|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување III дел
9.10.2012 13:28:10   
@bebe
Sega samo sto se vrativ od fondot i mi velat deka mora da se napravat inseminaciite, bidejki prethodnite 4 ne mi bile od rastojanie megu 2 ciklusa, jas gi pravev vo remedika sekoj mesec bez pauza megu niv, toa e, mora da se borime i da prodolzam ponatamu, so sreka na site

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 1301
   RE: Вештачко оплодување III дел
9.10.2012 14:00:37   
@bebe
Sega samo sto se vrativ od fondot i ne mi gi priznavaat inseminaciite bidejki nema rastojanie megu niv, gi pravev vo remedika 4 meseci po red bez pauza megu niv, i od fondot mi rekoa da napravam edna i da go prilozam rezultatot, pa ke odlucat sto ponatmu, toa e, mora da prodolzam ponatamu, pa so sreka na site

< Поракaта ја уредил @bebe -- 9.10.2012 14:01:31 >

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 1302
   RE: Вештачко оплодување III дел
9.10.2012 14:20:36   
LUBA
Lele devojki kako tempirana bomba sum mnogu sum nervozna ke puknam i sum rastresena cela se me nervira vaka ne sum bila nikogas zosto mi e vaka i me tera mnogu na placenjeuser posted image
Bebe za samo nervozi da imame malku ni se ovie od makata pa uste i drzavata ni e zanikade i mene me vrakaa za svasta samo si baraa po nesto i ete dignav raci od niv do sega se na privatno,pa ako nekogas uspeam od niv arno samo daj boze da ne mi treba.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 1303
   RE: Вештачко оплодување III дел
9.10.2012 23:28:09   
Melanija RR
@bebe едно прашање и совет.Провери дали кога си ги правела инсеминациите било на сила правилото дека се прават преку еден циклус.
Знам дека сигурно и минимум е од септември 2011г., ако ти е после тоа тогаш вината барај ја во Ремедика каде ти земале пари а не е според процедура.
Зошто да те мачат за уште една,ако ти поминал циклусот треба да чекаш а валидноста на докмументите поминува.Те молам што побрзо распрашај се ,а може и во ФЗО демек а од кога е ова на сила??? па ќе видиш дали тогаш си правела.
Мора да се буниме и бунтуваме за нашите права

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1304
   RE: Вештачко оплодување III дел
10.10.2012 11:10:29   
@bebe
Melanija, inseminaciite mi se izvreseni vo noemvri 2010, dekemvri 2010, januari 2011, fevruari 2011, pred da stapi ovoj zakon, se javiv i vo remedika, i velat deka zakonot stapil vo septemvri 2011 kako sto napomena, i deka od togas pa navamu inseminaciiite gi pravat kako sto nalaga fzo so rastojanie megu niv, velat da probam so prigovor, dokolku ne uspeam da gi pravam povtorno, pa ke vidime, pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1305
   RE: Вештачко оплодување III дел
10.10.2012 11:19:32   
babyhope
Значи ќе направат се само да не ги дадат тие ваучери. Катастрофа!!! А башка секој ден зборат за зголемување на наталитетот а основното право со Закон загарантирано не ти дозволуваат да го оствариш.
@bebe мораш да бидеш упорна, напиши им приговор, најди го Правилникот кој важел тогаш- спореди го со донесениот од септември 2011 и сето тоа со едена строга нота на предупредување дека ќе излезеш на ТВ (јас така напишав). Луѓе мораме да сватиме дека таа Комисија во ФЗО ја сочинуваат врвни доктори од ГАК и приватниве гинекол.клиники кои ако кажат дека мора инсеменации тие пари им одат на нивните клиники. Они со нас лично се многу фини ама истите тие ни ја кројат судбината зад затворени врати.
Не се откажувај, пробај вака па после ако не бива оди на инсеменации.
Дали некоја РР-јка има приметено кога го примала суперфактот дали имала проблем со столицата? Јас 5 дена веќе како го примам и уште немам идено во тоалет. Влијае ли нешто на зголемениот апетит или системот за варење? А може и јас си умишљам...:((((

