|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Микроцистични јајници
29.9.2009 13:42:17   
Еца
Обично една од 5 жени има Микроцистични јајници, а една од 25 Полицистични јајници.  Микроцистичните јајници се многу честа појава, кој се гледа и од самиот однос кој го напишав, така што некои девојки имаат редовни циклусибез разлика на постоењето на малите цисти на јајниците. Затоа при микроцистични јајници најдобро е да се направи хормонски статус и прегелд кај ендокринолог.

Кај сите пациенти со вакви јајници треба да се одредат половите хормони т.н базален хормонски статус. Се вика базален бидејќи се прави 3-5 ден од циклусот(почеток на циклусот) кога на некој начин сеуште мирува функцијата на јајниците.

Ваквите јајници не претставуваат проблем за забременување со соодветна терапија.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Микроцистични јајници
29.9.2009 13:48:36   
Палешка РР
Јајникот на којшто се забележани повеќе мали цисти т.н. микроцисти, кои се помали од 5 мм, или со големина на фоликул се нарекува микроцистичен јајник. Не и сметаат на репродуктивната функција.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Микроцистични јајници
29.9.2009 13:51:06   
DuffytheDuck
Фала најмногу user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Микроцистични јајници
2.12.2009 18:06:54   
@Mila@
bev na ginekolog denes i doktorkata mi go kaza toa onaka lagano u stil ej vidi imash malecki cisticki na jajnicite ne e nishto strashno...i od pregledot kaza deka ne ocekuva nishto strashno od rezultatite,a papot gotov ke bide vo ponedelnik.
Go procitav naodot i imashe napishano "mikrocisticni jajnici" pa ako nekoj moze neshto poveke da kaze ako ima vakvo iskustvo.

pozzz odvaj cekam da dojde ponedelnikuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Микроцистични јајници
2.12.2009 18:24:13   
biljana16
Nemojte da mu obrnuvate vnimanie na cistite. Jas poslednite 3 godini imav cista koja bese okolu 20mm i nikako ne se topese. So cistata ostanav bremena i veke vo 6 nedela koga ja utvrdiv bremenosta se imasestopeno. Pozdrav.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Микроцистични јајници
2.12.2009 18:28:20   
Еца
@Мила@ јас имам пријателја со микроцистични јајници, за кои не примаше никаква терапија, а си остана бремена и си роди. Многу честа појава се кај жените, немој да се грижиш, а во понеделник обавезно да ни ги кажеш резултатите од пап.  user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Микроцистични јајници
2.12.2009 18:31:47   
@Mila@
obavezno & ke i ja rasprasham doktorkata detalno zosto mi zviceshe mng normalno ko da e...sakam se da si znam!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Микроцистични јајници
7.12.2009 10:38:14   
@Mila@
Eve me mene pak... se slushnav so doktorkata pap-ot e super...za jajnicite mi kaza da ne se sekiram ne bilo toa nishto strasno i sega sum posmirena ..kontrola za 6 meseci user posted image user posted image user posted image user posted image

sega papaaa

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Микроцистични јајници
7.12.2009 10:39:11   
arh_diz
супер user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Микроцистични јајници
7.12.2009 10:39:35   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image супер..сега пуштете се на работа, па наскоро да не израдуваш со позитивен тестuser posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Микроцистични јајници
7.12.2009 10:45:02   
@Mila@
leleeee super toa so user posted image  ...ama daj prvo maz oficijalen da si najdam... nejku trudna nevesta da bidam user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Микроцистични јајници
7.12.2009 10:49:20   
mami
хххехе
не се секирај..па мора маж за да го направи бебетоuser posted image добро е што знаеш на што си сега и можеш мирна да бидеш

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Микроцистични јајници
7.12.2009 13:44:14   
mnkoco
i mene mi rekoa deka imam minijaturni cisti na edniot jajnik dali ke spreci zabremenuvanje

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Микроцистични јајници
19.12.2012 22:18:24   
macika11
pred dva meseca imav dve kiretazi i missed abortion ottogas mise javija 2 cisti mi puknaa sega mise pojavi 5smcista i mi docni 4 dena kazete sovet i dali ako pijam terapija moze dammi poremeti nesto bidejki sakam pak za skoro da zabrenenam fala

(Одговор на членот mnkoco)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?