
ne mozam da razberam zosto na sekoja tema vo sekoj forum posle otredeleni iskazani mislenja pocnuvame da se napagjame edni so drugi, nekaogas moze i da se vregjame, ali vo nikoj slucaj ne davame sovet ili poddrska.
ako islamot vika ne moze od drug maz i ako nekoj saka toa da go pocituva togas toa si e negovo pravo. jas mozam da ne se slagam so toa ama toa pa si e moja rabota.
ima lugje koi na bilo koj nacin sakaat da imaat deca i toa si e nivno pravo.
jas nemav problem za da ostanam bremena fala bogu, i ne mozam da znam niz sto pominuvaat tie lugje, pa ne mozam ni da im sudam za postapkite koi se resile da gi napravat za da dobijat dete.
taka da dobro vika Niki, olabavete malku. dajte nekoj sovet. ako ne se slagate so neciva postapka ne mora da znaci deka taa postapka e losa, i deka nekade na drugiot svet tie lugje kje bidat kazneti
daj boze sekoj da si uspee da si dobie detence, toa e navistina golem blagodet. i toa nema vrska dali sme hristijani, pravoslavni ili katolici, dali sme muslimani, ili nekoja druga vera, ili nevernici.
dete si e dete i e radost na sekoe semejstvo

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Ин витро и религијата
18.1.2013 12:14:24   
iviv
jas ne se slagam so recenici i zborovi koi se napadni i GROZNI so eden zbor ,potpolno pocituvam mislenje veruvanje na druga religija no kako sto kazav treba da se biraat zborovi kako ke go izneses svoeto mislenje ne mozes taka napadno vo koja i religija da veruvas sepak ovde koga go citame e mislenje .Jas ne vikam a cekaj ovaa e muslimanka i ne me interesira nejzinoto mislenje.
Inace celosna pocit vo religiite i stavot kon religijata kako i mislenjeto na sekoj ovde izvinete me sto se povtoruvam no stavrno treba da se pazi na vokabularot mene licno toa mi smetase.

< Поракaта ја уредил iviv -- 18.1.2013 12:15:13 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 90
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?