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 1306
   RE: Вештачко оплодување III дел
10.10.2012 15:53:46   
Нивеа
babyhope јас немам проблем ни со супрефактот ниту пак еве со фостимонот, али кога ми го удараат супрефкатот ме утепува стомак од чешање...а стомаков ми е ко модар патлиџан (и од супрефактот и од фостимонов) и не сум забелжала ништо посебно на пр со столицата, исто ми е како претходно...шо знам, различни индивидуи,
дај боже нека ме боцкаат и нека ме боли и нека не одам во WC , да ти кажам право не ме интересира ништо, мислам дека се ќе помине кога човек ќе си ги види двете цртки!!!, а јас тоа сеуште го неам осетено, да се надевам дека овој пат се ќе биде во ред...!user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 1307
   RE: Вештачко оплодување III дел
10.10.2012 18:16:05   
gina
babyhope jas imam stalno takov problem so stolicata ne odam cesto vo toalet na nekolku dena ednas ama posle punkcija ne odev ic i posle embriotransfer dve nedeli ne bev pojdena vo WC i se sto ne probav da jadam ama nisto sigurno bese od lekarstvata sto gi koristev user posted image

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1308
   RE: Вештачко оплодување III дел
10.10.2012 19:40:46   
mesecina83
zdravo dragi rr imam edno prasanje vie koi pred mene ste go zapcnale ivf vaka neli ke zapocnam i jas narednata nedela zdravje boze vo borbata so ivf ke ja zapocnam procedurata pa sakam da ve prasam se nadevam i ke mi odgovorite sakam da si ja ofarbam kosata pa malku mi e strav da ne si nastetam na samata sebe ono e malku rano za ivf ima oste edna nedela no mi e strav od farbata da ne ima posle nekoe stetno vlijanie ili nema niakov problem sakam da si se ofarbam i se nadevam posle narednite 9 meseci ke nema da se farbam bidejki ke imam user posted image se nadevam i se molam na boga da mi uspee ivf na mene i na site vas koi sme trgnale po ovoj dolg pat konecno da bideme roditeli pozdrav do site i so sreka site koi se v postapka i ke pocnat so ivf user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1309
   RE: Вештачко оплодување III дел
10.10.2012 20:36:01   
Нивеа
mesecina83 jas sum pri kraj so ivf (mislam cekam punkcija) pa se farbav, ne ni pomisliv za nesto stetno, znam deka e stetno da se farbas dodeka si trudna,a pred toa nemam slusnato

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1310
   RE: Вештачко оплодување III дел
10.10.2012 23:39:38   
Melanija RR
@bebe поднеси жалба вистината е на твоја страна нема што да си губиш време со инсеминации

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1311
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 9:39:44   
babyhope
Фала ти gina, и јас имам стално ама овојпат баш сериозно беше. Значи морам да земам во предвид дека после пункција и ембриотрансфер морам постојано некоја течна храна и сокови од јаболко- мене тоа ми помага. Во однос на прашањето на mesecina 83, сестра ми и додека беше трудна се фарбаше и ништо штетно на плодот не му се случи. Само опуштено и на сите пуштам user posted image user posted image user posted image
Нивеа а ти до кој ден си мила, кога пункцијата?

< Поракaта ја уредил babyhope -- 11.10.2012 9:40:57 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1312
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 9:56:17   
Нивеа
babyhope da sme zivi i zdravi nekoj den narednata nedela,vtornik-sreda

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 1313
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 12:29:34   
cacisk
Zdravo zenski sakam da ve prasam kolku cini In Vitro ama na privatno? Se vkupno, sakam od Dekemvri da probam pokraj dosega 3 neuspesni godini cekanje zauser posted image Nemam praveno inseminacija no nemozam da cekam 8 meseci da pominat pa da mi odobrat od Fondot. Materijalno skoro isto ce mi se fati da cekam so inseminacii pa posle In Vitro. I dali moze da se javam na primer kaj Lazarevski ( a ne sum odela kaj nego prethodno) i da mu recam sakam kaj vas da pravam In Vitro -privatno, koga moze najrano da pocneme?
Fala mnogu na odgovorite

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1314
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 13:21:26   
Melanija RR
cacisk незнам колку е приватно ИФВ но е сигурно околу 100.000 ден, а споредба со инсеминација нема.Ако правиш на ГАК и со мала стимулација ,една инсеминација ќе те чини околу 3.500 ден помножено со 4 тоа се 14.000 ден ,затоа нема споредба.
Вие најдобро си знаете,да повеќе време но изборот е ваш.И сигурно може да закажеш преглед кај Лазаревски и ќе му кажеш нема проблем.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 1315
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 13:56:11   
gina
cacisk vo bitola kaj Tase e okolu 1900 evra so se terapija ivf e 1300 evra

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1316
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 14:22:58   
Emilij@
luba mila do kade si? koga testot. pisi vo iscekuvanje sme na nova trudnica....

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1317
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 15:09:47   
LUBA
Jas pravev test od apteka vcera i deneska i dvata mi pokazaa vtora epten bleda nevidliva linija,a denes ne rabotat za da proveram preku krv se javiv kaj Dr Tase i mi kaza utre napraj uste eden preku mokraca i moze nema ni da treba preku krv ama vika cim imas bleda trudna si,a jas uste sum vo iscekuvanje i ne se raduvam dodeka ne vidam ubavo,pa zdravje utre ke vi pisam sto e kako e .
Jas pravev privatno IVF kaj DR Tase i e 85000den bez tarapija se vkupno so tarapija me fati 2200evra,se zavisi kolku inekcii ke ti se potrebni kako ke reagiras znaci od prilika privatno IVF faka od 2000 do 3000 evra.

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1318
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 15:14:47   
Emilij@
linija si e linija. jeeee si imame uste ednauser posted image . cestitki milauser posted image

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1319
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 15:20:46   
LUBA
Neznam nekako seuste ne mozam da veruvam dodeka ne mi potvrdat ubavo vaka sumlivo mi e user posted image

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1320
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 17:08:37   
cacisk
Devojki fala vi mnogu za odgovorite najverojatno ce se odlucam za Plodnost nekako tamu najzadovolni se site. Uste ova da prasam iako malku e smesno. A dali ce moze da se plati so kreditna karticka ili mora vo kes? Bidejki imam 2000 evra na kreditna, pa da ne gi podigam bidejki ima golema kamata. Gospod site da ne usreki so user posted image i da gi zaboravime nasite maki i iscekuvanja.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1321
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 19:49:52   
Нивеа
ajde LUBA stiskame palci da si znaes user posted image
nekako ubavki vesti slusam od forumov, taka i da prodolzidaj boze...

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 1322
   RE: Вештачко оплодување III дел
11.10.2012 22:44:19   
gina
LUBA mila ajde bidi pozitivnauser posted image user posted image stegam palci user posted image user posted image

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1323
   RE: Вештачко оплодување III дел
12.10.2012 0:25:52   
Nate76
Kolku mi e milo koga ke otvoram na forumov i koga ke procitam nekoja dobra vest user posted image user posted image user posted image mi davate nekoja sila deka koga togas ke uspee kaj site user posted image user posted image user posted image
Luba daj boze se da bide vo najdobar red i oficijalno da ti cestitame user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1324
   RE: Вештачко оплодување III дел
12.10.2012 0:29:52   
kapina
a dali del od parite za ivf na privatno vi gi vraka fondot sakam da znam bas me interesira ono dodusa na mene sekako ke mi odobrat preku fondot ivf da pravam poradi dijagnozata na mm mi kazaa no za sekoj slucaj sio znam oti nesto imam slusnato oti i fondot vrakal del od parite za ivf na privatno kolku e tocno toa

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1325
Страница:   <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?